Útěk ze Sibiře

• USA The Way Back (více)

Píšou se první roky války a na daleké Sibiři už komunistický režim ukazuje svou pravou tvář, v gulazích trpí spousta vězňů. Jedním z nich se stane Polák Janusz Wieszczek. Na dvacet let do gulagu ho přivede falešné obvinění ze špionáže, které pod nátlakem dosvědčila jeho vlastní manželka. Janusz tam potká Američana Smithe, herce Khabarova, ruského kriminálníka Valka, jugoslávského účetního Zorana, litevského kněze Vosse a další. Nehodlá se však se svým osudem smířit a začne spřádat plány na útěk. Jedné noci během sněhové vánice se mu podaří s několika spoluvězni uniknout. Vydávají se na náročnou cestu skrze nelítostnou sibiřskou zimu, oblast jezera Bajkal, transsibiřskou magistrálu, poušť Gobi a Himaláje. Cestou uprchlíci mezi sebe neochotně přiberou mladičkou Polku Irenu, prchající stejně jako oni z ruského zajetí. Uprchlíci najdou útočiště až v Tibetu a poté i v Indii. (TV Nova)

jondoe

Nebyt uvodnej dvadcat minutovky v ruskom ulagu a ucast Colina Farrella, ktoreho postava mohla dostat trosku viac priestoru, tak by som nedal tomuto filmu ani dve hviezdicky. Cakal som az do konca filmu na nieco co ma prinuti vacsmi ho odcenit, ale nic take neprislo. Akonahle sa z filmu odobral spominany Colin, film zacal byt neznesilne nudnym. Obdivujem skutocnych ludi, podla ktorych je tento film natoceny, ze dokazali prejst a prezit v zlych podmienkach taku dlhu cestu. Ale niekedy to na dobry film jednucho nestaci. Pretoze divat sa na dve hodiny na ludi, ktory niekam idu, dokopy sa nic nedeje, potom pride koniec ked sa vratia domov a film tymto konci je jednoducho nuda. Cakal som nieco lepsie. ()

islanzadi

Nebudu lhát, čekala jsem klasický hollywoodský doják a ono ne, byla jsem příjemně překvapená. Vůbec jsem nečekala film o lidských vztazích. Tento film je opravdu psychologický a to mě baví, takže pokud si chce někdo zapřemýšlet nad jednáním lidí, tak je pro něj ten pravý. ()

Teree_

Pomalost tohoto snímku, kterou mu mnozí vytýkají, mi vůbec nepřišla na škodu. Ba naopak, bylo to přesně to, co umocnilo můj výsledný dojem. Absence násilných zvratů mi umožnila, abych s hrdiny prožívala jejich osud od začátku až do konce. Těch 120 minut mi uteklo jako voda. A pátá hvězdička za Colina, samozřejmě. ()

Mistickzz

The Way Back nie je vôbec špatný film. Peter Weir je schopný režisér, ktorý dokáže pracovať s postavami i s príbehom, čo si môžme všimnúť i pri tomto filme. Čo z môjho hladiska zlyhávalo? Určite chýbajúci útek, či ťažká časová náročnosť príbehu, ktorá sa síce dala sfilmovať len ťažko,no niektoré časové skoky boli pre mňa až moc veľké. A tri dávam aj z toho dôvodu, že Utek zo Sibíra vo mne nezanechal nejaké hlbšie emócie. 67% ()

nameadel

Nevím, jestli to, že jsem film viděla tak dlouho po knize, že jsem si už vlastně vůbec nepamatovala některé detaily bylo dobře nebo špatně. Pro film možná spíš dobře, ale zase jsem během filmu hodně dumala, jak to vlastně v té knížce bylo, což až příliš odvádělo mou pozornost. K samotnému filmu - byla jsem poměrně hodně překvapená, že se film tak povedl. Popravdě řečeno jsem byla hodně skeptická a spíš jsem se bála, jestli nebudu enormně otrávená - nestalo se. Nicméně samozřejmě musím rejpat - je škoda, jak jsou některé části filmu tak osekané (nejvíc mi vadil pochod přes Tibet, protože to se jim povedlo zasadit zhruba do 7 mrzkých minut filmu, přičemž jsem se na to těšila skoro nejvíc). KAŽDOPÁDNĚ - kniha je natolik obsáhlá, že by film bez osekání nešel a takhle je to velice ucházející. Příjemné překvapení. ()

Merkin

Předně film zachycuje nádherné přírodní scenérie. Od zasněžené Sibiře, hlubokého Bajkalu, suché Gobi, ledových Himalalájí až po zelenou Indii. Dál snímek nabízí zajímavý mix postav-osamělý americký ,,cowboy", pravý ruský patriot, Polák odkojený křesťanskými zvyky (a tudíž dobrým srdcem a vysokými morálními hodnotami), lotyšský kněz donucený okolnostmi porušit své zásady, věčně vtipkující kuchař, zkrachovalý malíř, děvče jako oběť doby(funguje navíc jako spojka mezi jinak mlčenlivými muži, jakýsi anděl, symbol svobody a nevinnosti) a nakonec herec, který se světa přetvářky nevzdá ani v gulagu. Zasmějeme se, zamyslíme se, utřeme slzu a zjistíme, že ani 4000mil(1 míle=1,6km) fyzické chůze za svobodou nic nezmůže, když ještě 50 let trvá těm ostatním, než se rozhodnou učinit první psychický krok za toutéž svobodou. PS: osudová role Colina Farrella(ten přízvuk, přes všechno uctívá Stalina, Rusko neopustí:), slova stráže-vaše vězení není tenhle drát a naše pušky, vaše vězení je Sibiř, jsou vážně výstižná(apropó ti strážní si taky moc neužívali), navíc odpadávají lidi, u kterých to člověk nečeká, zkrátka těm třem smekám:) ()

Ripley

"Cestopisný" film o tom,kterak se dostat ze Sibiře až do Indie.Gulag málo gulagovitý,útěk málo napínavý a putování-nejsilnější a nejdelší část filmu málo dramatické,ale vizuál je pěkný.Koukatelné,ale stačí jednou. ()

Hanys_

Parta kluků (snad se Ed Harris neurazí) a jedna dospívající dívka jdou a jdou krásnou ale zároveň krutou přírodou...No a to je asi tak všechno, protože scénář žádnou lahůdkou zrovna není a i ty emoce se dostavují jen v minimálních dávkách (a že tady těch možností bylo). Suma sumárum zbyde pouze parádní herecké obsazení a pocit, že to před pár lety viděné "Bílé peklo" vlastně nebylo tak špatné. 5/10 ()

Teg

Řemeslně to je zvládnuté dobře. Na přírodní scenérie horských masivů, zasněžené tundry a mongolské pouště se kouká hezky. Jinak bych tomu vytknul dvě věci. Snaha o co možná nejpřesnější stvárnění literárního díla vyústila v nudný dokument, kde nejde o nic jiného, než opravdu jen obrazy hezkých scenérií. Zbytek jsou pouze fakta neokořeněná o špetku emocí. Což pravděpodobně koření v dalším nedostatku - zmatku v postavách. Od začátku se děj odvíjí tak uspěchaným tempem v touze vše vtěsnat do dvou hodin, že vůbec nedojde k hlubšímu seznámení s jednotlivými postavami. V momentu útěku jsem registroval pouze 3 účastníky. Starouše amíka, Poláka v hlavní roli (doteď nevím jak se jmenoval) a zločince. To je jich uteklo mnohem víc jsem si všiml až z nejasných záběrů v zuřící vichřici. Přesto se jedná svým způsobem o působivý snímek. Perlu v něm ale nehledejte. ()

joshula

Ta čtvrtá je za Farrella. Jeho ruský přízvuk je opravdu dokonalý. Tento byl opravdovou zkouškou pro všechny herce,tak i štáb. Krajina v záběrech je opravdu krásná. A všechny hlavní body na cestě jsou dobře zachyceny, tak aby podstata byla zfilmována v určité časové době celé délky filmu. ()

Junglista

Útěk tak trošku jinak... oproti jinejm kouskům, kde se třičtvrtě filmu plánuje a pak se utíká, tady je to naopak. Film je poměrně komorní, žádný vyloženě dramatický scény se neodehrávaj... protože nejsou potřeba. Příroda v kontrastu s vůlí přežít, to je oč tu běží. A překvapivě pro mě ve výkonu herectví zvítězil Colin před Edem. Kdybych ho neznal, tak si tipnu, že je to rus jak poleno. Měl sem v plánu 3*... ale díky konci dávám i čtvrtou. ()

Holina

Ten příběh je fakt silnej, zvlášť vezmeme-li, že se doopravdy stal. Klobouk dolů před předlohami aktérů. Alečekal jsem jaksi víc. Nebo mi prostě film zrovna nesedl. Každopádně doporučuji v HD. ()

bloodline

Úžasné výpravné dobrodružstvo, ktoré však svojim (takmer) bezbrehým dejom a scenárom inklinuje skôr k cestopisu ako k plnokrvnejšej dráme. Z mini súboja The Way Back/So weit die Füße tragen sa prikláňam viac na stranu nemeckej produkcie. Stávka na jedného muža s výraznejšou dramatickou konšteláciou ma osobne uchvátila viac, ako bohapustý boj s prírodou a základnými ľudskými potrebami. Hlavne som si predstavoval epickejší záver. Keď sa nedá spoľahnúť na človeka, aspoň, že je tu príroda hádžuca záchranné koleso v podobe opojných momentov jej nekonečnej krásy. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (více)