Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

134jan134

Něco mi tu napoprvé chybělo.... moc chybělo. Ale po tom, co se člověk smíří s tím že Hobit je pohádka, a PJ ji pouze převedl na filmové plátno s tím že ji poněkud "vylepšil" některými scénami a dodatky tak bude vlastně rád že to tak dopadlo. Až se zhrzený fanoušek LoTRa smíří s tím že Velký Skřet není hrůzu nahánějící přerostlý Uruk-hai ale bečka sádla co si zpívá na latríně a pozná prastaré meče i trpaslíka kterého v životě neviděl, bude vesměs spokojen. Kdyby PJ změnil vzhled těch skřetů a goblinů na LoTR style, trošku pokrátil to pronásledování a chování Radagasta i Skřetího náčelníka tak bych byl asi nadšen. Vlastně mě tu LoTR atmosféru kazili i mluvící trollové. Jenže změnou některých těchto věcí by se pítr brutálně vzdálil předloze, tudíž by ode mě nebylo moc fér mu tyto věci vyčítat. Vlastně ani nevím proč dávám čtyři hvězdy, pět by tomu slušelo víc. ()

Hannina

Po monster-úspěšné trilogii Pána prstenů se Peter Jackson vytasil s dalším filmem, jehož děj se odehrává ve Středozemi. Režisér se neúspěchu bát nemusel, širokou základnu fanoušků měl film ještě před slavnostní premiérou. Hvězdné obsazení nových rolí (Martin Freeman) a o pár let starší, vylepšené známé tváře v o pár desítek let mladších rolí (dámským osazenstvem zbožňovaný Orlando). Musím vyzdvihnout, že Neočekávaná cesta je z hobití trilogie nejvydařenější. Malebně známé zvlněné křivky Kraje, skvěle propracovaný interiér hobití nory nebo např. zlobří hádka. Ovšem ráda bych alespoň v nejmenším porovnala oblíbenou knihu s filmem, který je uměle nastavovaný do tří částí. Tolkien v knize Hobit, narozdíl od Pána prstenů, vytvořil pohádkovou atmosféru Středozemě, do které Bilbo Pytlík se svými trpasličími kolegy skvěle zapadá. Kniha je protkaná básničkami, písněmi a kniha je, co se vážnosti příběhu týče, cíleně na jiné úrovni než LOTR. Film režiséra Jacksona nám oproti tomu nabízí gradující trhák, plný násilných vražd a nekonečných duelů (odkazuji na Bitvu pěti armád). Samozřejmě splnil co se od něj očekávalo, polovina diváků knihu ani nečetlo, ale tři filmy ředěné akce jistě zklamaly nejednoho Tolkienova fanouška. Atmosféru, která by odpovídala, opouštíme s koncem scény se zlobry, ne-li s odchodem z Kraje. Na druhou stranu jsem si tento vrcholně komerční film docela užila a i přes výše uvedené vady na vyumělkováné středozemnosti užila. S vypětím sil (po opomenutí všech přidaných zápletek/postav/smrtí pro komerční úspěch) 4 hvězdy. ()

Tishe

Ehm, k nejoblíbenějšímu filmu se těžko vyjadřuje a po názorech literárních géniů a výplodů jejich mozků které při jejich vypatlanosti bych byla schopna považovat za ještě lepší fantasy, než je první Hobit, by se to neobešlo bez dosti jadrných poznámek, takže to nakonec přejdeme bez komentáře k filmu samotnému. ()

Tumbik

Skvělý film, hlavně díky vynikajícímu výkonu Martina Freemana, který se své role ujal naprosto skvěle. Hudba, efekty apod. byly perfektní. Byl bych dal 100%, ale vadilo mi, jak film celkem často odbočuje od knihy. Edit: Uvědomil jsem si, po opětovném zhlédnutí, že je luxusní, jak film Jackson dokázal zpracovat, protože jinak by to byla jenom nudná pohádka. :-) Takže 100%!!! ()

AdaProfa

Mimořádně vydařené zpracování 1. části Hobita, v pohodě srovnatelné s Pánem prstenů, což bohužel o dalších dvou pokračováních říci nemohu. Ačkoliv byl Hobit napsán spíše jako pohádka pro děti a celý děj knihy je tak viděn jen očima hlavní postavy, režisér Jackson z něj udělal rozsáhlý dobrodružný fantasy příběh, který se nezabývá jen vlastním Bilbovým dobrodružstvím, což je vcelku fajn. Tento díl se ani tolik neodkloňuje od knižní předlohy (na rozdíl od pokračovacích dílů). Jen to Jackson udělal jako Bilbovo vyprávění, čímž tak krásně navázal na dříve natočeného Pána prstenů, aby to lidé neznající Tolkienovy knihy lépe pobrali. Excelentní film plný napětí, dobrodružství a hrdinství, po jehož prvním zhlédnutí v kině jsem byl nesmírně překvapen. Plno vynikajících scén, z nichž ta, kdy se trpaslíci sejdou v Bilbově noře, a ta s Glumem jsou obzvláš povedené, výborná hudba, kostýmy, dialogy, postavy atd. Filmu pak jednoznačně dominuje to nádherné prostředí starého dobrého Nového Zélandu. Výborné! ()

NeOn1702

Je to teprve takový rozjezd. K těm nejlepším scénám téhle série, která je ale celá hodně rozvleklá, se totiž dostaneme až později. Oproti prvnímu dílu Pána prstenů je zde mnohem méně akce. I přes pomalejší začátek, se ale do napínavějších momentů před koncem filmu přece jen dostaneme. Slušně koukatelný film, který je pro pochopení celé zápletky naprosto klíčový. Jeho ambice ale byly trošku někde jinde. ()

sluza

Všechna čest peteru jacksonu.Výborné kostýmy masky excelentní efekty a příbeh dodáva tomuto filmu nepopsatelnou atmosféru která vás zavede do středozemě mezi elfy trpaslíky a spoustu podivných skřetú.Určitě stojí za zhlédnutí,akorát upozorňuji tento film je vysoce návykoví :) ()

Naby

Pekny zacatek celeho pribehu, hodne podobny tomu z panu prstenu. Bohuzel i svoji pocatecni zdlouhavosti (videl jsem rovnou SE verzi, tak nevim jestli to je jenom tam). Jinak paradni velkofilm co si drzi svoji kvalitu celkem 4,3* ()

Danny.cz

Úvodní část hobití trilogie trpí hned několika problémy. První z nich bije do očí prakticky celou stopáž - film měl být evidentně novým Společenstvem prstenu. Jacksonova snaha o to je tak očividná, že ještě zdůrazňuje její kvalitativní nesrovnatelnost s Pánem prstenů. Hobit totiž nemá nosnou zápletku, zlo, kterému by hrdinové mohli čelit, atmosféru, památné LOTRovské scény. Kromě toho se poměrně míjí žánrem, protože se jedná o hravou předigitalizovanou pohádku, kde jsou živí herci vlastně jen do počtu. Být to od Pixaru, v podstatě by se nic nezměnilo. A o čem že to Hobit je? Parta trpaslíků, čaroděj a hobit se vydávají na cestu k Osamělé hoře, ztracenému trpasličímu domovu, kam nakonec dorazí a cestou najde Bilbo prsten. To je vše... A celé to má skoro tři hodiny. Proč? To je mi záhadou, stejně jako motivace a myšlenkové pochody většiny postav. Jakoby všichni přítomní dopředu znali kompletní scénář celého svého dobrodružství a nechtěli z něj ustoupit. Film je v podstě spleť samoúčelných scén a dialogů, při kterých se člověk dlouhé minuty nudí, aby potom vše důležité proběhlo naopak příliš rychle. Navíc je vše jaksi nekonzistentní a uměle poslepované. Zcela drolící se první hodinu naštěstí na celé čáře zachraňují Glum a slibný konec, který dává naději do dalších pokračování. - 60% ()

Tom_17

Musím uznat, že je umění natáhnout děj jedné a vcelku ne dlouhé knížky do tří tříhodinových filmů za účelem snad jen zisku. Neviděl jsem v tom touhu vytvořit něco epického, jako je LOTR. Děj prvního dílu trilogie ne neuvěřitelně a zbytečně protáhlý a ze začátku dost nudný. Když přeskočíte prvních 45 minut, tak o nic nepřijdete a akorát uvidíte, že se Bilbo konečně vydal na cestu. Raději než vidět znovu první díl si přečtu prvních 100 stránek knížky a bude to mnohem lepší, i přes Tolkienovo popisování - 3 *** ()

SaMaeL98

Ač tento prequel nemůže nikdy dosáhnout kvalit Pána prstenů, jedná se o jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. Mimo much jako je velice přehnaná digitalizace, oproti Pánovi prstenů příliš humorně pojaté (možná to není na škodu, přece jen Hobit měla být kniha pro děti) a některé nesrovnalosti s knihou (kterých má ale LOTR také až kam) se jedná o dobře natočený film na úrovni, který jsem viděl nesčetněkrát a nesčetněkrát ho ještě uvidím. ()

jenspifa

Hezký sequel Pánovi Prstenů, ale jeho kvalitám se nevyrovná. Ale i tak jsem potěšen krásnou krajinou a zas příběhově uspokojen. I když CGI by mohlo být méně. 80% ()

Mistr119

Film má některé dobré citáty Gandalfa, jako že "malé prosté činy obyčejných lidí dokáží velké věci" nebo "daleko větší hrdinství je život ušetřit než vzít" (přičemž použito ve filmu na odůvodnění přežití Gluma po kontaktu s Bilbem), ale film trošku kazí americké akční momenty, které jsou anti-realistické, jenom na efekt a normálně by hrdinové už 10x během 1. dílu zemřeli po pádu z výšky nebo s rozdrvenýma kostma. ()

PoprockCZ

Jedním slovem NUDA. Dokoukat film do konce jsem byla schopná jen s častým přetáčením. Scenérie může být hezká, kostýmy promakané a prostředí vymodelované do detailu, ale film stojí na scénáři, na ději a to Hobitovi bohužel schází. Je to celé o ničem. Už když počáteční scéna z hostinou trvala 30 minut, říkala jsem si, že tohle nebude film pro mě. Nejradši bych to sestřihla tak na půlku a ještě nakombinovala s dalšími díly. Po dlouhé době jsem taky sledovala film (bohužel) s českým dabingem. Spíš než velkolepě to vyznělo jako parodie. A nejvíce mě dostávalo, že kdykoli se objevil nějaký nový předmět, tak postavy hned začaly: "Jo, to je tohlecto od támhletoho, co to našel támhle." - Krkolomné popisy, které vše jen zesložiťovaly a přitom neměly žádný zásadní význam → parodie. Možná by to bylo úspěšnější jako výpravný seriál než jako tři 3h filmy. ()

Stinger78

Dlouho jsem tomu odolávat a až dnes dal první díl. A prostě ne... Moc dlouhé a osnova někam jdeme, tam se něco podělá, Gandalf se objeví na poslední chvíli a nějak zasáhne, se docela brzy omrzí. A nenapravilo to ani několik skvělých scén, kdy jsem opravdu čekal na rozuzlení. Na tříhodinový film je to docela málo. ()

tribican

Tak nevím. Film mi přišel v zásadě nudný, děj byl unylý, oproti LotR tomu chyběl ten epický pocit z velkého příběhu dějin. Další 2 díly teprve uvidím, každopádně však pro mě byl film zklamáním. Trochu to zachránil snad jen skvělý Ian McKellen. 65 % ()

KuceraJohny

Pro mě jako diváka i čtenáře byl vždycky příběh hobita o něco lepší. To se však nedá říct i o filmech. Hobit má opravdu krásný příběh a když čtete knížku, je to jak pohlazení po duši. Naopak film se tak moc snaží aby to bylo jako pohlazení po duši (mluvím o efektech), že je to nakonec takové nepříjemné. Všechno je moc pěkné až na to že místo hereckých výkonu a propracovanosti příběhu se hlavně sází na speciální digitálni triky. Já už to vyloženě nesnáším. Přijde mi že dnešní doba už je jenom o moderních tricích. Jak je možné že mě většinou vždycky když v televizi běží nějaký film třeba z osmdesátých let chytne že ho dokoukám až dokonce a u moderních filmů to tak nebývá. Důvod je jednoduchý u starších filmů s evíc hledělo na příběh. Hobit je zkrátka slabej odvar pána prstenu. Ale pro fanoušky fantasy a tolkiena stačí. Rozhodně to není špatný film akorát měl vysokou ladku. Jinak Martin Freeman je pro roli Bilba jako zrozený. I přes všechna úskalí co jsem tady napsal mě Hobit bavil. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021