Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

J R C Pecuchet

Naprosto dokonale natočená kriminálka navíc s politickým podtextem. Tento snímek podle mne nemá slabé místo a vřele ho doporučuji shlédnout všem ! Takhle by se měly točit české filmy ! Naprostý souhlas s uživatelem Enšpígl ! ()

malenfant odpad!

Krásná výprava, hudba, zvuk a vůbec všechno kolem, ale... Původně jsem měl velmi ostrý komentář, takže teď ho ponížím jen na: PÍČOVINA P.S.nemluvím o žádných politicko-kriminalistických souvislostech, toliko o mém pocitu z díla jako takového... ()

KOZLIK

Ondříčkovi filmy mám moc rád i herce do nich obsazováné, ale tento počin mě z jeho snímků zaujal nejméně. U filmu jsem se značnou část filmu nudil a to nemám rád, pořád jsem hledal co mi tam chybí, aby to mělo št'ávu. ()

zahadum

Skvelý Trojan, na ktorom stojí a padá celý tento film...ruka v ruke s špičkovou prácou s kamerou a vierohodne spracovanou dobovou architektúrou a dekorácii. Tu by sa ale moje pozitíva ukončili...scenár a celkové vyznenie príbehu je tragédia....tupé pomôcky ako milión náhod ktoré umelo a rušivo zasahujú do príbehu by som nečakal od trojice scenáristov z ktorých jeden je eso na trhu filmovej drámy. Veľká škoda lebo ináč je príbeh podaný úsporne a ako som spomínal celé to stojí na výkone pána Trojana ktorý je dokonalý práve v minimalistickom hereckom prejave. Niekedy dávno som spomínal,že CZ a SK filmová tvorba je založená len na holokauste a komunizme...ešte nejaké tie streštené vecí ako napr tvorba Trošky, neviem ale bol by najvyšší čas sa poobzerať aj po inej téme aby sme sa neprežrali jednej a tej istej scenáristickej šablony. Niekto tu písal,že toto obdobie si máme pripomínať...súhlasím...ale prečo milionkrát ? na opačnej strane sveta vtedy zúril úrad pre neamerickú činnosť a tvrdý rasizmus...takže treba byť realisti a vidieť svet ako dve strany jednej mince....menová reforma prebehla od roku 1989 taká brutálna,že je matematicky až smiešne je ukázať...to nikomu nevadí ? nehovoriac o obludnom zverstve menom euroval !!! ()

Saur.us

Skvělý domácí počin, kriminálka jak má být. Se skvělým Trojanem, se skvělým šedým filtrem, šedým jako tehdější doba. ()

Košoun

Kdybych byl mimozemšťan a neznal české herce, klidně bych technicky film zařadil k zahraniční produkci. Skvělá kamera, ucelený retro vizuální dojem a vynikající hudba. Taktéž výkony jsou velice dobré, ze současné generace herců byla vybrána skutečná špička. Problém mám pak akorát se samotným obsahem filmu. "Napínavý kriminální příběh", jak se píše v anotaci, se dostavil až v poslední čtvrtině filmu, začátek byl značně ukecaný a rozjezd trval opravdu nechutně dlouho a neudržel mojí pozornost. Prostě se jednalo o průměrnou detektivku s předvídatelným záporákem dle žánrových klišé. Rozhodně film, který posune českou kinematografii kupředu. Držme se takto poctivých a kvalitních zpracování, dělejme stále kvalitní casting herců, ale zkusme příště natočit film, který bude dějově zajímavější a vyváženější. Atmosféra posledních 20 minut stojí za to, otázkou je, zda stojí i za 80 minut čekání. Kdyby to nemělo pro nás blízký a stále palčivý politických podtext minulého režimu, neměl by film zdaleka takový úspěch. ()

gumbo

Atmosférická kriminálka se skvělým Trojanem. Nejlepší audivizuál v českém filmu za posledních 10 let. - Svině Tady Byly - 80% ()

grerar

Tyjo. Rozhodně dobře zvládnuté řemeslo. Jen bych se zkusil zaměřit na možnosti kolportérství (pouličního prodeje - kamelotingu) v padesátých letech... Jestli se nemýlím, tak tato činnost byla zakázána jakožto imperialistický přežitek. Povolení kamelotů mělo přijít až s nástupem "nových" večerníků jako byla např. Večerní Praha. Ale to už bych asi byl velký hnidopich. Jen, že to pak navozuje spíš atmosféru Ameriky než ČSR (v 53 stále ještě bez another S). Český super nadprůměr, proto 5/5 ()

Helldo

Pokud je u nás člověk, který dokáže utáhnout celý film sám na vysoké úrovni, je to právě pan Trojan. A ač jsem obvykle k českým novodobým snímkům velice skeptický, pro tentokrát se nechávám zviklat. ***** ()

Derny

Velmi působivý film, jehož hlavním poselstvím je poukázání na zločiny, jež byly páchány v rámci vykonstruovaných soudních procesů v ČSSR padesátých let. Kpt. Hakl jako zástupce typu lidí, jimž je morálka a prosazování spravedlnosti nade vše a jsou schopni pro tyto ctnosti obětovat osobní život, rodinnou budoucnost a třeba i více. Na druhé straně vystupuje mjr. Zenke, jenž zastupuje další typ povahy, poněkud častější, která preferuje blaho svých blízkých a své, pročež je explicitně schopna uškodit jiným. Obě postavy jsou podle mého dobře napsané, a co se týče myšlenkového dopadu na diváka, je jejich koexistence působivá. "K čemu je táta, co se bojí?". "A k čemu je mrtvý táta?". Trojan a Koch jsou v rolích velmi dobří, vedlejší postavy však zdatně sekundují. Co se potom týče formální stránky a příběhu samotného. Dobrý thriller s velmi temnou atmosférou, která člověka už od začátku vtáhne do filmu. A hlavně mi přijde úžasné, jak byla zachycena 50. léta. Příběh sice není šokující a úplně nepředvídatelný, ale jako atmosferická detektivka s již zmíněným přesahem v podobě dilematizování morálky a dokumentaci tehdejších poměrů funguje dobře. Exteriéry a kulisy jsou výborné, kamera taky skvělá. A hudební podkres, někdy sice možná až moc výrazný, do filmu ale dobře seděl a podtrhoval tak celkový dojem. ()

Mlle

Konečně současný český film, který se povedl na 100 %. Na jednu stranu je asi dobře, že atmosféru i dílčí události příběhu považují mnozí za zveličené či nevěrohodné, neb to pochopitelně znamená, že dnešní realita je navzdory všem neduhům tak dobrá, že samozřejmosti padesátých let připadají většině natažené na skřipec. Na druhou stranu je škoda, že si tudíž v době následující většina národa pravděpodobně spíš hlídala cihličky na vlastní baráček, a to hlavní svým synům a dcerám nepředala. Na rozdíl od hlavní postavy filmu. Edit v roce 2020: Znovu shlédnuto a stále myslím, že jde o ne-li ten vůbec nejpovedenější, tak rozhodně jeden z nejpovedenějších porevolučních českých filmů vůbec. Trojan se podílel i na scénáři. Jakoby do filmu vetknul hodně vlastní víry v jeho silné poselství… ()

Everyone

Příběh, který mixuje žánr detektivky a politického thrilleru v černobílém podání (morálky, nikoliv obrazu, byť různými stupni šedi se to na plátně jen hemží) je vyprávěn pomocí náznaků a předpokládá jistou znalost soudobé geopolitické situace (NDR, ČSR, SSSR). Ačkoliv Ondříček/Epstein objednal dost chodů, tak ani jeden nebyl dovařen. I přesto divák odchází nasycen, byť je kuchařské know-how rozptýlené v tajemství, protože strávník vidí nákup surovin a prodej produktu (výsledek), zpracování výjimečně. Navzdory tomu, že mám jisté výhrady, tak se jedná o velice dobrý umělecký počin a zaokrouhluji nahoru. Odvahu oceňuji. Podobných filmů - s nejvyšší uměleckou ambicí - u nás tolik nevzniká. ()

Bozvav

Jako vždy vynikající Ivan Trojan ve velmi dobrém snímku. Po dlouhé době jsem shlédla český film, aniž bych se nudila, nebo dokonce otravovala. Pravda celá ta konspirace byla trochu přitažená za vlasy, ale je to film, tak si to může dovolit. Dala bych i pět, kdyby tam nebylo tolik dnes populární proti komunistické propagandy. Ne, že bych byla fanoušek starých pořádků, ale mám ráda objektivitu na všech frontách. Za mne tedy 85%. ()

zdeny99

Atmosféra 50. let se dá krájet, exteriéry a i interiéry jsou bezvadné. Ale celé je to tak politicky-kriminálně zamotané, že mě to vůbec nebavilo. A to to má osm lvů... [20036. hodnocení, 1212. komentář, 79%] ()

Majkak

Krásný film po všech stránkách, atmosféra, která umí mrazit, nádherné obrazy (včetně toho Slavíčka), neukecané dialogy. Kapitán Hakl se představí v normální policajtské poloze, nedokáže se ale smířit s tím, že by měli zemřít nevinní. Trochu naivní, v tom systému nemá šanci. Nějak mě neruší osoba poctivého policajta na začátku 50. let, jen si myslím, že v reálu by se s ním tak dlouho nebabrali. Příběh je příliš sofistikovaný na manýry sovětských poradců a jejich českých poskoků. Vzali by to podstatně hrubší silou, prostě postříleli pár lidí a na někoho hodili. To však nesnižuje sílu filmového příběhu. ()

voresprut

V rámci český filmů je to nadprůměrný film.Ty peníze který to stálo na tom vidět dou ale občas mi to připadalo televizní.A to konkrétně třeba komparzem který se neuměl moc hýbat,některé herecké výkony(Norisová je absolutní prkno),scénář je napsanej velmi jednoduše,hudba je jeden velký kýč a našlo by se toho víc.Chvíle mi jsem se celkem nudil ale nato příšla obačas scéna která byla udělána dobře(vykrádání banky).Je to dobrý film a když si pomyslím co se stoho dalo udělat je mi to až líto.PS:Už mě sere jak všude vidím ty známe hercké ksichty a to tomu hodně ubýralo na atmosféře(když se tam objevila Babčaáková celé kino se rozesmálo) ()

hosta

Naprosto skvěle zpracovaný film, po jehož zhlédnutí jsem byl hrdý na to, že Češi zase umí točit filmy (respektive se úroveň zvedá). Proč pořád kopírovat ameriku a jejich nesmysly. Byl jsem naprosto odrovnaný z bitky, která ve filmu proběhla. Tohle jsem už neviděl hodně dlouho. Žádní nadlidi, kteří do sebe buší hlava nehlava. Jedna dvě rány a dost. Stejně jako v realitě. Atmosféra výborná, ke konci se krásně stupňuje, ba co víc, s kamerou tvoří výborný celek. Toto dílo mi hodně připomnělo film Normal. Hlavní herci výborně vybráni. Nevím jak to ten Trojan dělá, ale je to pán herec. Třeba to byly Četnické humoresky, díky kterým hraje Trojan Kapitána Hakla tak skvěle :-) Režisér zde udržel vše na uzdě, takže je film vyvážený, a ničím neotravuje. Děkuji pane Ondříčku za skvělou podívanou! P.S. Češi konečně objevili, že hudba u filmu dělá divy. Výborně podtržená atmosféra! ()

matthew.17

Atmosféra výborná, herci špičkoví, ale príbeh... Keď som nedávno videl film Enigma odohrávajúci sa behom druhej svetovej vojny mal som zmiešané pocity a myslel som, že je to spôsobené chaotickým podaním... Ale tento príbeh s podobnou špinážnou tematikou ma presvedčil o tom, že je to naozaj veľmi komplikovaná téma kde treba dávať veľký pozor a aj tak si film vychutnajú naozaj len tí, ktorých tematika zaujíma. Pre mňa veľký chaos, daný témou ktorej som na chuť neprišiel. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob