Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

zolo23

Toľko ospevovaný film roka mňa dosť nenaplnil. To naozaj sa nedal urobiť tento film skôr kôli vizuálnym efektom? Ja som tam nič svetaborné nevidel.. Dobrý začiatok, dobrý koniec ale stred ma strááášne nudil. ()

jenik71

V roce 1994 nám scénárista Eric Roth připravil báječného Forresta Gumpa a teď přichází opět s něčím zcela novým a naprosto nevšedním. A tím je po obsahové stránce velice neobvyklý Benjamin Button. Proč neobvyklý ? Hlavní postava, kterou s náramnou elegancí a noblesou vytvořil Brad Pitt, žije totiž život opačným směrem. Od staříka zpět k batoleti. Možná to zní hloupě, ale věřte, že je to parádně natočené pokoukání. Zatímco na Forresta se podívám vždycky rád, Benjamina si možná dám jen ještě jednou. A v tom je ten rozdíl. Dlouho jsem se rozhodoval jestli dát 4 nebo 5 bodíků, nakonec se jen těsně kloním "jenom" ke čtyřem. Je ale možné, že to časem ještě přehodnotím. ()

Hruzi

Už jsem psal, že se mi při tomto filmu 7x otevřela pusa? Třeba když elegantní Benjamin a půvabná Daisy večeří a potom mu Daisy zatančí v mlze. Nebo když syn a otec sledují slunce...Nebo třeba když protínající se události rozhodnou o tom, že Daisy už nikdy nebude tancovat. Také když mladý Benjemin a krásná Daisy prakticky žijou na madraci a hraje jim do toho má oblíbená písnička od Beatles, Twist and Shout... Také třeba když čtyřicetidevítiletý Benjemin se čtyřicetitříletou Daisy přemýšlí o tom jak se setkávají a Daisy řekne velké překvapení. A nebo také když Caroline, že Benjamin je jí otec. Nebo třeba když se mladý Benjamin svěřoval Daisy, že jeho pocity jsou něco jakoby prožil celý život..ale nic si nepamatoval. Úžasný film... ()

tommmy89

Netrvalo to dlho, snáď len smiešných 20 minút a ja som si uvedomil, že film, ktorý mi od začiatku predostrel rutinno-rodinnú seansu pod štítom retro scenáru, nie ako obyčajný film, aký sa od začiatku snažil vykresliť v mojich očiach, ale ako príbeh so scenárom, ktorý vídam len pár krát počas sledovania filmu. (a to som sa ich už napozeral). Priznám sa, skôr než som začal pozerať film, nevšimol som si herecké obsadenie (Brad Pitt, Cate Blanchett). Nakoľko ma film od začiatku nezaujal, nepoznal som hercov a veľa iných.... vôbec mi to nevadilo (nepozerám filmy podľa herecov, ale podľa obsahovosti). No po hodine filmu môžem konštatovať, že Brad Pitt výborne poňal úlohu Benjamina, ba viac, jemu asi najviac sedí úloha herca vo filme, ktorý je prepletaný citom, šarmom a strasťou ! Skvostne, brilantne a elegantne zahral úlohu mladnúceho starčeka, ktorý sa brodí svetom naprieč svojej chorobe. Cate sekundárne dopĺňala ozvenu celého príbehu, avšak podľa mňa trochu v úzadí, ale veľmi rafinovane a kategoricky. Nepoznám teda veľa filmov, ktoré majú snáď všetko zakomponované v jednom. (hnev, smútok, lásku, šťastie a smrť) 5 z 5 ()

JKL

Stopáž filmu je docela brutalita. Musím ale říct, že jsem celou dobu zíral jak vrána. Opravdu moc pěkný počin, který nejen 'po americku' vizualizoval, ale hlavně poutavě vyprávěl. ()

jefff

Pěkný film. Ale nic více, chyběla mi hloubka a unikal mi smysl. Čekal jsem silnější emoce, kterých jsem se nedočkal. Na Finchera slabé, zřejmě mu látka tolik nesedla. A jinak úžasná Blanchett mě moc nebavila. Dobré, ale jednou a stačilo. ()

mkubalikova

Fincher a Pitt potřetí! Fincherovi bych oscara sakra přála, nechápu, jak ho mohli v roce 96 ignorovat, ale Button mi přijde až příliš vykalkulovaný, aby si to zasloužil. 80% ()

zsn

Zatajil se mi dech. Po tomhle filmu už nic není takové, jaké to bylo. Tento snímek mi změnil život. Žáden jinej nedokázal to, co tenhle. Základní filosofické otázky, život a smrt, osud a šance, mládí a stáří, zdraví a nemoc... Závěrečná scéna: "Some people were born to sit by a river. Some get struck by lightning. Some have an ear for music. Some are artists. Some swim. Some know buttons. Some know Shakespeare. Some are mothers. And some people — dance." - a hudba k tomu, mne pokaždé rozpláče a "znostalgizuje", celý film mi pokaždé připomene mou životní lásku... Neskutečně dojemný snímek. Jeden z největších filmů mého života. ()

Norfice

Tento snímek si mě opravdu získal během několika málo minut. Opravdu zajímavý námět a ještě lepší provedení. Putuje do kategorie mých nejoblíbenějších filmů.. Jednoznačně 5 ***** ()

Sheffield

Téměř 3 hodiny plné citů, pocitů, myšlenek a zároveň připomínka, že nic v životě netrvá věčně, nakonec ani život samotný. ()

BMAJTZ

Byl to opravdu krasny film a opravdu skvely filmovy zazitek. Bohuzel se vsak tento film uz od prvnich minut tvari, ze to bude neco opravdu vyjmecneho, coz dokazuje take jeho stopaz. Svym jistym zpusobem si o to rika pravem je to opravdu krasne natoceny film s opravdu vyborne ztvarnenou filmarksou praci. Jenomze se nemuzu pozbyt dojmu ze tohle vsechno uz tu tak nejak bylo. Ano je tu originalni aspekt stale mladnouciho muze ale kdybych vynechal cele tohle vlakno, ktere ve filmu stejne nehraje az tak uplne zasadni roli, slo by o prostou romanci vypravenou napric nekolika let (v podstate celeho zivota) jednoho muze. Pravda je ze ve sve podstate to samo o sobe staci protoze pribeh je opravdu kvalitni plny zajimavych momentu (i kdyz tu a ta je pomerne predvidatelny) a filmari i herci si opravdu vyhrali a evidentne nic nenechali nahode, kazdopadne nemohu dat nejvyssi hodnoceni. Vsechno je vskutku famozni ale pocit ze to tu uz bylo nemizi. ()

Mr.Jackass

Velice zajímavý námět filmu...Ale přišlo mě, že koukám na film Forrst Gump akorát drobet z jiné perspektivy...alespoň první 2 hodiny určitě. Jedna životní láska, kdy se potkají v době, kdy byly děti. Potom procházejejí každý zvlášt osudovými okamžiky 20. století. (velká hospodářská krize, 2. Světová válka, 60 léta, lety do vesmíru) až se nakonec spojí a uvědomí si, že patří k sobě a rozhodující fázi života prožijí společně a splodí dítě a jeden z rodičů odejde. Prostě Forrest Gump..To filmu ale rozhodně neubírá na kvalitě...Na takto dlouhou stopáž jsem se ani na minutu nenudil a Fincher je prostě Pan režisér...Dle mého názoru tak na 4,5 a přikloním se k 5 za výborný námět. ()

NALBERTik

Mno tak 3* a půl, k tem 4 sem se přiklonil vzhledem k jiným filmům, kterým sem dal 3 :) V kazdem pripade mooc dlouhý film. To je dojem, který u mě převládá...poté následují dojmy jako supr příběh, výborní herci...kdyby to bylo kratší, možná bych se na to podíval i znova. ()

karry

Po druhém shlédnutí ubírám jednu hvězdu. Vše podstatné už tady zaznělo od ostatních - zdlouhavé, místy nudné, příliš umělé, postava BB bez vlastností...Obávám se,. že ono pověstné třikrát a dost se v rovnici karry + BB nejspíše neuplatní. V tomhle případě platí rovnost karry (1) + BB (1) = 2 a ne tři (nejsem účetní :D) . ()

Lukoboss

Jestliže se vám nelíbil film The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford z důvodu rozvláčného a pomalého vyprávění příběhu, nebude se vám líbit ani tohle. Mně se líbil jak Jesse, tak Benjamin, tzn. že hodnocení bude vyšší. Ze začátku se to zdálo zvláštní (už ta myšlenka, že se narodí "staré" dítě), ale po chvíli si zvyknete a začne to být lepší a lepší. Celé je to v poklidu, místy bez hudby, jen dialog.. V žádném případě to není nuda, přestože údaj 166min. vypadá hrozivě. Shrnuto, podtrženo - pokud potřebujete ve filmu strhující děj a akci, tenhle snímek není pro vás. ()

KR4T4S

S odstupem času mi to přišlo moc vyhlazené a i trochu digitální a umělé. Myslím hlavně záběry krajin, měst nebo moře. Možná to byl právě záměr - ukázat jeho poetiku a pohádkovost. Ale myslím, že "syrovější", drsnější zobrazení postředí (u postav ty triky chápu) by snímku jen prospělo. Hlavní představitelé jsou samozřejmě skvělí. Pittovi bych Oscara přál. A nakonec i Fincherovi. Stále je to moc dobrý netradiční film. Proto můj hlavní tip na nejlepší film při Oscarech. ()

Maynard.

Krásný plynulý film, s velmi originálním příběhem. Na to, jak je film "dlouhý" , tak jsem se ani minutku nenudil. Opravdový skvost. Muž do kterého to pálí blesk :o) . Jediné co bych přeci jenom vytknul je časté rozkouskovávání filmu neustálým vracením se do reálného času. Jinak jsem byl opravdu hluboce okouzlen myšlenkou a ztvárněním. Hned po skončení mi bylo ale naprosto jasné, že v udílení Oskarů nemá tento film na Milioráře nejmenší šanci. ()

fruitbueno

Asi těma pětkama zbytečně plýtvám, ale jak můžu nedat za pět filmu, který mě přikoval do sedačky, po předlouhé tři hodiny jsem se nestarala o nic, než abych pravidelně dýchala a nechala se unášet fantaskním příběhem, výjimečnými osudy a nezapomenutelnými hereckými výkony i brilantně napsanými figurkami (Taraji P. Henson!!!!!!!!!!! opravdu, přestávala jsem dýchat, ale i řada jenom drobounkých postaviček-kapitán tetovací umělec, stařeček, který přežil sedm zásahů blesku a cítí, kdy přijde bouřka..). Co jsem si zamilovala okamžitě, byl smysl a práce s naprostými detaily, které dohromady tvoří nádherný celek (kolibříci, práce se světlem, myš v hotelu, vypařující topení...). I když se někomu Button může zdát přes všechnu formální vybroušenost a uměleckou dokonalost studený, neemotivní, já jsem si z kina odnášela své pověstné děsivě reálné ohlodání na kost (pomíjivost života, smrti, i lidské povahy umí zasáhnout na pravém místě a vůbec.. i perspektiva dospívajícího kluka, kterému pořád kolem někdo během života umírá.. neskutečné) a pocit, že těch 13 nominací není absolutně přehnané číslo. P.S. Brad Pitt umí hrát. Kdo říká, že ne, závidí, když nepřizná, že závidí, závidí mu ještě víc. Kdyby tenhle týpek neměl profláklý obličej, neplnil každou druhou bulvární stránku, košile mu nežehlila "nejpřitažlivější" dáma planety, neměl by nikdo ani půl slovíčka proti výkonu nejen v tomto filmu. ()

ZkuKol

Příběh Benjamina Buttona je krásný a zajímavý. Přiznám se,že tolik přirovnávaného Forresta Gumpa rád nemám, naopak BB mým šálkem čaje je. Pitt hraje krásně úsporným způsobem, Swinton i Blanchett jsou uvěřitelně k pomilování, ale všemu vévodí pan režisér. V celém filmu není ani jeden moment jež by diváka tlačil do nějakých emocí, ony prostě přijdou sami a přirozeně, o jemu vlastním perfekcionismu netřeba se zmiňovat (prostě, na rozdíl od Australie, zde na lapsus se zeleným pozadím nenarazíte). Bohužel, je tu jedna věc jenž mi nedovolí prohlásit BB za dokonalý či bezchybný, a to je celá linie ze současnosti, se čtením deníku a odhalováním "překvapivých" skutečností. Není nikterak pokažená, ale celý ten nádherný příběh mi rušila tím, že byla jen velmi dobrá a pomalá, bez nápadu, natož nějakého zážitku z ní plynoucího. The Curious Case of Benjamin Button je vynikající epický film se všemi hollywoodskými klady a Fincherovými vklady; a bohužel jedním "hurikánovým" negativem... 90% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010