Režisér a scénárista Frank Darabont, známý především filmovým zpracováním románů Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle divákům nyní představí další zpracování povídky Mistra hororů. Výtvarník David Drayton (Thomas Jane) se společně se svým synem Billym (Nathan Gamble) a nepříjemným sousedem Nortonem (Andre Braugher) ráno po neobvykle silné bouři vydávají do nedalekého městečka nakoupit zásoby. Krátce po jejich příjezdu supermarket obklopí hustá a tajuplná mlha, která, jak se zdá, v sobě ukrývá cosi vražedného a děsivého… Ještě větší zlo se ale ukrývá v duších obyčejných lidí, kteří jsou postaveni tváří v tvář zoufalé situaci. Hrůza se pozvolna ale jistě prodírá na povrch... (oficiální text distributora)

ali-n

Hmla je vlastne biela tma a tma je to, čoho sa boja mnohí z nás. Príčiny sú jasné: tým, že úplne vyradí z vnímania zrak, poskytuje nesmierny priestor pre fantáziu. Tá moja pri tomto filme hýkala od dojatia. Frank Darabont natočil štúdiu ľudského správania na katastrofickom podklade. Herci mi pripadali ako “ľudia odvedľa“ , režisér im venoval maximálny priestor, to, čo sa skrýva v hmle, len podkresľovalo celkovú atmosféru. Po dejovej zmene, ktorú nastolí vyčlenená skupinka, som až do konca a zrejme ani dlho po ňom ani nemrkol. A tá melódia ... MOJE NAJ – Tú ženu s bibliou by som vyhlásil za ministerku oblbovania. Najväčšou hrozbou pre ľudstvo sú nakoniec predsa len ... ľudia. „Nedoprovodí mě někdo z vás domů?“ ()

Vica odpad!

Na chvíľu som zaváhala, či nedám aspoň jednu malú bezcennú hviezdičku za úsmevný koniec. Ale keďže som sa chytala za hlavu celý film, keď som videla aké nelogické kroky robia v deji všetky postavy, tak mi nedalo (to ani nehovorím o tom, keď sa na scéne objavili tie funny príšerky). No bola tu ešte jedna cesta, ako si mohol tento film u mňa nahrabať dokonca niekoľko hviezd. Párkrát som chytila mierny záchvat smiechu, raz aj taký väčší, čo ma nakoniec prekvapilo, lebo komediálny žáner tomuto filmu pridelený nebol. Naopak, objavil sa tam veľmi prekvapivo žáner hororou. No žial, tento komický kúsok vo mne nevyvolal ani štipku čohosi, čo by mohlo byť príbuzné alebo podobné strachu. Keď už som pri tom, čo všetko vo mne film vyvolal a nevyvolal. Mala by som spomenút tú infantilnú katolícku ženskú, ktorá zo mňa ľahko vytiahla najprv lútosť nad jej debilizmom, ktorý dokázala nečakane, ale zato účinne rozširovať. A potom som už len mala prianie, aby jej niekto poskákal po tom malom kŕčku, pretože tie jej kecy by ani Gandhí nezvládol počúvať, bez toho aby sa na chvíľu neoddal myšlienke na jej rýchle usmrtenie. ()

MartyMcFly89

[kontroluje zásobník revolveru] Máme jen čtyři kulky. A je nás pět. Pokud mohu o nějakém filmu říct, že dokonale, opravdu mistrovsky zvládl pocit klidu, tak je to tento (bohužel, Zelenou a Vykoupení jsem neviděl, zatím). Ticho, naprosté ticho, kdy se čeká na to, co přijde. Co může přijít. Nemusí, ale všichni ví, že To přijde. A ono přijde, ano, nezklame. Ve velmi vyhroceném, napjatém očekávání jsem se připravoval na tu hrůzu a moment leknutí a nejenom na to. Také na krev, která musela přijít. Utrpení nevinných, jen pouhých obětí neštěstí, za které nemohli. Potvory z jiné dimenze, huh ? Mohli by být třeba z Xenu, Gordon Freeman s tím má zkušenosti (beze srandy, samozřejmě, že jsem si vzpoměl na toto srovnání, jako asi každý, kdo hrál Half Life 1). Mimochodem, všiml jsem si (bez použití nějakých informačních stránek, tedy sám, ale zase jen jednu věc) jedné chyby ve filmu. Když kazatelka odejde a skupinka osmi odchází do auta, v momentě, kdy otevírají dveře, tak je tam vidět ta obří potvora, která nakonec potká Obbieho (jeho herectví se mi zde velmi líbilo, sympatizoval jsem s ním). Možná je to chyba, ale dalo by se to okecat jako záměr, že už je sleduje od dveří. Kdo ví, jen takový postřeh, nic více. Viděl jsem už pár horrorů. U některých jsem se bál jako malý, u jiných se smál a neužíval si je tak, jak bylo zamýšleno. Zde se to Darabontovi povedlo dokonale. Dostal mě tam, kam asi chtěl. Abych hltal každý pohyb, každou reakci, každý čin hrdinů. A ano, jsou to hrdinové, protože se to tu pomalu rozděluje na ty dobré a špatné. Když jsem ze začátku slyšel tu ///pozor, hrubá mluva/// děvku, měl jsem chuť jí taky jednu vrazit. Nikdy jsem sice dívku/ženu neuhodil, ale Obbie to vlastně vyřešil. Zalepit hubu s pomocí "duck-tape" a "tie this fuckin' bitch with rope and put her into some closet, then lock her there and throw key away"///konec hrubé mluvy///. Ze začátku jsem si všiml jedné věci. Užíval jsem si každé scény, tak to na mě působilo. Uspořádání do jednotlivých scén. Začátek, první chvíle v supermarketu (grocery store?já tomu říkám supermarket), chvíle po příchodu mlhy, po otřesech, sklad vzadu, příchod noci... každou jednotlivě jsem si užíval (užíval jsem si i lékárnu, i když nemám tyto potvory rád, říkal jsem si stále dokola, proč sakra už neodejdou, ať už zmizí, ať utečou a zachrání se, ale asi byli v šoku. Také bych byl.).Vyhrocených situací tam bylo dost, mnoho z nich jsem sledoval se zatajeným dechem a raději si dal ruku na levou stranu hrudi, jestli ještě bije. Ano, bilo, velmi rychle, ale tak tlak mám 90 (na standart), takže jsem v klidu. Když první poletucha přistála na skle, poté další (tu-tu ... tu-tu ... tu-tu ...). Upřímně řečeno, mrtvými se nešetřilo. To mám rád, vypadá to pak více autenticky (Hvězdná brána - Jack/Daniel/Samantha/Teal'c, nesmrtelní ... no, možná Jacka skolí stáří). Do poslední chvíle jsem neznal konec. Ten obří byl impozantní. Když jsem viděl jeho a všudypřítomnou mlhu, přemýšlel jsem o osudu lidstva. Ujeli na jednu nádrž benzínu, x kilometrů, 10-100 ? Hoch stále spal, možná i 200-300. Ano, přemýšlel a neviděl jsem to dobře. Možná to ale bylo jen v USA, ostatní státy by mohli situaci zachránit, nebo posléze převzít Spojené státy, které by byly jako oběť své vlastní ......... Co by na ně mohlo platit, úder z jiné dimenze byl tak náhlý, nikdo neměl šanci se na něj připravit, natož bojovat. Jak bojovat proti něčemu, čehož nejslabší článek létá a má půlmetrové jedové žihadlo. Proboha, to je nepředstavitelné, ale přesto jsem to viděl. A oni museli vzdorovat. Nevím, jestli bych to já sám dokázal. Ale zpět k 4x4. Dojel na konec cesty, dál to už nešlo a tak udělali, co bylo zapotřebí. A pak ... ///PHM(pozor,hrubá mluva)///kurva! takový závěr jsem nečekal///KHM/////////////////////////////////////////////////// Dokonalý film, co jiného mohu říci, ale anotace se mi vůbec nelíbí. Nevystihuje to, co film nabízí, je to jen povrchní popis bez atmosféry, která tu hraje hlavní roli. Ale co, takové už anotace bývají. () (méně) (více)

Nellka

Začátek slibný. Ta mlha zlověstně se přibližující a obklopující pomalu ale jistě celé město, navodila děsivou atmosféru a já si říkala "jupí, konečně nějaký horor, který vypadá slibně." Bohužel mé počáteční nadšení srazily na kolena zcela imbecilní dialogy a nesnesitelná nuda... No a konec... no dobrá, vyznívá z něj beznaděj hlavního hrdiny,ale proboha, proč... ??? proč zabije syna, kterého celý film brání před hrozbou v mlze, když mu jen dojde benzín a široko daleko není žádná obluda? proč? ()

Ygan

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem se bavil od začátku do konce, ale k maximálnímu hodnocení mě přemlouvá celá řada neuvěřitelně silných okamžiků (chapadlo, hmyzáci, lékárna, fanatička) a závěr mě k tomu přímo nutí. ()

Ahex

Cože? Nejlepší Darabontův výplod? --- Tak to si přesně myslim. Mlha - bububu, není nic vidět, teď voni tam sou zavřený. Hmm - jako, že společnost - alegorie - lidi jsou srabi a svině, svižně se to vyvíjí. De se ven? Nejde se ven? Jeden mrtvej, druhej mrtvej, CHAPADLA! Boom, jéé, půlka chlapa na laně, obří krab, lidi votáčej, fanatická psycho pani - výborný, ten ošklivej s brejlema je ale hrdina, protože jí sejme - prostě jízda . "Krab je Bůh a chce za oběť pannu!" Boom, boom, boom! _________________ Pan Darabont. Co na něm kdo vidí, nechápu, ale tohle supr béčko se mu povedlo. Jasně, Šošing a Míle, pěkný filmy, dobrá práce - zahřeje u srdíčka, ukápne u očíčka, ale Hmla? Prostě dokonalý. Ani nevím, kde jsou chyby - u béčka chyby být musí - krása. King usmolil, řekněme, průměrnou věcičku, nic nápaditého, avšak D. z toho udělal vrcholné, transžánrové dílo. Není to klasický horor-sci-fi, je to takový darabontovský mutantík, zkrátka i v Mlze se skrývá kus "Toma Hankse", kus darabontovských velkobolných šošenkiád, což je, překvapivě, dokonalá kombinace. Od teď by měl Darabont točit jen Kingovy horory, popřípadě přetočit Věznici Š. a Zelenou M. a doplnit kraby a chapadla. Vážně - jestli něco pasuje tak dobře, tak je to Darabont a Kingovi hororové braky. _______________________ Mimo jiné perfektní herci, neznámí, ale vystrašení, ledovím potem zalití, popřípadě až oscarově snědení. Potvory nejlepší! Dimenze s megakraby, kyselinopavouky a pterodaktylokomáry jsou mé oblíbené. Film dobře jede, graduje až do všeobecně kvitovaného finále, které rozhodně není jen tím, co dělá tenhle počin tak úžasným. Prostě kvalitní práce, maximálně zábavná. ()

Toumyk

Pokaždé kdy Frank Darabont něco natočí jedná se o velmi kvalitní snímek. Mlha je napínavý thriller, ve kterém je náherně vykreslená psychologie davu. Úžasně ukazuje na to jak se lidé v těžkých životních situacích uchylují i k těm nejzoufalejším činům, pokud jim někdo slíbí východisko. Marcia Gay Harden je dokonalou postavou, kterou každý, kdo tento film shlédne, bude nenávidět a přát jí smrt ze všech nejvíce. Závěr je poměrně ironický, ale nic to nemění na celkové kvalitě filmu. ()

sirrgulo

Tak tenhle snímek mě doslova odrovnal. Začátek, kdy se objeví mlha a člověk neví co za nebezpečí se v ní skrývá se může zdát děsivý, ale kdyby byl jen o kousek delší, začal by snímek nudit. Naštěstí se však brzy objevují všemožné potvory, které zabijí a boj s nimi se zdá být beznadějný. Není to však tím největším problémem. V obchoďáku kolem kterého se snímek točí totiž zrovna nakupovala fanatycká věřící kráva, která nakonec oblbne většinu ostatních a ukáže jak jsou lidé snadno zmanipulovatelní a slabí. No a samotný konec snímku je jedním z nejlepších co znám, po událostech v autě jsem něco podobného očekával, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že se opravdu dočkám a o to víc mi vyrazil dech. ()

brabi

Už dlouho jsem u filmu necítil takové potěšení a zadostiučinění, jako když Ollie Weeks odprásknul tu nechutnou mrchu Carmodyovou. To jsem byl v sedmém nebi:-))) .....a konec jako ona pověstná třešnička na dortu. Jen ty potvory mi trochu zkazily celkový dojem. ()

Cechyno4

Předlohu tohoto filmu od Kinga jsem četl a můžu říct, že mě filmová verze příjemně překvapila. Kéž bych to mohl říct i o dalších zfilmovaných románech a příbězích od něj :( ()

Rastman

Mlha nemá jméno Stephena Kinga napsané na svém obalu jen tak pro nic za nic. King téma, které přímo svádělo k béčkovité klišovosti (hrdinové z Wal-Martu bojují s nadpřirozenými monstry), přetvořil do něčeho, co má neskonalou hloubku a co zaujme ne přímo obrazem před vámi, ale hlavně tím, co se děje za ním. Je to ta klasická kingovská atmosféra, která vám poteče z plátna/obrazovky, která vás uchopí a nepustí, a která nepotřebuje žádné přiživování pomocí "lekaček" či odporných monster. Ten pravý horor si totiž vytváří lidé samotní. ()

chrustie

Film který by mi lezl krkem téměř celou svou délkou, sem už dlouho nezažil. Kupa stupidit nezná mezí, jakožto i lidká blbost a debilita je v tomhle snímku bezbřehá... ALE!! ono to asi bude odpovídat realitě a konečně další film, který končí vyloženě blbě.. Až na vysvětlení celého dějě, který je trochu moc přitažený za vlasy, je na co koukat a i nasranost na jednotlivé aktéry děje je pocit. Poctivé 4* za to, že sem se vůbec nenudil (jenom nervoval =)) ()

tremors

Horor patřící k mým top 10 mě zaujal dokonalou atmosférou, kterou se podařilo z povídky Stephena Kinga přenést i do filmu. Ani chvilku jsem se nenudil. ()

toomm

"Tak tohle si musím nechat v hlavě pořádně uležet." To bylo první na co jsem pomyslel při skončení závěrečných titulků. Očekával jsem horor...mlhu ve které se budou objevovat duchové a další oblíbené nadpřirozené postavičky. Možná i proto jsem byl zklamán při rychlém odhalení podivných tvorů. Vysvětlení kde se vlastně tvorové vzali mi přišlo nedostačující a jen tak prohozené, bez dalšího vysvětlování. Nicméně skvělý a nezapomenutelný závěr (které Darabont umí) dech beroucí atmosféra a důkladně ztvárněná psychika lidí dělá z tohoto filmu něco zvláštního, něco co stojí za řeč, něco originálního a něco úžasného. 80% ()

rafix

Perfektní horor od mistra s velkým "M" a to doslova je Stephen King. Perfektní podívaná od začátku do konce. Strhující herecké výkony. No prostě boží. ()

Kaffewelwet

Nemám ráda horory s mutanty, mimozemšťany a podobně. I když mlha je vlastně o příšerách z jiné dimenze, velmi mě to nadchlo, a dostalo...Ve filmu je krásně ukázáno jak se šíří panika mezi lidma v uzavřeném prostoru, a jak jeden magor s ..bohem" v zádech dokáže sfanatizovat slabé jedince, kteří místo aby uvěřili že se to děje, tak budou věřit ve vykoupení, oběti a místo toho aby něco dělali myslí si že je bůh spasí...O konci se nedá vůbec diskutovat, třepu se ještě teď ...možná bych trošku plivala na herecké výkony, ale zbytek jako hudba a efekty byly hodně povedené, hlavně ty na konci... ()

Didisek

Po tom, co digitalne upravene chapadlo vlezlo do skladu a poslechla jsem si dlouhy monolog s nabozenskym podtextem jsem na pulku filmu usla... Kazdopadne se mi libil konec, takovy sem snad ani necekala. ()

lubos.cermak

Film zachycuje detailní a děsivé chování obyčejných lidí ve velmi krizových situacích. Po shlédnutí silně věřím, že je tenká hranice mezi lidskostí a tím ostatním. A pokud alespoň trochu věříte, že svět může jednoho dne přímo před naším nosem "prdnout", tak Vám tento snímek hezky projede tělem jako nůž. ()

Adrii

Šílenej film, baba na zabití, pořád mlela o náboženství...jedinej důvod, proč dávam 3* je nečekaný konec! ()

lednik

Je to tak na 4 a půl* (ale klanim se spíš k 5). Takhle drsnej horor sem už dlouho neviděl, závěr mě fakt dostal :-O ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi