Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Phillo

V prvom rade je plytké a nerozumné tvrdiť o filme podľa hocakej komiksovej predlohy, že len recykluje nápady a prevádza políčka na plátno. Komiks je papier a film je audiovizuálne dielo s úplne inými možnosťami. Snyder sa toho chytá až šokujúco dokonale (v porovnaní s Watchmenmi vyzerá 300-vka ako dedinský projekt ochotníckeho režiséra), hrá sa s divákom, šokuje, prekvapuje a na moje prekvapenie mu to bezchybne vychádza. Watchmen nie sú bezpohlavným ničím ťažiacim z predlohy, ale samostatným filmom fungujúcim aj v rámci filmového umenia. (Aj preto výroky samotného Snydera o tom, že film je trailerom ku komiksu nemôžu byť pravdivé, lebo po pozretí filmu vám z komiksu nezostane takmer nič nevypovedané.) Nie, byť producentom tejto intelektuálnej hračky nie je výhrou, ale byť jej tvorcom vyžaduje oveľa väčšie schopnosti než len "kopírovačské" a Snyder ich (na moje prekvapenie) má. Watchmen nie sú jednoduchí, majú toľko aspektov, ktoré v hollywoodskom filme neuvidíte, že ich nemožno nazvať inak, než obrovským prekvapením. A to nielen z hľadiska zachovania myšlienky, ale aj pridanej hodnoty nadhľadu, vtipnosti, štýlovosti, brutálnosti a nových postupov filmového rozprávania ako takého. To, čo načali komerčné filmy režírované "umeleckými" režisérmi, Watchmen dokonáva a završuje. Myšlienka zabalená v tom najštýlovejšom obale, kde po prvotnom pocite prichádza aj ten druhotný-hlbší. Mám neodbytný pocit, že komerčný úspech Watchmenov rozhodne o tom, na aké blockbustery budeme v budúcnosti do kina chodiť. P.S.: Po druhom zhliadnutí takmer všetky zápory odpadajú, resp. Snyder ich "dedí" (zápory komiksu=zápory filmu). A keďže komiks bol takmer bezchybný, nie je dôvod hodnotiť film inak. Watchmen sú tak dôvernou adaptáciou, pri ktorej si ani raz nepoviete, kto a ako to mohol natočiť lepšie. Nie, nie je to emocionálne silných, no všeobecne a objektívne sakra zaslúžených 5*. ()

rcorp

Osekaný a strojovým převedením na plátno zkriplený vynikající komiks. Škoda, že se nenašel někdo, kdo by měl odvahu a schopnosti Watchmeny opravdu zadaptovat, takhle se jedná o řemeslně slušně natočený, ale naprosto neinvenční film. A to celkově, i těch pár akčních scén působí překvapivě jenom dobře, po 300, která se mi (alespoň napoprvé) dost líbila, jsem čekal něco nářezovějšího. Ale i když to není nic extra, tak je to alespoň jediná část, z které by se dal poznat režisér. Nejvíc logicky utrpěly pasáže, které nejvíc využívají možností komiksového média, takže z geniální kapitoly Dr. Manhattana, která kromě expozice postavy čtenáři zprostředkovala Doktorovo vnímání času, se stal obyčejný nelineární flashback. A osekáním a změnou vyprávěcí struktury hrozně utrpěl konec. Už samotná změna pointy je podle mě k horšímu, to co v komiksu bylo děsivé a šokující, je ve filmu dost nevýrazné a měl jsem pocit, jako by se vlastně nic hrozného nestalo. To protože v komiksu to bylo zobrazeno jako děsivé a šokující, navíc se to odehrávalo na místě, které bylo centrálním bodem komiksu, střetávaly se tam všechny postavy, některé jsme i blíže poznaly a celkově se z toho místa stal čtenářův druhý domov. O to krutější to bylo. Ve filmu se to odehrává na stejném místě, ale tady nemá žádný speciální význam. Navíc místo děsivého výjevu máme jenom nudný, sterilní, digitální speciální efekt. A je to o to zvláštnější, že v dřívějších scénách Snyder násilím nešetřil, působí to, jako by nadržoval postavě, která to způsobila. Jinak dějově je to zhuštěné překvapivě dobře, svět a postavy jsou pořád nedostatečně vykreslené, ale režisérská verze by to mohla napravit. A pak jeden detail- nepochopil jsem proč byla scéna soulože v Archiem natočena tak směšným, WTF způsobem, v komiksu mi to tak nepřišlo, ale bohužel ho nemám u sebe, abych se podíval. :) Asi tak 5/10 ()

Emzet

Watchmen jako komiks jsou extrémně satirickým počinem, namířeným proti oné "superhrdinské frašce", kterou se komiks neprávem stal, ale obecně i proti celým USA v 80. letech a během 2. poloviny 20. století vůbec. Stejně tak disponují komplikovaným politicko-filosofickým příběhem, poměrně malou dávkou akce, spoustou extrémně černého humoru, dosti amorálními "hrdiny"... Čekal jsem, že Snyder filmové zpracování "zkomerční" a uhladí pro typického diváka. Omyl. Převedl Watchmen na plátno prakticky beze změny (tedy až na lehce poupravený konec a na násilí - myslím, že film je ještě o něco drsnější než komiks) a vytvořil film, který je tak zoufale nekomerční, až se divím, že mu to studio dovolilo. Řekl bych, že ten, kdo nečetl předlohu, může jít do kina s jakýmkoliv očekáváním - stejně bude překvapen až šokován. Protože Watchmen rozhodně nejsou akčním filmem, superhrdinským filmem ani romancí. Nejsou thrillerem ani detektivkou, nejsou komedií, dystopickým sci-fi, psychologickou sondou...vlastně nejsou ani pořádným dramatem. A přitom jsou od všeho trochu. Watchmen jsou jako velikánský smajlík ležící v kaluži krve. Dovedete se mu smát? Film roku 2009! ()

Simgal

Není všechno zlato, co se třpytí. Ne že by filmoví Watchmen byly špatní, ale není to ani žádný zázrak. Musím se přiznat, že jsem originálním komiksem Strážců naprosto nezasažený, a tak nemohu posoudit, jestli je to výhoda nebo naopak. Film má několik kladů i záporů. Ne jedné straně si krásně pohrává s myšlenkou "co kdyby?", je místy vtipný i brutální (někdy i obojí zároveň) a je vůbec takový neotřelý a svěží. Na druhé straně je ale velice dlouhý, což byla podle mě devíza i Temného rytíře, ten to však vyvažoval parádní akcí a skvělými hereckými výkony. Tady Watchmen mírně pokulhává. Ne že by mu chyběli dobří herci, je to spíše tou akcí. Té je zde totiž velice málo a spíše zde převládají intelektuální a poučující dialogy. Chápu, že tak byl nejspíš zamýšlen původní komiks, ale na plátně se mi to prostě nelíbí. A ikdyž bych neřekl, že jsem se během těch skoro tří hodin přímo nudil, tak tam na můj vkus bylo příliš mnoho hluchých míst. ()

muoaner

Nechce se mi někdy něco vychvalovat a nadhodnocovat, jako moje sexuální výkony v posteli před holkama, ale zde si nemůžu pomoci, snad ani nechci, a musím vychválit. Protože tak těžkou látku na zfilmování, poradit si s ní s takovou elegancí a šarmem, to se nevidí a musí se ocenit. ()

Chosé85

Jsem spokojený. Komiks jsem nečetl a ani donedávna jsem o něm ani nevěděl. Složitý mi taky nepřipadal (myslím jako na plátně), dá se říci, že jsem se v něm orientoval (až na vyjímky). Flashbacky do minulosti hrdinů byly podle mne v pořádku (na každý jsem se těšil). Vizuálně parádně vypiplané, skvělé souboje, skvěle vybraná hudba a triky. To, že film má R tomu jen prospělo a zobrazení násilí, brutality a erotiky se sem opravdu hodilo, prostě sem patřilo. Film fungoval i jako detektivka v podání hlavně skvěle zahraného Rorschacha, kterému jsem fandil. Skvělý komiks, bavil jsem se a budou se bavit i ti, kteří předlohu četli i nečetli. Určitě se nejedná o žádný propadák. H ()

hell_boy

Komiks jsem nečetl, přesto mi opět nestačí pětihvězdičková stupnice pro tento klenot mezi komiksovými adaptacemi (podobné pocity ve mě vyvolalo snad jen Sin City). Temný rytíř se může jít zahrabat spolu se všemi Spidermany, Ironmany atd. , tohle je podle mě komiksová adaptace, která by měla být zmiňována na Oscarech. Ale to je asi jen volání do ztracena. ()

Janko666

Tak se mi dostalo předlohy a nemůžu se rozhodnout co se mi líbilo víc. Comic-book má hodně trefných metafor a návazností. Na druhou stranu, každá mužská postava vypadá úplně stejně, ale tak už to je u amerických komixů. Na filmu se mi zase více líbil pozměněný konec. Ano, je mi jasné proč ho pozměnili. Stejně. No, každopádně to nic nemění na tom, že tohle je (super)hrdinský film pro myslící lidi. Filth, a mask, society and a practical joke. ()

El Loco

Priznám sa, že komiksové univerzum Watchmenov mi bolo až doteraz úplne neznáme. Vôbec som toto literárne dielo nepoznal (na druhej strane, nepovažujem sa za veľkého komiksového fandu) a ani prvé informácie o natáčaní tohto filmu vo mne nevzbudzovalo väčšie emócie. Možno až na to, keď som sa dozvedel, že na režisérskej stoličke bude sedieť vizuálny majster Zack Snyder, ktorého „300“ a aj „Dawn Of The Dead“ mám veľmi rád. Aké je však moje prekvapenie, keď namiesto prvoplánovej popcornovej produkcie predo mňou stál takýto temný filozofický snímok, ktorý na prvý pohľad vyzerá, akoby na seba ani nechcel zarobiť (napr. neznámi, ale výborní herci). Akoby bol určený len skalným fanúšikom Mooreovho komiksu a nám ostatným mala zostať esencia ukrytá. Musím však poukázať na to, že aj napriek rôznym kritikám nemám pocit, že by som bol stratený vo všetkých tých flashbackoch, vzťahových spletencoch a komplikovaných charakteroch. Práve naopak, Snydera treba pochváliť, že aj vraj nesfilmovateľné dielo upravil do veľmi prijateľnej podoby. Na druhej strane, i keď sa jedná o výnimočný zjav medzi komiksami, určite v ňom cítiť prvky aj iných filmov (nielen komiksov)...Mňa hneď napadla The Fountain (filozofické úvahy Dr. Manhattana na Marse vs. „tretie dejstvo“ Fontány odohrávajúce sa na hviezde Xibalba), X-Men (rôznorodosť hlavných postáv), Iron Man (údernosť scén a zároveň rozporuplnosť charakterov), Apokalypsa (útok Dr. Manhattana na Vietkong za zvukov Wagnerovej "Jazdy valkýr"), The Dark Knight (premena superhrdinov na „temných rytierov“) a Sin City (dejová línia točiaca sa okolo Rorschacha, který akoby vyliezol z Millerovho opusu). Snyder sa na počudovanie nevyhýba aj detailným kontroverzným záberom (lámanie kostí; pílenie rúk motorovou pílou; sekanie sekáčom do lebky; súlož; či hompáľajúci sa Manhattanov modrý falus:-)), čím tiež vybočuje zo žánrového radu. Všetko, čo som vyššie uviedol, je síce veľmi pekné, ale mňa, neviem ako ostatných, totálne rozhodil ten záver, ktorý mi pripadá, akoby ho zbúchali len na poslednú chvíľu...veľmi odfláknuté, nelogické a hlavne nepresvedčivé...bohužiaľ, takto sa jedná „len“ o 80% záležitosť...P.S. Zabudol som pochváliť výbornú prácu Tylera Batesa a tiež geniálne použité piesne, tak netypické pre komiksové blockbustery, e.g. Nat King Cole – „Unforgettable“, Simon & Garfunkel – „The Sound of Silence“, The Jimi Hendrix Experience – „All Along The Watchtower“, či Leonard Cohen – „Hallelujah“... ()

Illy

Jsem fanda Alana Moora. Nevím, možná není geniální, každopádně magor to je. A komiks je opravdu vyjímečný. Stejně jako velmi věrně se předlohy držící film. Výjimečně dobrý. Můj kamarád řekl že ho musel hodinu rozdýchávat a kdyby ho v sále promítali znovu, zůstane tam. Jeho slova potvrzuji. Už se těším na dvd, snad má vyjít i prodloužená verze. Magnum Opus :-))) ()

ipapuchalk

Dost jsem se bál, jak tohle dopadne a tak jsem si radši ještě jednou přečetl komiks. Klobouk dolů před filmaři, s předlohou se vypořádali se ctí., k původní látce přistoupili s respektem a přesto sebevědomě a vzniklo dílo, které sice komiks nepřekonalo, ale ani mu nedělá ostudu. Oproti nepovedenému Sin City se tady nesnaží přesvědčit diváky, že si na plátně listují komiksem, ale koukáme na plnohodnotný  film, přestože komiksových prvků je zde přehršel. Některé vizuální hrátky a hudba mi v první třetině navodily takovou melancholickou náladu, jakou samotná kniha nedokázala. Úvodní titulky s Dylanem jsou trefa do černého. Fanoušci akční sci-fi však budou zklamaní. Jediné větší mínus byla postava Juspeczykové (Laurie), která měla v komiksu velkou jiskru, ale ve filmu je bez výrazu. ()

Patrac999

Brali tvůrci tento film vážně? Já si myslím že ne, takže jsem se smál když si Roschrach musel odskočit na záchod a potom pode dveřmi začala vytékat krev procházel se po Antarktidě v koženym kabátu, nebo při zabíjení komedianta ()

Nekgro

Po temným rytíři další velmi kvalitně zpracovaný komiks. Silný příběh zasazený do období studené války vhodně proložený písněmi z té doby. A jednotlivé postavy byly taky kvalitně napsány, především pak Rorschach, který je takovým průvodcem filmu. Režisér konečně dostal pořádně kvalitní scénář a skvěle toho dokázal využít. Jasných 5*... ()

waits

Tenhle film si víc vychutná připravený divák. Z knižní předlohy si zvykne na styl: méně akční, občas trochu upovídaný, hodně vysvetlující formou deníku a vzpomínek (ve filmu jsou časté flashbacky) a s příbehem, zasazeným do alternativní minulosti, který jistě ocení i čtenář knih "serioznější" odnože žánru Michaela Chabona nebo Philipa K. Dicka. Snyderovi se daří přenést atmosféru komiksu téměř bezchybně, přes všechnu křiklavou barevnost zůstává jaksi temná a smutná, daří se mu udržet v normě i dialogy, které komiks na papíře unese, ve filmu ale často směřují za hranice směšnosti nebo patetična (zde nejvic promluvy dr. Manhatana). Navic se vedle nizkeho poměru akčních scén na tak dlouhý film Snyder popral i s faktem, že se divák těžko identifikuje s některým z hrdinů, protože morálnímy Supermany se to v příběhu nehemží, např. sympatie s Komediantem si může bez výhrad až do konce udržet snad jen mladý příznivec NSDAP. Ten ovšem na komiksovou, tedy úpadkovou kulturu těžko zajde. Nejvýraznější dějovou linku s udržuje pomenší soliter Rorsach, který potěši i humornyýi scenami (Rorsach absolvuje Rorsachuv(!) test) a kteremu se dá v jeho pohnutkach rozumnět a, konečně, i fandit (vysvětlující dexterovská sonda do Rorsachovy minulosti u psychiatra)Osobně me potěšil i soundtrack s dvojnasobným Cohenem, Dylanem (výborné úvodní titulky), Simonem s Garfunklem nebo Glassem. Víc jak dvě hodiny v kině? Určitě to neplatí pro každého, ale já jsem si je užil. ()

Murphy722

No na tohle jsem se velice těšil. A nezklamalo! Sice comics jsem ještě nečetl, čili jsem neposkvrněný pozorovatel. Tak zatím se mi nechtělo za ten špalek dávat 1000,- bo kolik za to teď chcou. Nejvíce mě potěšila hudba! Staré fláky, které zněly od začátku až do konce lahodily mému uchu. Hlavně song Sound of silence od mistrů Garfunekla a Simona mě dost dostal. Jen ve scéně jak spouštějí Komedianta v rakvi byl dost silný moment. Mist Snyder dokazuje v comicsových filmech dost velký styl. Jeho styl. Watchmeny neřeším plný počet bodov!! :-) ()

masiko

Tady nejde rict spatne slovo. Silny pribeh, perfektni postavy (narozdil od mnohych, herecke obsazeni shledavam vhodne), vsechno vypiplane do detailu, Rorschach... Rorschach je snad nejlepsi filmovou postavou a prave kvuli nemu se mohu na Watchmeny divat porad dokola. ()

maty39

Sledovat Watchmeny je vysloveně potěšení. Zack Snyder je talentovaný režisér a v tomto filmu je to vidět. Navíc má k dispozici ceněnou předlohu, kterou dokázal převést na plátno odpovídajícím způsobem. Mimochodem, tahle hláška mi usadila na tvář úsměv, který vydržel celý týden. "None of you understand. I'm not locked up in here with you. You're locked up in here with me." PS: Rozšířená verze není nijak rozdílná, ani lepší. Jen o půl hodiny delší. Já mám radši kratší kinoverzi. ()

Inferno

bohužel nelepší pro mě byly hned úvodní titulky... jinak se mi líbil hudební doprovod a akční scény kterejch tam ovšem moc nebylo... dějově řek bych dost slabý, navíc vyprávění astmatickym a zapšklym hrdinou mi taky moc nepotěšilo... ale co mě překvapilo byl konec... konečně jednou něco jinýho... celkově to je ale jenom na 55 % ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize