Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Založeno na pravdivém příběhu masového vraha a kanibala A. R. Čikatila. Andrej Romanovič Čikatilo z Rostova v letech 1978 - 1990 prokazatelně zavraždil celkem 53 lidí různého pohlaví a věku. Nejdříve je pohlavně zneužil a pak trýznivým způsobem usmrtil. Vyšetřováním bylo také prokázáno, že část svých obětí i pojídal. Popraven byl 14. února 1994 střelou do týla. Podle těchto událostí byl natočen film Evilenko s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. (Intersonic)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Na jedné straně masový vrah pravděpodobně jako symbol stalinistického vraždění, na straně druhé skutečný Čikatilo, který vraždil především proto, že jinak nebyl schopen dosáhnout erekce. Nejsou to věru strany, které by kráčely bok po boku ke stejnému sdělení. Čikatilo nijak zvlášť zaníceným komunistou, pokud jsem četl správně, nebyl a i kdyby byl, jistě nevraždil, neznásilňoval a nepojídal své oběti právě z toho důvodu. SPOILERY. Motiv Evilenkův však je právě takový, byť trochu rozmlžený psychoanalytickými nebo dokonce možná až pseudopsychoanalytickými řečmi. Mně však příčina vražd nalezená ve ztrátě identity člověka jako komunisty zapříčiněná zmíráním komunismu samého, přijde nevěrohodná. Takový člověk by jistě svůj vztek nevybíjel na desetiletých holčičkách. V symbolickém významu lze samozřejmě Evilenkovu řádění přisoudit ledaccos. Já bych tady vypíchl především skutečnost, že komunismus při svém pomalém umírání nezmohl se na žádné orgie zkázy. Jenom řečnil a ve světlých momentech se snažil i pozitivní konat. Evilenko podle mého názoru svou dobu dobře nevystihuje. Nic tomu nepomůže ani fakt, že jeho profil sestavený filmovým psychoanalytikem jeví se vnitřně soudržně. Přesto však právě Evilenkova postava jeví se nejlépe propracovanou, neboť jeho patologicky zapálený komunismus sice nedokážu chápat jako silně významotvorný, ale ani s vražděním rozporný. O mnoho hůře dopadlo jednání psychoanalytika. Nejdříve odmítá pomoci vyšetřovatelům, ačkoliv i jemu musí být jasné, že tentokrát jde jen o dopadení šíleného masového vraha. Po něm pak pátrá na vlastní pěst a když jej dostihne, nechá se po sdělení: "Sem tvoje fotřisko, Lukáču," odkráglovat. Hádám, že symbolika spočívá v tom, že žid Marx(psychoanalytik) je otcem, uvnitř milého, komunismu, ale Stalin (Evilenko) to všecko zkazil. Škoda ovšem, že víc vypadá jako Freud než Marx. Vyšetřovatel Lesjev není nijak zajímavý a jeho motiv: "Chytám vraha malých holčiček, páč sám mám malou holčičku," působí velmi levně. Bezdětní by to jako flákali? Dokonce jsem se bál, že film bude vrcholit bojem s Evilenkem právě o život jeho holčičky, jiný důvod častých náhledů do života Lesjevovy rodiny jsem neviděl. Naštěstí ne. Teď mohu se tázat, zda-li Grieco pohrál si chytře s divákovým očekáváním, aby jej intelektuálsky zbořil, nebo to tam prcnul kvůli zdůraznění onoho motivu k vyšetřování. Sázím na to druhé. KONEC SPOILERŮ. Avšak díky Evilenkově odporně zachmuřenému výrazu a slušně socialisticko realistickým kulisám přesto silné *** dám. ()

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. To by mohlo platit pro celý tenhle film. Ten je po řemeslné stránce obstojně udělaný, McDowell hraje dobře a hudbu dělal Angelo Badalamenti. Tak kde je problém? Problém je v tom, že scenárista a režisér David Grieco je idiot, který si myslí, že je třeba Chikatilův příběh ještě něčím vyšperkovat. Grieco zcela bez uzardění lže a vůbec mu to nevadí. Spolupráce s KGB? Hypnotické schopnosti? Ale no tak. Nikdo nemůže být takový idiot, za jakého ho pan scenárista má. Tenhle film uvádí diváka v omyl, a to jen proto, že je pan tvůrce za 1) Debil bez pokory, co si myslí, že umí napsat lepší příběh než sám Chikatilo. Za 2) Velký umělec, který používá vše jako neohrabanou metaforu. Osobně nevím co je horší. Kdo chce vidět, dobrý film, kde se bude Andrei Chikatilo vyskytovat, doporučuji Občana X. Tam tvůrci věděli, co vlastně dělají. ()

Reklama

HorrFi 

všechny recenze uživatele

Musim říct, že mě to příjemně překvapilo, protože točit film o masovým vrahovi podle skutečný události je samo o sobě docela náročný, ale troufnu si říct že tady se to povedlo.. neni to nic dechberoucího nicméně to patří k tomu lepšímu co jsem zatim o masových vrazích viděl.. Malcolm McDowell to zahrál výborně a v tomhle filmu se mi dost líbila i hudba.. ()

Nick Tow 

všechny recenze uživatele

Ťažko sa píše o filme, ktorý má svoje nesporné klady i zjavné diery, ktorý je temný až šokujúci a predsa tak akosi povrchný a cudný, inými slovami, je schizofrenický ako jeho protagonista. Človek, ktorý toho o masovom vrahovi a kanibalovi menom Čikatilo doteraz veľa nevedel, nebude príliš múdrejší ani po Griecovom filme. Nedozvieme sa nič o motiváciách vraždiaceho monštra, tvorcovia /resp. autor knižnej predlohy/ vypustili veľa dôležitých momentov /zatajili nám napr. existenciu Čikatilovovho alias Evilenkovho tajného baráku, kde prevádzal väčšinu zverstiev/ a kríza vrahovej identity a z nej vyplývajúce konanie je prezentované takmer ako dôsledok traumy z rozkladu komunizmu, ktorému bol síce ozajstný Čikatilo naozaj verný /KGB/, ale démonov z duše mu predsa len vypustilo čosi iné, podstatnejšie. Členovia fan klubu GORE nech si radšej x-tý krát pošmakujú na starých "fulciovkách", milovníci thrillerov a krimi sa budú chvíľkami ošívať nudou, náročnejšieho diváka možno poteší chvíľkami prehrávajúci, chvíľami presvedčivý Malcolm McDowell a Badalamentiho temné /ako vždy minimalistické a geniálne/ tóny. Napriek krajne morbídnej téme skrátka vznikol konvenčne nakrútený, politicky "korektný" film so zriedkavými silnými zábleskami. Rád by som prihodil štvrtú hviezdičku, ale nedá sa. Tak, ako Evilenko potreboval k sexuálnemu vzrušeniu krv, tak by tomuto filmíku pomohla k vyššiemu hodnoteniu väčšia plnokrvnosť. A ako starý úchyl dodávam: aj viac tej krvi... ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Na tomto psychologicko-fiktivno-dokumentárním snímku se mi líbil jen konec. Jak masového vraha chtěly Spojené státy a Německo živého (na výzkum čeho a proč?) a nabízely za něho horentní sumu. Marně. Dějově je to podprůměr, protože do toho zase cpali komunismus, Stalina a kdo ví co. Takže se film změnil na nesourodou směs politiky s krimi. Nefunguje to, tuto kombinaci by dokázali dobře natočit jen Rusové, kteří tu dobu prožili in natura. Nikdo jiný tomu nerozumí. Film byl pro mě, přes celkem dobrý výkon Malcolma McDowella, zklamáním. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (16)

  • Název filmu je dobrou ukázkou toho, jak se při tvorbě filmů promýšlí detaily, jež mají vyvolat v divákovi správné asociace a emoce. V tomto případě jde o příjmení hlavní postavy, obsahující v sobě anglické slovo "evil" čili "zlo", které má v divákovi zesilovat dojem hrůzostrašné nehumánnosti vraha. (Aelita)
  • Malcolm McDowell získal od Italského národního syndikátu novinářů Zlatou stuhu. (Terva)

Reklama

Reklama