Výměna

Je sobotní ráno roku 1928 a Christine Collinsová se loučí se svým synem Walterem a odchází do práce. Když se v podvečer vrátí domů, zjistí, že její chlapec zmizel. Zavolá policii, ale dozví se, že policie může vyhlásit pátrání po pohřešovaném až za dvacet čtyři hodin. Příštího dne se kapitán J. J. Jones z policejního oddělení v Los Angeles ujímá vyšetřování. O pět měsíců později kapitán Jones oznámí Christine, že v Illinois objevili chlapce, který prohlašuje, že je Walter Collins. Policie pozve novináře, aby se zúčastnili shledání matky se synem. Christine prohlásí, že to její syn není. Policie nechce přijít o kladné body, tak trvá na tom, že nalezenec je pohřešovaný Walter a matčiny protesty vysvětluje neskutečnou psychickou zátěží. Koho zajímá, že nalezený Walter je ve skutečnosti o něco menší než před svým zmizením a jak za těch pět měsíců přišel k obřízce? Christine se pustí do boje za svou pravdu s takovou vehemencí, že začne být nepohodlná... (TV Nova)

bono22vox

Dobré drama Clinta Estwooda o trpící matce, které říká: chci Oscara! Ale říká to moc nahlas. Proto nemohu víc jak čtyři * ()

Armin82

Tak tohle je teda naložená věcička! Pár věcí je jistých, teda alespoň pro mě. Není to tak dlouho, co jsem viděl s Angelinou film GIA a jestli si dobře pamatuju, tak jsem tam zmiňoval, že jsem ještě lepší film v jejím podání neviděl. Dneškem(včerejškem) se to změnilo, protože jsem v televizi narazil na film Výměna. A vůbec nelituju! Clint Eastwood už pár podobných filmů natočil a je pravdou, že když se do něčeho podobnýho pustí, tak se vám to zahryzne až do kostní dřeně. Už jsem taky někde zmiňoval, že pro snímky podle skutečných událostí mám slabost, protože pokud se to dobře natočí, tak se dokážu vžít do situace a hlavně si představuju, že se něco tak stupidního opravdu stalo. A o to víc je to emotivnější. Samozřejmě, že to nebude do puntíku stejné jako ve skutečnosti, ale spousty věcí určitě. Už jen ta policie. Zkorumpovaná policie je po celým světě a je jedno jaká je doba, ale tady? Tady si prostě dělali, co chtěli. Tvrdit matce dítěte, že to je její syn i na základě jasných důkazů potvrzující opak a pak jí ještě jentak poslat do blázince? Matce, která kluka porodila a která s ním byla denně od doby kdy poprvé otevřel oči? To byla jako slušná práce a chvílema jsem si říkal, jak v tý době na ženský pohlíželi. Film je vynikající jako celek, ale každopádně jsou ve filmu opravdu silné scény. Ať už monolog prvního klučiny, kterej se rozpovídá o svých činech, jak své vrstevníky začal třídit podle fotek nebo jak je vykopával. Popř. scény ve vězení, kdy jsem do poslední chvíle čekal, jestli půjde vrah s pravdou ven. Konče monologem dalšího chlapce,kdy jsem opět doufal v nějaké rozuzlení a zase nic. Takže žádnej happy-end se nekonal. Závěr filmu? Spravedlnosti bylo učiněno za dost a hlavní hrdinka měla aspoň kapku naděje. Tohle byl opravdu silnej zážitek a 100% doporučuju ()

danny_21

Do třetice tři hvězdy - Iwo Jima, Vlajky a Výměna završuje v mých očích ne úplně povedené trio, jinak mnou uznávaného a oblíbeného režiséra. Veliký problém jsem měl s pyskounkou a jejím ufňukaným, stejným výrazem, se stopáží a tentokrát nudnou hudební stránkou, naopak musím pochválit výpravu a spin, kterým příběh nabere jiný směr, než by mě kdy napadlo. Na úrovni výše dvou zmíněných - Iwo Jima, přeci jen vyšla u mě nejlépe - 65 % ()

