Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

xenopus 

všechny recenze uživatele

Kdovíjak k popukání tahle komedie pro našince zřejmě není. Ale je promyšlená od začátku až do konce a využívá širšího spektra komiky - slovní, situační, absurdního i satirického humoru. Jsem rád, že Němci v posledních letech nacházejí smysl pro drsnou satiru Třetí říše, což snad naznačuje vyrovnání se s tímto nešťastným obdobím německých dějin, takže nezbývá než se těšit na něco lepšího příště. Povedená hudba s čitelnými wagnerovskými aluzemi přesně v duchu doby, výborný Ulrich Mühe a spousta vynikajících jednotlivých hlášek. Ale jako celek film nepůsobí kdovíjak soudržně, což je škoda, Dani Levy. "Souhlasíte, abych do Vás teď zasunul Vůdce?" "Heil Hitler a veselý nový rok!" Slabší 3*. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dostali jsme lístky na festival úsměvů do Mladé Boleslavi a tak jsme se vydali na film, který se zdál být předem tragickým, leč není to tak příšerné, jak to mohlo být. Před filmem nás na pódiu překvapil samotný režisér a vysvětlil, že Můj vůdce je taková alegorie, výsměch Němcům a stojí si za tím, že Hitlera v jistých ohledech dost polidšťuje. Nelze zde brát nic historického. Prostě se do Hitlerova života vměstnal Žid. Ano, Žid, který mu má pomoct a nakonec s ním je jedna ruka. Pohlavárům se to samozřejmě nelíbí a právě oni jsou ti špatní. Prakticky oni jsou to, co Třetí říši drží na opěrných bodech. Je těžké natočit komedii na takovéto téma i když se to podařilo například Chaplinovi a jeho Diktátorovi a úspěšně. Tento navždy zůstane jako dosti kontroverzní. Ať už tím, že ho točil Žid nebo tím, že je tu Hitler troska, kterou otec v mládí bezdůvodně bil. S čistým svědomím mohu tedy říct, že komedie je to relativně průměrná s pár povedenými scénami, které rozhodně pobaví, ale celkově nedokážou potlačit fakt, jakým je zde Hitler zobrazován. --- Jak to jde? - Dobře, hned první den jsem mu dal knockout ()

Reklama

godspeed 

všechny recenze uživatele

Jsem vcelku spokojený. Naštěstí jsem nečetl recenze na tento film na CSFD před jeho shlédnutím. To bych si o něm taky mohl vytvořit mylný obrázek. Hitler a jeho nohsledi takoví, jaké by si je přál na konci války asi leckdo. Nicméně realita byla jinde. Třeba tento Vedoucí a jeho štáb existovali v jiné realitě. Té červenotrpaslíkovské, kapičku veselejší. ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, proč ty tři hvězdy. Není to zábavné (až na neustálé hajlování a okamžik, kdy dav nadšeně zdraví nesprávného Adolfa), což asi mělo být, a není to ani zajímavé, ať už z jakéhokoli hlediska. Nevím, co tím bylo míněno. Áda se hrubě nepovedl; vypadá jako vosková figurína sebe sama a jeho němčina je suverénně nejslabší... Zřejmě se jedná o prostou germanofilní radost, že jsem po hodně dlouhé době viděl německý film v originále. Jinak by to bylo určitě mnohem níž... 60% ()

Aildrin 

všechny recenze uživatele

To mělo být vtipné? Já se nesměju. Asi je moje chyba, že nechápu židovský humor nebo je to tím, že to vážně nebylo vtipné, ale hloupé. Film o Hitlerovi by měl v lidech vzbuzovat spoustu různých pocitů, ale lítost by mezi ně patřit neměla. Během sledování jsem se párkrát pousmál nad stupiditou a absurdností některých scén, ale to hlavní, co ve mě film vzbudil byla lítost. Né odpor nebo zhnusení, ale lítost. Jedna věc je dělat si srandu z Hitlera a druhá ukazovat ho jako slaboduchou změkčilou loutku a chudáka. Jako někoho kdo sebou nechá zametat a chodí spát do postele židovského páru, protože se cítí sám. Za celkové provedení filmu (ikdyž maska Adolfa byla příšerná) dávám ** Obsah si hvězdu nezaslouží žádnou. Upřímně, než ztrácet čas sledováním Mého vůdce, radši bych se byl býval podíval na záznam třech libovolných dílů večerních Událostí z minulého měsíce. Rozhodně by to bylo smysluplnější využití oněch 90ti minut. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Hodnost SS-Untersturmbannführer, která je ve filmu zmíněna, ve skutečnosti neexistuje ani nikdy neexistovala. (HJ-FILIP)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama