Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

maxcold

David Ondříček natočil filmy, které naprosto miluju, ale tenhle k nim bohužel patřit nebude. Po technické stránce, je to fakt dobře natočený, ale to je pro mě málo. To, že se Ondříčka filmy nezakládají na reálných základech, je známo, ale tady mi to poprvé vadilo. Herci skvělí, hudba J.P. Muchowa zklamala. Kdo chce moc, nemá nic. Platí to ale spíš pro mě, než pro film. Stejně se těším na další film jednoho z mých nejoblíbenějších režisérů. ()

Max Q.

Než o opravdovou detektivku jde spíše o formu filmu. Opravdu precizně vyladěný obraz. Jen ten děj, kdyby byl stejně vyladěný. ()

lobo87

Profesionálna filmárčina! Presnou réžiou počnúc, výborným výkonom Ivana Trojana končiac. Film, za ktorý by sa nehanbila žiadna krajina. Temný, atmosferický, drsný príbeh z drsnej doby... 75% ()

Fíma

Film s dobře budovanou atmosférou i možná trochu odhadnutelnou zápletkou, což mu ale jistě odpustíme. ()

Selous_Scout

Z vyčpělého, tisíckrát přežvýkaného a stále znovu louhovaného tématu židovských utrpení nic nevysají ani tak dobří herci jako Trojan s Kochem. Výsledkem je průměrná krimi, na kterou nemá smysl vzpomínat. ()

jungewolf

Vynikající noir-kriminálka z doby nejhorších komunistických represálií těsně před měnovou reformou r.1953 . Není co dodat - 5 * a 86 % . ()

kubilov

Filmů jako je tento by mělo být podstatně více. Na zločiny nacismu upozorňuje každý druhý dokument a každý pátý film, ale na komunismus se stále zapomíná a je přímo skandální, že nám prakticky nepozměněná bolševická partaj sedí od revoluce dodnes v parlamentu. Padesátá léta minulého století jsou pak úplnou esencí toho nejodpornějšího komunistického hnusu. Vynikající Ondříčkova práce, která byla také po zásluze odměněna, výtečný Trojan a Soňa Norisová. Jeden z nejlepších českých filmů posledních let určitě. ()

x_ander

Skvěle vystavěné kriminální drama. Zamrzelo snad jen to, že v druhé půli skouzne od parádní detektivky k politickému dramatu. Chápu, že doba, ve které se film odehrává, si o to říká, ale film trochu ztratil své tajemno. ()

ZHODNOTITEL

Oskarové to asi zrovna není, jak si tvůrci přáli, ale je to poutavé především díky Trojanovi, Nirosové a kameře, která předvádí opravdu poutavé obrázky. ()

Blackadder

Pro někoho, kdo nezná naši historii, nezbytnost. Filmu "ubližuje" skutečnost, že takřka od začátku je zřejmá postava hlavního padoucha a stejně tak jak vše dopadne. ()

mkee

Oficiálne najlepší český film roku 2012, ktorý ponúka vynikajúcu dobovú, noir atmosféru, skvele zapadajúcu hudbu a remeselne precíznu kameru. To je súhra faktorov, ktorá predznamenáva, že sa film rozhodne oplatí vidieť, optimálne v kine (vzhľadom na vyzdvihované prvky). Dejovo si však z filmu príliš veľa neodnesiete. Dokonca si kacírsky dovolím zľahčene uviesť, že hrá až druhé husle (i keď v závere film dokáže sprostredkovať cielené posolstvo). Scenár a strih totiž metaforicky možno prirovnať k ementálu, ktorý bol viackrát rozkrojený a opätovne zlepený. Ničmenej, hodnotenie odráža celkovú spokojnosť. ()

Alden_Larson

Skvělý snímek, má skvělou zápletku, která výborně vystihuje atmosféru tehdejší doby. I postavy jsou skvělé, snad už jen díky hercům, Ivan Trojan je jako vždy fantastický. Film taky vypadá moc dobře. To, že je celý zbarvený do hněda, se asi nebude líbit všem, ale já ososbně bych si jinačí vzhled pro podobný film představit nedokázal. 9/10 ()

Cinemagoer

Zdařilá dobová detektivka z 50. let. Díky šikovné práci s kamerou, hudbě (ta byla však, myslím, někdy zbytečně předramatizovaná) nebo výpravě film evokuje tísnivou atmosféry doby, a připomíná mi tak dovedně zasmušilou sérii s majorem Kalašem. Zápletka sice ve výsledku není nijak složitá a občas jsem měl dojem, že měl film působit přehnaně vyhroceně na úkor soudržného jednání postav (např. rvačka mezi Haklem a Zenkem, Hakl vidící v řidiči atentátníka a jiné). Nečekané a zdrcující vyústění však různé nedostatky vynahrazuje, takový konec se často nevidí. Ivan Trojan skvělý, Marek Taclík byl v roli vůdčího estébáka správně odpudivý, zaujal také Miroslav Krobot nebo Jiří Štěpnička. Zajímavé bylo i obsazení Sebastiana Kocha, který mluvil po celý film německy. Téma 50. let a česko-německých vztahů pozoruhodné, je dobře, že o to filmaři jeví zájem. Rád se podívám znovu. 8/10 ()

_Irbe_

Z počátku temná detektivka (ve stylu Noir) v krásně vyobrazeném prostředí Prahy 50. let se postupně stává hlubokým dramatem a politickým thrillerem s neuvěřitelně gradujícím finále, kde Trojan ve své roli kapitána Hakla naprosto exceluje. Oscarové ambice zcela pochopitelné. ()

gezper

Česká dobová kriminálká v noir stylu? No proč ne. Dokonalá hutná a tíživá atmosféra je vystavěna především puntičkářsky vyťukanou výpravou, což je v naších poměrech nevídané. Z té staré Prahy 50-tých let jsem si sednul na prdel, a to i přes výchozí stav, kdy jsem již zadní část těla měl pevně zakotvenu a jsouc si paralelně vědom, že několik scén je z Polska (což je dnes v ČR spousta věcí, že). Ivan Trojan svojí rolí absolutně kraluje, prosím už nehrej toliko v komediích. Sebastian Koch, ale i Trojanova famílie a další mu dobře sekundují. Ostatně rodinná linie se mi velice zamlouvala (ač je to jedno z hlavních přítomných příběhových klišé). Trochu škoda, že film vystřílí velkou část munice již v podmanivém traileru, kde je hodně podstatných scén. Dále na to, že film měl na české poměry neuvěřitelných 17 verzí scénáře, se stále pár děr (chování postav, motivy, nesoulad, dost náhod, sem tam nedobová reálie) najde. Závěrečné moralizování a přesah "do něčeho víc než noir krimi" si při takovéto piplačce mohli odpustit, syrovější a otevřenější závěr by se mi líbil více. Čímž se dostávám k tomu, že příběh je vpodstatě velice banální, dějová kostra není nic nového pod sluncem, ale i díky netradičně zvolené době (pro našince; cizinec bude tápat ještě více -> ale film spoustu věcí často vysvětluje, připomíná, omílá) to povyšuje o půl stupně výše v zajímavosti. Myslím, že letošní Český Lev pro hlavní mužskou roli je rozhodnut a film toho posbírá i vícero .. ovšem u na spoustě míst zmíněných oskarových ambic bych byl skeptičtější, ale tak nakonec klidně, proč ne alespoň širší nominace. [80%] ()

pan_ponozka

A máme tady český film roku. Trojan nám zraje a blíží se doba, kdy si může vybírat důstojné role. Ve stínu má napínavý průběh, zajímavou (a možná ničím novou) zápletku a jakési poselství. Mínusové body získává Taclík, kterého mám jinak rád, ale tady je docela slabý. Řekl bych, že se na tyto typy rolí nehodí. Když nehodnotím poselství, které ten film rozhodně má, dávám 3 a půl *. 7/10 EDIT: dovolím si citaci kolegy Marigolda, který vystihl to, co já ne. " úplně tu uniká rovina, která by jakkoli řešila fakt, že si oba hrdinové zavdali s "krakaticemi" a hlavně kapitán Hakl nemůže být tak andělsky čistý a zásadový, jak se film tváří.. " ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob