Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

teyra

Hard-Lynch. Je to taková lekce pro ty, kteří roubují složité konstrukce na jeho předchozí, méně masivní výpravy do snové logiky a symbolických hlubin duše (Mulholland Drive, Lost Highway, film Twin Peaks), protože u tohoto filmu již žádná celostní interpretace možná není. Mystérium zůstává mystériem. Jak už to u Lynche bývá, skrytý prostor za oponou a otvírané dveře do dalších vrstev reality nevedou do čarovné krajiny, ale do depresivní říše plné násilí (uvedené bajkou o dívčině sejití z cesty a chlapci, za kterým se táhne zlo), která nemusí sedět každému (i když to závěrečné typicky lynchovské vykoupení je úlevné). Jednotlivé scény rozdrobené střední části filmu jsou samy o sobě silné, ale celek zůstává hodně mozaikovitý a pocitový a člověku se ani nechce snažit o objevení všech vnitřních souvislostí při opakovaných shlédnutích. O čem ten film je ? Možná o nevěře, možná o žitých snech, možná o tom, jak nám filmy zasahují do života, možná o příbězích skrytých uvnitř příběhů a fikcích uvnitř fikce, nic z toho ale nevystihuje vlastní zážitek a sílu pobídky k divákově ponoru do pavučiny vlastního já. ()

josieaddms odpad!

Nejsem žádný Lynchův fanoušek, ale co je moc, to je moc. Absolutně nechápu co tím chtěl říct, jelikož nechtěl říct zřejmě vůbec nic, a pouze se rozhodl že někoho naštve, nebo bude šokovat. U mě nepřišlo ani jedno. Přišlo plkání, plácání, příšerně únavná kamera, nevysvětlené scény a dialogy, absurdní témata bez symboliky nebo vtipu, spousta nahotin a zbytečností. A hlavně! Neskutečná nuda. Tihle pseudo-umělci mě už vážně štvou. Nemá to jejich filmování žádný smysl, nic to neznamená! Není to ani trefné, ani děsivé, ani vtipné, ani vynalézavé, ani zajímavé. Zbytečné zasypávání světa debilních filmových počinů bez hlavy a paty. Lynch si asi myslí, že je tak úchvatnej že může natočit cokoli, a lidstvo to bude obdivovat. No, na mě jeho triky tedy rozhodně nefungují. Mám ráda Dernovou i Ironse, ale tohle je nějak mimo jakékoli úctyhodné tvorby. ()

Shaleman

Nevím, jestli stárnu já, nebo David Lynch, ale tohle mi přijde jako docela silné kafe i na něho. Vzhledem k délce filmu je tam tolik překombinovaných psychedelických výjevů, až se začínám natolik ztrácet, že ztrácím i chuť pokusit se tento počin vůbec chápat, nebo nad ním jakkoli polemizovat. Jediným důvodem, proč vynechávám hodnocení je fakt, že jde o doposud nesesazeného krále žánru, kterého tak i respektuji. Kdyby na tvůrčím křesle neseděl David Lynch, natvrdo dám za odpad a nějak se nad tím nepozastavuji. ()

m4xp4yn3

Tři hodiny v Lynchově hlavě. Precizně strukturovaný bordel emocí, myšlenek, křivd, mystiky, svědomí a vůbec všeho, z čeho je člověk. Akorát že, tak jako Mulholland Dr. operoval s dvěma až třemi rovinami, IE žongluje s pěti. Výzva, která se divákovi odmění. ()

Jablek

Lynche mám moc rád. Každej jeho film má svý specifický kouzlo a kvality. Inland Empire mi leželo "v šuplíku" skoro 10 let. Měl jsme podvědomej pocit, že tu bude něco špatně...a bylo. Bohužel skoro všechno. První hodina je ještě koukatelná a člověk má pocit, že z toho něco bude. Zbytek filmu je ale totální utrpení, kdy je divák vděčnej za každou světlejší scénu nebo chvilku hudby. Už v půlce jsem věděl, že jestli to vypnu (a že jsem fakt chtěl), tak už to nikdy nedokoukám... ()

Fediak22

Filmy Davida Lyncha mám rad, rad o nich premýšľam aj dva dni po pozreti a hľadám v nich tajomstva. Beriem to ako takú detektívku. Avšak taký prípad akým je Inland Empire by nerozlustil ani Poirot ani Columbo. Je to príliš aj namna, čo mám rad divné filmy. Avšak nehovorím že ide o zlý film. Atmosféra je v ňom skvelá, ide o veľmi dobrý horror v ktorom niesu lacné triky a príbeh zozaciatku aj nejakú tu kostru ma. Lynch sa však nechal v pocite absolútnej voľnosti uniesť za hranice aké zatiaľ nikto neprekročil a od prvej hodiny sa Inland empire stáva kolázou rôznych náhodných scén. Nakonci to aspoň nejaký zmysel nadobudne ale posledná scéna počas ktorej idú titulky zasa cely zmysel úplne ničí. ()

Jadis

Ne, na tohle nemám, nepochopila jsem. Ale přesto, a přes svou 172minutovou stopáž, mě nenudil. Určitě to stojí za pokus. ()

Jacques1

Pokud si myslíte, že jste zkušený divák, tak vás Lynch z tohoto omylu rychle vyvede.Po celý film je Lynch napřed, hraje si s vámi, ví přesně jak na vás právě v ten který okamžik film působí a s radostí s vámi smýká celý film z jedné strany na druhou.Když to shrnu, tak se vám Lynch celý film směje.Řemeslně je to vynikající film, ale bohužel asi se tentokrát víc bavil lynch než divák. ()

šimák

jedna věc je překračovat hranice "normálního" filmu a získat si tak pověst originálního-kultovního režiséra. věc druhá je někde daleko za těmito hranicemi zůstat a podstaty filmu se naprosto nedotknout. .... škoda, přeškoda Dave ! ()

Tiiso

Osobně asi stárnu jelikož natáčení digitální kamerou mě moc nedojímá. Možná jsem to ještě nepochopil, ale absence kontrastu a barev mě ubírá na příjemném zážitku ze sledování filmu. Hodně zrna a velmi se chvějící kamera (vidím, že třepot kamerou patří k nastupující generaci která se v ní vyžívá, jak u diváků tak u kameramanů, ale mě to začíná opravdu vadit. Např. třetí díl Bournea byl díky tomuto nesledovatelný) Co se týče samotného filmu nemám jednoznačný názor na to abych ho zde dokázal vyjevit. Je to Lynch a tři hodiny mě zas tak nevadili. Prostě abyste věděli musíte se podívat. ()

Uhura

Tak nevím, jestli jsem tak blbá, nebo jestli už Lynchovi hrabe. Mám z toho pocit, že naprostá autorská volnost, kterou díky zvuku svého jména dnes má, mu tak trochu stoupla do hlavy a prostě plácá jedno přes druhé bez nejmenšího vodítka diváku, který se prostě jen bezmocně topí v obrazech, šplíchajících na něj depresi a deziluzi. Možná to byl účel, v tom případě mě však napadá spoustu jiných filmů, které mi sice přivodí depresi, ale něco si z toho kromě ní a bolení hlavy odnesu. Ale jak říkám, upřímně přiznávám, že je taky úplně klidně možné, že už je to pro mě trochu vyšší stupeň, než na kterém se nacházím. ()

JonasJonas

Mulholland Drivem začala příprava na film Inland Empire. Rabitts byli podivným trailerem. Lynch postavil mysteriózní stavbu. Základní kámen už musí najít každý sám v sobě. Geniální dílo. ()

qvark

Jestli Lynch dosud alespoň trochu respektoval nějakou filmařinu, tak tentokrát vzal kameru do ruky a hercům jen dával pokyny...téměř s patologickou radostí z tvorby pak společně s nimi musel sledovat co jim vlastně pod rukama vzniklo....ponor do rozvrácené psychiky herečky v obrazech nešpinavějších koutů polské Lodže a Los Angeles...v nikterak brutálním podání (až na ten šroubovák, který o to více zapůsobí ),ale s všudypřítomným strachem a časoprostorovou temnotou...ta vás při poměrně dlouhé stopáži bude dusit tak, že je třeba na vzduch, kde přemýšlíte má-li smysl si tímto zhnusit už tak hnusný den ( někdo tu doporučoval sekání trávníku jako relax )...a do toho králíci,kteří se bojí taky .... červené závěsy jsou již od dob Twin Peaks Lynchovou klasickou branou k možnému vykoupení všeho svinstva _ garmonbozia ( strach a bolest ) jako obchodní artikl temných sil....důležitým momentem na závěr jsou téměř dadaistické titulky s uvolňující hudbou (Lynch), kdy všechno napětí rázem opadne a vyklidní.... ()

markyzgero

tak už dost davide. dobře, na narativní stránku jsi se vysral už dávno a kompenzoval jí abstrakcí, ale čeho je moc, toho je příliš.miska vah se vychýlila na nesprávnou stranu a já ti přestávam rozumět. toč si dál tyhle kraviny a ve skrytu duše očekávej, že tě nazvou Umělcem, ale se mnou pak už nepočítej. inland empire bych přirovnal k warholovejm filmům-novodobí snobi je adorujou, ale samy o sobě jsou k nekoukání. ()

john.h

I přesto, že Lynche můžu, tak tohle už bylo trochu zdlouhavé. A vadila mi docela dost ta ruční kamera. Jinak klasický Lynchovský puzzle, který je natočený ve stylu, v jakém to umí udělat jen on. Jeden podivný obraz střídá druhý, do toho hrají v podkresu naléhavé a nepříjemné pocity vyvolávající tóny, nebo v pozadí prostě jen zní divný pocit vyvolávající zvuky. Prostě co se působení filmu týče, paráda. Pár opravdu jednoduchých záběrů mi dokonce nahnalo hrůzu a přeběhl mi z nich mráz po zádech. Nechtějte po mě ale vysvětlení, o co tam šlo. U jiných těžkých filmů Lynche jsem vždy alespoň tušil a měl nějaké vysvětlení a ty puzzle nějak jakž takž složil dohromady. Tady ale opravdu tápu. Dokud to ale bude na mě působit tak, jak to působí, tak nemůžu hodnotit nízko. ()

hero_bk

My brain hurts! Neutrální hodnocení, protože se nedokážu rozhodnout, na které straně linie bláznovství/genialita tenhle film stojí... Bylo tam určitě pár strašně úžasných okamžiků, pár nesmyslů, pár věcí, co mi nesedělo... A i když si myslím, že jsem to tak nějak pochopil, určitě jsem nepochopil všechno, co bylo v tomto filmu metaforicky zobrazeno... V podstatě od chvíle, kdy Nikki poprvé vstoupí do dveří s nápisem Axxon N jsem se naprosto ztratil a už jsem nevěděl, která bije a chytil jsem se zpátky asi o hodinu a půl později... Takže tak :) ()

Marator

DAVID mne LYNCHoval na nemocničním lůžku skoro 3 hodiny. Bohužel jsem nedostal na bolest už žádný opiát a tak se mně libíly až závěrečný titulky. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů