Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

(více)

Recenze (95)

topi80 

všechny recenze uživatele

Tak i naše kinematografie má své "vězeňské drama". A nedopadlo to vůbec špatně. Jak tu píše kolega, stále se tam něco děje. Mnohým naskočí vzpomínky na mnohé z vojenských "her" (bufet, sahara). K výhradám k "divadelnímu výkonu" Miroslava Etzlera mohu říci jen to, že tímto stylem divadelního přednesu skutečně mazáci na vojně k holubům mluvili :-) Na druhou stranu, kvůli mnoha hovadinám nemůžu jít s hodnocením výš, přestože je mohu považovat za uměleckou licenci. ()

ivishka 

všechny recenze uživatele

No jo sv*ně jsou snad všude obzvláště na vojně to musela být hrůza. Nesnáším šikanu a sama vím tak trochu o čem mluvím. Ač nemám vůbec ráda Miroslava Etzlera(celera)tak v tomto filmu zahrál padoucha(kteří mu dou nejlépe)naprosto přesvědčivě.Nejvíce mě pobavila scéna kdy se Etzler válí po zemi a dělá BŮ. ()

Reklama

J.Mayen 

všechny recenze uživatele

Zobani je myslim velmi a nepravem opomijeny film. Ja na vojne byl v roce 2000 a takovou mazackou vojnu jsem nezazil, nekolik pokusu tam sice bylo,ale velmi slabych a neuspesnych. Zajimave bylo, ze takhle si honili triko hlavne chlapci bez vzdelani, kteri po par mesicich dostali frcku a neco si sobe a okoli dokazovali. Nekolik z nich na zaver podepsalo take gumackou vojnou (co jineho se dalo cekat). Ja byl v prijmaci velmi za dobre s nasima VD (vedouci druzstev) a i ty ostatnima nenavideny me paradoxne meli radi a nijak si me nevsimali. Jde o charakter cloveka, jak zapadne, jak se chova, o moralku. Ano a ti slabsi nebo problemovi se mohli dostat pod plnou kontrolu mazaku. Nekolik veci me ve filmu dost fascinovalo a nekolik veci mi prislo dost nesmyslnych, veci ktere by se opravdu stat nemohly ani snad v ty nejtvrdsi mazacky vojne, tim nechci film shazovat, pokud byl natocen podle skutecne udalosti, mozna na tom neco bude. Kazdopadne Etzler svoji roli zahral bravurne a v takovem prostredi bych ho opravdu nechtel potkat. Mozna by bylo mensi zlo takoveho mazaka zneskodnit jiz v zarodku. Porovnani s Chlapci a chlapi mi tu neprijde moc vhodne. ()

walkingdead 

všechny recenze uživatele

Nečekaně dobrá inscenace o tom, jak to chodilo (nebo mohlo chodit) na některých vojenských útvarech na konci 60. let. Přestože jsem byl na vojně až na přelomu tisíciletí, je pro mě tenhle příběh (narozdíl od těch, kteří vojnu nezažili) uvěřitelný. Tohle se prostě dělo, povolené ztráty na životech vojáků základní služby byly 3% a pokud se do toho útvar vešel, nebylo potřeba nic vyšetřovat, zvlášť v té době... Od udělení plného počtu hvězdiček z mé strany film "zachraňuje" pár nelogičností (ne, nemyslím nepřítomnost vojáků z povolání, ta je vzhledem k vysvětlení - nepodepsali souhlas se vstupem vojsk, tak šli - věrohodná) a nevyrovnané herecké výkony, bohužel k nejslabším patřil ten hlavní "klaďas". Etzlera vzhledem k jeho kariéře v posledních letech nepovažuju za herce, ale tady byl on naopak jeden z nejlepších. ()

klukluka 

všechny recenze uživatele

Povinný kino, až se zase někdy někomu bude stýskat po povinné vojenské službě... S podobnými zážitky se vracela polovina vojáků. Nejhorší na tom je, že tyhle šílený praktiky mohou mít na armádu - na její fungování - ve výsledku skutečně pozitivní dopad. Proto se šikana nikdy skutečně nepotírala, naopak se ve skutečnosti skrytě podporovala. Přispívala k proměně člověka v součást tupého stáda, které pak můžete hnát s kulometem třeba proti tankům. Všechno OK, až na výběr hlavního hrdiny, tahle volba nebyla šťastná. Ale najděte kluka s vizáží suché větve oplývajícího sebevědomím, které mu umožní být přesvědčivým televizním hercem. V tomhle šuplíku byl holt za posledních 30 let Javorský úplně sám. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • Když četař Konečný (Miroslav Etzler) zakřičí: "Stůj, nebo střelím!" a poté začne na prchající dvojici střílet, je vidět, že má na ústí hlavně nasazený cvičný nástavec, což znamená, že v tu chvíli střílel slepými náboji. (JardaaT)
  • Film bol natáčaný v priestoroch kasární znojemského pluku s názvom Devět mlýnů. (Jello Biafra)
  • Tento film se natáčel ve velké míře v prostorách roty Devět Mlýnů a taktéž při nácviku střílení je zřetelně poznat Mašovická střelnice ještě s věží a "špakem". Ve scéně, kdy vojín Cejnar (Michal Bumbálek) utíká, utíká z Mašovické střelnice, sebíhá kopec po tzv. Železných schodech a doběhne k lávce přes řeku Dyji. Když ho na konci spolu s četařem Konečným (Miroslav Etzler) odvádí PSáci, je vidět široký pás, kudy kdysi vedla signální stěna. Film začíná záběrem na křižovatku po které přichází hlavní postava filmu. Křižovatka se nachází na začátku obce Hnanice, asi 10 km od Znojma, na hranicích s Rakouskem. (ČSFD)

Reklama

Reklama