Star Wars: Klonové války

• USA Star Wars: The Clone Wars (více)
USA, (2008–2020), 48 h 58 min (Minutáž: 22–23 min)

Tvůrci:

George Lucas

Anthony Daniels, Tom Kane, Matthew Wood, Ian Abercrombie, Corey Burton, James Arnold Taylor, Ashley Eckstein, Tom Kenny, Ron Perlman, Olivia d'Abo (více)

Námětem tohoto seriálu jsou stejně jak u jeho jmenovce události mezi druhou a třetí epizodou, tzv. Klonové války. Dějovou linii se ovšem snaží přenést na vedlejší postavy a rozvijí zde příběhy, které nám mají pomoci v pochopení všech událostí a třetí epizoda na něj přímo navazuje. Setkáme se zde tudíž s Yodu, Obi-Wan Kenobim a dalších rytířů Jedi vedoucí armádu republiky proti nové Separatistické armádě droidů. Rozdíl mezi animovanou sérií je 3-D animace tohoto kousku a také to, že se má jednat o seriál s cenzurou PG-13 a tudíž jeho vysílací doba, která musí být po deváté hodině večerní, napovídá starší cílovou skupinu diváků. I stopáž jednotlivých dílů je delší. (Redswif)

Diskuze

st.ranger

st.ranger (hodnocení, recenze)

Tenhle hnus má potvrzenou 5. a 6. řadu, osobně bych něco přínosnějšího, Clone Wars je o ničem, když z té vaty není nic užitečné a vše se akorát znásilňuje, třeba jako Darth Maul, původ Síly a další. K tomu to dětinské zaměření.

Mmericus

Mmericus (hodnocení, recenze)

Carljack: No podle mě to určitě 4.sérii končit nebude.Už jen podle úspěchu 4. řady, která je dle mého názoru nejlepší.

It´s treason then.
Masakr a perfektní (i když očekávané) rozuzlení jedné z nejlepších minisérií v celých CW!!!
A ta vesmírná bitva v minulém díle byla přesně ve stylu "just like old times"! Jen škoda, že tam byla pouze jako dokreslovačka a vlastně o nic v ní něšlo. Ale srdce fanouška zaplesalo při těch vizuálních orgiích!
..začíná se mi stýskat po Ahsoce..

Eodeon (hodnocení, recenze)

thunnus: The Carnage of Krell (spoilery): tak přeci se ukázalo, že Krell přešel k temné straně, jak bylo ostatně naznačeno už v první epizodě. a i když i role obyčejných "pěšáků" se dočkala určitého vyzdvižení, jak jsem čekal, konec to příjemně podryl pochybnostmi. sice je mi trochu líto, že se z epizod nedá odvodit zcela jednoznačný postoj, s nímž by mohl divák vést polemiku nebo o něm uvažovat, ale na druhou stranu, i to nejednoznačné tápání o tom, co je to ta loajalita, jaká je úloha vojáka ve válce a co si vůbec myslet o válce samotné přináší zdravou skepsi a to samo o sobě je podle mě pozitivní hodnota. zvlášť v dětském seriálu, kde bych tak skeptický postoj nečekal a opravdu jsem se spíše bál nějakého pro-militaristického nebo patriotistického vyznění. nakonec ani není s podivem, že tato série podkopává idealistické iluze o spasitelské armádě a očistné válce, protože ve stejném duchu se nesou celé TCW a vlastně celá prequelová trilogie. takže, i když nepohrdám infantilnějšími epizodami šitými na míru dětskému divákovi, také jsem rád za občasně dospělejší přístup.
hraný seriál z doby mezi E3 a E4 ale bude, předpokládám, daleko komornější a víceméně neočekávám žádné epické bitvy, nebo velkovýpravné události. spíš hašteření mezi pašeráky, žodláky, nájemnými lovci, otrokáři, piloty a sem tam významná událost někde v pozadí a výjimečně cameo některé ikonické postavy.

thunnus

thunnus (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: Myslím, že nové by (v cw určitě) bylo, kdyby Lucas a spol začali dělat bitvy víc z pohledů stratégů a nejen z pohledů řadových vojáků. Ty díly vždy ukáží nějaký útok/obranu/bitvu, ale ne moc, jak velitelé během nich dávají rozkazy a vůbec ji řídí, pak je z toho taková změť soubojů a přestřelek (nepopírám že efektní), ale připadá mi, že by tak strategicky nikdo neuvažoval a je to jen právě kvůli tomu efektu. Já bych rozhodně byl pro, aby bitvy byly z tohoto hlediska propracovanější. Jenže to je podle mě neduh všech "masových" amerických produkcí a od cw se asi nedá moc jiného čekat. Dětem by se to nelíbilo a pro ně je tenhle seriál primárně určen. Snad to bude lepší v té hrané sérii (jestli vůbec nějaká vznikne). Dartha Vadera velícího armádě stormtrooperů, jak bojůjí proti rebelům nebo zbytkům separatistů, bych si nechal líbit.

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

Nebudem setrit superlativami ale hoci je pravda ze tie diely neprinasaju nic nove ( prist v tejto teme s niecim novym je podla mna vseobecne dost tazke) uzil som si ich prakticky bez vyhrad a tuto 4 dielnu miniseriu radim medzi to najlepsie v tomto seriali.

Eodeon (hodnocení, recenze)

thunnus: díky za vyhýbání se spoilerům, poslední díl jsem ještě neviděl. ale zas bych nerad, abys moje hypotézy bral nějak závazně. hlavně jsem chtěl zdůraznit, že vzrušující na sledování epizod o dobývání Umbary je ta nejistota okolo postavy Krella. je to jen přehnaně arogantní Jedi, který pohrdá klonovými vojáky, nebo je to kolaborant se Separatisty sabotující klíčovou misi? velké napětí vychází i z pozice jeho vojáků, kteří pochopitelně prožívají velké dilema a uvažují o vzpouře - vlastně, k jakémusi vzdoru už došlo ve třetí epizodě minisérie a byla z toho uchvacující vesmírná bitva. tuším, že zatím nejlepší, kterou jsme v TCW viděli. Carnage of Krell se ale chystám zhlédnout až večer, těším se o to víc, když čtu tvůj názor na celou tuhle sérii. obecně mně sice nevadí, když jsou - a hlavně dětské seriály - moralizující a zjednodušující, to zkrátka neodmyslitelně patří k věci, ale tím spíš jsem rád, když se tomu některé díly seriálu vymykají. obzvlášť rád bych zjistil, že jsem se mýlil, pokud jde o ideologické vyznění posledního dílu.

thunnus

thunnus (hodnocení, recenze)

Eodeon: Tak jsem viděl poslední díl z tohoto vyprávěcího oblouku a byl jsem mile překvapen. V mnoha věcech Ti dávám za pravdu, v některých jsi se ale mýlil (neprozradím, nechci spoilovat). Každopádně mne mile překvapila vyspělost posledních dílů, které nejsou úplně černobílé právě díky klonům a byť se události a rozhodnutí vojáků dají částečně odhadnout, stále musím uznat, že se zabývají zajímavými myšlenkami jako hodnota vojáků, byť klonů, které Krell považuje za méněcenné bytosti, vytvořené v laboratoři, a také loajalita k nadřízeným vs pochybnosti o jejich schopnostech a nedůvěra. Sice příběhy nepřináší nic nového, ale alespoň jsou udělány zábavně a jejich jakési poselství není tak kýčovité a nasilně moralizující jako v mnohých jiných epizodách.

Eodeon (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: BTW s tím Krellem máš pravdu. to je konečně zajímavá nová postava a v předchozím hodnocení jsem to opomenul docenit, i když zpětně ti musím dát za pravdu. ono nakonec, kdo ví, jestli není záporná postava. nebyl by prvním jediem, kterého se hraběti Dooku povedlo přetáhnout na svou stranu. možná to není neuvážená strategie, ale úmyslně sabotuje klíčovou misi. v tom ohledu je dost zajímavé, že divák je pokoušen stejnými pochybnostmi, jako postavy klonů, a i když to stále, ani po druhé epizodě v minisérii nic nevypovídá o loajalitě nebo důvěře, rozhodně se v druhé epizodě v dialozích rozvíjejí zajímavé myšlenky o roli vojáka během války. podle Krella zjevně není voják nic jiného než postradatelný pěšák nebo kanon futr, což je sympaticky realistický názor. ale protože jde o seriál pro mládež a protože Američané jsou známí svou převažující nábožnou hrdostí na armádu a její "vznešenou" práci, hádám, že někdy k závěru spor vyřeší nějaké pseudo-humanistické poselství a heroizování žijících i padlých vojáků, které dá plně zapravdu Rexovi. ale to předbíhám. BTW bitva v The General byla na rozdíl od minulé epizody nápaditá a to se počítá.

