Reklama

Reklama

Pokoj 1408

Trailer 2

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (951)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Pokoj 1408 a nadprůměrný horor? Dejte pokoj.. To už spíše thriller poukazující na následky globálního oteplování, neboť Cusack během chvíle zažil tolik klimatických změn (horko, prudké lijáky, záplavy, požáry), že by to přesvědčilo i Václava Ješitu. Filmy o lidském podvědomí mohou poskytovat tvůrcům volné ruce v jejich obrazotvornosti a originalitě a je škoda, že ti po skvělém úvodním navození atmosféry na to tady v dalším průběhu rezignovali. Inspirace v The Shining je zjevná, leč Håfström se ubytoval v úplně jiném hotelu než Kubrick.. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Převést Kinga na filmové plátno v důstojné podobě není nic lehkého. Zatímco v jeho nehorrorové produkci se hned několik nemálo kusů zdařilo výtečně zadaptovat, tak v rámci jeho strašidelné tvorby se zadařilo vlastně jen jednou. Je tedy celkem překvapivé, že se nakonec málem podařilo tuto tristní bilanci napravit rutinérovi jakým Hafström je. 1408 je kvůli omezenému prostoru zcela závislá na ústřední postavě. Cussack se naštěstí ukázal jako výtečná volba. Jeho charisma podpořené značnou dávkou cynismu, spolu s nezaměnitelným chraplákem, drží snímek nad vodou i během mnoha slabších momentů. Zásadním problémem je, že po skvostné úvodní hodině se tvůrci nevydali přímou cestou rovnou do finiše a čtrnásetosmičku zbytečně, a až nedůstojně, natahují. Zpočátku je zde skvěle budovaná atmosféra, spousta nápadů a několik vykrádaček jiných Kingových povídek (Římsa apod.). Jenže ve druhé části tempo výrazně zvolní, děj se vydá do vod v nichž plavat neumí a atmosféra se takřka zcela rozplyne. Ani ty nápady zde již nejsou, jelikož se pouze opakují variace na již viděné věci z předchozí stopáže. Film 1408 je tak ve výsledku tím samým čím je jeho literární předloha v Kingově tvorbě. Tedy nadprůměrným řemeslem, které nezklame, ale rozhodně se nestane záležitostí, která by nějak výrazněji utkvěla v paměti. PS: Ze třech existujících zakončení je jednoznačně nejlepší to "ne-až-tak-happy-endové". ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Celkom slusne a zaujimavo to zacinalo, neskor ma uz tie psychohry zacali trosku unavovat a tuzil som po nejakom logickom vysvetleni. Mozno by som radsej privital pritomnost Cusackovej zeny, teda aby boli obaja v jednej vrazednej hotelovej psychoizbe, ale tak reziser si s tym dokazal celkom slusne poradit aj so samotnym Cusackom a vydrzal som do konca. Cakal som, ze to bude o nieco lepsie... 15.05.2009 ___ John Cusack - (Mike Enslin) +++ Samuel L. Jackson - (Gerald Olin) +++ Mary McCormack - (Lily) +++ Tony Shalhoub - (Sam Farrell) +++ Len Cariou - (Mikeov otec) +++ Jasmine Jessica Anthony - (Katie) +++ Produkcia: Lorenzo di Bonaventura, Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ Hudba: Gabriel Yared +++ ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Překvapení! (alespoň pro mě) Dříve než vlezeme společně s Cusackem do né moc pěknou minulostí opředeného hotelového pokoje (btw. o rozloze rovnající se standardnímu bytu), je film nasáklý atmosférou jako fotbalistova ponožka potem. Stačí obyčejná pohlednice s krasopisným ´Nevstupujte do pokoje 1408´ a už to nabírá obrátky. Když se na scéně objeví elegantní Samuel L. Jackson coby ředitel luxusního hotelu a důrazně hlavního hrdinu varuje (slovně i obrazně) před strašidelnou místností, tak být v té chvíli na Cusackově místě, vřele poděkuji za panáka a proběhnu hlavním vchodem tak rychle, že ze vstupních dveří udělám westernové barové lítačky. Jenže já nejsem Cusack a ten zná podobných báchorek tolik, že ho nic nemůže zastavit a tak vzápětí stojí před čtrnáctsetosmičkou. A atmosféra graduje. Nejdříve se dějí jenom takové maličkosti: hodiny zlobí, rádio začne hrát z nenadání, toaleťák s sebou šije. Jenže postupem času se přitrzuje a Cusack začíná mít halucinace. Nebo snad ne?? Film staví, jak už bylo řečeno, na atmosféře, dále na nápaditých děsuplných scénách, maličkostech a lekačkách. Minimálně tři scény jsou opravdu masakrální - 1/ gestikulace do pokoje přes ulici, 2/ klaustrofobický průlezový sprint šachtami, 3/ navrácení se do pokoje. John Cusack je před kamerou prakticky po celou stopáž a předvádí dobrý výkon. Zajímavé rozuzlení. Povedený horor! Bacha na poslední lekačku, je to ta nejšťavnější z celého filmu, já jsem při ní leknutím bouchnul loktem do stolu. Nárazem stůl zavibroval a na jeho konci položený diář spadnul na zem rozevřenými stránkami dolů. Když jsem jej zvednul a otočil, leknutím jsem přímo zdřevěnel - diář byl otevřený na datumu 14. srpna... 25 miliónů dolarů(rozpočet)/131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Překvapivě oldschoolová zábava, skoro jsem pod vlivem vřískajících teenagerů zapomněl, že se takové horory ještě točí. Pokoj 1408 jako etalon Kingova stylu hororového vyprávění nese si s sebou všechna pro a proti, které taková adaptace skýtá. Zkuste 100 minut popisovat, co se jednomu chlapíkovi honí v hlavě. Nejde to (přestože Cusack hraje jako o život), potřebujete "překvapivý" twist a pár vedlejších motivů (třeba z jiných Kingových povídek). Výsledkem je klasický kingovský scenáristický hybrid v přepěkném řemeslném balení. Velmi uspokojivý zážitek na jednu noc. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (30)

  • Vo filme sa viackrát objaví spojitosť s číslom 13. Hotel sa nachádza v ulici Lexington 2254 (2+2+5+4=13), bol otvorený v roku 1912 (1+9+1+2), izba 1408 (1+4+0+8) sa nachádza na 13. poschodí, súčet rozmedzie teplôt na termostate počas tepla je 13 a na zámke na dverách je vyrezané číslo 6214 (6+2+1+4). (Karush)
  • Kickboxer Benny Urquidez, který měl na svědomí bojovou choreografii a byl zároveň osobním trenérem Johna Cusacka (Mike Enslin), se ve filmu objeví v malé roli maniaka s kladivem, který zaútočí na Mikea. (Rominator)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)

Reklama

Reklama