Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životopisní snímek Amazing Grace se zabývá osobností Williama Wiberforcera (Ioan Gruffudd), který byl významným politikem a hlavně bojovníkem za zrušení otroctví v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje část jeho života, začíná v jeho 34 letech, kdy unavený nekonečnou snahou o změnu práv černochů odjíždí na venkov, potkává krásnou Barbaru (Romola Garai) - ženu (a budoucí manželku), která sdílí jeho názory. Film střídá vyprávění Barbaře a současnost, která končí rokem 1807. W. Wilberforce zemřel roku 1833, pouhý měsíc před odhlasování zákona zakazující otroctví. (xjane)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (66)

evulienka3 

všechny recenze uživatele

"Keď ľudia hovoria o veľkých mužoch myslia na mužov ako Napoleon...mužov násilia. Zriedka myslia na mužov pokojných. Takýmto mužom sa dostáva úplne odlišné prijatie, keď sa vracajú domov z bojov. Napoleon sa vracia v sláve a moci. Muža, ktorý dosiahol vrchol pozemského snaženia však v snoch bude prenasledovať úzkosť vojny. No William Wiberforce sa vráti domov k manželke, položí hlavu na vankúš a bude vedieť, že obchodovanie s otrokmi skončilo"....William Wiberforce musel byť úžasný človek...oddnes má pre mňa pieseň Amazig Grace úplne iný význam a viem, že vždy keď ju budem počuť spomeniem si na tento film. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

V životopisných filmech nezřídka ustoupí invence přísným faktům, jindy naopak pro experimenty nevíme, čí že životní peripetie jsme to vlastně sledovali. Film, v němž se William Wilberforce s hrstkou přátel neúnavně, klopotně, často s pocity marnosti a ještě s podlomeným zdravím snaží o zrušení obchodu s otroky, je podle mě ten první případ. Tím nechci říct, že spadá do kategorie "zabitej čas", nikoli - je to poctivé každým coulem, na podívání velmi vděčné a nepřehlížím ani fakt, že jsem teď o jednu historickou informaci chytřejší, ale jako bych majzlík, který vytesává do mramoru velká slova, slyšela až příliš zřetelně. 3,5 * ()

Reklama

01Zuzana10 

všechny recenze uživatele

jednoducho amazing.. 1. co musim pochvalit je INTELIGENTNY SCENAR. V malo vetach vyjadrili potrebnu myslienku a dokonca ich nenapadne a stale rozumne poprepajali. Klobuk dolu. Co sa tyka maskerov, vykonali skvelu robotu /z toho, ako nalicili napr. W. Pitta ako choreho mi behal mraz po chrbte.Pri inych postavach to nebolo tak vyrazne skvele./ No malicky krocik k dokonalosti, keby viac odlisili wilbeforca v priebehu rokov, kedze sa tam striedali casove roviny, bolo by to i prehladnejsie. Co ma dalej uputalo? Jasne, herci. Rada vidavam znamych skvelych hercov opat na platne v inych filmoch. Tu som sa znovu mohla vytesovat. Potvrdili svoje kvality, zistila som, ze I. Gruffud fakt uz vie hrat a dokonca spievat. Ma pekny hlas a nadherne cisto vyslovuje. Nemrmle. Vyrazne a pritom jemne oddeluje slova, zvyraznuje hlasky.. Super. Tesim sa, ked este trochu vyrastie ake bude robit filmy. Tie asik budem divat /resp. pocuvat/ kvoli jeho hlasu.. dufam :). Zaposobil na mna i Michael Gambon. What an actor..! Mierne ma fascinoval zjav: http://www.virginmedia.com/microsites/movies/slideshow/atonement-premiere/img_10.jpg samozrejme ked sa tesil zdraviu. Obcas som sa i bavila. Napr. postava T. Clarksona v podani Rufusa Sewella mi vyznieva skutocne komicky. Teda.. hlavne jeho monolog ku babatku a na cintorine.. :D Ci zopar anglickych vtipkov typu basen, metafory atd. Velmi inteligentne, nenapadne, skvele!!! Fakt super scenar!!! Fajn hudba, zopar peknych zaberov, krasne prostredie, tesila som sa z kostymov, kulis.. co mi viac ku stastiu chyba? Zapletka bola pre mna osobne tiez pritazliva. /Zajima ma, ako zili rozne skupiny obyvatelstva v istej dobe./ A tak. Skvely zazitok. Myslela som, ze ako podla komentarov, ze to bude vacsia nuda. Naopak. Nebola by som proti, keby pribeh pokracoval. Ale to by asik nebolo mozne.. taaaakze.. ODPORUCAM tipkom ako som ja :) ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tématicky určitě silné, ale z mého pohledu příliš suchopárné a naprosto bez emocí. A ty jsou v tomto případě víc než důležité. Pokud by byly do filmu vloženy záběry s týráním otroků, působilo by to možná lacině, ale celkovému vyznění by to nejspíše pomohlo. Takhle se o týrání sice mluvilo, ale to samo o sobě zkrátka to rozhořčení nevyvolalo. Jediné, co se opravdu povedlo, byly hádky ve parlamentu. Výhrady bych měl i k obsazení. Respektive nesedlo mi jen jedno jméno, ale byl to zrovna hlavní představitel. Gruffudd se mi tady zkrátka nelíbil. Nevěřil jsem jeho úsilí, nevěřil jsem jeho zdravotním problémům, nevěřil jsem žádnému z jeho gest. Prostě plonkový výkon. Vše tak stálo na vedlejších postavách, které ovšem byly obsazeny skvostně. Nicméně ani to mě neuchránilo od zklamání. 40% ()

katasta 

všechny recenze uživatele

Toto je příběh lidí, kteří se snaží udělat svět lepším. Jak už to tak ale bohužel bývá, když už se o to někdo snaží, má víc překážek než je zdrávo, ale hlavní je vytrvat...a přesně o tom "Amazing Grace" je. Pro mě to bylo úžasné drama, o to strhující, že bylo skutečností. Ioan Gruffudd tu byl vynikající a na konci, když se mu konečně po mnoha letech povedlo uskutečnit svůj sen, jsem měla husinu. Hudba tu podtrhává všechny emoce a tak nemám tomuto kusu co vytknout. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (3)

  • V scéne, kde Wiliiam Wilberforce spieva „Amazing Grace“. skutočne spieval Ioan Gruffudd. V niekoľkých posledných záberoch bol použitý playback, ale aj to naspieval sám Gruffudd. Režisér Michael Apted nemal tušenie, že Grufudd vie spievať, je však sólista a zborový spevák, takže keď spustil, prekvapený bol tak režisér, ako aj zbytok obsadenia. (ti88na)
  • Špeciálne projekcie filmu boli uvedené v Buncrane, Co Donegal v Írsku. Bolo to na oslavu odkazu Johna Newtona v kraji, kde v roku 1748 jeho otrokárska loď Greyhound zakotvila potom, čo prežila strašnú búrku. Touto udalosťou začal Newton svoju duchovnú cestu, ktorá vyvrcholila zložením piesne Amazing Grace. (ti88na)
  • Počas rozhovoru medzi Tohmasom Clarksom (Rufus Sewell) a Williamom Wilberforcom (Ioan Gruffudd) je spochybňované, ako môže človek zostať lojálny ku kráľovi, ktorý rukou zatrasie dubom a ďalekohľadom dovidí Nemecko. Ide o odkaz na kráľa Georga III, ktorý podľa súčasného presvedčenia historikov a vedeckých výskumov trpel porfýriou, ktorá bola pravdepodobne vyvolaná jeho požívaním arzénu. (ti88na)

Reklama

Reklama