Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Nejen starobylá šlechtická sídla či odlehlé hvozdy skrývají děsivé hrůzy a krvelačná monstra. Jedním z charakteristických žánrů osmdesátých let byly rodinné, potažmo dětské snímky, které zahrnovaly hororové prvky. Vedle dnes ikonických filmů jako Gremlins, Rošťáci nebo Stůj při mně tento trend pronikl i do televize v podobě populárních seriálů jako Příběhy ze záhrobí, Neuvěřitelné příběhy či The Twilight Zone. Zatímco pro většinu známých i dnes již zapomenutých režisérů, kteří dávali těmto snímkům vzniknout, se jednalo o žánrové zakázky, pro jednoho tvůrce se staly ideálním naplněním jeho autorských ambicí. Joe Dante miloval laciné béčkové horory a sci-fi z 50. let, které se vyznačovaly úsměvnými mechanickými efekty, přepjatým herectvím a absurdními premisami. Svou filmařskou kariéru započal příznačně v proslulé továrně na brakové sny New World Pictures vedené Rogerem Cormanem, ale až ve spolupráci se Stevenem Spielbergem, potažmo jeho produkční společností Amblin Entertainment dostala jeho fascinace brakem ideální vyústění v projektech jako Gremlins nebo Vnitřní vesmír. Lidé z předměstí vznikli na konci osmdesátých let, když bohužel pro Danteho móda brakově či hororově rámovaných fantaskních filmů pro celou rodinu ustupovala z diváckého zájmu. Snímek je v zásadě koncipovaný jako delší epizoda seriálů typu Příběhů z hrobky a v hávu osmdesátkové rodinné komedie spojuje slapstickový humor s požitkářskou poctou prvkům starých hororů. Vyprávění o předměstské komunitě, do níž se nastěhuje tajuplná rodina, již starousedlíci podezřívají z nejbizarnějších démonických aktivit, divákům připomíná, že staré naivní horory publikum nejen strašily, ale také bavily. Hlavní role zmatkářského středostavovského tatíka, který se proti své vůli dostává do nepříjemných situací, se skvostně zhostil Tom Hanks. Dnes je znám především jako hvězda oscarových melodramat či distinguovaných romantických komedií, ale jak dokládá mimo jiné i tento film, v osmdesátých letech byl jedním z nejtalentovanějších komediálních herců. Hanksovi skvěle sekundují další dobové hvězdy jako Bruce Dern, Rick Ducommun, Corey Feldman a Carrie Fisherová, která ve zdejší roli racionální manželky dokázala alespoň na chvíli uniknout stínu své role z Hvězdných válek. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

F.man 

všechny recenze uživatele

Nevím proč, ale na mě prostě ty 80 a 90kové rodinné komedie nefungují. Tentokrát to byl možná čistě můj problém, protože jsem 'Burbs viděl v v originále, bez titulků a značně unaven, ale klasicky až absurdně přestřelené postavy a ničím extra zajímavým neopepřený scénář, mě vyloženě nudily. A pokud se navíc u komedie ani jednou neusměju, nemůžu jít výše než na dvě za povedené předměstí, několik úsměvných momentů a příjemného Toma Hankse. In Southeast Asia we'd call this kind of thing bad karma. ()

sidzej 

všechny recenze uživatele

Danteovi 80. roky svedčia. Ľudia z predmestia zaujmú atmosférou, hudbou Jerryho Goldsmitha vzdávajúceho holt Enniovi Morriconeovi, hereckým obsadením (mladý a chudý Tom Hanks, stále príťažlivá "Leia" Carrie Fisher, zrejme najznámejší teenager 80. rokov Corey Feldman či Danteov dvorný herec Dick Miller). Potešia aj krátke narážky na Texaský masaker či Exorcistu. So samotným príbehom je to však horšie. Námet by vystačil na 60 minútovú stopáž, nie na 100. Režisérovým najväčším problémom teda aj naďalej zostáva fakt, že každý film skvelo rozohrá, no v druhej polovici mu skrátka dôjde dych. 60% ()

Reklama

blackJag 

všechny recenze uživatele

Režisér Joe Dante má kromě jiného na svém kontě nezapomenutelné GREMLINS (oba dva díly) a s černým humorem se setkáváme i v tomto jeho počinu. Námětově ale nejde o nic světoborného, má-li film nějaké mysteriózní náznaky, odehrají se ještě před úvodními titulky, ale potom už je to příběhová rutina o zlu od naproti. Vůbec jsem v celém tom dění postrádal větší odvahu zalomcovat s žánrovými pilíři, udělat něco opravdu nečekaného, ale kde nic, tu nic. V jedné ze svých ranějších rolí potěší Tom Hanks, neurazí ani Carrie "princezna Leia" Fisherová nebo typicky rozkývaný projev Coreyho "Kecky" Feldmana, kterého Dante obsadil i v o rok mladším prvním díle o kultovních příšerkách. 60% ()

castor 

všechny recenze uživatele

Mnozí vědí, že na počátku 90. let bodoval s Philadelphií a Forrestem Gumpem a že předtím sehrál s Meg Ryan cosi romantického v Seattlu. Přitom o dekádu dřív Tom Hanks bodoval coby slušný komediální herec. Občas to byla křeč, ale často (Velký, Žbluňk!, Dům za všechny peníze) solidní energické oddechovky. Tentokrát jeho hrdina řeší namísto běžných sousedských třenic nové sousedy, kteří prakticky vším vybočují. Z jejich domu se ozývají podivné zvuky, sotva vycházejí a evidentně se tam děje něco, co lidi z předměstí děsí. Velká škoda, že do toho podobnými látkami prověřený Joe Dante víc nešlápnul a nebyl víc nápaditý. Navrch dal dost prostoru poměrně otravným vedlejším postavám. A tak ty tři (docela dietní) hvězdy tomuhle dobrodružství sluší asi nejvíc. Potěší hravý soundtrack od Goldsmithe. ()

kritiklon 

všechny recenze uživatele

Výborná hororová komedie s odpovídající atmosférou která ji sedí a zábavným, začínajícím Hanksem. Jo 80. a 90. léta to měli podobné filmy svůj styl daleko častěji než je tomu zřídkakdy dnes. The Addams Family, Beetlejuice, Ghost Busters, Čarodějky z Eastwicku..........to je jen malý výtažek z vynikajících hororových komedií. A "Lidé z předměstí" za nimi nijak výrazně nezaostávají! 4* za 74% ()

Galerie (76)

Zajímavosti (20)

  • Ve scéně, kde Ray, Art a ostatní vstupují do Walterova domu, si všimněme na stole obrázku, na kterém je Walter (Gale Gordon) společně s herečkou Lucille Ball. Oba si spolu zahráli mj. v seriálech “The Lucy Show“, “Here's Lucy“ a “Life with Lucy“. (Stocki)
  • Když se Ray, Art a ostatní dostanou do domu kde žije Walter (Gale Gordon), v zapnuté televizi běží snímek The Devil´s Rain (1975). (Stocki)
  • Ve sklepení Klopekova domu si můžeme všimnout sání, na kterých je napsáno jméno "Rosebud". Je to odkaz na film Občan Kane (1941), kde jako poslední slovo před smrtí vyřkne Charles Foster Kane (Orson Welles) slůvko "Rosebud". (Stocki)

Reklama

Reklama