Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Cement73

Výborne vykreslená atmosféra 50-tich rokov. To museli byť príšerné časy. Prekvapivo sympatický Trojan. Funguje obe línie... Tá prvá kriminalistická ako aj tá druhá historická. ()

mazadlo

Na pět hvězd to sice není ale pokud mohu říci tak jsem se skutečně dočkal. Ve stínu je první český film, který znatelně vybočuje z těch omšelých kolejí českého filmu. Nádherná výprava, perfektní herecká estráda a srdceberoucí příběh plný napínavých míst. Tak to prostě je a nikdo nemůže nikomu nic vytknout. Drobnou výtku ale přeci jen mám. Pořád to totiž ještě není úplně ono. Scénář je občas silně utahaný jako by scénárista najednou ztratil nit a chuť pokračovat. Postavy vám nepřirostou správně k srdci a tak vás na konci nečeká žádný velký šok. Možná kdyby to bylo poprvé kdy takový závěr uvidím řekl bych si a ouha. Bohužel divák je dnes velmi bohatý jinými filmy a s tím je potřeba počítat. Tahat ho tedy za nos a doufat, že se na konci zkutálí z křesla je trochu najivní. I přes tyto výtky mám ale úžasnou radost. Kdo to neviděl ať napraví. Tak solidně vyprávěný film s tím vším co v něm je ( to nejlepší běhá na plátně - dobová Praha ) jsem již v české republice dlouho neviděl. Klobou dolů Davide...tohle se povedlo!!!! ()

Ant_Antony

Na české poměry (zřejmě díky koprodukci) je to opravdu dobrý. Kostýmy, kulisy, atmosféra, hudba. Škoda, že jsem od poloviny filmu věděl, že vrahem je zahradník. 70% ()

yuppie

Na české poměry první plnohodnotný film noir, který je zasazen do pozdější doby než klasické filmové adaptace od Raymonda Chandlera. Jsem velmi potěšen, že se česká kinematografie konečně kvalitně vyrovnala s problematikou nevinně odsouzených lidí v minulém režimu. Plné hodnocení uděluju hlavně z pohledu české kinematografie, noir hlavní hrdina, který se pere se systémem v dýmu cigaretového kouře a za zvuků dopadajících kapek na špinavé domy mi v naší kinematografii opravdu chyběl. ()

simply

Oproti většině součastných českých filmů je Ve stínu "klenot", ale oproti světovým měřítkům rozhodně "nevybroušený klenot". Nádherné záběry kamery a mrazivá atmosféra zanikají v nedotažených scénách, které jso čím dál víc nahodilé a pro průměrného diváka někdy i nepochopitelné. Ivan trojan mi v hlavní roli vyloženě nesedl, chtělo by to jiného herce. Na druhou stranu Sebastian Koch jako major Zenke je famózní... ()

Prehry

Velice slušně zpracované téma 50. let .. opět .. :) Jistou dávku sympatie k filmu tomu přidal Ivan Trojan v hlavní roli .. Jak si ho vezme do parády Ondříček, tak to stojí za to :)) ()

politbyro

Děkuji za to, že mé obavy z další kapitalistické propagandy byly liché. Mělo to atmosféru padesátých let, nijak zvlášť to nepřehánělo, napínavé to bylo a kdyby to mělo odvahu přiznat, že STB a BIS jsou v podstatě to samé s lehce upravenými postupy, tak bych byl ještě spokojenější. ()

Jeržik

Okresní přebor feat Se7en. Takže děti, žádný Svěrák ale Ondříček, jako jedinečný tvůrce a propagátor moderní české kinematografie. Jen ta návštěvnost Babovřesk tomu chyběla... ()

Mikino00

Do dobového vizuálu, ze které nespustíte oči, je zabalený slabší kriminální příběh, který by spíše obstál v nějakém seriálu, ale tvůrci se rozhodli přidat k němu náboj komunistických procesů a vražd. Což na jednu stranu budí v divákovi emoce, jenže ve výsledku to není ani jedno ani to druhé. Spíše bych to přičítal průměrnému scénáři, než chybě režiséra. Třeba ten Němec je tam zbytečný. Ve srovnání s podobně laděným Hořícím keřem, prohrává film na celé čáře. Za zmínku stojí výborné výkony herců, reálie, kamera. Pro český film je to krok správným směrem. ()

Milky.

KONEČNĚ jsem viděl DOBRÝ současný ČESKÝ (ikdyž koprodukce samozřejmě byla) film. Opravdu nemám jakýchkoliv výhrad a to mi skoro vždy vadí něco i na špičkových zahraničních filmech. Tady převládá naprostá spokojenost. Od dokonalé atmosféry přes příběh, režii až po herce vše skvělé. Naposledy jsem u nějakého snímku takový pocit dobrého řemesla a skvělého filmu zažil při Sunset Blv. Nejspíše se tyto dva filmy nedají zase moc srovnávat, ale každopádně souhlasím s místním nejmenovaným kolegou, že se jedná asi o nejlepší český film, co znám. A nemůžu ukončit komentář ničím jiným než velkým uznáním Trojanovi a taky Kochovi, kterého jsem jmenovitě poznal až ve stínu. ()

mosnak odpad!

Je až neuvěřitelné jak dlouho může trvat 101 minut! Českým filmům se zásadně vyhýbám,ale jelikož jsem na tento snímek slyšel samou chválu... musel jsem jej prostě vidět. Zobrazení 50.let a pokus o českou detektivku byl asi hlavní důvod proč se mi film nelíbil. Dramatické scény jsou umělé, vykrádání a přepadávání vypadá směšně a celé se to neskutečně vleče. Do toho ta hudba,která byla někdy tak hlasitá,až to rvalo uši! Sorry,ale nelíbilo se mi to. Vlastně jako skoro všechny filmy oceněnné Lvy! 2% Mimochem to,že jsou komouši zmrdi víme všichni,ale stejně... to,že je tento film inspirován skutečností automaticky neznamená,že se mi musí líbit. ()

gocatgo

Silný hlavně díky tématu, nikoliv už zpracováním, snesl bych zhruba o 15 minut delší stopáž eliminující nedořečené náhody. Přesto vynikající obsazení i navození padesátých let jak výpravou, tak atmosférou. ()

Morlok

Oceňuju skvělou atmosféru a kulisy, ale film jako celek byl pro mě průměrný. Vadil mi například pomalý posun děje, v podstatě žádná zajímavost nebo zvláštnost v příběhu, a nebýt Trojana, tak dám pravděpodobně ještě o hvězdičku méně. Podle mě je snímek nezaslouženě přeceňovaný s argumentací typu "na to, že je český, byl super". ()

zelvicka.

Přemýšlel jsem dlouho mezi 5 nebo 4 hvězdičkami, ale dám tomu rovnou 5, protože se mi to fakt líbilo. Film měl celou dobu napětí a správnou atmosféru, i na začátku, přestože se nic moc nedělo, už bylo jasné, že něco visí ve vzduchu. Další ohromný plus: obsazení. Jak zhodnotila moje polovička: "V tom filmu hrajou všichni, co u nás za něco herecky stojí." Pár jich samozřejmě ještě chybí, ale plejáda slušná, Trojan si zaslouží jakoukoliv cenu za herectví, kterou mu kdo nabídne, jeho detektvi Hakl vypadnul z nějaké americké knihy a je to frajer až to bolí (jeho nejvíce). Koch byl Trojanovi dobrým spoluhercem, zvláštně na konci... Mňam. Detektivkám se v Čechách prostě daří. Jediné vytýknutí jsou určitá nezodpovězená proč?, co se týče příběhu, ovšem bez spoilování by se to neobešlo. V každém případě 5 hvězdiček zůstává neochvějně na svém místě. ()

sona123

Český noir film? Víc než zdařilý. Některé prvky rozhodně nebyly originální, ale účel splnily. Nemusím detektivky, nudí mne...tady to bylo šmrcnuté trochou politiky, samozřejmě skvělým výběrem herců, včetně malých roliček, to si Ondříček užil, včetně své milé Issové. Vizuálně to byla lahůdka a toho si na tomto filmu cením nejvíc. Stojí za shlédnutí, pochopitelně na velkém plátně v patřičné tmě. ()

DannyBoy80

Na český film poměrně slušně natočeno i herecky si myslím, že to je docela dobré. Celé to dojíždí na scénář, který není dotažený. Chybí základní motivace, jsou zde nelogické postavy zasazené do prostředí 50tých let. Reálie jsou ok, ale zápletka zasazená do této doby už ne. ()

kuckaAFC

Včera viděno opět po cca dvou letech a pevně si stojím za hodnocením, že spolu s Je třeba zabít Sekala jde o nejlepší český thriller. Filmu dominuje hutná atmosféra děsivé mašinérie raných 50. let v Československu, kde neohrožený klaďas Trojan jde proti proudu a snaží se najít pravdu, kterou však toho času nikdo příliš znát nechce. Ondříčkův skvělý výběr exteriérů a i výkony herců ve vedlejších rolích (Norisová, Koch, Štěpnička) posouvají film mezi to nejlepší, co u nás poslední dobou vzniklo. 95% ()

Santino7

Vzhľadom na to, že daná téma je divácky veľmi zaujímavá a dalo by sa povedať, že ešte vcelku "čerstvá", od tohto filmu by som očakával niečo extra, teda aspoň by sa patrilo. Divácky ohlas, podobne ako početné filmové kritiky tomu aj nasvedčovali, takže keď som sa k tomu konečne dostal, bol som skutočne zvedavý. No a ono treba povedať, že film ako taký sa dá hodnotiť v dvoch rovinách, pričom každá z nich je zvládnutá na úplne odlišnej úrovni. Začal by som teda tou lepšou, ktorou je jednoznačne vizuálna stránka, na ktorej si tvorcovia naozaj dali záležať, často i na rôznych maličkostiach. No skrátka každý jeden záber na mňa pôsobil ako veľmi poctivo zachytené a taktiež štýlové retro. Takže v tomto smere to bolo viac než dobré. Avšak podstatne horšie to bolo už so samotným obsahom, ktorý toto krásne "zaobalenie" dosť zrážal. Dejová línia, z ktorej sa skutočne dalo vyťažiť veľa, na mňa pôsobila tak nejak kostrbato, pripadala mi do značnej miery nezvládnutá. Neviem presne, do akého štýlu sa chcel režisér s týmto snímkom zaradiť (náznaky neo-noir?!), lenže výsledok je podľa mňa nič moc. Pokiaľ chceli natočiť detektívku na úrovni, ktorá by mohla konkurovať aj v zahraničí, tak to by nemohli takto odfláknuť, pretože obsah je v porovnaní s vizuálom fakt len taký čajový odvar (v tunajších končinách sa nájde mnoho pútavejších, tie však naopak padajú na nedostatku financií atď). Atmosféra bola totižto ani nie priemerná, no a nebyť už spomínanej vizuálnej stránky, film by som možno ani nedopozeral. A ak áno, tak so značným sebazaprením. Trojan sa síce snažil, oproti ostatným jednoznačne vynikal, lenže to samo o sebe na kvalitný film žiaľ nestačí. Veľká škoda, pretože je vidno, že na tento projekt financie (aspoň ako tak dostačujúce) asi aj boli. Snáď sa niekedy podobne ladenej téme dostane aj poctivejšieho spracovania, uvidíme. 2/5 ()

mira007

Řemeslně asi nejlepší český film posledních dvaceti let. Atmosféra, obsazení, retro výprava, story která má hlavu a patu. Všechno na jedničku. ( i přes drobné boty v logice a náhodě jako častému prvku vyšetřování). ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob