Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

jesus666 

všechny recenze uživatele

Na dobrú komédiu to bolo málo vtipné a na dobrú drámu málo dramatické. Takže je to niečo medzi tým. Možno keby to skončilo v rukách nejakého francúzskeho alebo britského režiséra, dopadlo by to lepšie (vtipnejšie). Naozaj dobrých nemeckých filmov (komédií) je ako šafranu a Mein Führer tentoraz nie je výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Priemer. ()

bono22vox 

všechny recenze uživatele

,,Drama mi jde líp než komedie" vysvětluje Hitler židovskému herci Grunbaumovi... Tak věta sedí i k celému filmu. Komedie, která jako by se bála dotáhnout absurdní námět až do konce, místo toho zbytečně utíká k vážné linii... Samotný humor je pak často úmorný a bezzubý, narážky na přebujelou byrokracii třetí říše, případně pohled na hajlujícího psa nestačí. V němčině je to prý ale vtipné... ()

Reklama

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Když jsem kdysi viděl trailer,byl jsem hodně natěšenej,dělat si z Hitlera prdel,to chce odvahu,alei koule a ty pan Levy zřejmě nechal po šábesu na stole,pro vánočního pásovce až přijde popřát šťastnou chanuku :-) Film se chvilku tváří jako válečné melo drama,bohužel příšerně zahrané,bez jediné známky dramatického nadaní a chvilku zase jako parodie,jenže zoufale nevtipná.Pochopil jsem o co se Levy snažil,ale on sám se v tom asi ztratil až to vlastně sám nepochopil :-D Ty odkazy na nesmyslné hajtla na každym kroku,formuláře,zákony,příkazy čísla,birokracie a to vše kolem uplynování,zpopelnění či jen přepravě židů.Komu přijde film nemístný a urážející,věřte mi že tohle nic není,proti Bollowě Auschwitzu.Pár povedených scén,věrné kostýmy,všude hákáče a dvě dobré hlášky...dobrý film neudělají.Promarněné šance.... 20%. ()

KatanaCZ 

všechny recenze uživatele

Předem chci říci, že JSEM ČECH a NEMÁM v žádném ohledu nic společného s jakoukoli formou nacismu. Říkám to, protože jsem si vědom, že mě možná za tohle hodnocení spousta lidí odsoudí. Vezmeme-li to popořadě: Komedie - ještě před filmem jsem byl přesvědčen, že půjde o něco strašného, bez kouska vtipu, maximálně tak na úrovni HOLKY TO CHTĚJ TAKY. To se (v mém případě) změnilo hned po několika minutách filmu, kdy došlo na první scény s neustálým heilováním a na neschopnost vojáků vůbec vyslovit jména a hodnosti oficírů. Dále to pokračuje ve stejném duchu, respektive žádné dech beroucí hlody, ale neškodné a vkusné vtípky. Drama - v celém snímku je tohoto žánru možná tak 20 minut, přesto to stačí na dotvoření atmosféry. Válečný - Snad jen kvůli těm uniformám a jedné scéně s letouny. A obsahově.....no, někomu se to zdá jako nepochopitelné, někdo to bere jako výsměch autorů své rase a podobně, já to vnímám částečně jako pokus o omluvu, vyjádření skutečnosti, že co bylo není (viz závěrečné titulky), pokus udělat si srandu ze sebe sama, ponížit se a zlehčit tím alespoň nepatrně pohled na hrůzy jež Hitler napáchal (ne však z důvodu klamání veřejnosti a zastírání skutečností). Jen si na chvíli představte, že by to takhle opravdu bylo, jak by to všechno dopadlo, cy by se změnilo. Hitler, vnímaný masou lidí jako nebojácný, tvrdý vůdce a na druhé straně v soukromí ubohý a rozklepaný chudák, kterému se ani nepostaví, jehož nejlepším přítelem je žid, kterému veří víc než vlastním lidem a nevědomky si tak podkopává své ideály. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je tenhle film více než zajímavý a právě proto dávám 4 hvězdičky. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Skutečná pravda o Hitlerovi aneb Es lebe die Deutsche Ironie. 1) Německé trauma z fašismu dnes v každodenním životě už patrné není. Ovšem ve vnímání historie je nelze přehlédnout. Dělat si legraci z dějin, za které se hluboce stydím, je obtížné. Situaci v tomto konkrétním případě neulehčí ani skutečnost, že se za ně nestydím. 2) Smát se vtělenému Satanovi také moc nejde, zvláště ne, když z něho sálá hrůza i po 70 letech. 3) Připočítejte proslulý německý smysl pro humor a je jasné, že to nemohlo dopadnout dobře, ať už se tvůrci snažili, jak jen mohli. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama