Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

LuNaj

Dějově prakticky o ničem, pouze poukazuje na životní styl sprejerů, huličů, hiphoperů a jim podobným. Herecké výkony mladých herců tedy nic moc, hlavně tedy Vorlova přítelkyně na mě působila hodně nedůvěryhodným dojmem. Mádl ale jasně ukazuje, že je dobrým hercem. No a k výkonu Zuzany Bydžovské netřeba komentáře. Prostě byla super. Ale film celkově až tak super nebyl- nějaká tragikomedie... Za břicho jsem se tedy nepopadal. A příště, až se Vorel rozhodne o něčem natáčet film, tak by si měl nejdříve zjistit, jak to chodí ve skutečném životě. Protože osobně jsem byl absolventem gymnázia, tak můžu posoudit, že tohle tedy moc věrohodné nebylo. Howgh! ()

Prubner

Základním kazem celého filmu pro mě je, že Vorel podkuřuje drzým, nevychovaným a arogantním frackům, kteří navíc ještě ničí cizí majetek sprejováním, a dělá nich chudinky, které ti oškliví dospělí nechápou. Skutečně nemůžu sympatizovat s takovýmito hrdiny, to ať se na mě nikdo nezlobí. Ale sprejerům se tento film určitě líbit bude. ()

zdenik

Nad očekávání opravdu dobré české teen-movie, nezaobírající se jen trapárnami barbínek a frikulínů, nýbrž sledující i generační vazby a prostředí (konkrétně Praha). Až na pár drobných chybiček dramaturgických, u kterých sem se musel ušklíbnout, a některé horší až špatné herecké výkony, smekám. Konec podle očekávání, nejschůdnější a nejkompromisnější. ()

Lennie

Po prvním shlédnutí jsem byla z Gymplu drobet rozpačitá. Nebylo to sice vyloženě špatné, nějaká ta hláška občas padla (stejně jako hlavní hrdina často "nejsem drzá, jsem upřímná), ale jinak to ve mně nezanechalo sebemenší pocit. Druhý pohled už byl lepší. Věděla jsem, co se dá čekat a tak mi více vyšla najevo nadsázka, s jakou je film natočený. Občas se sice zas tak neliší od reality (po dokončení školy možná změním názor), ale ty extémy dělají z Gymplu něco nového. ()

Pavlunka

V poslední době se čeští režiséři stále častějí rozhodují natočit rádoby „teenagerovský film“,který by měl mladé lidi pobavit a starší generaci ukázat jak dnešní mládež žije.Bohužel z toho skoro pokažné vznikne nechutný paskvil.Děti sedí u televize s otevřenou pusou a ptají se: ,,kde se takhle jejich vrstevníci chovají?“ a jejich rodiče po shlédnutí filmu mají pocit že své děti musejí více ochraňovat aby netropily hlouposti jako ve filmu.Nechci tento film naprosto pomouvat,jsou v něm některé body kde se režisér i strefil do bodů co dnešní mládež řeší,ale prostě tento film mě vůbec nepobavil a neukázal mi nic nového. ()

Marrianna

Film o zoufalých učitelích, kteří na své studenty nemají metr, ten metr, který by tolik potřebovali, aby se mladí lidé naučili respektu, který pak nemají ani vůči svým rodičům. A do toho viditelně ukázáno, že vše záleží na vlivu, konexích a penězích. Do této chvíle docela zajímavý pohled na život studentů, a jejich profesorů. Nakonec z toho všeho je jen plytký příběh bez hlubšího smyslu. Máme zde mladou Kláru, která roztáhne nohy snad každému, kdo se jí v tu chvíli zdá trochu zajímavý, Pavlu, která si léčí midráky sebeubližováním, její stupidní otec, který má rád jen sebe - typický příklad tyrana. Jirka Mádl, zde zase ztvárňuje mladého puberťáka, kterému logicky vše prochází díky jeho otci. Zhýčkaný rozmazlený fracek no a tak bychom mohli pokračovat dále. Ale kde jsou mladí, kteří nejsou zas až tak pokřivení špatnými vlivy prostředí? Chybí mi zde realita a to taková, že i mezi těmi puberťáky se najdou i ti, kteří sice mají ten typický pohled na svět -"nikdo mi nerozumí", ale aspoň trochu mají smysl pro realitu, smysl pro autoritu? A co učitelé, to mi chcete říct, že neexistuje žádný který svým studentům rozumí a umí je motivovat? Nejsem dlouho ze školy a musím říct, že takhle to tedy není a nebylo. ()

merva odpad!

Gympl - Můžu si hlavu ukroutit nad tím, jak režisér geniálního Kouře mohl natočit tento trendy odpad. Ne, tento film skutečně nepředstavuje obraz dnešní mládeže. Postavy z tvárněné dnešními rádoby filmovými hvězdami působí víc než trapně a nereálně. Tento film je jeden velkej umělej, křečovitej kýč. Writers musí být pořádně vytočení, když vidí mávat rukama s barvama v ruce dva šašky mladýho Vorla s Mádlem. Ztráta času. 0% ()

