Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Kosmik 1

Nebyla to až taková tragédie, ale zároveň tenhle film ani ničím zvlášť nevyčnívá. Slabý průměr. Herecky to hodně zachraňuje pouze Jirka Mádl a Zuzana Bydžovská. Prostředí filmu je na české poměry originální, něco podobného tu ještě nebylo, bohužel se z něho nepodařilo moc vyždímat. Herecké výkony mladých holek byly hrozné, jakoby robotické, odříkané, naučené nazpaměť a recitované jako básnička, bez ducha, bez emocí. Ale jinak slušný, dá se dodívat až do konce bez větších útrap. ()

J-o-k-e-r

Mě Gympl celkem zasáhl. Nechodím do kina na české filmy, zásadně...ale tady sem udělal výjimku, a upřímně jsem se dost nasmál. Samozřejmě chování studentů na škole bylo dosti přepísklé, vše si snad nemůžou dovolit. Ale já se bavil, super ksichty, hudba, u mě trochu srdcovka. ()

Myrreczech odpad!

Po letech viděno znovu a stačí mi jen říct: Jak mohl někdo tohle schválit a pustit do televize bez obří dávky drog a vodky podávané nitrožilně? ()

corbeau

Gympl je vlastně dobrý film, jen mi na něm vadila jedna věc, kvůli které nemůžu hodnotit výš. Když pominu křečovitost a přehrávání většiny neherců, s kterým se ale musí počítat a tedy ho jako zásadní nevnímám, vidím jako hlavní bolest filmu to, že v něm nevystupují postavy, ale typy lidí, jednající podle velmi jednoduchých schémat - mezi studenty nechybí esenciální hulič, šprt, rebel nebo třídní sexbomba, pedagogický sbor sestává snad ze všech základních typů učitelů, totéž platí i o rodičích, policajtech a školníkovi. samozřejmě tohle přehánění a typizování není problém jenom Gymplu, ale obecně českých "realistických" filmů (třeba v Bastardech to bylo ještě horší, ale tam toho bylo horšího víc...). Jinak jsem byl spokojený a většinu filmu jsem se dobře bavil, i když nejsem vyznavač hip-hopu ani graffity. ()

Autogram

Pri tom obsadení som očakával celkom iný nářez. Ale aj pri karikaturovaní treba poznať mieru a keď sa to preženie, tak to dopadne takto. Priveľa postáv neladilo so slabou zápletkou a ani profesionálne hrajúci Mádl tomu nemohol pomôcť. ()

ghatos

Vorel st. je nedoceněný režisér. Gympl by si zasloužil spravedlivější přístup/hodnocení. Ve Vejšce to dopiloval. 68%. ()

Specs

Hlášky: učitel češtiny: - "Neváží si svobody, nezajímá je literatura, nezajímá je historie, nezajímá je nic! Válku na ně! Nejdřív tady to a pak válku!" třídní učitel: - "Víte co je zajímavý? Že ten, kdo je na škole průměrnej nebo podprůměrnej, tak to v životě dotáhne nejdál" učitel češtiny: - "Jsou to grázlové, verbeš, zločinci!" ředitelka školy: - "Tak pudou do politiky, no." & zhulenec: - "Vy tady pěstujete ryby, jo? To jsou uplně stejný jako máme doma!" Klára: - "Ty vole, to jsou tvoje ryby! Vždyť jsme u tebe v bytě!" & ředitelka: - "Nepiješ, nekouříš, nejíš maso, v kůži nechodíš... Baví tě aspoň šukat?" ()

Madlene

Na začátku odlehčená podívaná, která najednou uprostřed nabere melancholický nádech a spadá do nepříliš vydařeného moralizování. Škoda, poněvadž jinak to vypadalo celkem zajímavě. ()

Nepi

Na našem gymplu to teda bylo trochu jinak, ale tenhle Vorlův Gympl mě docela nadchnul. Povedl se víc, než jsem čekal. Herecké výkony ,,Sklepáků´´ výborné, kamera taky good, hudba parádní a nejvíce mě Vorel překvapil tím, že se snaží dostat více do hlouby všech postav.Za to si zaslouží moje uznání a hodnocení. ()

V-Ray

Nejvíc mě na tomhle snímku dráždila absence jakýchkoliv náznaků "životnosti" postav. Jedna zahuhňá druhé postavě a ona zahuhňánim odpoví. Většina teen postav postradá emoce, všechny repliky zahrané s kamenym vyrazim a buchví co ještě.. Jinak slušná zabavička.. ()

manonfire

Pokus o komedii a vážnou studii o školství nevyšel ani na jedné frontě. Herci nehráli dobře a to ještě doufám, že si Vorel starší střihnul svého školníka schválně naprosto humpolácky děsivě špatně. Takže celkově je film slepeninou bez duše, která tentokrát bohužel neobstojí ani jako teenagerská komedie, přestože se sexem nešetří. Na to je moc Vorelovsky divná. Bohužel jen divná a ne zajímavě jiná. 30% ()

Philoun1

Kdyby se film nesl celou dobu v duchu komedie jako v první půli možná bych dal o hvězdu víc, ale konečné drama mi tam prostě nesedlo. Gymplu taky napomáhá velká účast našich předních herců, Matonoha hraje dobře a Schmitzer je nezapomenutelnej. Na druhou stranu mi vadila hudba, ale asi by se do filmu jiná ani nehodila. ()

iantomasik

Jako sled samostatných skečů to funguje skvěle, jako celek už zdaleka tolik ne. Odpustil-li by si Vorel vyloženě polopatické moralismy, bylo by to ještě lepší. ()

blixadovan

Myslím, že se tvůrcům podařil slušný ponor do duše gympláků, včetně jejich "krutého" slovníku. Rozhovory byly dokonale naposlouchané. I charaktery postav (pouze studentů) byly dobře vypozorované, až na toho "huliče", ten už byl dost přehnanej. Obrovskou škodou je pro mě naprosto zbytečné karikování učitelského sboru, což nepůsobilo až tak moc vtipně, jako spíš trapně. Hudba stylová a výborná, stejně tak výborný i Jiří Mádl. ()

milo_wade

Zatím jsem to nedokoukal...a pochybuju, že někdy dokoukám. Jakmile se to ale stane přijdu to sem ohodnotit...a mám dost velkou jistotu, že to nebude kladně...--vážne..co se to se světem děje?? ()

P1tr

Nečekaně svěží a svižné dílo, které sice prezentuje grafitovou kulturu celkem jednoduše a povrchně, ale radost a upřímnost z možnosti tento film natočit je cítit z každého záběru a enthusiasmus tvůrců funguje jako pohonný motor snímku. Nejde jen o prostou a kvalitní komedii, ale o zajímavé a v některých momentech celkem věrné zpracování životů a nálad středoškoláků. Tomáš Vorel ml. je celkem prkenný, ale přesto sympatický představitel, který si ovšem nemůže zadat s výborným Mádlem a přesným Matonohou. Tohle se Vorlovi extrémně povedlo. ()

Bernhardiner

O budoucnost českého národa je postaráno, není třeba mít žádné obavy, přátelé! Omladina kouří, chlastá, souloží a maluje graffiti a na tom se dá přece stavět, ne? Vážně ne!? Tak v tom případě je to velice depresivní sonda do života čerstvě zletilých. Bezútěšnou situaci samozřejmě zhoršují i rodiče alkoholici i progresivní podnikatelé se schopností koupit si cokoliv a kohokoliv. Co mladých herců týče, Vorel hrál velice přesvědčivě, Mádl hrál stejně jako ve všech ostatních filmech, kde jsem ho viděl, a zbytek se přinejmenším snaží. Co se týče dospělých herců, dospěl jsem k názoru, že tihleti nemuseli fakt nic hrát. Prevít Kraus hrál prevíta, rozevlátý Matonoha hrál rozevlátého třídního, suchar Schmitzer hrál suchara a neukojená Holubová hrála neukojenou ředitelku, kterou ukojí až Kraus. Přestože to považuju za poměrně dobrou sondu do života naší omladiny, množství vykouřených cigaret a vypitého alkoholu přesahovalo mnou tolerovanou hranici - tolik se toho snad nevykouří ani ve westernech. 70% ()