Americký gangster

• USA American Gangster (více)
USA / Velká Británie, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternativní 151 min)

Režie:

Ridley Scott

Předloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (více)

Franka Lucase (Denzel Washington), nenápadného řidiče jednoho z předních černošských zločineckých bossů, si dříve nikdo nevšímal. Když však jeho šéf náhle zemře, Frank využije vzniklé díry v mocenské struktuře k vybudování vlastního impéria a stvoření vlastní verze amerického snu. Díky své odvaze, vynalézavosti a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Richie Roberts (Russell Crowe) je bílou vránou mezi policisty, který má k ulicím dostatečně blízko na to, aby zaznamenal změnu ve zdejších mafiánských strukturách ovládajících drogové podsvětí. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace však může vyjít jako vítěz jenom jeden. (Cinemax)

F2003F

Z prvého som si pamätal, ako inak, nič. Druhé ma veľmi nudilo lebo som si dal skoro 3h special edition. Konečne rozumiem aké je umenie to všetko vedieť prestrihať plynule. Denzel nie lepší než v Training Day, Russell obyčajne, Ridley tiež. Tmavý filter tomu absolútne nepridáva len to kazí. Až ma lákajú 3*, no keďže ide stále o luxusnú gangsterku tak 4. Kvalitovo absolútne neporovnateľné so skvostným Departed. ()

Texas

Že s veľkými peniazmi prichádzajú veľké problémy zistia postupne policajt a gangster v novom filme Ridleyho Scotta, ktorý sa znova zameral na kráľovstvo pozemské a treba povedať že urobil len dobre. Dozviete sa že deväť z desiatich policajtov pokladá za divné doniesť zabavené peniaze na stanicu a tiež niečo zo súkromného života gangsterov tráviacich voľný čas pašovaním drog počas vietnamskej vojny. Uvidíte, že mafiánovi stáči iba blbo sa obliecť do kina a už má za zadkom tri policajné autá, a že neexistujú zlý a dobrý policajti, ale len zlý a ešte horší. Toto všetko sa odohrá počas 157 minút využitých do poslednej sekundy. Washington a Crowe majú podobné charaktery v malíčku takže hrajú s veľkým prehľadom. Po Kráľovstve nebeskom ma Scott naozaj prekvapil aj charakterizáciou obidvoch hlavných postáv, pretože je nemožné nájsť toho zlého.Kým Lucas naozaj vynaliezavo zabije niekoľkých ludí a nepriamo spôsobí smrť dalších stoviek vedie popritom usporiadaný rodinný život,vraždí iba ďaľších dílerov a hlavne je rovnako ako Jurij Orlov /Obchodník so smrťou/ iba obchodníkom riadiacim sa zákonom ponuky a dopytu. Roberts sice nikdy nevzal úplatok, ale na rodinu kašle. Americký gangster je film bez hluchých pasáží,slabých momentov či nelogickostí v príbehu /zato vďačí aj nálepke podľa skutočných udalostí/ ,ktorý si svoje miesto medzi top kriminálkami s prehľadom vybojuje. 95% ()

1lomeno3

Bezpochyby film roku. Skvělý Crowe, ještě lepší Washington - frajer jak se patří. Těch téměř 160min. uteklo ani nevím jak a to jsem se ze začátku bál příběhu o mafiánech ala Scorsese. Naštěstí se mé obavy nenaplnily, naopak, tento snímek jsem si užil na poctivých 100%. ()

Jurij

Po trochu nudném Království nebeském a výborné oddychovce v podobě Dobrého ročníku nám Ridley Scott připravil další nekompromisní snímek, který si nebere s ničím servítky. Jeho typická režije na nás dýchá z každého záběru (poletující sníh z Gladiatora, záběry ulic z Hannibala a pod.). Pro mě osobně největší filmový zážitek letošního roku a jasný adept na Oscara. ()

Alex.H

Žánr tohoto filmu je mi velice blízký. Příběh o mafii, nebo v tomto případě o mafiánovi, který si sám vyšlapal cestu až k vrcholu, mě velice zaujal už filmovým obsazením, což se ukázalo jako velice dobrá volba. Denzel jako mafiánský boss, kterého nechtejí přijmout mezi špičku, nejen protože je černý, ale také dokáže velice dobře odrovnat konkurenci a na druhé straně "dobrák" Russell Crowe, který vynakládá veškeré usílí dopadnout zdroj "blue magic" . Myslím, že tento snímek velice dobře zachycuje dobu 70tých let se všemi detaily a hlavně propojení policejni sféry s mafiánskou, se kterou bude muset bojovat i Russel. Závěrem už snad jen, že kdio má rád příběhy o mafiánech, tak směle do toho:) ()

kury_

Po dlouhé době zase jedna kvalitní gangsterka. Úžasní herci, které mám moc rád, jako je Denzel Washington a Russell Crowe v kombinaci s režisérem Ridley Scottem… to snad ani jinak než dobře dopadnout nemohlo. Spousta mafiánů, zbraně, drogy, peníze, zkorumpovaní policajti, ale i láska, rodina a čest. Skvělý příběh - protiklad mafiána a policajta, který se za žádnou cenu nenechá zkorumpovat. Podle mě filmu tohoto žánru nic nechybělo. Film jsem viděl už třikrát a určitě to nebylo naposledy. :-) ()

koya

Nevim po jak dlouhý době se natočila gangsterka, mafiánka, ale tendle film mě fakt dostal. Ani nevim, co napsat. Prostě výbornej film, kterej se řadí k takovejm skvostům, jako je Kmotr... Denzel tu hraje fakt skvěle a já mu věřim úplně všechno, co dělá. R. Crowe mu sekunduje taky bez chybičky. Až mi bylo líto, že film neni delší. Smekám klobouk před uměnim R. Scotta. ()

Jardys88

Když jsem šel do kina doufal jsem, že mne čeká gangsterský film odehrávající se chvíli po 2.světové válce a jaké bylo mé překvapení když hned na začátku vše začinalo rokem 1968. Navíc jsem nečekal oblast Harlemu a černošské bosse. Toto mě opravdu překvapilo a určitý čas jsem nemohl pochopit kde se na vrcholu mafie mezi Itali atd berou černoši. Film má být podle skutečné události a do shlédnutí tohoto příběhu jsem byl přesvědčen že by bylo něco takového naprasto nemožného. Ale nejspíše to možné bylo. Strhující příběh s jěště úžasnějším hercem Denzelem Washingtonem mi ukázal jak jedinec se dokáže vypracovat vlastní iniciativou a drzostí až na vrchol. Russell Crowe musím přiznat se mi ale vůbec nelíbil v této jeho roli. Nějak mi prostě neseděl....ale jinak naprosto úžasný film.... ()

epsyn5

Vysokým hodnocením ostatních jsem se vybičoval k co nejbrzčímu shlédnutí a chybu jsem rozhodně neudělal. Danzela Washingtona mám opravdu rád a díky tomuhle filmu si u mě ještě dost šplhnul. Děj je zezačátku vlažnější, ale postupně to začíná celé gradovat a člověk dokonce začně fandit nemorálnímu člověku. Kamera a scénář dokonalý, ovšem kratší stopáž by filmu neuškodila. Na celkový dojem to ale stejně nemá vliv. ()

Joee

Jediné, co mi k naprosto dokolanému zážitku trošičku chybělo, byly výraznější emoce. A to nemyslím na plátně. Zkrátka jako bych četl nějaký fakt fakt zajímavý příběh, ale neprožíval při tom krom napětí nic víc -- na tváři se nevyloudil nenápadný úsměv, srdce se nepohlo dojetím a oči nezalili slzami... Jinak není tomuto po všech stránkách mistrně natočenému mafiánskému story co vytknout. 90% ()

Declen

Ničím z průměru nevybočující gangsterka. Přibližně od čtvrtiny jsem bojoval s touhou film vypnout, ale touha zjistit, proč je tento film tak opěvován, byla silnější. Při sledování jsem se nemohl ubránit pocitu že sleduji další tuctové béčko o drogových dealerech. Film nepostrádá nutnou dávku amerického patriotismu, nudu a typická klišé (proč proboha v těchto filmech se pokaždé musí hlavní hrdina rozvádět s manželkou ?). Nominaci na Zlatý Glób za nejlepší drama nechápu, nominaci na oskara za výpravu považuji za špatný vtip. To, že scénář je napsán na základě skutečné události a Richie Roberts a Frank Lucas se účastnili nátáčení mám v paži, toto vám dobrý film nenatočí. Člověk asi musí být fanda filmů o pánech s psími dečkami aby v tomto "díle" našel zalíbení, avšak já i bez toho aby mě ovlivnila alergie na vše, čeho se týkají slova "niga, bič, gangsta" musím dát 2 hvězdy. ()

Trescha

Režisér Scott natočil opravdový gangsterský koncert....Jak Crowe tak Washiongton předvádí skvělé herecké výkony,takže musím opravdu říct že film jednoznačně výtečný... Ale když už se tady vzpomenulo to srovnání se "starými" Scorseseho filmy,tak si myslim že Scott je sice precizní režisér ovšem chybí mu ten geniální vypravěčský talent jako měl Scorsese.Tím nechci říct že Americký gangster je horší než třeba Mafiáni to ne,ale je prostě jiný... ()

JohnDeRooy

Vůbec nevím, čím mám začít. Takový nával euforie jsem již hooooodně dlouho nezažil. Mám hodně rád typ filmů, kde proti sobě stojí dvě naprosto rozdílné ale zároveň absolutně vyrovnané osoby. Což Americký gangster bezesporu je. Přes poměrně dlouhou stopáž vás svižně přenese vír, který vás zároveň száhne do děje a nepustí---jinými slovy, ani chviličku se nemůžete nudit. Zhruba v polovině filmu jste sice na 80% věděli, jak to asi dopadne, ale díky bravurně zvládnuté režii tento nejspíš jediný nedostatek rychle hodíte za hlavu. Dalším obřím plusem jsou herecké výkony obou hlavních respondentů. Mimochodem Russell si tímto s noblesou upevnil jednoznačné první místo v mém žebříčku oblíbenosti. Když to shrnu: výtečná režie, poutavý příběh, herecké výkony, (dobro vítězí)-- 98%. ()

Camp_nou

Americký Gangster stojí na mostě postaveným nejen z perfektního scénáře Stevea Zilliana, ale hlavně z hereckého výkonu obouch hlavních postav tohohle mafianského skvostu. Je to nádhera kochat se 157. minutovou projížďkou 70. léty, kdy trh s drogami byl v nejintenzivnějším rozkvětu. Vydírání, zkorumpovaná policie i armáda spojených států a mafiáni, kteří si z policie dělají hromadu legračních panáčků na hraní. Gangster má prostě styl a jednoho poctivého a neúplatného Russella. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz