Reklama

Reklama

VOD (1)

Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (293)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Kdysi dávno jsem četl knihu stejného jména. Byla o vězních koncentračního tábora - specialistech. Nedřeli jako ostatní, relativně dobře se s nimi zacházelo a dostávali vyšší a lepší příděly jídel. Byli sesbíráni z celé okupované Evropy. Bývalí bankovní úředníci, rytci, padělatelé, specialisté na cenné papíry, poštovní známky a bankovky... Němci jim samozřejmě těch pár výsad neumožnili jen tak. Vězni museli padělat bankovky a známky všech nepřátelských států, které bojovali s Třetí říší. Filozofie byla jednoduchá. Natisknout stohy bankovek a uvést je do oběhu. To by devalvovalo danou měnu - Dolar, Libru... Jak to udělat? Stačilo nad Londýnem místo bomb shodit balíky bankovek a známek... Bankovky byly dokonalé, tak dokonalé že někteří stateční rytci pod neustálým nebezpečím trestu smrti dělali různé značky do rytých desek aby se padělky daly po válce identifikovat. Němci výsledky práce kontrolovali svými specialisty a tak nejeden pokus skončil zastřelením statečného vězně.... Některé známky a bankovky neměly přímo sloužit k placení, ale k propagandistickým účelům... Slavná je např. známka s britskou královnou a židovskou hvězdou... Většina těchto rarit má dnes velkou sběratelskou hodnotu.------ Stejnojmenný film je o takové dílně. Ačkoliv téma je silné a vpravdě originální, zpracování mi přišlo mírně ploché. I tak je to ale na 4 hvězdy. * * * * ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Jo, ... tonoucí se stébla chytá. To platí i pro válečnou vřavu. K odvrácení svého zániku se uchýlí k nepravostem nejenom Salmon Sorwitsch svou loajalitou k německému národu, ... přesto, že je Židem v koncentráku, ale i velmoc - Říše německá paděláním britských a amerických bankovek. Film je nádhernou ukázkou charakteru lidí a jejich projevu ve vypjatých situacích. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Jeden z najlepších filmov zasadených do prostredia koncentračného tábora. Žiadna sentimentalita ani citové vydieranie, ale napínavá krimi zápletka s morálnymi dilemami ako od Shakespeara. Hrdinovia sa ocitajú v situáciách, kedy sa môžu rozhodovať len medzi zlými a ešte horšími rozhodnutiami, prípadne trpezlivo čakať na nečakaný obrat dejinných udalostí. Kto ale dokáže mať trpezlivosť, keď vidí každý deň niekoľko spoluväzňov umierať? Karl Markovitz vo svojej životnej úlohe by zrejme, ak by šlo o anglicky hovorený film, dostal Oscara. Podľa všetkého na tejto malej ploche šlo skutočne o udalosti výrazne ovplyvňujúce priebeh druhej svetovej vojny, až sa tomu ťažko verí. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Natočit silný film z období holocaustu je poněkud obtížný úkol, natočeno už bylo mnohé a daná tématika je dosti delikátní. Stefanu Ruzowitzkymu se to ovšem podařilo bezezbytku. Nesklouzl k laciným efektům, zbytečně se nesnažil v divákovi zvednout vlnu emocí...a měl velké štěstí - adaptoval opravdu silný scénář... Ten dějový oblouk jde skutečně proti obvyklým postupům daného žánru (Schindlerův seznam atd.) a navíc si vzácně vybírá ta etická témata, která mají hlubší a nadčasovější platnost - pochyby o vlastní vině, o tom, zda mé přežití není vykoupeno jiným životem... Dokonce se odváží ptát na okolnosti toho, jestli se dal holocaust přežít z nějakého konkrétního důvodu - a tak, jako v Pianistovi se zdá, že velký umělecký talent je tím nejlepším příslibem (nechce se mi psát zárukou) přežít mezní okamžiky civilizačního chaosu... Silný film. Podobné filmy: Pianista, Schindlerův seznam, Sophiina volba, Poslední vlak ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Mám rád, když filmy z podobného prostředí zobrazují především lidské charaktery a vztahy lidí mezi sebou. Krásná ukázka toho, že ne každý trpící je bílý světec, ale člověk s dobrými i špatnými stránkami. I když tu a tam hapruje návaznost některých scén, za prokreslení charakterů a spor dvou hlavních postav si film zaslouží velké uznání. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (9)

  • Koncentrační tábor Sachsenhausen se nacházel přibližně 35 km severně od Berlína. Jeho stavba byla zahájena v létě roku 1936. Táborem prošlo za dobu jeho existence přes 200.000 vězňů. Zhruba 35.000 jich bylo usmrceno. (blackrain)
  • Adolf Burger, podle jehož knihy byl film natočen, byl československý typograf a vězeň č. 64401. (blackrain)
  • Toplické jezero bylo tajemným místem ukrývajícím nacistická tajemství. V letech 1945 až 1965 bylo u něj zavražděno nejméně osm lidí, kteří se odvážili odhalit rouškou tajemství ukrývajících se v hlubinách. Jedněmi z nich byly bedny napěchované falešnými bankovkami - důkazy a pozůstatky akce Bernard. (Rodriguez)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Reklama

Reklama