Jak jsem poznal vaši matku

• USA How I Met Your Mother (více)
Ukázka z filmu 75
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (více)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Kapela, nebo DJ? (2013) (S08E13)

Dospěl jsem k závěru, že stálá sestava už nemůže seriál posunout výše, takže situaci zachraňují už jen hostující herci. Ve třinácté epizodě se stal zachráncem Leland......., pardon, Ray Wise, díky němuž jsem se zase jednou mohl naplno zasmát. Kromě něj šlo ale zase jen o standard osmé sezóny, a ten mi věru pramálo vyhovuje. Ale co, viděl jsem upíra za denního světla a za to ty dva kousky pohodím. / Poučení: Nejez konfety. Nikdy. ()

Do prstenu! (2013) (S08E14)

Tak to je hodně divné! Úplně to vypadá, jakoby mě tvůrci chtěli usvědčit z omylu, kterého jsem se měl dopustit v minulém komentáři/recenzi. Mnou odsouzená základní sestava se totiž ve čtrnácté epizodě osmé sezóny vzchopila k již neočekávanému výkonu a způsobila mi nejen dobrou náladu, ale přiměla mě i k hlasitému smíchu. / Poučení: Pozor, Anthrax není jen metalová kapela. ()

P.S. Miluji Tě (2013) (S08E15)

To není fér; sotva jsem se trochu zaradoval nad vcelku podařeným dílem, poslali tvůrci patnáctou epizodu zase do kopru. Nebýt Barneyho pobytu mezi Kanaďany, neměl bych čím obhájit ani tu jednu hvězdičku, protože všechno ostatní stálo za .....nestálo za nic. Doufal jsem, že už se to nestane, ale tvůrci to fakt udělali a přišli s dalším Robininým hudebním klipem. To jsou lůzři. / Poučení: Čeho je moc, to mě vytáčí. ()

Chování a pochování (2013) (S08E16)

Tvůrci zůstali i v tomto dílu věrni standardům osmé sezóny (a že jsou to velmi nízké standardy). Přesto jsem k ohodnocení šestnácté epizody použil dvě hvězdičky, protože jsem se několikrát přistihl při tom, že se u sledování i trochu bavím. Squatující policistka nebyla vůbec špatným nápadem, ale netypická chůva byla přece jen o něco lepší. / Poučení: Měj dudlík na šňůrce. ()

Popelník (2013) (S08E17)

Škoda, že se tvůrci v tomto dílu nevyhnuli kvalitativním výkyvům. Byl jsem připraven ohodnotit sedmnáctou epizodu třemi kousky, protože mě vyprávění o setkání s Kapitánem podané ze tří úhlů pohledu (nebo spíše ze tří typů paměti) docela bavilo, sice jsem si u toho nenamohl bránici, ale bavil jsem se, jenže pak všechno zařízlo pokračování příběhu s malým monstrem, a rázem bylo po radosti. / Poučení: Pokud máš potíže s pamětí, nahrávej. ()

Víkend u Barneyho (2013) (S08E18)

Díl sice měl své světlé momenty (Skittles byly nejlepší), ale bylo jich žalostně málo. Playbook už je vážně ohraný, a tím, že se k němu tvůrci stále vracejí, začíná připomínat mnohokrát přelitý čajový sáček. Už to tu vodu nezbarví, o chuti ani nemluvím. Tahle záležitost už je fakt vytěžená. No, a Jeanette už je tady taky nějak moc dlouho. / Poučení: Vsaď na tiché jídlo; želé, cukrová vata a žužu jsou ideální. ()

Pevnost (2013) (S08E19)

Nelepší se to, nelepší. Ne, že bych zlepšení očekával, ale je to pořád takový stereotypní standard. Devatenáctá epizoda nepřinesla ani zajímavý děj, ani pořádnou porci kvalitního humoru, takže se pro mě stala jedinou zábavou jen prohlídka Barneyho bytu. Osmá sezóna je zatím jasným vítězem v boji o titul "Nejslabší řada". / Poučení: Není nad romantiku v Las Vegas. ()

Návštěva z budoucnosti (2013) (S08E20) odpad!

Fíha! Tvůrci se v osmé sezóně překonávali ve snaze vyprodukovat co možná nejzbytečnější díl. A za sebe mohu prohlásit, že dvacátá epizoda v tomto ohledu s přehledem vede. Takhle vypadá záležitost, která je naprosto k ničemu. Vztah k hlavnímu příběhu veškerý žádný, vrcholem zde použitého humoru byl Marshall na dámských záchodech... Ach jo... Tohle se opravdu hrubě nepovedlo. Až dokončím komentáře/recenze ke zbytku osmé a k celé deváté řadě, mé budoucí já už bude vědět, že už nikdy. / Poučení: Až tě navštíví tvé budoucí já, neřešte kraviny a soustřeďte se na burzu. ()

Neuvěřitelná cesta do Říma (2013) (S08E21)

V tomto případě došlo k výrazné změně proti předchozímu dílu. Jedenadvacátá epizoda mě přece jen dokázala alespoň částečně pobavit, protože odkazy na Raiders of the Lost Ark (1981) na mě fungovaly a stejně jsem to měl i s Donem Marshallinem. Jen mi přišlo líto, že toho humoru nebylo ještě víc; když už mě tvůrci takhle načali, mohli ze mě zkusit dostat i nějakou tu hvězdičku navíc. No, ale v osmé sezóně už musím být rád i za drobnosti, protože jsem se už nejednou přesvědčil, že by to mohlo být i mnohem horší. / Poučení: Hurá do Itálie na cibulové kroužky. ()

Rozlučka se svobodou (2013) (S08E22)

Tak tohle byl rozhodně netypický díl. Dvaadvacátá epizoda byla z mého pohledu tou nejvtipnější z osmé sezóny. Vůbec mi hlava nebere, jak tvůrci zvládli dostat do tří po sobě jdoucích dílů to nejhorší i to nejlepší z této řady. Každopádně jsem se po dlouhé době naplno zasmál, a kdyby se tolik nerecyklovalo, šel bych s hodnocením klidně i výš, protože Karate Kid byli oba skvělí. / Poučení: Předsvatební rituály mohou vážně ohrozit zdraví i vztah. 3*+ ()

Něco starého (2013) (S08E23) odpad!

Tak, teď už si fakt připadám jako na houpačce. Předchozímu dílu u mě nechybělo mnoho do čtvrté hvězdičky a třiadvacátá epizoda stála za psí exkrement z Central Parku. Z tohoto už tvůrce nevysekal ani Ray Wise, protože Laser Tag mě už po sto šesté prostě nebere. No, a nebavilo mě ani krtkování v parku ani fakt divná interakce mezi Tedem a Italy. / Poučení: Když něco zakopeš, už se k tomu nevracej. Doporučuje deset z deseti hrobníků. ()

Něco nového (2013) (S08E24)

Proti předchozímu dílu došlo k výraznému zlepšení, nebylo to ale zlepšení tak výrazné, abych šel do vyššího hodnocení. Čtyřiadvacáté epizodě totiž ještě stále chyběl dostatek humoru, což byla škoda, protože tentokrát dali tvůrci dohromady záležitost, která měla vztah k hlavní dějové linii, a to zde není běžným jevem. Barney s Robin mě každopádně pobavili, škoda, že k tomu nedochází častěji. / Poučení: Nenastavuj druhou tvář. ()

Série 9 (2013) (S09)

Devátá sezóna se pro mě stala asi nejméně vyrovnanou řadou seriálu. Má hodnocení létala nahoru a dolů, takže tak trochu připomínají grafický zápis zemětřesení. Tvůrci neustále střídali výborné nápady i humory s těmi bídnými až katastrofálními, často nedokázali odolat recyklaci, při níž vykrádali sami sebe, a zbytečně tak sérii škodili. Věci výrazně pomohlo to, že dokázali zvládnout obě závěrečné epizody, čímž u mě této sezóně zachránili alespoň dvouhvězdičkové hodnocení. / Poučení: Svatební víkend se může někdy zdát být pěkně dlouhým. ()

Medailonek (2013) (S09E01)

Úvod do deváté sezóny nebyl nejhorší, ale v předchozí řadě byl ještě lepší, a jak to dopadlo. No, ale abych to příliš nepřechválil; nešlo ani o nějaký velký divácký zážitek, protože použité humory mohly být odvážnější a protože mě některé záležitosti už velmi výrazně se....otravují. Myslím tím hlavně postavu Teda, který už mě tou svou osobní tragédií vytáčí několik sezón. / Poučení: Sladké je dobré na nervy. ()

Prokletí rodu Stinsonů (2013) (S09E02)

Tento díl na mě zapůsobil téměř identicky jako jeho předchůdce. Ani ve druhé epizodě deváté sezóny mi tvůrci nepřipravili požadovanou dávku humoru, zato začali hrát na vážnou strunu, aniž bych chápal, co je k tomu vedlo. Vždyť to přece měl být sitcom, ne? Já si tedy pamatuju, že to tak na začátku opravdu bylo. Teď se mi ale zdá, že se do romantické roviny stále více tlačí drama. / Poučení: Každému by se někdy hodil vlastní Linus. ()

Poslední chvíle v New Yorku (2013) (S09E03)

A už přišel návrat do standardní beznaděje. Kromě celkem vtipných odkazů na zombie filmy (a to jsou proti mě nemrtví ještě hbiťouši), jsem si ve třetí epizodě mnoho humorných momentů neužil. Dějovou linii dua Marshall / Daphne považuji za naprosto zbytečnou (kvóty?) a Tedův výraz tragického romantika ve mně probouzí touhu ubližovat. Všechno definitivně pohřbil proslov malého monstra. / Poučení: Zombíci se drží pravidla: "Spěchej pomalu", a často se jim to vyplácí. ()

Bez Kodexu (2013) (S09E04)

Další díl, a přitom vypadal téměř stejně jako ten předchozí. Čtvrtá epizoda přišla skoro s totožnými negativy, jakými disponovala ta minulá. Píšu skoro, protože robo Marshall mě docela bavil, ale čím byl on lepší, tím příšernější bylo zase malé monstrum, takže se to zase nepěkně vyrovnalo. Co mi ale stabilně kazí jakýkoli zážitek, to je postava Teda. Myslím, že na něj chytám alergii. / Poučení: Pij Fridex, nezamrzneš. ()

Partička pokeru (2013) (S09E05)

Poprvé a snad ne naposled jsem v deváté sezóně viděl díl, u něhož jsem se celkem pobavil. Děj páté epizody se nemotal v kruhu kolem zamindrákovaného Teda a místo toho přinesl vydařenou zápletku se svatebními dary a nezklamala mě ani hazardní hra o nečekaně vysoké částky. Jen ten Marshallův road trip je pořád stejně o ničem. / Poučení: Pokud dáváš někomu dar, nech do něj vyleptat své jméno. 3*+ ()

Rytířovo prokletí (2013) (S09E06)

Kdyby mi někdo včera řekl, že ohodnotím díl deváté sezóny čtyřmi hvězdičkami, navrhl bych mu střídavě teplou a studenou a hlasitě, upřímně a dlouho bych se smál. No, a teď uvažuji o tom, jestli bych si ty skotské střiky neměl dopřát sám. Pořád tomu nemůžu uvěřit, ale šestá epizoda mě fakt bavila, mohl jsem se dokonce naplno zasmát a opravdu jsem si ji užil. Kněz i rytíř byli dokonalí. / Poučení: Svatba v kostele? Vaše volba... ()

Bez jakýchkoliv otázek (2013) (S09E07) odpad!

Předchozí díl mě dostal téměř do euforie nad tím, že jsem se konečně dobře bavil, a abych to tak neprožíval, propleskli mě tvůrci nablblým dějem sedmé epizody. Historky jednotlivých postav byly venkoncem všechny o ničem až na jednu výjimku. To, co tvůrci vymysleli pro Robin, to byl čistý srágol. Úlet, který byl pro mě definitivním důkazem toho, že scénáristé konzumují příliš mnoho sendvičů. / Poučení: Máš v pokoji ducha? Skřípni recepčního. Ale fest. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (více)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (více)