Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiální text distributora)

Seti

Deprimující, odstrašující, bezvýchodné! Takhle skvělou gradaci už jsem dlouho nezažil. První půlí jsem se doslova pronudil, druhá půle nabrala nečekaně rychlý a zajímavý spád, no a v závěru už jsem spolu s manželstvím hlavních hrdinů padal do propasti. Ústřední dvojice byla z hereckého hlediska dokonalá, stejně tak vedlejší role Michaela Shannona (zasloužená nominace na Oscara, ovšem řekl bych, že na ní má hlavní podíl skvěle napsaná postava, která má v příběhu téměř zásadní význam). Samu Mendesovi se také opět výborně podařilo zachytit a znázornit povrchnost a ubohost amerického "dokonalého" předměstí, kde ať se stane cokoliv, tak druhý den ráno mají všichni své "nenucené" úsměvy a vstřícné masky. Při pomyšlení na podobný styl života mě jímá deprese. ()

keoma26 odpad!

Hodnocení závisí pouze na tom, jestli film čteme doslova anebo ironicky, při ironickém čtení se jedná o dokonalé pětibodové zobrazení falešného (a v mainstreamových dílech téměř kanonického) pojetí protikladů autentického světa „pravého já“ a světa „konvencí“. V tomto stereotypním pojetí se pohybují a myslí hlavní hrdinové, aniž by přitom tušili, že tyto světy nemají pevnou podstatu a jejich představy o autentickém životě v Paříži jsou stejně konvenční jako představy jejich sousedů o idylickém životě na předměstí. „Pocit, že žiju“ totiž není otázka obsahu života, nějakých konkrétních situací nebo gest, ale našeho vztahu k životu, naší „optiky života“ (jak by řekl Nietzsche), tedy toho jestli tato optika v sobě zahrnuje tolik možných perspektiv, aby stupňovala naše osobní bytí – ve smyslu „stupňování“ jako intenzifikace i ve smyslu „růstu“ směrem vzhůru k „nadhledu a lehkosti“ vlastní existence. Přesně to pocítí Frank ve chvíli, kdy v práci přestane fungovat v „modu ono se“ (Heidegger), to znamená, že jednoduše přestane jednat automaticky, a "revolučně" (revolutionary) změní jedním „lehkomyslným“ dopisem svou kariéru i celou svou životní "dráhu" (road) – to tento pocit, který zažil v nechtěné práci vede k "přehodnocení dosavadních hodnot" (Nietzsche) a k přehodnocení společných plánů s April, a tím v konečném důsledku až k její smrti, nikoli její nechtěné těhotenství nebo jeho nechtěná nevěra (Frank zjišťuje, že "autenticky" může žít i v "konvenční" práci). Protože April žádnou takovou perspektivu nenalezla, uvězněná v osudové transcendentální iluzi, ve víře, že existuje jiný lepší svět mimo ten, který ona sama žije a především sama tvoří, nenašla smysl ve svých narozených dětech ani v dítěti očekávaném (které chápala jako inventář domácnosti, proto se ve filmu, jak tady někdo vtipně podotkl, děti prakticky neobjeví, podobně jako se mockrát neobjeví např. pračka), ani v manželském nebo mimomanželském sexu (při němž si chtěla znovu vyvolat ten okamžik „poprvé“ s manželem, kdy podle svých slov „cítila, že skutečně žila“), ani v manželově nebo své kariéře (které považovala za nudné, přízemní, hluboce konvenční) ... Toužila zažít něco tak převratně nového, něco ryze autentického, své další velké "poprvé", které si spojovala s něčím natolik neslučitelným se svým dosavadním životem, že jediným logickým vyústěním byla pro ni pouze smrt jako totální zkušenost Jiného. Nedokázala změnit sama sebe jiným způsobem, než tak, že radikálně změnila - popřela celý život, a nikoli jeho optiku…Pokud čteme film doslova jako kritiku amerického pokryteckého maloměsta ubíjejícího v lidech jejich individualitu, k čemuž svádí už Americká krása, potom musím dát odpad. ()

darwin

Slušné drama o často ubíjející realitě všedního života a krizi utíkajícího mládí. Filmu dominuje skvělá hudba a výborná ústřední dvojice herců - Leonardo DiCaprio v roli nečestného muže a Kate Winslet v roli psychicky nevyrovnané manželky a matky. "Titanicová dvojka" se nám ukazuje v poněkud jiném světle a znovu dokazuje, že umí hrát. ()

SkyLukey

Pro mě poměrně velké zklamání z tohoto filmu. Po režijní stránce mi přijde poněkud odfláknutý a většinu filmu jsem se nudil. Zejména pak první půlka filmu se tváří tak dokonale nedokonale, že mě druhá polovina dostala do kolen. Zhruba v půli filmu přišel zlom, kdy se obě postavy DiCapria a Kate Winslet doslova zhnusily a já musel s vlastní vůlí bojovat, zda-li nemám film jednoduše vypnout. ()

KoRner

Malo to ku mne trochu bližšie ako Americká krása, premýšľam však či to nie je náhodou len skvelým DiCapriom a Winsletovou. ()

jondoe

Tusil som, ze to nebude az tak ulne pre mna. Odcenujem vyborne herecke vykony v hlavnych ulohach. Leovi a Kate tu spolu pristalo uz v Titanicku. Taktiez sa mi pacil vykon Michaela Shannona a aj dialogy boly moc dobre a vyborne vypointovane. Avsak na to aby si divak tento film plnohodnotne uzil a precitil ho, musi mat aj nieco odzite. Preto sa k nemu z odstupom casu este urcite vratim a svoje hodnotenie bud ponecham alebo zvysim. Zatial su to tri hviezdicky venovane hlavne hercom a dobremu scenaru. ()

M.Niccals

Protože Sam Mendes. Protože Leo. Protože Kate. Protože každý záběr je stejně jemný jako Newmanova hudba. Protože emoce, které tryskají z tohoto filmu, jsou prostě... unikátní. Proto za 5. ()

Lisabellla

Zdálo se mi, že herecké výkony je to jediné, co se dalo ocenit a to ještě ne natolik, aby zachránily celý film. Přeslazená, ukřičená slátanina. Snad by se dalo polemizovat o hloubce, myšlence, o duši celého filmu, ale pokud nad tím musím uvažovat a není mi to jasné na první pohled, tu hloubku to podle mého nemá. Určitě jsem tím neztratila dvě hodiny, nicméně znovu se na to nepodívám. ()

Mistickzz

Pomalá Mendesová dráma tak podobná Americkej kráse, akurát, že sa odohráva v inom časovom období. Film stojí na parádnych hereckých výkonoch Lea DiCapria a Kate Winslet, ktorý si pripomenuli svoj Titanic, akurát zažívali úplne opačné city. Film má niekoľko výborných scén, pri ktorých mi tuhla krv žilách, ale taktiež má aj dosť nudných častí. Všetko to dotvárala vynikajúca hudba Thomasa Newmana, ktorá mi tiež trocha pripomínala Americku krásu.A ešte musím spomenúť skvelú rolu, ktorú zahral Michael Shannon. Nouzový východ je solídna dráma s výbornymi hercami, ktorá mohla siahať aj vyššie. 72% ()

Jaccobos

"Rozporuplné pocity. Kate a Leo hrají milionově, snímek místy nabízí drsně nepříjemnou sondu do manželského vztahu a jeho krize, ale - to je tak asi všechno. Popravdě řečeno - dokoukat tento film bylo pro mě dost značné utrpení." (tolik od uživatele Natabar - naprosto s ním souhlasím. ()

vaja

Rodinné, či partnerské soužití interpretováno z hlediska nedostatku odvahy a životního neuspokojení. Opravdu je potřeba točit tyto notoricky známá fakta takto polopaticky?! ()

YoZo8

Zaujímavá dráma so skvelým obsadením na knižnú predlohu. Kate Winslet a DiCaprio od veľkofilmu Titanic opäť spolu. Pre zmenu trošku v inej podobe. Namiesto romantiky teraz prišli škriepky, hádky a problémy. Príbeh o páre dvoch zaľúbencov a ich spoločnom živote v Americkom sne. Pokojný domov, slušní susedia, štandartný život a nové vízie. Zatiaľ čo Frankovi usporiadaný život vcelku vyhovuje April je nespokojná a nešťastná. Chcela by narušiť staré stereotypy a začať úplne odznova v Európe. Frankovi sa nápad na začiatku pozdáva no postupom času z neho ustupuje a prepadáva alkoholu a podvedie April s kolegyňou z práce. April je z toho zúfala a pri ich krachujúcom vzťahu aj ona podvedie Franka. Zakončenie filmu bolo len klincom do rakvy ich vzťahu. Pochválil by som excelentný výkon Lea DiCapria. Zahral to neskutočne dobre. Každá jeho emócia bola pekne čitateľná z jeho tváre. Kate prijemne sekundovala. Zaujala ma tiež postava Michaela Shannona, psychicky chorého syna susedky, ktorý bol ako neriadená strela. Jeho názory síce neboli konzervatívne a slušne, no zato veľmi pravdivé. Nakoniec už iba mala poznámočka k hudbe. Bola tak perfektne pochmúrna a tak dokonale zakomponovaná do deja filmu. Hodnotím 75% resp. 3,5* ()

TheNine

Slyšeli jste to? To právě dohrál herecký symfonický orchestr v podání Leonarda a Kate. V Titaniku jim to klapalo až moc, takže na sebe tentokrát trošku pořvávali. Nezapomínejme na dirigenta Michaela Shannona, ve svých pouhých DVOU výstupech předvedl nezapomenutelnou dialogovou smršť. Míšo, jsem zvědavý na tvého Generála Zoda. Tvoje mimika je úžasná. Dialog "Já to nechápu, tak je těhotná a co... To se v Evropě nerodí děti?" Hodnocení: 80% ()

Frankie

Film zpritomnuje dve roviny lidskeho moderniho potykani. Tu Aprilinu, upnuti se na imaginaritu lepsi budoucnosti a presvedceni o "mem pravu na lepsi zivot". April touzi po pohadce, ale ztraci vsechno. Pak je tu Frank a jeho zjisteni, ze svoboda utvareni zivota je nemozna a determinovana necekanymi obraty, nekdy az ironickymi. Divadelni civilnost slusi. ()

adam9

Magický OST podtrhuje ponurou atmosféru jednoho (ne)obyčejného manželství, které je až moc silným kafem na to, abych film hodnotil pětihvězdičkově i přes mistrovsky zvládnutou zápornost celého příběhu. Herecké výkony Lea a Kate jednoduše masterclass, ale Michael Shannon v roli psychicky nemocného Jacka? Fantazie. Ačkoliv jeho slova dodala celé situaci ještě větší ubíjející bolest, byl to on, kdo mě svým stylem zároveň i rozesmál a trochu tak odlehčil od dekadentní dvouhodinovky. ()

666Carnage

Hvězdně obsazené drama od hvězdného režiséra ale musím říct, že pro mě nejslabší Mendésův snímek. Kate Winslet a Leonardo DiCaprio jsou super ale to prostě asi nestačilo nějak mě ten film nezaujal a i když je to hodně opjevovaný snímek, tak u mě nezabodoval. 50% ()

Zagros

Jedno z nejsilnějších dramat jaké jsem viděl, to pro mě byl Nouzový východ po prvním setkání. Přitom příběh je zdánlivě banální. Jeden manželský pár si prožívá svůj americký sen. Což znamená klidný domek na předměstí, rodina, stálá práce a žena v domácnosti. Už na první pohled ale něco neklape, stereotyp a rutina začne vztah požírat. Proto se nejprve snaží o změnu a následně, když to nevyjde, se rozehrává strhující a zničující drama. Tohle Sam Mendes zkrátka umí, už jeho Americká krása mě nadchla. Famózní výkony podali i Kate Winslet a Leonardo DiCaprio, jejich setkání po velmi dlouhé době se povedlo. Při jejich dialozích mě až mrazilo. Pomyslnou korunu tomu nicméně nasadila postava ztvárněná Michaelem Shannonem. Jeho proslov se mi doslova vryl do paměti a část si pamatuji dodnes. Hlavní vyznění snímku pro mě je to, že je potřeba následovat své sny. Pokud se o to alespoň nepokusíte, můžete špatně dopadnout a do smrti si to vyčítat. Dávám silné čtyři hvězdy, film doporučuji a sám jsem dostal při psaní komentáře chuť se znovu podívat. ()

Kolty a magie

Kolty a magie