Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film podle románu Michela Houllebecqa se zaměřuje na Michaela a Bruna, dva zcela různé nevlastní sourozence a na jejich narušenou sexualitu. Po vcelku chaotickém dětství s hippiesáckou matkou, která se více než o něj stará o své věci, se Michael stává molekulárním biologem a geny ho zajímají více než ženy. Bruno je posedlý sexuálními touhami, ale nejčastěji nachází uspokojení s nějakou prostitutkou. Jeho ubohý život se změní, když potká zkušenou Christiane. Mezitím Michael opět potkává Annabelle, lásku svého mládí ... (Fary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (124)

poz3n 

všechny recenze uživatele

Jsem totálně zaskočen. Ne ani tak filmem, ale hodnocením a především pak nadšenými komentáři, oslavující originalitu a svěžest Elementárních částic. Předlohu jsem nečetl. Proto mi nic nebrání v tom říct, že ... Elementární částice jsou nudné, strašlivě nezajímavě nasnímané a herecky nesympatické. Toť vše z mého pohledu. Dle místních doporučení jsem očekával jak mě tento film ''rozloží na elementární částice''. Ne, to se opravdu nestalo. Jeden z dalších filmů, u kterého mi hodnocení většiny zůstává záhadou. 4/10 ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Takže asi takto. Ak je niekto lenivý čítať, ale zaujíma ho súčasná literatúra a chcel by si ju doplniť iba z filmových adaptácií, tak z Roehlerových ELEMENTÁRNYCH ČASTÍC sa o Houellebecqovej fenomenálne kontroverznej knihe mnoho nedozvie. Pochytí akú-takú dejovú líniu, ktorá ale u Houellebecqa nie je tak podstatná ako všetko to ostatné, čo je na ňu nabalené (komentár k dobe) alebo z čoho vychádza (autorových idejí a názorov). Vôbec nepochopí, v čom je vlastne knižná predloha taká výnimočná. Mich(a)elova línia, ktorá celú knihu rámcuje (a je zásadná dokonca pre osud celého ľudstva) vo filme nedáva zmysel, celé to vedecké prepletenie príbehu, intelektuálne vzrušujúce úvahy aj provokatívne utopické vyústenie do nahradenia dobrovoľne odumierajúceho ľudstva novým, pokročilejším druhom bez sexuality, sú odstrihnuté, ignorované, nevyužité. Brunova línia je na tom omnoho lepšie - jednak vďaka jej veľmi primitívne ľudskému rozmeru, druhak vďaka jeho hereckému predstaviteľovi. Moritz Bleibtreu je vynikajúci, veľmi subtílny herec, ale na túto rolu je proste príliš... - pekný. Tá jeho atletická postava a fešná vizáž napriek všetkému hereckému nasadeniu vôbec nejdú dohromady s predstavou obézneho nepekného nešťastníka, ktorému to celý život absolútne nejde so ženami, zničeného liekmi a chľastom... Aj keby som neodmietal film podľa Houllebecqa, ktorý nie je skrz-naskrz obscénny, hnusný, depresívny, kontroverzný a k tomu mnohoúrovňový a intelektuálne podnetný, nemôžem súhlasiť s tým, že napokon vlastne zásadne mení vyznenie toho románu. Ak chcem meniť základné vyznenie a zmysel nejakého románu, tak ho proste nemám sfilmovávať! Namiesto zaujímavej adaptácie vznikla iba taká vykastrovaná dráma o sexuálnej frustrácií a odcudzení súčasného človeka, ktorá to iba konštatuje, decentne zobrazuje a napokon dochádza do dosť lacného záveru. Posolstvo filmu, že sa máme otvoriť citom a nebáť sa prejaviť svoju náklonnosť a to nás spasí, (alebo zatratí, ak to nedokážeme), je fajn a plne sa s ním stotožňujem, ale jednoducho to nie sú HOUELLEBECQOVE Elementárne častice. Tento film skrátka neprináša skoro nič z toho, čo z predlohy a jej autora urobilo cez noc európsky literárny fenomén. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Dva totálně odlišní (nevlastní) bratři prožívají tak trochu po svém krizi středního věku. Jeden má velmi slušně rozjetou vědeckou kariéru, druhý se pokouší uplatnit jako učitel, ale navzdory svým psychickým problémům se spíš probírá změtí své vlastní sexuality. Nakonec každý hledá odpovědi na to, jak moc figurovala v jejich vývoji volnomyšlenkářská matka. Každý hledá oporu jinde a s jinými typy žen, nicméně potlačit matčin obraz nebude tak úplně snadné. Německé drama má řadu pozitiv, i když trošku zbytečně brázdí po emočně chladných vlnách. Přesto civilní dialogy do naprosté uvěřitelnosti posílá silné herecké obsazení, z kterého vyčnívá německé zjevení Moritz Bleibtreu (Lola běží o život, Klepání na nebeskou bránu, Baader Meinhof Komplex), který byl za Bruna nominován na Evropskou filmovou cenu. Martina Gedeck nebo Franka Potente (s oběma se Bleibtreu herecky dobře zná) nezůstávají nikterak pozadu.. Umně natočená mozaika evropského, nikterak veselého života. A německá kinematografie opět vystrkuje růžky. Momentálně v Evropě zřejmě nemá konkurenci!! ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Další film, ve kterém moje puritánství volalo o pomoc. Nic tak sprostého jsem dlouho neviděl. Dobrou třetinu stopáže jsem si musel zakrývat oči a druhou třetinu zacpávat uši. Kromě ukázky hladkání hlavního hrdiny při pomyšlení na jeho maminku včetně ukázky jeho vyvrcholení, jsou k vidění i hrátky s horní nápravou na babičině pohřbu, ba dokonce i dosti nechutné hromadné páření se. Děj má dvě dějové linky, přičemž jen ta Brunova je sledovatelná. Míša celkový divácký dojem spíše kazí. Vzhledem k tomu, že se ve filmu řeší tolik sprosťáren a je to dost fujky, tak se člověk prostě nenudí. Je v neustálém očekávání, jaká sprosťárna bude následovat a jak to ovlivní jeho kvalitně položené morální hodnoty. Doporučuji nesledovat sám, abyste měli možnost si s někým vyměňovat pohledy plné zděšení. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Všetky vyjdené knihy autora románovej predlohy preložené do češtiny alebo slovenčiny som čítal a boli to chutné jednorazovky. Aktuálne zamyslenia nad stavom spoločnosti a príčinách frustrácie preložené často denníkom penisu hlavného hrdinu (čo stváral včera, predvčerom aj pred rokmi), čím si získali širokú čitateľskú podporu. Rovnomenný filmový prepis jedného z románov nevyznieva márne, hoci myšlienky predlohy redukoval na nula celá jedna percenta, ťaživosť a sexuálne scény i následnú frustráciu taktiež minimalizoval a vyznenie zjemnil. Napriek všetkým výhradám si myslím, že sa film podaril, pretože Michelovi Houllebecqovi - spisovateľovi ide o ukázanie nelichotivej skutočnosti na základe myšlienok a úvah preložených šokujúcim príbehom. Sociologizujúco-filozofická pop beletria. Film predovšetkým rozpráva príbeh, preto sa obávam, že pietne prevedenie predlohy by vytvorilo skôr nepozerateľný blábol. Takto je to síce adaptácia vyznením odlišná, no stále schopná vyvolať otázniky a zamyslenia nad postavením a vzťahmi dnešnej generácie tridsiatnikov-štyridsiatnikov. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (5)

  • Film je natočen podle románu "Atomised" Michela Houellebecqa. (Terva)
  • Oskar Roehler pracoval na scénáři celé tři roky. (Geriel)
  • Oskar Roehler nabídl roli Bruna nejdříve Moritzovi Bleibtreuovi, ale ten odmítl s tím, že mu role příliš připomíná roli ve filmu Agnes a jeho bratři (2004). Roehler tedy Bleibtreuovi nabídl, aby hrál Michaela, Brunova nevlastního bratra (a roli Bruna nabídl Ulmenovi). Čtyři týdny před samotným natáčením se ale Roehler s Bleibtreuem rozhodli, že se pro roli Bruna přece jen hodí víc Bleibtreu, a tak si Ulmen s Bliebtreuem své role vyměnili. (Geriel)

Reklama

Reklama