Once

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

pytlik... odpad!

Tak tenhleten film jsme chtěli s přítelkyní vypnout už po dvaceti minutách, páč se na to nedalo koukat, ale pak jsem neprozřetelně rozhodl, že se budeme dívat dál, dokud se ti dva spolu nevyspí... Vypadalo to totiž celkem nadějně, že během pár minut bude hotovo. Jenže, modří již vědí, jsme na to pak museli koukat až do konce. A stejně jsme se nedočkali. Ach jo. Teď mě napadá, že jsem měl dát na začátek recenze upozornění, že prozrazuju vyvrcholení filmu. Ále co, snad mě nikdo neukamenuje. No prostě, mě nic přitažlivého ani romantického nepřipadá na příběhu Máni oblečené do hadrů ála nezaměstnaný ze třicátých let čekající na polívku a ve volných chvílích tahající z kratochvíle místo kačenky na provázku vysavač a zrzavého Rómea, který ještě když mluví tak to jakžtakž jde, ale jakmile začne zpívat, tak se člověk ani moc nediví, že je tak chudý. Jo jo, kdyby radši psal knížky, těm se člověk vyhne lépe. ()

_DAVE_

Dalo by se říct že celý film je o té jedné písničce, která kdyby nezískala oscara, tak by o něm nikdo zachvíli nevěděl. Pro melancholiky v těžké sociální situaci to bude asi za pět. ()

Redi

Možná jsem ovlivněný všema těma cenama co to dostalo, ale nestává se mi často, že se podívám na jeden film dvakrát za den. Výborná romaňťárna bez happyendu s pěknou hudbou. ()

progression

Komorní nízkorozpočtový snímek režiséra a hudebníka Johna Carneyho s neherci (ale o to lepšími hudebníky) Glenem Hansardem a Markétou Irglovou. I když děj je velice jednoduchý - On a Ona se seznámí v Dublinu na ulici a postupně se vyvíjí jejich vztah, hodně závislý na jejich vnímání hudby a o hudbu (opravdu skvělou) jde v tomto snímku především. Přesto, že dva hlavní představitelé jsou neherci, což je samozřejmě poznat, o to více jsou přirození a přesvědčiví. Ohromnou výhodou samozřejmě je, že Glen Hansard i Markéta Irglová se znali a příležitostně spolu vystupovali dlouho před vznikem filmu i autobiografické prvky, které použil Carney ve scénáři. On sám také dříve vystupoval s Hansardem ve skupině Frames. Křehký milostný příběh je natočen střídmými prostředky víceméně na ulici, ale právě v té jednoduchosti, přirozenosti, skvělé hudbě a "jiskření" mezi ústřední dvojicí je ta největší síla pro diváka, který není k hudbě imunní. Velké množství jednoduchých a přitom skvělých scén, které se vám vryjí do paměti. Namátkou : hned první setkání na ulici s úžasnou písní, scéna v prodejně hudebních nástrojů, kde se "spontánně vyvíjí" ústřední píseň "Falling Slowly", hudební večírek, kde si zahrají i zazpívají další hudebníci z "hudební rodiny" včetně Hansardovy maminky, působivá "překladatelská" scéna u jezera i samotný závěr, který se režisérovi opravdu vydařil. ()

uhlajz

Velice příjemný kousek, pravda je, že kdyby se mi tolik nelíbily ty písničky, tak by to byl asi spíš průměr, ale mě se líbí, a hodně:-) ()

Brandon

Once je jen taková malá šedá irská myška, jen pár písniček, o ději nemůže být řeč, pár hloupých dialogů, slaboučké herecké obsazení, roztřepaná kamera, ale přesto jsem z kina odcházel s pocity blaženosti. Myslím, že "racionální" kriteria hodnocení jsou pohou titěrností, jde o to si film hlavně UŽÍT. A Once dokázal zabrnkat na tu správnou strunu. ()

Tomesh

Once mě sejmul drtivou silou. Nehodlám tady rozebírat své stavy během a po sledování, ale je to tvrdá rána a stejně tak i hojivý lék. Nádherný a především upřímný obraz a to bez žádných ohledů na mé sympatie k Frames. Jak už tu někdo přede mnou poznamenal, toto je hudební Before the sunrise.. ()

Schobul

Zcela nepochybně za to může češka Markéta, že film je "very touchy". Velmi příjemný zážitek. P.S. 2 sepp: Já si naopak myslím, že hodnotit by měl film člověk co nejdříve po shlédnutí, dokud v něm zůstalo co nejvíc prožitků. Pokud po odchodu z kina nic necítím, tak je jisté, že film je "průtokový", a za mnoho nemusí stát. Tohle ale naštěstí není tento případ. ()

dANo

Jeden z mála filmov, ktorý sa na nič nehral, len sa snaží byť milý... A to teda je milý hudobný film. Dve postavy, obe hudobne založené, si padli do oka nielen hudobným vkusom a začali sa spolu stretávať a riešiť spoločné problémy až tak, že si navzájom postupne vyznajú lásku. Ich životné osudy však neprajú ich dlhodobému vzťahu, tak ten krátkodobý sa pokúsia okoreniť hudobnou nahrávkou. A hudbu spravili pre tento film teda ozaj parádnu!!! ()

Beatle

Zvláští a moc pěkný snímek. Film je něco jako domácí video na hodně kvalitní kameře. Vypráví prostě obyčejný příběh dvou prostě obyčejných lidí na pozadí prostě neobyčejně krásně otextovaných písní a jednoduhé kytarové hudbě. Myslím, že povedené je především zpracování. Film sám o sobě nejspíš nestál moc peněz, což na druhou stranu není občas ke škodě. Rovněž nominace na oscara za píseň "Falling Slowly" je každopádně zasloužená. Však to znáte...na tenhle film se hodí jediná věta, která ho celý shrne...v jednoduchosti je krása ()

Mihail123

Jednoduchý film, ktorý mapuje príbeh dvoch ľudí. Krásne pesníčky a prostredie Dublina vytvára skutočne prekrásny a ľudský film. Za pieseň "Falling slowly" si jednoznačne zaslúžili Oscara. ()

Millanium

Glen Hansard a Markéta Irglová měli vydat jen velice pěkné hudební cd a film raději netočit. Z tohoto snímku jsem měl vážně dilema. Hezkou hudbu u mě srážela mizerná, kamera, režie a možná i herecký výkon Martiny. Ať natočí plno krásných cd, ale nevím, jestli jsou tihle dva ideální pro film. S Oskarem za hudbu samozřejmě souhlasím. ()

Master19

Neznám smajlík pro rozpačité pokývání hlavou, takže to musím napsat. Bylo by jen málo, co na tomto filmu z mojí strany pochválit. Většinu již vyzdvihl někdo jiný, tak zmíním několik věcí, co způsobily mé nízké hodnocení: Celý film je natáčen jakoby trhaně a nakonci hle, pateticky vyznívající jeřábový záběr, ach jo. Scénář je nepochopitelně přímočarý, až mě to, i při krátké stopáži, nudilo. A nakonec hudba - ačkoliv mi žánr není uplně cizí, Glenovy písničky se mi moc nelíbí, snad svou rozvláčností. Kladem může být, že "Falling slowly" se mi po shlédnutí filmu přestalo nelíbit... ()

zaseprd

Jsem fanda do folku, tak mi sedla muzika, ale i příběh samotný má svoje kouzlo. Nicméně si myslím, že je to typický klubový film a těžko osloví většinového diváka. A kdyby se jednalo např. o raperskou dvojici, tak nejspíš ani mě. ()

Imune

Toto je důkaz, že i béčkově natočený film může překvapit. K hudbě bych řekl snad jen jedno - dokonalost, Falling slowly prostě žeru, scéna kde prvně zazní je skvělá. Taky se mi líbil ten děj, který se vymykal všem těm americkým klasikám, kde se ti dva dají po peti minutách dohromady, zápletka, šťastnej konec, prostě originalita sama. Abych ale jen nechválil, tak nebýt hudby, film by ztratil svou hodnotu, ale to k tomu patří. 75% ()

VanTom

Všedně autentickou, prostou "love story" jednoznačně povznáší na vyšší level výborná hudba - zemité folkové písničky vypovídají o pocitech protagonistů víc než jejich dialogy, zastávají tedy děj posouvající úlohu jako v klasickém muzikálu. Občasnou strojenost hereckých projevů pak rád omluvím jejich upřímností a vůbec "domáckostí" celé nízkorozpočtové produkce. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky