Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

hippyman 

všechny recenze uživatele

plavčíci, zatrsakr, na něco takhle kouzelného už se prostě dnešní večerníčková - a vlastně pohádková tvorba vůbec - nezmůže. ale to píšu nějak poslední dobou pořád... první polovina diváka trochu zhýčká nezapomenutelným hlasem FF - tak, že i přes snahu dalších dvou skvělých dabérů už prostě druhá půlka trochu ztrácí dech. to je ale kompenzováno novou postavou a nově i návazností jednotlivých epizod. takže stejně nakonec spokojenost... :-) 90% ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()

Reklama

Drom 

všechny recenze uživatele

Ptáte se, kde autoři seriálu Simpsonovi vzali Roda a Toda? Okopírovali Jáju a Páju :). Nezapomenutelný večerníček kterému téměř nic nechybí, od nápaditých a lehce do mystéria laděných příběhů po perfektní animaci. Souboj dobra a zla, který se obejde bez agrese, špičkováni, sprostoty a Krkovička, liška jedna podšitá, když se vytrestá, je vám ho nakonec někdy i líto. A děda Lebeda? Slyšíte, jak zhluboka hloubá? Nechť autoři jiných takyvečerníčků přemýšlejí chvilku s ním. Volím všema deseti! ()

Al Majda 

všechny recenze uživatele

Jaká z dnešních pohádek vám řekne to, co třeba Jája a Pája? Jak ráda na to vzpomínám, když jsem se těšila každý večer na večerrníček nebo v neděli ráno na pohádky. Dnes jsou to samý turbo extra sci-fi zvířátka, mluvící dodávky, pokémoni a jaký ještě blbosti. Jsem zvědavá, co z takové generace vyroste... ()

darthboal 

všechny recenze uživatele

„Musím ještě chvíli přemýšlet.“ Tak tuhle větu, kterou stále užívám, jsem si velmi oblíbil tak jako celý seriál. Klasická loutková animace s úchvatným dabingem Františka Filipovského je ta nejlepší kombinace, která může pohádku potkat. Sledoval jsem ji jako Večerníček a ani dnes bych neodmítl pár epizod zhlédnout. 5* ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama