Reklama

Reklama

Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (262)

Hakha 

všechny recenze uživatele

Tento film rozděluji na tři rozdílné sekvence, jež první je parádní, kde souboj s draky je parádně natočený a také výborně odvýprávěný vztah dvou chlapců, který nakonec vyústí na zajímavý a citlivý příběh. Navnaděn silným začátkem přichází druhá část, která je sice kvalitně natočená, ale dost protahaná, dalo se určitě několik minut zkrátit, jelikož jsem usínal a přál si konce, ale pak přichází závěrečná třetina, kde přichází morální zlom hlavního hrdiny a do závěrečného konce je to sympatická a také i napínavá podívaná, která je příjemně zakončena. Sice po skončení filmu jsem si říkal, že snímek má kolísavou kvalitu, ale naštěstí Lovec draků má mnoho silných momentů, výbornou hudbu a vzručného režiséra a tak tento film dostává ode mne 4 hvězdičkové hodnocení… ()

sharky 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem nádherný (film). Marc Forster vypráví citlivě bez přílišného patosu malý velký příběh o poutě přátelském, bratrském i otcovském a především o tom, že afgánští extémisté škodí mnohem více lidem v afgánistánu a sami sobě než těm na západě a že ne každý, kdo má dlouhé vousy a turban je terorista. Škoda, že tohle asi nikdy nepoběží v primetimu na americké kabelovce. V každém případě Marc Forster ma u me velké významné plus za odvahu a dokonalé filmové ztvárnění předlohy. PS: všimněte si jak hudba dokonale zapadá do obrazu už od úvodních titulků, Iglesias by si toho Oscara určitě zasloužil. ()

Reklama

Aidan 

všechny recenze uživatele

Hutné, výpravné drama, na němž je sice až příliš vidět, že bylo natáčeno podle románové předlohy, které však od knihy neodradí - naopak, spíše zapůsobí jako reklama na ni. Hlavní předností snímku je silný příběh, za nějž spíše než filmařům patří díky Khaledu Hosseinimu. Film poslouží i jako malá exkurze do afghánských dějin, které tvoří pozadí pro vyprávění o přátelství, hříchu a cestě k vysvobození. Dílko je to zajímavé i po duchovní stránce - byť se vše odehrává v islámském kontextu. Zejména téma těžkého provinění, které na sebe, není-li přiznáno a "zpracováno", nutně nabaluje další viny a nezůstane bez následků, určitě stojí za prorozjímání. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Film na který se nezapomíná a na který se určitě ještě podívám a takových je opravdu málo. A zcela jistě si musím přečíst i knihu. - Nebe plné draků. - Malý, hrdý, kouzelný, ale také zranitelný Hassan. - Křehkost dětských vztahů. - Amir a svědomí. - Zajímavá, ale pro mě těžko uchopitelná kultura. A na závěr citace z filmu: "Je jen jediný hřích a to krádež. Každý jiný je z něj odvozen. Když zabiješ člověka, ukradneš mu život, jeho ženě ukradneš právo na manžela a jeho dětem právo na otce. Když lžeš, ukradneš někomu právo znát pravdu." Vyjímečný film a pro mě silný zážitek. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Dějiny jednoho přátelství na pozadí dějin jedné země, do které filmaři tak často nevstupují - Afghánistánu. Dějově vtahující film, ve kterém jsem si ale nevytvořil téměř žádný vztah k postavám, takže nakonec může být hodně rád, za ty čtyři hvězdičky, když nad tím teď (pár dní po projekcí) uvažuji. 75% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (9)

  • Natáčanie trvalo filmárom iba 3 mesiace - v rozmedzí 20. septembra a 21. decembra 2006. (MikaelSVK)
  • Po dotočení filmu studio spolupracovalo, spolupracuje a spolupracovat i nadále hodlá s afghánskými odborníky, neziskovými skupinami, vládními úředníky i bývalými zmocněnci americké vlády, aby mělo stálý přehled o stavu chlapců, jelikož mělo oprávněné obavy o jejich bezpečnost. Zařídilo také, aby se v době premiéry snímku nenacházeli v Kábulu. (DaViD´82)
  • Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (více)

Reklama

Reklama