Once

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

Wolvie

Tohle není film.To je báseň! Báseň nad láskou,nad hudbou,nad souzněním mezi dvěma lidmi,nad talentem.Upřímnější film jsem už opravdu dlouho neviděl. ()

Destinytte

Velmi citlivý film, takový skromný, ale hrozně zasáhne. Nádherný od začátku do konce. Několikrát mě donutil k úsměvu a málem i k slzám. Celkově působil velmi skutečně. Hudba ve filmu byla úžasná. Opravdu krása.. ()

viktorka181

Sice tyhle alternativní festivalový věci moc nemusím, ale koukat se na to dalo. Většina písniček bylo pěknejch, tenkrát jsem ten soundtrack celkem žrala, i když dneska už bych tohle romantický kníkání a cukrování asi moc nemusela. Film je opravdu hodně reálnej a opravdovej a tímpádem málo zajímavej, ale kupodivu ne zas tak moc nudnej, jak by se člověk mohl bát. Takže pro mě průměr, kterej do lehkýho nadprůměru zvedá suprovej konec, co naštěstí není lacině cukrkandlovej. ()

Kulda24

Písničky z tohoto filmu mluví za vše. Jednoduchý příběh, ale slaďárna to je neskutečná a myslím si, že každý druhý u toho uroní pár slz. Je to taková naše národní povinnost to vidět, už jenom kvůli Markétce Irglové a jejímu Oscaru. Točit to nějaký známý režisér, trochu rozčarovat příběh a šoupnout do toho více peněz, třeba by to ty hlavní ceny akademie atakovalo. Kdo ví? V této nezávislé formě to je asi lepší. 85% ()

raelz

Asi jsem "rádobydrsňák", ale ROMANTICKÉMU filmu bez jakékoliv větší myšlenky opravdu pět hvězdiček nedám :P. Nejvíc mě ale mrzelo, že se do filmu nedostalo cokoliv z desky Burn the Maps, kterou já osobně považuji za nejlepší desku od Frames. ()

Leoric

Těžko napsat jasný komentář, tady jsou jakákoliv slova slabá, protože to jediné, co je důležité, je prožít každou vteřinu tohoto filmu naplno. ()

ex.it

Dojemné, upřímné, hezké, romantické. A přitom přiměřené realitě, mnohem lepší než ostatní filmy tohoto typu za posledních pár let. ()

Miki68

Nedlouho před tím, než jsem viděl film jsem "objevil" The Frames a expresivní projev Glena Hansarda mi učaroval. A přesně ve chvíli, kdy jsem se začal shánět po nejnovějších nahrávkách přišel film Once. Tak obyčejný, tak uvěřitelný, tak muzikantsky citlivý. Ano, samozřejmě, je v tom velký kus kalkulu, patos občas odkapává po litrech, při druhém shlédnutí vidíte i všechny ty filmařské nedokonalosti... Ale mě ten film prostě svou atmosférou a opravdovostí (a samozřejmě hezkou muzikou) dostal. ()

Merggie

Neobyčajne hlboký zážitok. Veľa muziky za málo peňazí. Snáď najlepší hudobný film, ktorý som kedy videl. Jeho Love Story je podaná prirodzene, realisticky a nenútene. Ani neuveríte, že sa dívate na film. Je to taká malá reality show o dvoch obyčajných ľuďoch, ktorí spolu skúšajú nájsť šťastie. Tými ľuďmi by mohol byť hocikto z nás. Práve to dokonalé zosobnenie a dôveryhodnosť postáv, ich povrchná jednoduchosť a vnútorná komplikovanosť zároveň, nás k filmu nadobro pripúta. Film dopĺňajú nádherné piesne, ktoré krajšie a vhodnejšie ani byť nemohli. V jednoduchosti je krása. Je to síce otrepané tvrdenie, ale nič iné sa napísať nedá. Treba to vidieť. A samozrejme počuť. ()

filmer

ONCE s vámi hraje od začátku nekalou hru . :-) Na jednu stranu ukazuje krásně dojemný příběh, potom ale hlavně dialogy často zklouzává až k trapné jednoduchosti. Když překousnete i "podomácku točenou" kvalitu obrazu a střihu, skvěle si to spolu s úžasnou hudbou užijete !! ()

Zrzunda

Kapela Frames si zaslouží uznání....Glen Hansard si zaslouží uznání...jeho písničky si zaslouží uznání....jeho začátky si zaslouží uznání....jeho, přes všechnu popularitu, santusácká image si zaslouží uznání...Once si zaslouží uznání- ale jen díky výše zmiňovaným aspektům. Kde slavný režisér Steven Spielberg přišel na ten zdroj energie několika budoucích let, v tomto ušmudlaném filmu, ví asi jen /při vší úctě k němu/ opravdu on sám. Vůbec fascinace lidí, tímto filmem se stalo jakýmsi společenským trendem a od filmu s takovou pověstí byste čekali alespoň ten tolik populární termín: malý velký film. Ten film není malý velký,...je to nezávislý polodokumet o vzniku jednoho dlouho v srdci nošeného alba a o nevzniku jedné nedokvašené lásky...mezi postavou Glena...a ehm postavou slečny Markéty Irglové. Podobnou podstatu předem zapovězené lásky předvedla už mimo jiné docela slušně Sofia Coppola v Lost in Translation, dokonce s hereckými výkony a bez ukňouraného zpěvu. Zpátky k Once: Glen Hansard není Bill Murray a Markéta Irglová opravdu, ale opravdu není Scarlett Johansson. Once je tuctový snímek s kvalitním hudebním doprovodem, jako bonus demo na Cd Hansarda a Irglové ok, ale na celovečerní film je to slabé, děj je o ničem, v němž všichni ale samozřejmě spatří všechno, herecké výkony až na pár Glenových vykulených očí mizivé/Irglová v tomto ohledu nestojí ani za řeč/ a milostné jiskření ústředních hrdinů je jen pro silné pohavy...nebo zamindrákované čundráky... No zkrátka daší velká bublina co splaskla.... PS: Jestli bude Oskar....budem vědět jak je důležité míti svého Glena. ()

guri

Moje osobne prekvapenie roka. Once je krasny film o zblizovani dovch ludi prostrednictvom hudby. Pesnicky su nadherne a pocuvatelne aj mimo filmu (a nejedna sa len o Oscarovu Falling Slowly). Je vidiet, ze film je natoceny z lasky k hudbe a nie z penazi, ktorych bolo skutocne malo. Z celeho filmu by som asi najviac vyzdvihol civilne (ne)herectvo predovsetkym ustrednej dvojice a dve (pre mna velmi silne) hudobne sceny - prve hranie Falling Slowly v obchode a nahravanie prvej piesne v studiu (When Your Mind's Made Up). Taky maly klenot. ()

Lipi21

89% REŽIE / John Carney: **** KAMERA / Tim Fleming: *** SCÉNÁŘ / John Carney: **** (zdánlivě velmi jednoduchý až naivní, ovšem podle mého názoru velmi dobře propracovaný, s opravdu skvělými pasážemi; velmi upřímný a věrohodný, skvěle zvládnutý konec) HERCI: *** (proti Irglové a Hansardovi nemám jediného negativního slova - naopak velmi příjemně překvapili a člověk měl spíš pocit, že vlastně vůbec nehrajou... velký problém jsem měl naopak s představitelkou maminky, která byl tak toporná a nedůvěryhodná, že jsem se za její výkon sám cítil trapně :) HUDBA / Glen Hansard, Markéta Irglová: ***** (ač jsem v Hansardově vytí zprvu nenacházel pražádnou potěchu, postupně jsem si na jeho projev zvykl a pár jeho kousků jsem si opravdu velice oblíbil, nejlepší píseň určitě pro mě není Falling Slowly ale The Hill v podání sympatické Irglové. Na hudbě je velkým plusem i to, že byla složena interprety samotnými - o to více upřímněji na mě působí) ()

Filmárik

****možný "spoiler"****Takže dievčatko so zápalkami teda s ružami sa jednej noci stretne s megatalentovaným pouličným hudobníkom.Na druhý deň sa situácia opakuje s hudobnými nástrojmi u oboch(samozrejme sa okamžite dokonale zohrajú) akurát im spoločnosť robí vysavač.No a takto si až do finále v nahrávacom štúdiu vybrnkávajú ,pospevujú a vedú hlboké írsko-české dialógy.Samozrejme sa to celé tvári ako hyper undergroundový projekt natočený pravdepodobne kvalitným mobilom s videonahrávanim a po celom svete zožne ceny s plešivcom na záver.Ďakujem ale toto nieje moja sorta romantických filmov.BTW : uživateľ JakoRek vo svojom komentáry (ne)priamo vystihol mnohé komentáre vzniknuté po 24.februáry . ()

Břeťa

Film natočený jednoduchou formou téměř "na koleni", který přináší maximální citový požitek. Dva obyčejní, dá se říct, že spíše podprůměrní lidé, skříží své životy a stanou se přáteli a postupem času i něco více. O hudbě, jež nás provází od první vteřiny filmu až po konečné titulky, se nemá cenu dlouho bavit. Zkrátka a dobře je skvělá a Oscara nedostala jen tak pro nic za nic. Příběh je také zajímavý a promyšlený a především reálný. Scénář vychází z přirozeného myšlení lidí, tedy přesně tak, jak by normální člověk reagoval na danou situaci. Prostředí je sice někdy příliš temné a ponuré, až mně začínalo být blbě od žaludku, jak tam ti lidé můžou vůbec žít a uživit se prodáváním květin či spravováním vysavačů, ale asi se to dá. Na konci mi přišlo jen líto, že to neskončilo úplným happyendem. Ano, hlavní postavy spolu opravdu nebudou žít až nado smrti smrtoucí. To mě trošku zklamalo, fakt se k sobě hodili a čekal jsem, že dá Irglová přednost ryšavému Irovi, než tomu Čecháčkovi, se kterým se během jednoho telefonu opět udobřila a zůstala s ním v Irsku. O prázdninách mám domluvenou brigádu do Irska a po shlédnutí tohohle filmu doufám, že neskončím jako potulný kytarista na ulici. I když, stačí mít kytaru, umět zpívat a prachy na cestu do Londýna a úspěch bude zaručen :) ()

Joeey

Film se sympatickými protagonisty, příjemnou hudbou, jenže slabý co do filmového vyprávění. Prostě nedrží správně pohromadě. Chvílemi máte pocit, že sledujete pásmo hudebních klipů, chvílemi zase že sledujete reportáž nebo životopisný dokument. Ale charizma titulních postav (jak už jsem zmínil) je natolik silné, že těm písním, které jsou mimo můj hudební vkus, dodá ten správný náboj. No a Oscar / Falling Slowly? - CONGRATULATIONS GLEN & MARKÉTA! ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky