Televízna inscenácia klasickej slovenskej drámy Ivana Stodolu. Námetom hry je návrat údajne mŕtveho muža. Trojuholník vzťahov Ondrej-Eva-Mišo vyrieši až smrť jedného z nich. (oficiální text distributora)

Aky

Asi je to docela dobře napsané, námět je zajímavý, i když ne originální. Problém je v realizaci. Všichni od režie po herce strašlivě tlačí na pilu. Slzy, smích, řev, všechno musí být nadoraz, žádná emoce není jen naznačená, ale musí se vykřičet a ještě pro jistotu zopakovat. I na dobu svého vzniku je to z tohoto pohledu natolik předimenzované, že chvílemi člověk neudrží úsměv v místech, kde by ho autoři určitě neočekávali. ()

nascendi

Je to klasika, a klasika je ako povinné čítanie. Nezamýšľal som sa nad krkolomným príbehom z predlohy, ale bol som zvedavý, ako sa s ním popasuje slávny režisér a plejáda slávnych hercov. Celkový dojem bol naozaj iba ľahučko nadpriemerný. Nebolo to zlé, len mi chýbalo väčšie nasadenie. V niektorých chvíľach som mal dojem, že ide o akúsi bokovku, ktorú títo umelci robia popri niečom naozaj veľkom a významnom. Nedokážem to na malom priestore komentára podporiť argumentmi, ale ten dojem nebol iba chvíľkový. ()

Anderton

Bačova žena je už tretím slovenským filmom za posledné týždne s tou istou témou, ktorý som videl v slovenskej televízii. To by vzhľadom na obľúbenosť milostného trojuholníka s navrátilým mŕtvym v slovenskej literatúre však nemal byť problém. Ten je v tom, že Bačova žena je televízna inscenácia s veľkými T a I. Exteriéry, v ktorých sa často film odohráva, neskrývajú svoj štúdiový pôvod v ateliéri a všetci vieme, že častokrát znamená jemné gesto viac, ako dlhosiahle vety, vyjadrujúce expresívne emócie. Takže Hriech Kataríny Padychovej a Varúj sú v mojom rebríčku filmov, kde sa mŕtvy muž vracia za ženou, ktorá už má iného, o dosť vyššie. ()

PTuranyi

Celkom dobrá televízna adaptácia literárnej klasiky so silným dramatickým príbehom, ktorý vlastne začína tam kde scenárista Stroskotanca hodil flintu do žita a uzavrel film sladkobôľnym happyendom. "Sommersbyho" návrat baču Ondreja Muranicu, prináša morálnu dilemu kto je vlastne právoplatným mužom Evy Muranica, ktorá má v tomto prípade takmer shakespearovské tragické vyústenie. Je však nasiaknutý národným pátosom, velebiacim rodnú horu nad ruch amerických miest a ľudovú priamočiarosť nad panské móresy. Priemernú produkciu zachraňujú veľmi dobré herecké výkony aj keď sú často poplatné divadelným doskám deklamujúc ústami hercov patetické preslovy. Produkcia v tomto smere dokonca ani nepoužila farbu na to, aby tragický záver vyzeral reálnejšie ako divadelné predstavenie. ()

Autogram

Motív návratu mŕtveho muža k svojej druhýkrát vydatej žene sa kombinuje buď s vojnou alebo vysťahovalectvom za prácou. Tu je to poprepletané ešte aj majetkami, bohatstvom a z viacnásobnej dilemy nešťastná žena dvoch mužov hľadá východisko. Herci podávajú nadpriemerné výkony s veľkým nasadením, ale ani to nestačí k môjmu nadpriemernému pocitu, lebo už predloha je trochu zdĺhavá. Až tragický záver dokáže vyvolať nejaké skutočné emócie. (31.5.2014) –––– Na druhýkrát som dokázal oceniť herecké majstrovstvo Štefana Kvietika a Emílie Vášáryovej. Ich dialógy aj monológy nemali chybu. (6.7.2016) –––– Viete gazda, čo by som si priala? Keď budem na márach, aby mi kukučka zakukala. ()