Historická hra Jiřího Šotoly nás zavede do léta 1419. Narůstající pobouření prostého lidu, zejména pražského, vedeného Janem Želivským, které vrcholí po Husově popravě, vytváří v Praze nebezpečné prostředí a donutí krále Václava IV. uchýlit se na svůj hrádek v Kunraticích. Ani tady však nenalézá řešení pro nastalou situaci. Nedokáže žádný názor dotvrdit do vážného rozhodnutí. Inscenace z roku 1983 se skvělými hereckými výkony Rudolfa Hrušínského, Luďka Munzara, Eduarda Cupáka, Ladislava Peška a dalších zobrazila protichůdnost kořenů, z nichž vyrůstalo husitské revoluční hnutí. (oficiální text distributora)

depp

Historická dramata moc nemusím a tadyto navíc není zrovna moc úchvatné. Hvězdičku navíc dávám za standartně dobrý výkon Rudolfa Hrušínského, jinak je to inscenace hodící se maximálně do divadla. ()

rivah

V 80.letech už byla normalizace poněkud otupena, takže mohla vzniknout inscenace podle scénářeJ.Šotoly, jehož jinotajné romány (Tovaryšstvo Ježíšovo, Kuře na rožni) byly na začátku normalizace staženy. Současník jasně cítil paralely s bouřlivým rokem 1968, třeba se zvacím dopisem Zikmundovi (=Brežněvovi) aj. S odstupem je to stále silná inscenace prodchnutá básnivým jazykem Šotoly, s přední hereckou gardou té doby. (70%) ()

Hombre8

Na postavu Václava IV. se sice Hrušínský moc nehodí, takový Javorský by byl určitě mnohem lepší, jenže ten v té době ještě jaxik nedozrál do správné polohy. Vše ale bylo vyváženo excelentmím herectvím zkušeného barda. Galatíková, Cupák a Němec se rovněž nenechali zahanbit. Výsledek tím pádem velmi dobrý. ()