Rawar

Pln dojmů, třesoucí se rukou musím napsat, že jsem na sklonku roku viděl nejlepší a nejsilnější film, který mi tento rok mohl nabídnou. Zároveň mi nezbývá než trpce konstatovat, že to v těch letech ženy neměli jednoduché. Na pozadí otřesného zločinu je možné nahlédnout do zkorumpované a prohnilé americké společnosti. Je to však minulost ? Opravdu se něco takového nemůže přihodit dnes ? A neděje se to právě ? ()

ZnalecH

Zpočátku jsem chtěl film vypnout a pustit si jiný, ale nakonec jsem vydržel a jsem za to rád. Kdybych měl hodnotit dramatičnost, tak by to bylo jasných 5*, ale protože to hodnotím podle svého prožitku, tak jsem musel nějaké to procento strhnout. Ale skutečně jde o jedinečnou podívanou. Poslední slovo bylo "HOPE" a myslím si, že celý život je o naději a tento film to vystihuje... ()

Veronica27

Sice nic, od čeho bych na chvíli nemohla odtrhnout oči, ale své emoce to mělo.Situace, do kterých bych se určitě vžít nechtěla. ()

zapalik

Měl jsem s tím filmem trošku potíž. Angelina nehraje moc přesvědčivě. Ale jinak je to silný příběh a konec mě dojal. ACAB! ()

Likan7

Hutné téma, přesvědčivý Clint, skvělá Angelina, parádní atmosféra, jenže s tímhle filmem mám prostě jeden velký problém. A tím je ta roztříštěnost mezi několika žánry. Oni to nejsou dva žánry, ale snad čtyři a stále dokola se střídají a prolínají. Kriminálka, thriller, psychologický těžký film, skoro až horor. Podíváme se do tehdejšího svobodného světa, psychiatrické léčebny, soudní síně i na venkov. A ta prostřední hodina se takhle střídá snad každých 10 minut a mě to rozčiluje. Dobová atmosféra je perfektní, narážky na tehdejší problémy jsou trefné, až z nich zůstává rozum stát, herci jsou skvělý (z vraha tuhne krev v žilách), jenže já jsem po těch 2 a půl hodinách takový na rozpacích. A poslední půlhodina by nemusela být vůbec. ()

Atrekan

Tohle je ten typ filmu, u kterého je na první pohled jasné, že vás měl pořádně zatahat za srdíčko. To se pochopitelně taky stalo, ale přece jen bych čekal, že ono emocionální působení bude o něco intenzivnější. Možná za to u mě může trailer, který vyzradil mnohem víc, než měl a film tak u mě byl o všechny hlavní zbraně kratší (únos, záměna, blázinec, konflikt s policií). Nicméně po všech ostatních stránkách se jedná o vynikající dílo, jak už jsme u Eastwooda zvyklí ()

mira.l

Není to špatné, Clint zkrátka umí, ale do kolen mě to teda neposlalo. Už jenom proto, že to bylo na můj vkus docela dlouhé. Až moc dlouhé. A proč mě sakra prakticky hned poté, co byl Walter "nalezen" a matka tvrdila, že to není její syn, napadlo, že přece docela jednoznačné by v době neexistence čehosi jako analýza DNA bylo porovnání zubních záznamů (jak vidno dále, zubař v L.A. kolem r. 1930 existoval). A bylo by záhy po ptákách. Ale to ne, na to si našinec musí počkat. A pak to poněkud umělé natahování toho, jestli je Walter živý nebo ne. Jak tu taky někdo píše, v době vzniku to asi byl jednoznačný útok na Oscara(y), který nějak nevyšel. A Angelinu já osobně nějak moc nemusím. ()

TSZ

Tak v samotném závěru letopočtu 2008 přišel Clint Eastwood s filmem, který je pro mě osobně nejen tím nejlepším co tenhle starý bard kdy režíroval, ale asi i nejlepším snímkem celého loňského roku. Díky tomu, že jsem si o filmu dopředu nezjišťoval prakticky žádné informace jsem byl neustále udržován v napětí jak se to celé bude dál vyvíjet a co se stane v další scéně. Changeling úžasně míchá žánry, chvíli sledujete detektivní příběh o pátrání po ztraceném chlapci, pak se celý děj přenese úplně jinam a najednou máte před očima existencionální drama ze života jedince, který se vzepřel systému a za svojí pravdou si byl ochotný stát až do naprostého konce.Hlavní hrdinka je ztvárněna excelující Angelinou Jolie (nominace na Oscara ji zřejmě nemine) a i John Malkovich v roli "hodného" kněze je neskutečně dobrý (navíc v roli tak odlišné od jeho předchozích pošuků:-)). Největším esem je však pro mě samolibý "parchant" v podání Jeffreyho Donovana, protože téhle postavě bude chtít zřejmě každý divák fyzicky ublížit. Co dodat k tak dokonalému filmu? Snad jen to, že i přes značnou psychickou brutalitu, které snímek v určitých částech dosahuje, jej doporučuji i jemnějším povahám, protože tohle se prostě musí vidět. ()

Nessa

Clinta Eastwooda v poslední době raději vídám za kamerou než před ní. I tentokrát se mu do snímku Výměna podařilo dostat několik velmi přesvědčivých momentů, především celkovou atmosféru farmy, popravu oběšením, scény z psychiatrické léčebny (připomínají mi Přelet nad kukaččím hnízdem bez jediné špetky humoru) i monstrozní soudní proces. Decentní Angelině Jolie role matky neustávající v hledání svého syna svědčí a zhostila se jí velmi přesvědčivě. Nelze opomenout i Johna Malkoviche v roli pastora, který bohužel příliš prostoru nemá. Filmu sluší dlouhá stopáž a dojem jen umocňuje, že je založen na skutečném příběhu ze 30. let. Prozatím je to 5* a velké očekávání Gran Torina ()

Wolf

Opravdu nechápu, jak může někdo uvažovat nad jiným hodnocením, než je 5*... Tento film má naprosto všechno co je třeba k dokonalému filmovému počinu ()

mimozakon

Aj napriek skvelému hereckému osadenstvu ma Changeling moc nezaujal. Kvalitný film to bol, ale po zhliadnutí Benjamina Buttona a Seven Pounds, ktoré som videl pred pár dňami musím dať o hviezdu menej. Nezapôsobil na mňa ako 2 predošlé. ()

dino.h

Zajímavý námět, gradující děj a zápletka, ALE - nevím proč, ale Angelina ani John Malkovich mi do tohoto filmu moc nezapadli... I když u Angeliny vím proč. Zbytek v jejím profilu :-). ()

doGof...

Pouze dva snímky mě dokážou dostat do hlubokých depresí. Prvním je Přelet nad kukačím hnízdem a druhým Dancer in the dark. Oba dva se mi při Changeling pořád dokola vybavovaly. Po Wanted jsem Angelinu Jolie odepsal, čili se mi dvakrát nelíbilo že ji budu muset trpět znova. Místo nelibosti ovšem přišlo nečekané překvapení. Role zoufalé matky jí sedla jako dětská prdel na nočník. Naštěstí se v pozadí celého filmu neřeší zbytečné příběhy které velmi často kazí nadějné filmy. Ačkoliv se pro mě jedná o jeden z nejlepších filmů Clinta Eastwooda, po druhé si ho pustím za velmi, velmi dlouhou dobu, tak jako One Flew Over the Cuckoo's Nest a poloslepou tanečnici. [9/10] ()

BaronX

Jednoduše SRDCERVOUCÍ. Heroický výkon od Angeliny Jolie - jednoznačně její nejlepší co jsem viděl. Skvěle napsané drama o hledání ztraceného syna, podtrhuje druhá dějová linie (o nic horší než hlavní linka) o nahánění vraha malých chlapců - při kterém mrazí v zádech. Eastwood to zase dokázal, upoutal mou pozornost na celých 140 minut a považuji to za dobře strávený čas - což u většiny filmové produkce říct nemohu. Napětí se stupňuje systematicky stejně jak ubíhají minuty z filmu. Eastwood Vám to naservíruje pěkně zlehka, ale v závěru se Vám už bude dýchat zatraceně těžko - teda pokud máte nějaké city ;-) Já osobně měl na krajíčku. Bravo. Při hodnocení není nad čím přemýšlet. ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (více)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (více)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?