Averelli

Přiznám se že českou tvorbu jsem hoodně přehlížela.. poslední jsem viděla snad Bestiář, a to ještě nešťastnou náhodou :) ale jinak šly české filmy mimo mě.. Gympl to změnil.. Je to další film, kterému prostě chci věřit.. Hudba skvěle dokresluje prostředí, až na scénu kdy hlavní hrdinové utíkají před policií a hudba je zbytečně dramatická.. A když už jsme u těch chybiček, Tomáš Hanák skvěle ztvárnil roli taťky, kterej "čumí jako úchyl" ale Martina Procházková, alias Pavla, by si měla propřístě lépe nastudovat chování týraných dětí,které mají tendenci k sebepoškozování.. má sice správně ublíženej kukuč, dobře hraje hysterické scény, ale jak se pálí zapalovačem a cigaretou.. No tááák, to ti prostě nevěřím, "Pavlo".. Na druhou stranu Tomáš Vorel jr. s Jirkou Mádlem jsou uvěřitelní až příliš.. skoro čekáte že je potkáte na ulici se sprejem v ruce.., pánové,klobouk dolů.. Zuzana Bydžovská, Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Jan Kraus i Ivana Chýlková, tleskám i Vám.. opět jste dokázali kdo jsou česté stars.. a kdo ví, možná díky spolupráci s Vámi se zrodí nové hvězdičky.. Takže verdikt: chci to vidět znovu! ()

Dinsberg

Vorel dokazuje, že bez Sklepáků má tristní výsledky. Po "bezzubém" Skřítkovi si troufnul na látku psychologicky složitější, a sice "teenumělce". Bohužel téměř všichni nechutně přehrávali. Jediná světlá výjimka byl Jiří Schmitzer. A taky nechápu proč se do svých filmů za každou cenu snaží protlačit svého syna, typově naprosto nevýrazného. ()

Pochtli

Na film jsem se šel dívat s tím, že to po půl hodině vypnu kvůli nekoukatelnosti. Přecejen spřejeři jsou u mě grázlové, kterým je jedno, kde svoje "výtvory" udělají (fasáda, metro, vlakové vagóny..) a že někomu tím způsobí škodu. Ale zpět k filmu - nakonec jsem byl dosti příjemně překvapený, člověk se u toho zasmál, herci se očividně vyřádili (zvláště tatínkové Kraus a Hanák), zhulenec mě taky pobavil.. ()

Grunt

Ono je to vlastně o ničem, je tam spousta rozhovorů o ničem, dialogy jsou hrozně umělé. Zachraňuje to jen pár herců. ()

HarlanWade

Nevěřil bych, že se dokážu takhle nefalšovaně pobavit u ČESKÉ a ještě k tomu teenagerovcké komedie. Sympaticky hrající (a stále se zlepšující) Jirka Mádl se po výplachových Snowboarďácích, Raftácích a Rockem podvraťáků objevil v o něco závažnějším a dramatičtějším snímku, který si asi nejvíce užijí a nejvíce dopadne na ty, kteří se s hrdiny mohou stotožnit - na teenagery, pokud možno na ty, kteří sami rádi sprejujou, propadaj ve škole, s radostí pruděj učitele a v rozhovoru s rodiči se nezdráhají pronést nějaké to "ty vole". Ale přesto je Tomáš Vorel podel mého hodně velká hlava, protože natočit v dnešní době u nás poctivě a záživně odvedený snímek s několika nezapomenutelnými hláškami a několika geniálně napsanými menšími rolemi, to je jako blesk z čistého nebe. ()

Mire

Plný počet, bez diskusie. Fantastická ukážka dnešnej doby u mladých. Chápem že starších to nemusí brať... ja som mladý a uchvátilo ma to ale hrozne. Nechápem ako som to v čase vydania mohol odignorovať... perfektná práca po všetkých stránkach - scenár, herecké výkony, krásna Lenka Jurošková ktorá bola ochotná ukázať svoje nádherné kozičkyy jaaaaj :) Kult dnešnej doby! ()

curfew77

Vorlova ujetá filmová poetika a la Kouř či nedejbože Skřítek mě nikdy moc nebrala, a tak první dobrou zprávou pro Gympl je fakt, že jde tentokrát o dílo poměrně civilní. Jenže ani tady nechybí podivné skákání od žánru k žánru, přičemž oscilování na myslím dost dlouhé ose komedie/drama mi prostě vadí. Sotva se totiž člověk vžije do bizarních peripetií dcery tyranizované psychopatickým tatíkem Hanákem nebo si začne užívat věrohodně promiskuitní středoškolské citové propletence (včetně milého Matonohy), napochoduje na scénu někdo jako vystřižený z Pelíšků (v tom lepším případě) nebo Bakalářů (v tom horším). Postavy Holubové, Krause, Chýlkové, Šteindlera nebo Schmitzera snadno a ochotně sklouzávají k fraškovitosti, pitvořící se policajty Marhoula a Trojana spolu s inspektorem Teličkou si pak Vorel mohl (měl!) odpustit úplně. Co filmu naopak pomáhá, jsou nečekaně herecky uměřené dívky: Lenka Jurošková je přinejmenším sexy, a výborná Martina Procházková by dokonce celému Gymplu i přes jeho hvězdnou sestavu téměř kralovala - pochopitelně nebýt famózního Mádla. Jeho suverénní výkon jen potvrzuje, že je momentálně o třídu jinde než jeho vrstevníci, a měl by místo Jakubiskových historických slátanin rychle začít pokukovat aspoň do Německa dřív, než ho protykaný pražsko-český "hollywood" pohřbí v škatulkách domácích filmových stereotypů. Mladší z Vorlů mě pak nezaujal zhola ničím, věrohodnější už by snad bylo obsadit přímo writera z ulice - herecké srovnání by prostě tak jako tak vyznělo 10:0 pro Mádla. Už kvůli němu stojí za to Gympl vidět, i když se dost často budete ošívat nad nedostatky. Ale pár dobrých (a nezřídka hodně drsných) hlášek, dvě až tři celkem věrohodně natočené středoškolské soulože plus krátká rvačka nahých gymnazistek ve vaně to nakonec překlopí nad průměr :) Tedy, mírně nad průměr. 55 %. A mám podezření, že skoro takhle nějak to na některých pražských gymplech už fakticky chodí... ač tomu mnozí nechcete věřit :) ()