Reklama

Reklama

Obsahy(1)

První díl minisérie podle stejnojmené komiksové předlohy. Vysokoškolský student Light Yagami se chce stát policejním důstojníkem stejně jako jeho otec a prosazovat právo a spravedlnost. Proto když nalezne zápisník 'Death Note' s jehož pomocí lze zabít kohokoli jen se znalostí jeho jména a tváře, bere to jako příležitost očistit svět od kriminálních živlů jednou provždy. Masová úmrtí kriminálníků se brzy začnou spojovat s nadpřirozeným zabijákem Kirou (podle anglického 'killer') a po jeho stopě se vydává geniální detektiv L. Bude L schopen dopadnout Kiru dřív než ten uvidí jeho tvář a přijde na jeho pravé jméno? (Genryuusai)

(více)

Recenze (157)

JAn 

všechny recenze uživatele

126 minut je skutečně dosti málo na rozkreslení postav (a že jich v Death Note je), címž asi filmová adaptace trpí nejvíc. O nejslavnějším detektivovi světa, L, se tak dozvídáme opravdu jen to nejnutnější, Lightův úchvatný přerod ze šprta v démonického Kiru je prakticky celý přeskočen, ale hlavně nevidíme, jakou spásou/hrozbou Kira ve skutečnosti je. Na druhou stranu, tohle není anime. Film si vystačí s tím, co má. Kaneko válčí s maximální vervou, nasadil svižné tempo, vybral skvělé herce (hlavně Fujiwara, který opět dokazuje, že za jeho andělskou tvářičkou se schvává větší ďábel, než se může na první pohled zdát; taky by mě zajímalo, kolik kilo Matsuyama během natáčení přibral) a potěšil i po vizuální stránce. Efekty ´sou solidní, Ryuuku jakoby si z oka vypadl, a Kaneko byl dokonce natolik politicky korektní, že do vyšetřovací skupiny přibral i ženu a dal většího prostoru prostoru i dalším ženským postavám, budiž pochválena především Shiori a bývalá agentka Misora. Co se hudby týče, Kawai ani tentokrát nezklamal. Závěrem bych snad ještě vytknul kyčovou vyumělkovanost některých scén, kdy se film snaží citovat seriál a co mi opravdu chybělo, byly Lightovy rozverná monology. Naštěstí, tohle ´sou jen malé vady na kráse. Můj výsledný dojem je stále nadprůměrný. L, do you know shinigami loves apples? ()

L_A_D_A_S 

všechny recenze uživatele

Nenávidim asijskou kinematografii ale netknut žádným seriálem uznávam že to bylo docela fajn.. ale ten démon.. ježiši.. Vždy jsem myslel že japonci jsou v technice napřed ale takovouhle animovanou bídu jsem neviděl dlouho.. to si mohli vzít příklad ze Saxany.. už ta původní měla efekty na lepší úrovni. Myslím že ten démon by se v celym filmu nemusel objevit ani jednou a ničemu by to neškodilo. L mi taky docela štval, nějak jsem nechápal jak celá japonská policie i FBI pracuje pod taktovkou jednoho mastnýho teenagera.. ale budiž.. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Skvělý ústřední nápad (co byste dělali vy, kdybyste mohli kohokoliv lehce a anonymně zabít?) připomíná sice trošku Ukolébavku od Chucka Palahniuka, ale ve filmu jsem nic podobného neviděl. Scénář je taky to nejzajímavější, co může Death Note nabídnout. Člověk si ale musí odmyslet jednu docela zásadní logickou botu, které se autoři dopustili (týká se porušení pravidla, že vrah musí znát pravé jméno oběti). Celkový vzhled filmu je taky spíš televizní a jedna animovaná příšera to nevytrhne. Postava "velkého detektiva" se opravdu hodí spíš do comicsu, takže bych si představoval nějakou zajímavou stylizaci. I přes spousty výtek však jde o docela chytrý a originální film, takže pokračování si asi seženu. 70% ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Film se se seriálem nijak nedoplňuje, nijak ho neobohacuje, jen převypravuje jeho část (mnohdy kopíruje i záběr po záběru, což vzhledem k zachování pohybů nesouvisí jen s mangou). S topornými hereckými výkony (a ne, nevidím v tom stylovou expresivnost, ale špatné vedení a unylý timing), s efekty, které nestačí a řemeslnou stránkou, která ukazuje, že 80 % nevelkého rozpočtu spolkl umělohmotný CGI panák. Kdyby neexistoval seriál, dal by se samozřejmě ocenit koncept a zdrcující finále (mírně pozměněné oproti seriálu, ale se stejnými důsledky), ale v anime to působí o tolik lépe, že vůbec není, čím se tu za zabývat - předně proto, že tam je vztah k postavám ambivalentněji, čímž je závěr víc šokující. Hraný Death Note je pro mě především ukázka, jak moc nefunguje, když se anime prostě jedna ku jedné převede, aniž by tvůrci přemýšleli o nějakých posunech, které hraná podoba potřebuje. Jen ubrat voiceovery není dost. A nakonec - doplňující poznámky vysvětlující pravidla užívání death note (v seriálu uvozující reklamní pauzu) tu jsou vlepovány přesně ve chvílích, kdy budou za okamžik relevantní, což kazí napětí a vede diváka k až příliš brzkému odhalení plánu - chyba. ()

Junglista 

všechny recenze uživatele

Námět je rozhodně zajímavej, ale počáteční nadšení chladlo dost rychle. Light si totiž svoji schopnost "užívá" přehnaně a zbytečně moc a to mi celkem vadilo. Další vadou na kráse bylo polopatický vysvětlování všeho, jak kdyby divák měl IQ60. Ale anděl smrti s xichtem Jokera byl výbornej a herci byli sympatický. Škoda, myslim, že z toho šlo vytřískat mnohem víc... ale na dvojku se mrknu. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (4)

  • Mezi filmovým zpracováním a původním anime seriálem lze najít několik rozdílů. V seriálu se například Light (Tatsuya Fujiwara) zbaví Naomi Misory (Asaka Seto) tím, že z ní vyláká řidičský průkaz, a to ve chvíli, kdy jí řekne, že je z vyšetřovacího týmu zabývající se Kirovým případem a že by s ním rád spolupracoval, ale že potřebuje průkaz totožnosti. Ve filmu se dále agent, který pronásleduje Lighta (Tatsuya Fujiwara), jmenuje Raye Iwamatsu, ale v anime je o Raye Penber. Ryuk současně v seriálu nezapíral, co se stane s člověkem, který zápisník využil. (Shley)
  • Zápisník smrti byl prvním filmem v japonské filmové historii, ve kterém bylo k natočení scény použito metro. (Shley)
  • Jak je uvedeno v seriálu, pravý důvod, proč se chtěl Ryuk dostat do lidského světa, je ten, že se chtěl pobavit. (Shley)

Reklama

Reklama