Historická televizní hra byla napsána podle Vančurových Obrazů z dějin národa českého a odvíjí se na pozadí evropské situace počátku třináctého století. Přemysl Otakar I., otec Anežky Přemyslovny, usiloval o uznání českých zemí jako dědičného království. A jak to bylo s jeho láskou a vrtkavostí? Na to nám odpoví příběh, v němž se báseň a pravda rozcházejí jen v míře citových hnutí, v záchvěvech duší, jež vedou stejně tak k láskám jako k nenávsti. (oficiální text distributora)

quokam

Hezka inscenace, mnohdy usmevna, o milostnych trampotach Premysla Otakara Prvniho a jejich presahu do politiky a politicke situace. Vzdalene mi obcas pripominala slavneho Lva v zimě. Ono se v dejepise jednoduse rekne, ze se rozvedl s Adletou a vzal si Konstanci, ale co za tom bylo, stredovek neznal jednoduche rozvody. Je s podivem, ze tato vynikajici osobnost českých dějin, Přemysl Otakar První, stojí stranou zájmu dramatiků či spisovatelů. Vyborny Josef Somr, jako vzdy, nadherna Hana M., presvedciva, pro mne jinak neznama, Karlina S. Chybi vsak takovy nejaky wow efekt, presah do metafyzickych oblasti. Za mne hezkych, mnohdy usmevnych, sedmdesat pet pro. ()

axelson

Podprůměrný film. Přemysla Otakara I. nezahrál Josef Somr dobře. Nevím, že by byl zlatou bulou ověnčený král český tak přívětivý a usměvavý. Možná, že kdyby byl o tomto panovníkovi natočen celovečerní film, bylo by to jistě daleko lepší. Takto to byla jen ne příliš dobrá inscenace, kterou nezachránila ani půvabná Hana Maciuchová v roli Konstancie Uherské. ()

horskejvlk

Vrtkavý král: TV inscenace nám šly nejlépe, snad je to tím že jsme národ divadel a divadelní pojetí tak jako i nastudování hry máme, nebo snad měly v malíčku. Pan Jiří Somr jako Přemysl Otakar I je sympaťák a chytrý lišák což byl i ve skutečnosti, paní Slunéčková jako stárnoucí Adléta je dokonalá ano tak jsem si její tragickou postavu představoval a paní Slunéčková ji zahrála věrně. Moc se mi líbil i František Němec jako moudrý Markrabě Jindřich který bratrovi přenechal vládu v Čechách a celý život zůstal jeho spojenec.Škoda že tyto TV inscenace již netočíme ()