Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1951 a hollywoodský scenárista Peter Appleton dostává předvolání, aby se dostavil k výslechu před Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti. Appleton však náhodou havaruje s autem a při nehodě ztratí paměť. Skončí v městečku, kde ho považují za pohřešovaného válečného hrdinu Lukea Trimbleho. Všichni, včetně Lukeho přítelkyně, oslavují jeho návrat, vojákův otec (oscarový vítěz Martin Landau) šťastně vítá svého "syna". Společně opraví a dají do pořádku místní kino The Majestic, ale když Appleton uvidí film, k němuž napsal scénář, paměť se mu vrátí. Nyní stojí před nelehkou volbou - zda se má navrátit k bývalému životu nebo zůstat v tom novém, který si zamiloval. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (416)

poz3n 

všechny recenze uživatele

To co tady vlastně všichni povětšinou kritizují, jsem si já absolutně užil. Pokud totiž současná světová kinematografie má svého Capru, pak je to určitě právě Frank Darabont. A není to jen díky Majesticu. Vždyť přeci Shawshank i Míle jsou jako vystřižené z Caprova idealistického rukopisu. Samotný Majestic pak funguje jako jednoznačná pocta tomuto tvůrci a já můžu akorát se smutkem prohlásit, že se bojím toho, že dneska už by podobný film nikdo nenatočil. Třeba si ale časem uvědomíme, že každá doba svého Capru potřebuje. 8/10 ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Frank Darabont natočil veľmi ojedinelý film. Vyjadruje sa žánrovým filmom kriticky k honbe na čarodejnice v 50tych rokoch, berie si na paškál Hollywood ako Wilder v Sunset Boulevard, aby mu zároveň vzdával hold (a kinu) v štýle Bio Paradise a natočil zároveň film v štýle doby, v ktorej sa príbeh odohráva (teda štýlom, akým sa vtedy filmy točili). Takže čo mu vlastne vyčítať? Darabont si myslí, že jeho filmy musia mať vždy výrazne cez dve hodiny, bez ohľadu na tému, ktorej sa venuje. Majestic by mohol byť kvôli tempu a kvôli navnadeniu divákov do kina kľudne o pol hodinu kratší. Niežeby niekedy nudil, alebo by som mal pocit, že sú v ňom scény navyše, ale rovnako by som pri kratšej stopáži nemal pocit, že tu niečo chýba. Patos a obhajoba hodnôt ukotvených v americkej ústave beriem ako súčasť "Capra" hry. ()

Reklama

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

50. roky, malomestská Amerike, good guys, bad guys, pekné dievča, ON, kino, maják, láska... Pre niekoho patetické klišé, ale ja som sa asi nikdy z klišé netešil tak ako tu - ten bozk na záver, či záverečný prejav - dokonalé! Darabontova réžia je božsky presná, vytvára atmosféru nielen oných rokov, ale aj samotných filmov z toho obdobia. Krásne panoramatické zábery, idealizované postavy (i keď je niekto zlý, zlepší sa), úžasní herci (Jim Carrey!!!) a vrcholom je jeden z mojich najobľúbenejších soundtrackov (boogie!). Ak tu niekto povedal, že tento film je dokonalý, mal pravdu, je to dokonalý film, avšak ide o to, či pristúpite na jeho pravidlá (klišé, 50. roky ...). Ja som pristúpil a som očarený. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Frank Darabont se proslavil, jako dokonalý vypravěč nehororových příběhů Stephena Kinga (Mlha přišla později) ale v případě "Majesticu" se vydává úplně jinou cestou způsobu vyprávění. Přináší retro příběh úspěšného scénáristy, který při dopravní nehodě v malém městečku ztratí paměť a jeho obyvatelé ho mají za místního mladíka, vracejícího se z války. Darabont je výborný vypravěč, Carrey nevtipkující a okouzlující, atmosféra, jak vystřižená z dobového snímku ale délka zbytečně brzdí dobře rozehraný začátek, který diváka krásně uvede do příběhu, zaujme ale nedokáže ho udržet do konce. Přesto příjemný a po všech stránkách pěkný film. Silné 3*. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Neviděl jsem žádný film od Franka Capry a Amerika padesátých let určitě není místo, kde bych chtěl žít. Takže možná jen Majestic ne tak úplně doceňuji. Každopádně, k tomu, co si dovolím hodnotit i já: Herci skvělí, obzvláště Landau, pak Carrey. Režie velmi dobře zvládnutá, Frank Darabont prostě umí. Hudba vhodně dotváří atmosféru a "feeling". Jen ten příběh.... Více jak první polovina se mi docela líbila jako poměrně zajímavá variace na "druhou šanci". Bylo to milé, místy vtipné... zkrátka pohlazení na duši. ________________ následuje spoiler ___________________________ Ale bylo jasné, že jednou se Pete/Luke rozpomene a že bude objeven. A pak pro mě přichází dva kameny úrazu: neuvěřitelně patetická řeč v soudní síni, kdy se Pete hrdinně vzepře obžalobě a soudu, zachová se přesně tak, jak předtím sám kritizoval, a... vyhraje, a pak sentimentální scéna, kdy se vrací zpět do městečka. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (17)

  • Luke byl ve válce v 101. letecké divizi. Lukův dopis pro Adele čte Matt Damon, který hrál vojáka z té samé jednotky v filmu Zachraňte vojína Ryana. (Elisebah)
  • Bar, kam zašel v průběhu filmu Jim Carrey, se jmenoval Coco Bongo. Noční klub v Masce (1994) se jmenuje také Coco Bongo. (ČSFD)

Související novinky

Do třetice (opět) všechno dobré

Do třetice (opět) všechno dobré

20.10.2006

Frank Darabont je snaživec, i když to tak na první pohled možná nevypadá. Často se totiž pohybuje ve filmovém zákulisí buď na postu producenta či scénáristy a na objektivu kamery má zatím jen tři… (více)

Reklama

Reklama