Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Astrebleue

Ač mě už prvních 15 minut filmu neuvěřitelně rozčílilo, musim se krotit a přiznat, že zpracování filmu neni tak špatný a bohužel skvěle zachycuje život znuděnejch městskejch puberťáků, kterym naštěstí chaty rodičů pražáků už nic neřikaj.Oba hlavní ,,hrdiny" urputně nesnášim a celé téma je mi vrcholně protivný.Můžu společnosti jen popřát, aby se děj filmu jednou nestal všude skutečností. ()

Šňůra

Gympl patří určitě k tomu lepšímu, co se na poli českých komedií v posledních letech urodilo. Není to sice pecka, ale pobaví velmi slušně. Když pominu osvědčenou sklepáckou hereckou sestavu, tak musím pochválit především Mádla, protože jeho Kolman byl neskutečně uvěřitelný sígr. ()

xenopus

Vypadalo to zezačátku slibně, ale nakonec to sklouzlo do hlubin nudy. Byla to zajímavá sonda do bažin českého školství a vůbec výchovy (potažmo společnosti) - protože se v těchto kruzích občas pohybuji, vím, že to není plácnutí do vody - taxikařící fyzikář, spiknutí třídy vůči češtináři, sexuální napětí mezi učitelem a žákem, změna v názorech paní ředitelky motivovaná vidinou sponzorských peněz i pomstou za zhrzení třídním Tomášem, pošahaný inspektor, sebepoškozování v důsleku vztahů v rodině... Dnešní školní mládež provádí spoustu neřestností, ale srovnáme-li to např. s tím, co předváděli septimáni ve filmech Škola základ života či Cesta do hlubin študákovy duše, musíme nevyhnutelně dojít k názoru, že tenkrát měli žáci alespoň styl; dnes je to banda lenivých zmrdů. Tvůrci se vyvarovali moralizování typu "graffiti je špatné, áno", což je sice fajn, ale přijde mi, že s těmito hrdiny se někteří mladí mohou ztotožnit - a to je špatně. Pokud ale Gympl vezmete trochu s nadhledem, jste schopni mu odpustit ledacos včetně absence pořádného příběhu a násilně vypadajícího obsazení herci. ()

Rodin

Tedy nechci být žádný pedant, ale tohle bylo, Tomáši, zatím asi nejslabší dílko, které jsi dosud natočil. Prvoplánově vtipné, ale opravdu nic to ve mě nezanechalo. Nebýt ČSFD, už bych si ani nevzpomněl, že jsem ten film viděl. Máš tam jednu hvězdu navrch za příjemný a překvapivý výkon syna Tomáše. ()

Jacccob

Vorel scénářům prostě nerozumí, v Gymplu jsou nejkvalitnější scény ty, kde se vůbec nemluví, a atmosféru vám místo slov vykreslí na české poměry značně nadprůměrný hudební doprovod a slušné herecké výkony, kromě některých herců ztvárňujících role studentů, ale film ze školního prostředí na jedno použití, proč ne. Bavit vás to bude, v některých situacích se možná najdete, i se sem tam zasmějete. Musím zde vyzdvihnout Matonohu a Bydžovskou, společně s Mádlem ( který to ale vzhledem k charakteru jeho role měl podstatně jednodušší ) prakticky táhnou celý film. Bez nich by šla už tak průměrná kvalita citelně dolů. ()

lost_viking

Na tenhle film jsem se těšil kvůli návratu do známého prostředí po pár letech. Vorlův zvláštní rukopis dialogových scén á la Kouř mi zde ale občas vadil. Jediný, kdo mi v tomhle filmu přišel přirozený, byl Mádl, Matonoha a Holubová, ostatní byli jak vyříznutí z jiného světa a obzvlášť při smíchu mi něco nesedělo. Asi je to prostě Vorlův styl. Nicméně i tak se mi Gympl celkem líbil a musím přiznat, že jsem si ho pustil opakovaně. Možná i kvůli Wichově hudbě. ()

predsedajs

Ve srovnání se Snowboarďáky a mnoha dalšími českými filmy pro tuhle cílovou skupinu je to jasný nadprůměr. Matonohův příběh je sice mizernej a ohranej, ale i tak to vyjde na solidní 3,5 hvězdy. Dobrej soundtrack nakonec zaokrouhlil hodnocení nahoru. ()

godspeed

Příběh mi neuchvátil. Forma už vůbec ne. Hip hop, matlání po zdech, sex, peníze, revolta, nezkušenost, alkohol a emařský žvásty. Vtipné to nebylo vůbec a dramatické jen chvílemi. ()

m0lL!sS

DJ Wich je jedním slovem kouzelník, který svými beaty vykouzlil na české poměry celkem solidní "teen" komedii z netradičního, ale dnešní mládeži čím dál tím bližšího prostředí. Volba ústřední dvojice nebyla vůbec špatná (otázkou je, jak moc byla protekční). Upřímně však musím uznat, že Tomáš Vorel mladší se role zhostil daleko lépe, jak Jiří Mádl, který působil tak trošku jako tintítko, takže veškeré řeči o protekci jdou pro tuto chvíli stranou. Ostatní herci podali standartní a tím pádem i nepříliš výrazné výkony (vyjma Milana Šteindlera a Jiřího Schmitzera, u jejichž scén jsem se velmi příjemně bavil). Celkově vzato má film neokoukaný ústřední motiv, velmi dobrý, respektive rychlý spád a jak jsem již zmínil, k tomuto typu filmu úžasný hudební doprovod. ()

elisinka

Nedávno mi známý řekl že mu 13letý syn poradil na Gympl se nedívat protože je starý a teenagerům nerozumí:) Upřímně myslím že Gympl bude za velmi krátkou dobu až nebezpečně pravdivý a reálný i když by se měl film jmenovat spíše "Základka". ()

Allka

Velmi velmi velmi přehnaná "výpověď o dnešních mladých, jejích učitelích a rodičích". Pochybuju, že někde vládnou až takovýhle poměry. Zvlášť na místě, které je považováno za prestižní druh střední školy. Ano, některý studenti jsou drzí a některý vyučující/rodiče šlehlí. Ale ne všichni a ne takhle... Jelikož jsem sama prošla gymplem a moje máma je učitelka, drobátko mě takovýhle pohled urážel. Nicméně některý hlášky (se mnou nespaaal...) jsou kultovní a Mádl je opět vynikající (ten kluk je ďábel!). Příjemně překvapil i Matonoha a Tomáš Vorel jr. má aspoň hodně pěknej ksichtík. Navíc jsem získala zase trochu víc informací o tom, co znamená sprejovat. Ale nedostatků má Gympl víc než dost - já osobně bych nejvíc zabíjela za neherce, který nikdo nenaučil ani zbla o artikulaci. A absence pořádného konce, nějakého vyústění, pointy... mi vadí taky dost. Zkrátka a dobře - za moc to nestálo... ()

departed

Sterilní podívaná. Svoje party odehráli dobře akorát Matonoha a Hanák. Oceňuju alespoň atmošku, hlavně v částech, kdy chodili sprejovat, a pár hlášek navrch taky sedlo. ()

Amras

Výborný český film. Bohužel asi jen pro mladší generaci. Zajímavý příběh, dobré obsazení. U filmu jsem se hodně bavil (nejlepší je češtinář v podání J. Schmitzera). I když sám graffiti příliš nepodporuju, v tomto snímku mě to docela zaujalo. Asi to částečně patří ke studiu na gymnáziu. Dobře napsaný scénář. Podle mě je to jeden z nejlepších filmů Tomáše Vorla. ()

TMontana

Film hovorí o tom ako sa dvaja spolužiaci rozhodnú barabovať po nociach a srejovať.Nakoniec jedného chytia. Film neni až taký nudný.Ale rozhodol osm sa dať tomu aspoň 3*. ()

DjangoDoe

Celkom podarený film s nie tak výrazným a zaujímavym dejom, ktorý hlavne zobrazuje stredoškolský život pár grázlov. Mádla mám ako herca celkom rád a podával tu slušný výkon. Vorela moc nepoznám ale vo filme bol dosť nevýrazný. Pár častí a hlášok je dobrých až skvelých a zvyšok sa dá prežiť. Celkovo priemerný film ***. ()

Talina

Gympl patří mezi jeden z filmů, na které jsem se dívala nespočetně krát a nespočetně krát ho ještě taky zkouknu. Je fakt, že někteří herci mi připadají strašně upjatí a docela bez talentu, ale co oni neumí, to Mádl a starší generace herců vynulujou, takže je výsledný efekt dobrý. Btw: pobavil mě komentář kOCOURa, konkrétně věta - cituji:,, Hlášky ze školní půdy jsou pochopitelně úplně mimo a vůbec si těžko umím představit, že někde může fungovat takový gympl." Ehm, asi jsi chodil na gympl v jiné době a nebo si tam nechodil vůbec, ale věř mi, že přesně tak to na gymplu chodí... ;) ()

Mijagi

Uměleckost tvorby Tomáše Vorla st. lze zakreslit do grafu jako sinusoidu. Za neustálým opakováním růstu a poklesu vidím fakt, že si režisér diváckými hity vydělává na snímky pro náročnější diváky. Pokud tomu tak opravdu je, vítám jako velký fanoušek kvalitnější části jeho filmografie i tyto občasné výlety do mainstreamu. Gympl má chytrou základní kostru scénáře, horší to je však s prvky na ní nabalenými. Povahové vlastnosti některých postav a jejich jednání působí těžko uvěřitelně. S bizarnostmi se setkáváme ve všech Vorlových filmech, ale jakoby při ubrání na celkové náročnosti přestaly fungovat. Zatímco v Cestě z města nebo Kamenném mostě sedí dokonale, zde zanechávají dojem přílišné umělosti. Dobrá volba obsadit do hlavních rolí Jiřího Mádla a Tomáše Vorla ml., jako dvojice se výborně doplňují. Lehce nadprůměrný odpočinkový film a upřímně: Docela se i těším na Vejšku, která má být pokračováním. ()