S4E8 - The General
Výborná epizoda, pokračující v nastavené (chcete-li akční) kvalitě minulého dílu.
SPOILER! A těď malinko do podrobna: Konečně se začíná vařit pod kotlem a do myslí CT se začínájí vkrádat pochybnosti. Může za to samozřejmě charizmatický Jedi Master Krell, který svými rozkazy neváha obětovat vojáky, aby dosáhl cíle i za cenu vysokých ztrát. Pravda, je válka a nikdo nemůže čekat, že se s ním bude zacházet jako v rukavičkách, ale jeho téměř bezohledné velení se klonům rychle vlévá do paměti, spolu s dalšími zbytečně padlými bratry. Vše podtrhává zaťatá pěst velitele Rexe na konci epizody. Jestli jste taky vždycky přemýšleli, jak mohli kloni v E3 TRotS tak rychle a bez... řekněme emocí provést Order 66, když před tím společně s Jedii bojovali, vitězili i umírali v mnoha bitvách na mnoha planetách CW po celé galaxii, tady se rýsuje to možné "proč". Možná že právě takoví generálové z řad Jediů, jako je Krell zaseli mezi klony tu nenávist vůči jejich řádu, že pak zmáčknout spoušť bylo jen dalším rozkazem. A když se podíváte, jak se jmenují další dva díly této minisérie - no sakra, už se nemohu dočkat! Jednoznačně to nejlepší od začátku celé té nemastné a neslané čtvrté série.

Eodeon (hodnocení, recenze)

Alpha-17: když píšu o fan komunitě, mám tím samozřejmě na mysli celou tu početnou skupinu velmi oddaných fanoušků z celého světa, kteří spolu intenzívně komunikují na k tomu určených serverech a někteří se dokonce scházejí na conech se specializovanými programovými bloky. rozhodně jsem tím nemyslel tebe, nebo jiného nafrněného troubu a jeho skromnou patičku kamarádů, co se čas od času podívají na nějaký ten SW film a prohlašují se za fanoušky. ty opravdu oddané fanoušky, jak jsem si je nazval, poznáš velmi snadno podle toho, že Star Wars berou nad rámec pouhých filmů a široce se vyznají i v expandovaném univerzu, jsou schopní daleko hlubších rozborů, zajímavých postřehů a inspirativních zamyšlení, než co jsem tu zběžně načrtl ve svých příspěvcích, důkladnějších dialogů v diskuzích a chápání souvislostí. někdo, kdo má SW svět doopravdy rád, by ho jen stěží redukoval na nějaké směšné "pif paf" s blastry a máchání světelnými meči, jak to děláš ty, a už vůbec by se svým fanouškovstvím nepyšnil před ostatními někde na ČSFD, aby "dokázal", jak je ostatním nadřazený, nebo by nezneužil toho, co má údajně tak rád, aby zakládal osobní spory a hádky. narovinu ti říkám, že mnohem lépe snáším, když přede mnou někdo pyšně pózuje jako nejerudovanější filmový kritik a přitom o filmech nebo televizních seriálech neví vůbec nic, než když někdo pózuje jako nejpovolanější expert na nějaký kulturní fenomén, přestože o něm neví skoro nic a vůbec si ho neváží a hledá na něm v první řadě to špatné. krom toho, ať už jsi svým kamarádíčkům napovídal cokoliv, s tvým omezeným slovníkem a omezenou mozkovou kapacitou si zajisté nevyslechli nic, co by se jen vzdáleně podobalo mým argumentům. nemáš na to, abys je pochopil, natož přetlumočil. a pokud jsem měl pocit, že M.a.t.t. píše na diskuzi své názory, aniž by byl ochotný se dělit o názory s ostatními, jak tak koukám na tebe, musím přiznat, že jsem M.a.t.t.ovi velice křivdil. kdykoliv ty něco napíšeš na diskuzi, je to s dodatkem: "a kdo se mnou nesouhlasí, je píčus". to jsi sem v různých formulacích napsal už několikrát. já tohle jednání zatím beru celkem bez potíží. od někoho tak "malého" a bezvýznamného mě to nemůže rozhodit. ale věř, že jelikož je to proti smyslu každé diskuze a každé diskuzní fórum, kam se podíváš, tímhle svým postojem logicky nabouráž a rozhádáš, je to navíc i snůška sprostot a podlých urážek a už jen to jsou dva více než dostatečné důvody pro ban. respektive, Pomovi stačilo k zabanování jiných uživatelů i méně, než to, co tu předvádíš. ještě štěstí, že tuhle diskuzi nečte.

Alpha-17 (hodnocení, recenze)

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa... to byl zase jednou slovní průjem! Tady si někdo prostě nevidí do huby! Tavejch rádoby chytrejch, ale naprosto zbytečnějch keců  (při kterých ale běhal mráz po zádech) nebylo ani komoušký v učebnici ČJ pro 4. třídy ZŠ před dvaceti lety (a to bylo místy hodně vostrý). někdo je tu prostě úplně mimo mísu! Tady má někdo prostě IQ hodně nízko, nebo vysoko (v ohledu s názozy a cílovou skupinou CW je obojí špatně).
Ps: Ta fankomuita SW, o které se zmiňuješ, ty ...eone, by tě vzala na vidle za ty šílený splašky, který tady produkuješ. Jseš jim celkem dost k smíchu, když jim vyprávím, o tvých sofistikovaných názorech na CW. A to se nejedná o nějaké puboše, ale "normální" dlouholeté fandy SW universa.
Jo a ještě na závěr, pochybuji, že ta cílová skupina má nakoukané Droidy, aby odhalila ty droboučké niance, které jakkoliv zajímavé a trefné mohly být, celkově vyzněly nudně, nezáživně a hlavně, pro vývoj čehokoliv seriálu, naprosto zbytečně!

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

Aby bolo jasne, tymi postavami som nemyslel C3PO a R2D2, ich mam samo o sebe rad. A pohlad na udalosti z inej perspektivy za beznych okolnosti v kazdom seriali povazujem za osviezujuci. Ale ked mi to raz atmosferou a spracovanim nesadne....

Eodeon (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: dvě věci: za prvé, odkazy, přinejmenším ty dva, které jsem zmínil, jsou naprosto evidentní. za druhé, o tom druhém referoval i jeden internetový článek, který parafrázoval úmysly tvůrců. a tvůrcům je pochopitelně jasné, že kromě nejmladších diváků Cartoon network (snad ještě pravidelněji) sleduje seriál i početná fan komunita.
k poslední epizodě: mně také !pravděpodobně! nebude překážet, že epizoda sama o sobě o ničem nevypovídá a děj v ní ustrnul na jednom místě, jelikož je součástí vícedílné série, ale teprve až tato série bude hotová. logicky teprve poté ji budu moci vzít v úvahu. do té doby je budoucnost minisérie i vývoje v seriálu otevřená a značně nejistá a zatím poslední epizodu nezbývá než brát takovou, jaká je sama o sobě.
k epizodám o dvojici droidů: vyvaruj se používání slova "logika", když mluvíš o svých pocitech. příliš náhlé zakončení je pochopitelné vzhledem k tomu, jak dějově "nahuštěná" první epizoda je. že jsou povrchní bych osobně nezdůrazňoval, protože to se v tomto seriálu dá říci s čestnými a velmi vzácnými výjimkami o všech epizodách. samozřejmě, nemít rád postavy je tvůj subjektivní dojem, proti kterému neexistuje námitek. já osobně mám naopak R2 s C-3PO velice rád, v těchto epizodách jejich společné "soužití" a střetávající se nátury příkladně vystihli a vůbec to beru jako skvělé připomenutí, že učinit právě ze dvou zdánlivě bezvýznamných "malých" figurek hlavní protagonisty po vzoru Třech zločinců ve skryté pevnosti byl jeden z nejlepších Lucasových nápadů. člověku to připomene, jakou důležitost má každý sebemenší detail, i když se rozhoduje třeba o osudu celé galaxie. ono to ve Star Wars krásně vyvažuje ten naivní motiv osudového spasitele, který oproti významu vedlejších postav akcentují všechny ty zfušované imitace původních Star Wars, které se vyrojily v průběhu osmdesátých let, nemyslíš?

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

Tvoje argumenty samo o sebe nie su zle a vies si to odovodnit. Nesuhlasim s nimi preto, lebo aj nakolko ide o serial pre mladsieho divaka, neverim ze scenaristi uvazovali az v takych sferach ako ty a snazili sa do neho umyselne zakomponovat prvky ktore tam ty vidis. Z tvojho pohladu tam su ale ten moj je iny. A tebou vymenovane negativa poslednej epizody vnimam ako pozitiva. Ze diel nema ziadny vyvoj a obsahuje len dlhu bitku mi neprekaza, nakolko ide len o prvu cast celku, tym padom mi ani neprekaza ze ta epizoda nefunguje samostatne. Tebou chvalene epizody sa sice vyvijaju odniekial niekam ale v tej prvej  je prilis vela rusivych nie velmi logicky vystavanych momentov  a odflaknute rozuzlenie, ta druha ma zase prilis zbesile tempo a je tym padom prilis povrchna. A cisto subjektivne mi v nich nesadela atmosfera a postavy, rovnako ako ich spravanie. Tymto by som to uzavrel :)

Eodeon (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: to je samozřejmě víceméně v pořádku. ale pokud si každý jen řekne to své a tím to končí, dialog nemůže existovat. člověk musí pochybovat o svém názoru, prověřovat ho a zkoumat a naopak zvažovat odlišné názory ostatních, jinak nemá žádnou šanci se poučit. to je princip diskuze. pokud si chceš vždy a za každých okolností stát za svým a na "litanie" ostatních nebrat žádné ohledy, pokud se jejich názor neshoduje s tvým, k tomu vůbec nemusíš chodit na diskuzi. takové poznámky si uživatelé mohou vést třeba v deníčku nebo někde na blogu. ale k čemu je to dobré, když v tom není potenciál k dialogu a to znamená možnost vývoje názoru a nových perspektiv? ale samozřejmě, i o tomto si můžeš tvrdohlavě myslet své a tvrdě si za tím stát :)

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

Ved ja nazor mam, ten svoj a za nim si stojim, pricom s tym tvojim proste nesuhlasim. Az take dlhe litanie si kvoli tomu pisat nemusel :)

Eodeon (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: ať už jsi divák jaký chceš být, názor mít musíš. ale to nás zase vede někam k obecnému tématu dívání se a rozumění filmům a seriálům a daleko od TCW. takzě z5 k seriálu: dobrodružné epizody s C-3PO a R2-D2 měly několik neopomenutelných pozitivních rysů, které v poslední epizodě marně pohledat. především měly dějový vývoj a to s nebývale rychlým tempem. zatímco v poslední epizodě se sice "stále něco děje", jak píšeš, ale stále jedno a totéž po celou dobu, vývoj nulový. a za druhé, epizody o dvojici droidů byly, jak jsem dříve opatrně naznačil, jedním velkým klubkem intertextových odkazů, což v důsledku znamená výrazně opojnější požitek ze sledování pro úzkou skupinu "poučených diváků", o které se rozrůstá cílová skupina. a těmi mám samozřejmě na mysli opravdové fanoušky SW, kteří o své zálibě něco málo vědí a mají nakoukané mimo mnohé jiné i starší dětské seriály s touto tématikou. nesejde, zda jsou těmito diváky děti nebo dospělí. každopádně, i jim jsou epizody přímo adresovány a intertextualita epizod je faktor, který nemůže spravedlivý kritik ignorovat, protože tu zkrátka hraje svou veledůležitou roli. BTW co je více infantilní, fantastická dobrodružství á la Gulliverovy cesty (tady bych měl připomenout, že slavný literární inspirační zdroj se možná také na první pohled tváří, že jde o pohádku pro dětičky, ale skutečnost je úplně jiná), nebo prostoduchá hra na vojáčky z Darkness of Umbara, na kterou celé Star Wars redukuje tady náš hulvátský kolega? ...to jen na zamyšlení.

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

Eodeon: Osobne to vnimam stale ovela pozitivnejsie ako infantilne dobrodruzstva R2D2 a C3PO ale ako vravim, nie som cielovy divak pre tento serial, tak co ja mozem vediet... :)

Alpha-17: Krell je kazdopadne velmi zaujimava postava, chvilami posobi skor ako zaporak a rozhodne to ozivil.

Eodeon (hodnocení, recenze)

M.a.t.t.: ona kdyby tam nějaká myšlenka byla, teprve by mohla být dostačující.

Alpha-17 (hodnocení, recenze)

Máš recht a SPOILER: takové napětí jsem v CW už dlouho necítil!!! Fakt jsem měl bobky, že ho Krell zabije. Skvělá atmoška, jen houšť a větší kapky!

M.a.t.t. (hodnocení, recenze)

7 diel bol s prehladom najlepsi diel celej serie a kvalitativne by nezapadol ani medzi najlepsimi epizodami vobec. Ze je to prvy diel 4 dielnej miniserie ma tesi. A myslim si ze ak sa na ten diel pozriem aj z hladiska primarneho divaka tohoto serialu,  nie je dovod na sklamanie - hyri to farbami, neustale sa tam nieco deje a myslienka o lojalite je dostacujuca.

Eodeon (hodnocení, recenze)

Alpha-17: konečně ses projevil, jak je ti vlastní. vidíš, že to jde.

Alpha-17 (hodnocení, recenze)

KONEČNĚ průlom!!! Po marastu prvních (všech) epizod s04 přichází díl, který potěší každého, kdo na STAR/CLONE WARS preferuje hlavně to WARS. Po těch sračkách minulých dílu je to jako pokropení živou vodou. O to víc radosti, že je to první díl minisérie, máme se tak na co těšit! Režisér se od minule nezměnil, ale polepšil a předkládá nám čistou akci, na kterou jsme zvvyklí z těch lepších akčních dílů CW. Vrací se poslední přeživší člen z Domino squad, k vidění je i "nová" technika (nejspíš Z-95 Headhunter) a poznáme tu jednu novou postavu, ze které opravdu běhá mráz po zádech (a to je na straně Republiky - zatím). Tahle epizoda se bude líbit asi všem fanouškům (bez přívlastku), kteří dokáží přimhouřit oči a jen se kochat akcí. A každý, kdo prohlašuje, že je to nejhorší díl čtvrté řady je u mě píčus (který si opět tak protiřečí ve svých názorech, až to bije do očí) a měl by si přirození třít froté ručníkem - prý to pomáhá.

Seriálová Ahsoka verbuje záporáka

Seriálová Ahsoka verbuje záporáka

13.02.2022

Zatímco proslulý námezdní lovec Boba Fett svou seriálovou pouť již čerstvě završil, dle mnohých kritiků a fanoušků snad i nadobro, hrané Star Wars univerzum se na streamovací službě Disney+ teprve… (více)

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

Hayden Christensen se vrátí v hrané Ahsoce

24.10.2021

Studio Disney se naplno začalo soustředit na produkci nových hraných Star Wars seriálů, jež zatím alespoň u fanoušků sbírají daleko lepší ohlasy jak ty filmové. Po Mandalorianovi tak už letos o… (více)

Lucasfilm oznámil nový Star Wars seriál

Lucasfilm oznámil nový Star Wars seriál

14.07.2020

Streamovací služba Disney+ si objednala nový animovaný seriál od společnosti Lucasfilm. Novinka The Bad Batch bude vycházet z animovaných Klonových válek a bude vyprávět o titulní skupině klonových… (více)

Mandalorian nabírá hvězdnou posilu

Mandalorian nabírá hvězdnou posilu

20.03.2020

Ve druhé sérii seriálu The Mandalorian od Disney+ si podle čerstvých informací zahraje taky herečka Rosario Dawson (Zombieland: Rána jistoty, Trans). Herečka by měla ztvárnit postavu Ahsoky Tano,… (více)