Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

tribican

Tak nevím. Film mi přišel v zásadě nudný, děj byl unylý, oproti LotR tomu chyběl ten epický pocit z velkého příběhu dějin. Další 2 díly teprve uvidím, každopádně však pro mě byl film zklamáním. Trochu to zachránil snad jen skvělý Ian McKellen. 65 % ()

KuceraJohny

Pro mě jako diváka i čtenáře byl vždycky příběh hobita o něco lepší. To se však nedá říct i o filmech. Hobit má opravdu krásný příběh a když čtete knížku, je to jak pohlazení po duši. Naopak film se tak moc snaží aby to bylo jako pohlazení po duši (mluvím o efektech), že je to nakonec takové nepříjemné. Všechno je moc pěkné až na to že místo hereckých výkonu a propracovanosti příběhu se hlavně sází na speciální digitálni triky. Já už to vyloženě nesnáším. Přijde mi že dnešní doba už je jenom o moderních tricích. Jak je možné že mě většinou vždycky když v televizi běží nějaký film třeba z osmdesátých let chytne že ho dokoukám až dokonce a u moderních filmů to tak nebývá. Důvod je jednoduchý u starších filmů s evíc hledělo na příběh. Hobit je zkrátka slabej odvar pána prstenu. Ale pro fanoušky fantasy a tolkiena stačí. Rozhodně to není špatný film akorát měl vysokou ladku. Jinak Martin Freeman je pro roli Bilba jako zrozený. I přes všechna úskalí co jsem tady napsal mě Hobit bavil. ()

ToZe99

Hned z kraje bych rád vypíchnul casting, poněvadž ten se fakt povedl. Od každého jednotlivého představitele, byť i vedlejší role, je to herecké mistrovství. Ze začátku filmu nám Jackson, stejně jako ve Společenstvu prstenu, zasadí příběh do kontextu děje a mě to vlastně přijde docela fajn, kór když je to podáno takovou to elegantní formou. A hned po uvedení se objeví sentiment, což ale diváka spíše potěší. A pak už to jede pěkným samospádem. Sice se může zdát, že film jede v jakési rutině (vnitřní pochybování - akce - usmíření), dějový vývoj tam ale je. Za mě supr. ()

Skylwalker42

Peter Jackson stejně jako George Lucas propadl černé magii mamonu a CGI. Zatímco LOTR je fantastická fantasy pohádka, ve své době nevídaná (a to moc fantasy nemusím), tak Hobit je již CGI bordel. A to velmi velký CGI bordel. Neočekávaná cesta, první část, je z celé utahané trilogie,bohužel nejlepším počinem. Zde to Jackson ještě brnká na vlnách nostalgie (Frodo, Gandalf, Kraj, Roklinka...) a scény s Glumem jsou vrcholem snímku. Kdyby to byl jeden film, myslím, že by šlo o velmi našlapaný dobrodružný velkofilm. Jenže náš milý Peter, musel cca 150 stránkovou knihu, předělat na tři dlouhé filmy...to mi hlava moc nebere. Navíc je to prostě nechutně digitální... již jsou pryč ty krásné letecké záběry na "Devítku", stíhající elfku, na překrásném Novém Zélandě. Ani Shore se svou hudební kompozicí, to nějak nezvládl. ()

Bogrant

Nostalgická maškaráda, ktorá sa neuveriteľne naťahuje, pomaly rozbieha, zaťažuje sa pre vývoj príbehu zbytočnými situáciami (trollovia, kamenní obri) a ktorá nemá jedinú nervydrásajúcu scénku. Všetko podstatné padne už v úvode a potom znovu tá istá (ne)očakávaná cesta, ktorá sa môže pýšiť jedine okúzlujucími exteriérmi Nového Zélandu a úžasnom kamerou. Jediné dva plusové body, a tiež ešte let na orloch. ()

Nataniel73

Úvodný film trilógie Hobit je jedno veľkolepé a technicky skvele natočené fantasy, ktoré má všetko, čo si milovník tohto žánru želá vidieť. Sympatické postavy trpaslíkov, ktoré vedie múdry a tak trochu prešibaný Gandalf sa konfrontujú so sedliackym a dobrosrdečným typom Hobita, ktorý má rád svoju noru a pocit tepla domova. Nakoniec sa však nechá nahovoriť na dobrodružnú výpravu, ktorej cieľ je jednoznačný. Znovu nadobudnúť stratený poklad a vniknúť do osamelej hory. Sú tu hojne využívane trikové efekty, občas trochu premrštené, občas použité nevhodne, ale pre účely filmu boli potrebné. Dej je síce trocha rozťahaný a príbeh by sa bez väčších problémov zmestil do dvoch hodín, ale megalomanstvo je Peterovi Jacksonovi vlastné. Až mám pocit, že bol natoľko zažratý do deja, že nevedel kedy skončiť a neuvedomil si, že má pred sebou ešte dva filmy. Úchvatné scény z kráľovstva elfov, podmanivá hudba Howarda Shorea (titulná melódia bez pochýb jedna z najlepších v histórii filmových soundtrackov), vizuálne nádherná podívaná, príbeh o priateľstve, odvahe, obetavosti a zmyslu pre spoločnú vec má v dnešnej plytkej dobe obzvlášť výpovednú hodnotu. A scénka, v ktorej trpaslíci spievajú titulnú pieseň ma úprimne dojala. Na záver len toľko, že film Hobit je jedným z tých, ktoré s pribúdajúcim časom dozrievajú ako víno a jeho skutočné čaro sa vynorí až po niekoľkonásobnom pozretí. Takže za mňa z odstupom času slušných 85%. ()

Zix.

Většina lidí ten film už viděla roky přede mnou, ale i já jsem se po takový hromadě let od premiéry odhodlal zkouknout prvního Hobita a moc mě teda nechytl. Co se týče příběhu, tak by to šlo kdyby byl samostatný a ne spojovaný s mnohem lepším Pánem prstenů a proto je s ním logicky porovnávanej. Samozřejmě na něj ani zdaleka nemá. Provedení taky není zrovna nejlepší a na to, že se toho tolik nestalo tak je na mě film moc dlouhý. Co mi hodně vadí, tak to buranský chování trpaslíků a zlobrů. Ne že bych očekávál něco extra, ale prostě normální jako u Pána prstenů, kde se podivně chovali jen skřeti nebo lidé pod vlivem prstenu. Už jen ten úvod v Bilbově domu působí hodně zvláštně. Hodně tam chybí příběhy jednotlivců nebo výraznější postavy, tady vyčnívá jen starý známý Gandalf, Thorin který ne vždy rozhoduje ideálně a vychcaný Bilbo. Zbytek trpaslíků je mi ukradenej a víme o nich minimum. Navíc nejsou ani nějak výjimečně šikovní, když je musel vícekrát zachránit Gandalf nebo Elfové. ()

Cardo

Opravdu jsem nečekal kolik infantilnosti uvidím - až moc. Solidně dvě hodiny se tam jen kecá, což je celkem nesnesitelné, protože právě v těchto dialozích se infantilnosti nalézá nejvíce. Vizuál fajn a příběh v základu taky. Jackson se zde až moc držel knížky a ta knížka má jeden díl a ne moc tlustý a on udělá film o 169 minutách a je to jen 1/3, což u LOTRa byl 1 díl= 1 knížka,pak není divu, že je to rozvleklé. 5,5/10. ()

Sopholojong

Najkrajsia scena s orlami vratane starsej slavnejsej trilogie... a Shore taktiez svojou hrdinskou instrumentalkou minimalne vyrovna cokolvek najlepsie z nej. "Trpajslov" som si oblubil uz od startovneho prepadnutia nory, Gandalf je este "zivelnejsi" ako v Spolocenstve a od "hadaniek v tme" to chyti tu najlepsiu stredozemsku atmosferu od starej trilogie. Plus master Jackson sa opat vytasil s bohovskym prologom o pade Morie a jej uchvateni drakom. Nadhera! Sice s viac CGI prispevkami a mensou inovaciou vdaka "pohodlnym prachom", ale stale je to ta hrava, dokonalou fantastikou prezrata "jacksonovina". ()

Colomba666

Hobita jsem četla. a nutno říci, že se tvůrci, k mému potěšení, drželi knižní předlohy, seč to šlo. Plný počet hvězd nedávám jen proto, že prostě děj první části není až tak záživný, většina času je věnována představení hlavních postav a zápletky, která bude diváky provázet dalšími dvěma celovečeráky. Freeman působí v roli mladého Bilba velmi mile, přesně, jak jej vykreslil Tolkien v knize.  S ohledem na to, pod jaký kolos tento film spadá, bych však očekávala mnohem lepší speciální efekty, jelikož, řekněme si to narovinu, mezi Hobitem a  posledním Pánem prstenů uplynulo cca 9 let, a troufám si říci, že druhý jmenovaný měl tuto stránku lépe zvládnutou; o uměle omlazeném Legolasovi se bavit nebudu, chápu, že elfové nestárnou, ale mohli to udělat trošku méně do očí bijící. ()

roswell47

Krásny začiatok trilógie Hobbita mi pripomínal začiatok Pána Prsteňa: Spoločenstvo Prsteňa. Veľmi dobre spravený scenár keďže každý: Peter Jackson je ko***, na hovno spravil scenár atď. Vy ktorí to hovoríte by ste si ani len nevrzli na jeho mieste. Peterovi Jacksonovi môžem až potlieskať za tento krásny začiatok trilógie. Keby tu nebol Tolkienov Hobbit tak by tu nebol filmový Hobbit. Ale keby tu nebol Peter Jackson tak by tu nebol kvalitný filmový Hobbit. No rozhodne film ma veľmi pobavil, občas som sa zasmial, ale teda film má pre mňa vôlu akčnosti a zábavy ako v celku. Koniec a finálny fight bol zo všetkých najlepší. Azog je proste borec. Takže za mňa slabších 5 hvezdičiek čiže 9/10. ()

Pes

Napriek rozporuplným hodnoteniam "top10" môžem s čistým svedomím povedať, že Hobit sa radí medzi moje obľúbené filmy. Milujem fantasy svety, Stredozem je moja srdcovka a to nevravím preto, že som mal v detstve špicaté ucho a volali ma elf... Tolkien vymyslel svet, z ktorého čerpajú (a nabaľujú sa) ľudia skoro 50 rokov po jeho smrti. Toto sa podarí len málo autorom. Hobit bola dojná krava, ale aspoň si tá dojná krava nesrala priamo do kýbľa s mliekom (pozdravujem Fantastické zvery). ()

NikiVai

Já Hobita miluju. Jsem okouzlena krajinou, postavami, maskami, efekty i celým příběhem. Není minuta, která by mě nudila. ()

Martin0392

První hobit od Petera Jacksona je stále poživatelný fantasy snímek. Oproti pánovi prstenu je zde velký pokles tempa (prakticky film nabírá na tempu až úplně na konci). Ono je to hlavně způsobeno tím, že celý hobit od Tolkiena je tak trošku „nudnější/pomalejší“ (tím rozhodně nemyslím, že kniha hobit je nudná/pomalá, jen poukazuji na fakt, že ve filmové podobě se mi nezdá až tak atraktivní jak jí Tolkien udělal). Peter Jackson to zvládl skvěle, perfektně si pohrál se CGI, nevyjímaje kamerou. Scénáristé odvedli velký kus práce, převést toto Tolkienovo mistrovské dílo muselo být opravdu namáhavé a těžké, pár nedostatků se zde taktéž najdou, v poměru nám tu ale spíše převládají klady. Howard Shore se svým opětovně skvělým fantasy soundtrackem exceluje. Martin Freeman jako Bilbo na mne působí vcelku smělým krokem od Petera Jacksona, ovšem po zhlédnutí jsem byl přesvědčen, že Jackson neudělal špatnou volbu. Čnějící Ian McKellen nevyjímaje. Peterovi Jacksonovi se už nepodařilo vytvořit tak skvělé dílo jaké několikrát vytvořil, ale svou cenu si taktéž mezi publikem získal a rozhodně myslím, že oprávněně. 4-/5 ()

Dusty56

Kvalitní dobrodružný film, vlastně docela pohádka pro dospělé. Pán prstenů se mi nikdy nelíbil, nebylo mi sympatické jeho obsazení ani množství fantasy prvků. Zde je obsazení skvělé, Martin Freeman do role Bilba náramně pasuje, stejně tak obsazení trpaslíků je skvělé a od druhého filmu zde hraje jedna z mých nejoblíbenějších hereček Evangeline Lilly. A fantasy prvků zde také není tolik a dali se ignorovat, takže jsem to vnímal spíš jako dobrodružný film a byl jsem docela spokojen. 85% ()

Dr.Zed

Předem musím říct, grafická čas filmu byla jako obvikle perfektně provedena. Film sám o sobě přivede diváka do samého počátku všech doprodružství, je zde vysvětleno hodně návazností na Pána prstenů. Také se zde seznámíme z mladým Bilbem. Nooo a jak je zvikem, není vyprava za dobrodružstvím solová hra a proto se seznámíme i z hrdinovími společníky. Musím říct, že společníci v Hobitovy jsou mnohem veselejší než v Pánovy prstenu ale tak vrahouský. Je to banda svérazných společíků. Noo a když máme hrdinu musíme mít i záporáka. Tyto postavi každa znich byla jen tak mírně představena, rozsáhlost je u každeho záporáka různa ale myslím si osobně že u některých se to mohlo lépe udělat ale zas u jednoho se pěkně zanechalo v co největší tajnosti a tím se má člověk na co těšit v dalších dílech. Další né moc pro mě pekná zaležitost byla prolínání se scén, místama mi přislo že sleduji Pána prstenu a ne nový film. Ale musím zhodnotit, že na začatek a nakousnutí příbehu který má víc pohádkoví nádech bylo docela slušne a člověk si přisel jak na srandu tak i napětí, proto odemne dostává slušných 80% (3D, dabing, Kino) ()

Naty94

Pohádka, která se snaží být komedií a zároveň předzvěstí příšerně temné hrozby. Stejná hudba, stejné efekty, stejná světla, větší stopáž. Za důsledek to má bohužel směšný kýč, plácanici čehosi nudného. Tvůrci se snažili z normální pohádky udělat epický zážitek, bohužel tak to ale nefunguje. Tempo je pomalé, nekonečně, zfilmována je doopravdy stránka od stránky a k tomu je do mísy přimíchána špetka "Mordoru", aby si průměrný divák nepřipadal ošizen o to "velký drama a bitky". Vrcholem směšnosti byly nelogické rozdíly ve vlastnostech a schopnostech postav, hudba, která v předchozí trilogii podkreslovala scénu finálního boje, zde doprovází boj naprosto nepodstatný pro děj jako takový, Saruman, nejvyšší čaroděj, si vykládá řeči jako někde v hospodě na poradě s nejvyššími mocnosti Středozemě. Zkrátka, splácejte páté přes deváté, když nevíte, jak děj posunout dál, dejte tam obřího skřeta a všemohoucího čaroděje (oni si nějak poradí), přidejte oblíbenou postavu z LOTR trilogie (dialogy neřešte, to totiž diváka absolutně nezajímá), přisypte trochu temna, protože Nazghuly všichni žerou, dochuťte párem písniček a máte bezvadnou pecku letošního roku - The Hobbit: An Unexpected Journey. Dávám 3 hvězdičky, ale jen proto, že je to Středozem, země má zaslíbená. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele