Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Lachyc

Někteří vytýkají, že Hobbit není jako Pán Prstenů; jiní, že si na něj hraje a nedrží se předlohy. Nechápu ani jednu stranu. Ano, Hobbit není druhý LotR a také se místy odchýlí od knihy, nicméně podle mě se Jackson opět vyznamenal a natočil další dokonalé dílo. Možná se nedrží Tolkiena ve všech detailech, ale hlavní je, jak udržuje ducha celé knihy. Když zazněly úvodní tóny Shoreovy božské hudby a Bilbo pronesl "My dear Frodo," chtělo se mi brečet. Navíc se mi moc líbilo úvodní zpracování Ereboru a rozpracování celé trpaslické linie. A i když je škoda, že se nestačíme blížeji seznámit s jednotlivími trpaslíky, věřím, že se to dožene v dalších dílech. PS:Martin Freeman je úžasný a hádankový souboj s Glumem snad ani nešel udělat lépe. A o novozélandských scenériích, které jsou jako z jiného světa, snad ani nemusíme mluvit. ()

Kadas97

Tento film je jeden obrovský podvod na moju osobu, pred vstupom do kina som netušil, že tú malú knihu idú rozdeliť do troch častí. Najprv ma to nahnevalo potom rozosmutnilo, teraz som už len nahnevaný a natešený na nasledujúcu časť, pretože film bol dokonalý po všetkých stránkach. Vadilo mi pár zbytočných vymyslených postáv, ale to sa stráca popri ostatných pozitívach. Plný počet 10 z 10. ()

AxelWers

80%. LOTR patrí medzi moje obľúbené trilógie a všetky tri filmy sú geniálne. Hobit je tiež síce veľmi dobrý film a ako prequel sa priam žiadal a osobne som zvedavý na pokračovanie, ale nemohol som sa zbaviť pocitu, že je to niečo, čo som už videl. Jedna z vecí, čo mi trochu prekážala je tá, že hrubý dej Hobita sa podobá na Spoločenstvo prsteňa. Začiatky filmov sú dosť podobné, oba začali návštevou Gandalfa v Kraji, ako v Spoločenstve, tak aj v Hobitovi skupina cestuje naprieč Stredozemou, aby sa dostala k nejakej hore, v Spoločenstve skupina išla cez Moriu plnú škřetov (po česky je to lepšie ako po slovensky), v Hobitovi skupina išla cez zase iné jaskyne plné ďalších škřetov. Proste celé mi to pripadá ako kópia Spoločenstva. Hobbit nedosahuje kvalít pôvodnej série, ale ako s prequelom som s ním spokojný. ()

Plechpetr

Když jsem začínal koukat, byl jsem vcelku nadšený. Ale s postupem děje se ukázalo, co všechno si autůrek filmu přimyslel. Radegast hnědý? A jeho příběh v Hobitovi? Proč? Podle mě až moc zasahování do předlohy... Rád bych řekl že to bylo parádní a nadupaný, ale bylo to spíš přehnaný a naivní. Jo, Jackson se ted bude taky koupat v dolarech, ale za sprznění Hobita od Tolkiena to nestálo. Zklamání i nadšení. Nejlepší scéna zaručeně s Gollumem. A musím říct, že i poslední "zlatá" scéna stála za to. Jinak tutovej blockbuster, přecenovanej. ()

aR3Zz

Velké očekávání, nechtěl jsem být zklamán a držel jsem si raději odstup. Ale tajně jsem pořád čekal na to, až mě hobit pohltí a nepustí, jak tomu bylo u trilogie prstenu. Bohužel, nic takového se nestalo. Pěkná podívaná, ale až moc přesný opis knižní předlohy, místy přitažený za vlasy, mnohdy naopak šíleně rozvláčný. Kdybych hodnotil film samotný a nehleděl na to, co Peter Jackson už dokázel, asi bych byl mírnější, takhle mi ale zůstal pouze průměrná výpravná pohádka pro dospělé. 60% ()

cerbygerby

Neočekávanou cestu jsem velice očekával, ale po shlédnutí první půl hodinky jsem to už málem vypínal..nezáživné nudné, vůbec jsem nechápal proč toto vůbec vzniklo, ale věděl jsem že film má 2 a půl hodiny, tak jsem samozřejmě překousnul nudu a jel dál..jasný že se to pomalu rozjíždělo, když už konečně vyrazili na tu neočekávanou cestu, ale hodně pomalu..pořád se nic extra nedělo.. a navíc vše směřovalo k tomu že to bude opravdu hodně podobné jako pán prstenů.. a když se objevil milááášek říkal jsem si že je to fakt stejné!!! No nic, už jsem to dokoukal a samozřejmě závěrečné boje tomu dodaly ty správné grády, ale celkově to hodnotím jako zbytečnou věc a navíc další díl až příští rok..no to bude zase doba.. Takže za mě spíše sklamání a stěží dávám ty 4* - 70% ()

Khamsin

Pán Prstenů je trochu někde jinde - Hobit je opravdu jen malinký bráška této úžasné trilogie. I přesto si Hobit alespoň 4* zaslouží, protože i tak je to skvělý film se skvělým příběhem. Přesto víc jak 10 let staré filmové zpracování příběhu "ze stejného světa" bylo pro mě, kromě příběhu, i vizuálně daleko lepší - což vzhledem k pokroku technologií není zrovna dobrá vizitka pro Hobita (možná jsou to právě ty technologie, které to kazí - všechno takové moc umělé....). Co se mi ale opravdu nezamlouvá je snaha roztáhnout tento příběh do tří dílů - vždyť je to kniha útlejší než pouhý první díl trilogie Pána Prstenů. Tržby to zvedne, ale pro diváka to dobrý nápad není. ()

P. J. D.

Trošku jsem smutný z toho, že tento velice očekávány film, byl nakonec natočen pro zisk. Jak jinak si vysvětlit tak velkou odchylku od dějového příběhu, zaměnění některých charakteristik postav, natáhnutí děje na tři díly, či dokonce pokřivení něčeho, co měli mnozí za samozřejmé. Pokud se pokusím pominout tento kolosální fakt a podívám se na film blíže, musím říci, že není tak špatný. Herecké výkony jsou na úrovni Hollywoodských herců, jak se sluší a patří. Navíc obsazení některých méně známých tomu dodává plus. Bezpochyby je však jasné, že hlavními tahouny jsou Martin Freeman a Ian McKellen, bez nichž by film nebyl tam, kde je. Soudtrack je taktéž na dobré úrovni. Jsem rád, že se toho ujal stejný soubor, jako tomu bylo u trilogie Pána prstenů. Kamera taktéž na drobné chybky, které postřehne i běžný divák, není špatná. Jediné, co tomu kazí dojem je scénář. Jinak je verdikt jasný. Čtyři hvězdičky z pěti. ()

Pacek

Pohádkovější, krásnější, barevnější, milejší a rozhodně lepší verze pána prstenů. Jak prequely nemám rád, tenhle se velmi povedl. Sympatické prostředí ala Nový Zéland, který už ke světu Lotra patří, vás zaujme a nadchne i po tísící. Co ale dál pochválit a co naopak vytknout? Především hudební počin Misty mountains cold zpívaný Thorinem je užasný, uchu lahodící, chytlavý a řádně dojemný. Co ale vytknout (podle druhých, já knihu nečetl) jsou až příliš moc velké odchylky od knižní předlohy. Mě to ale až tak moc netrápilo, čekám na další díly. ()

bolf!k

Nemůžu si pomoc, ale Hobit je nechutný podvod na fanouškovi Pána prstenů. Ten mi nabídl temnou atmosféru, hrozivého záporáka a sympatické hrdiny, kteří mají řádný důvod vydat se na výpravu, a kterým prostě musíte fandit. Hobit místo toho nabízí infantilní zábavu, nudu, spousty zbytečných odboček, které vyplňují směšně natáhlou stopáž a pocit znechucení, že budou následovat dva další díly. Je to mé subjektivní hodnocení, ale pro mě je Hobit prostě komerční žumpa. 20% PS: Knihu jsem nečetl a celý film jsem tak marně čekal, kdy ti otravní trpaslíci (je jich 13! WTF??) konečně pochcípaj na počet, kdy je budu schopen alespoň trochu rozeznávat. ()

Othellko

Tak som sa po dlhšom váhaní dostal aj k Hobitovy. Na LOTRa sa to absolútne nechytá. Zbytočne naťahované, strašne zdĺhavé a miestami dosť nudné. Bol som dosť sklamaný. Podľa mňa je trilógia umelo vytvorená a celý dej sa naschvál naťahuje, aby tvorcovia zarobili prachy na sláve LOTRa. Žiadna scéna nebola ničím moc zaujímavá, až na pár svetlých okamihov, ale to na takýto fantasy veľkofilm podľa mňa nestačí. Skoro som zaspal, a budem fakt premýšľať či sa odhodlám a pozriem si druhý diel. Toto bolo totiž dosť nepodarené. 35% ()

KafuR

První díl Hobita mě přesvědčil o tom, že jeho natahování na tři části je v podstatě zbytečné. Což o to, ono se nějak ty dvě a půl hodiny odběhají a odskáčou, propracovaná knížka jako podklad na takové zpracování stačí, pokud ale očekáváme od tohoto filmu děj promyšlený jako u Pána prstenů, budeme nespíš zklamáni, protože se jedná v podstatě o přímočaré vyprávění popisující začátek cesty, která je jako celek klapkami roztrojena na tři samostatné části. Pokud ovšem odhlédnu od zmíněného negativa, tak můžu prohlásit, že v duchu LOTRa se aspoň zachovaly krásné exteriéry a příjemná hudba, velký rozpočet je na filmu také znát, i když se z trpaslíků stali terminátoři, kteří přežijí věci, které by stačily na srovnání města se zemí. Přesto ve mně závěr zanechává příjemné pocity, protože evokuje pocit dobré předehry pro díl následující, a zároveň mi umožnil uvědomit si, že film si i přes své nedostatky zachoval osobité kouzlo a že dokázal vrátit znovu do Středozemě, i když do trochu jiné, než jsme byli prozatím zvyklí. ()

redwik

Tak po treťom pozretí som stále takmer rovnako nadšený, ako prvom v kine. Síce som už začal znovu čítať knihu a rozdielov som našiel mnoho, musím priznať, že film sa mi asi páči viac ako kniha (Hobbita považujem za najslabšiu knihu JRR Tolkiena). Film má síce tri hodiny, aj s rozšírenou verziou, ale plynie ako po masle a po záverečnej scéne som mal chuť rovno si pustiť dvojku. Možno celkový príbeh nie je až taký mega ako v Pánovi Prsteňov, u mňa dostáva plný počet a aj miesto v mojich TOP10. Martin Freenan - Bilbo Baggins /:/ Ian McKellen - Gandalf the Grey /:/ Richard Armitage - Thorin Oakenshield /:/ Ken Stott - Balin /:/ William Kircher - Bifur /:/ James Nesbitt - Bofur /:/ Stephen Hunter - Bombur /:/ Mark Hadlow - Dori /:/ Graham McTavish - Dwalin /:/ Dean O'Gorman - Fíli /:/ Aidan Turner - Kíli /:/ Peter Hambleton - Glóin /:/ John Callen - Óin /:/ Adam Brown - Ori /:/ Jed Brophy - Nori /:/ Hugo Weaving - Elrond /:/ Cate Blanchett - Galadriel /:/ Christopher Lee - Saruman /:/ Sylvester McCoy - Radagast the Brown /:/ Andy Serkis - Gollum /:/ Lee Pace - Thranduil /:/ Ian Holm - old Bilbo /:/ Elijah Wood - Frodo ()

goni

No nic moc teda. V porovnani s panom prstenov tam nic nove nie je. Akurat sa mi zda, ze je to umelo natahovane. Celkova dlzka mohla byt kludne pod 2 hodiny a nic podstatne by tam nechybalo. Inak ale celkom pozeratelne. Super efekty, krasne scenerie a dobra akcia [01/2014]. ()

feryk

První část zklamala a stalo se přesně to, čeho se někteří báli. Roztáhnout slabou knížku na tři dlouhé filmy nebyl dobrý nápad a film je často dost rozvláčný a nic se tam neděje. Pokud budu srovnávat s Pánem prstenů, tak je to diametrální rozdíl. Mělo to mít jen dva díly... ani mi tak nevadí samotná délka, jako fakt, že tam prostě není co dát a film je uměle natahován, jak už tu někdo psal, evidentně dělaný jen pro prachy. Na můj vkus taky filmu ublížilo zaměření na 3D a v některých scénách ve 2D je to hodně patrné a vše vypadá jak v divadelních kulisách, efekty sou hodně trapné a digitální triky bijou do očí, to se fakt nepovedlo a je to hodně velký krok zpět. Některé scény sou tak prázdné a ta atmosféra, která přímo čišela z Pána prstenů tu absolutně chybí a srovnání je nutné,neb jde o stejný svět,točený stejným režisérem na stejných místech se stejnými herci. Výsledek je však o mnoho horší. Dávám čtyři hvězdičky jen proto, že mám rád svět středozemě a knižní předlohu, kdo ne, tak hvězdičku uberte. ()

Whitebeard

Je třeba se připravit na vánoční kino. Takže jsem se rozhodl sjet znovu oba díly. U prvního se nic nemění, zůstávám na hodnocení 4*. Film na svých 170 minut relativně svižně utíká. Nicméně jednička trpí příliš pohádkovým a dětským neduhem. Zpívající gobosáckej král je na mě až příliš. Rozhodně to mohlo být daleko temnější, setkání Bilba s Glumem a jejich hádanky jsou třeba naprosto špičkový. Což už se bohužel nedá říct o již zmíněnym gobos králi a celé taškařici v podzemí. Až moc přehnaný. Zakončení příjemný. ()

Cejdl

Fakt nevim co se stalo. Na jednu stranu chce být Hobit stejný jako jako byl Pán prstenů a tak kopíruje celou strukturu vyprávění ze Společenstva (epický prolog, Začátek v Hobitíně, tuny cestování, objevování krásy Roklinky, boje družiny v jeskyních atd.), což se mimochodem dalo pochopit u knížek kde Hobit Pánu prstenů předcházel a navíc to nebylo tak do očí bijící, ale u tohohle filmu je to vidět na první pohled. Na stranu druhou ale Středozem ztratila to hlavní. Kouzlo. Tohle se fakt těžko vysvětluje protože je to hlavně subjektivní pocit ale myslim že to spousta lidí moc dobře chápe. Prostě mi připadá že fakt všechno šlo k horšímu. Všechny postavy působí tentokrát tak nějak hrozně uměle (ano i Gandalf, ale hlavně třeba Saruman nebo Elrond), je to celý dost nevyrovnaný, chvíli temný, chvíli rádoby hrozně vtipný (čau Radageste, ty nejhorší postavo všech dob), snad úplně všechno je CGI (proč se táhli až na Nový Zéland, když většina scén je stejně green screen?) a korunu tomu nasazuje ten příšerný znásilněníhodný nápad udělat z tenoučký pohádkový knížky tři tříhodinový filmy což má za následek to že se v Neočekávaný cestě vlastně nic nestalo. Prostě asi největší filmový zklamání v mým životě. A proč sem tomu teda dal tři hvězdy? Protože to neni vůbec špatný film, jenom měla asi tak tisíckrát větší potenciál. Jo a Bilbo je parádní. ()

Hpatrik

Nezbývá mi než souhlasit s komentářem POMA. První shlédnutí pro mě byl velmi dychtivě očekávaný návrat do Středozemě, návrat k oblíbeným postavám a místům - tahle potřeba byla naplněna dostatečně. Po druhém shlédnutí ale vylézá na povrch příběhová chudokrevnost, kromě představování postav a budování vztahů se příběh nemá o co opřít. Stále je to ale krásná epická fantasy s přenádhernou výpravou, výbornou hudbou a zajímavými postavami, se kterými budu rád sdílet jejich dobrodružství. PS: Nejoblíbenější scény setkání Trpaslíků s Bilbem, a rozhovor Gandalfa s Galdriel v roklince. ()

caramell

Jako milovník knižní předlohy jsem na film velice těšil. Uznávám, že jsem měl asi přehnané očekávání a těšil jsem se na další filmy v kvalitě Pána Prstenů, né-li lepší. Že bych byl zklamaný, říci nemohu. Ale nebyl jsem ani nadšený, jak jsem chtěl být. Zkrátka jsem si řekl - viděl jsem technicky dokonalý film, podle úžasné předlohy, se skvělými herci, ale s nevyužitým potencionálem. Najdeme tu několik scén, které se Pánu Prstenů rozhodně vyrovnají - Všechny události v Hobitíně, veškeré scény s Glumem, okamžiky v Roklince. Ale pak tu také byly scény, které mi vyloženě zničily iluzi o filmu. A to především celé skřetí podzemí, souboj hromových obrů a NEZRANITELNOST TRPASLÍKŮ. Kdyby si Jackson odpustil ty přepálené skřety, toho hlavního skřeta se šourkem na bradě a také ty nepřehlédnutelnbé triky na každém kroku, byl bych nadšen. Ale tyto věci mi film značně zkazily. A ta snaha za každou cenu šokovat něčím masivním (hromoví obři) tomu filmu u mě taky na hodnocení nepřidala... 75% ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021