Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Kharsh

Je škoda, že většina trpaslíků slouží jen jako křoví. Snad dostanou větší prostor v dalších dílech. Chápu, že je to náročné, když jich je tolik, ale tak zasloužili by si to. Přesto mne to velmi bavilo. :-) Těším se na další díly. Saruman a Galadriel potěší, "Nekromant" z Dol-Guldur navnadí... a 13 trpaslíků zabije. :-) a Radagast na houbičkách je zkrátka frajer. ()

strikeman

První díl chystané "nakonectrilogie" nepřináší vlastně nic nového, jen obkresluje šablonu Pána prstenů. Bohužel je ještě více roztahaný, místy přeslazený a zejména v první půli i vcelku nudný. Když se pak v poslední čtvrtině něco obstojného začne dít, přichází konec a dvouleté čekání na to, jak a jestli bude příběh gradovat. Z kina jsem odcházel s velkými rozpaky... 50% ... Po delší době jsem se rozhodl dát tomuto počinu druhou šanci a musím říct, že prvně jsem byl asi trochu přísný :-) 70% ()

Rafaelos

Když člověk shlédne pána prstenů, cítí z toho tu velkolepost a vidí vše dokonale sladěno. V hobitovi jsem se toho pocitu nedočkal. Jak už někdo poznamenal dříve, člověk opustí kino a za pár hodin (i dříve) je mu, jak kdyby žádného hobita neviděl. Sem tam zdlouhavé až to začíná nudit, ale jinak dobré. nájezdy kamerou, efekty, herecké výkony, hudba je super. hodnotím 3,5 hvězdy ()

Zajdo

Vždy mi bolo ľúto, že som nevidel LOTRa v kine a vždy som dúfal, že sa Jackson pustí do Hobita a splní mi môj sen vidieť Stredozem na veľkom plátne. Som rád, že som sa dočkal, bavil som sa neskutočne. Nič vo filme mi neprišlo zbytočné, možno pár vtípkov si mohol odpustiť,no nenudil som sa ani sekundu. Knihy som čítal aj pána prsteňov aj hobita a vedel som, že sú to rozdielne knihy a preto je logické, že sú rozdielne aj filmy a bolo by hlúpe ich porovnávať, každý si ide svojou vlastnou cestou. Hobit je krásny, zábavný, strhujúci so skvelou hudbou. Martin Freeman dokonalý, Gandalf klasika :). Nebude ľahké čakať na druhý diel celý rok. ()

sgt.paper

166 minut a s toho asi posledních dvacet za něco stálo. Začátek ze kterýho by jste nejradši utekl prostě hrůza, hrůza, hrůza. Jinak doufám že se jim další dva díly povedou víc. ()

Majkak

Sázka na jistotu, jak vydělat peníze se zárukou. Některé scény roztahané za hranicí lidskosti, u epizody s Glumem (hádanky bylo jediné, co se dalo snést) nekonečné čekání na okamžik, kdy si Bilbo konečně nasadí prsten. Chybí vznešenost Pána prstenů, pokus o zcivilnění není šťastnou inovací. Je z toho střečkovité pobíhání z jednoho místa na druhé. Kulisy zůstaly, obsah odešel. ()

Rannveig

Škoda že místo třinácti trpaslíků, tvoří družinku tak maximálně 4-5 trpaslíků, pak 5-6 mužů a asi tři hezouncí manekýni. :-/ Docela jsem se těšil na ty "opuchlé" trpaslíky ze společenstva, kteří se zde vyskytují pouze v retrospektivě. :-/ Film není špatný, ale nějak tomu chybí (paradoxně) reálnost, jako třeba u Společenstva, kde vše až na vyjímky působilo hmatatelně - ne tak nechutně počítačově. Něco jako úžasný loutkový Yoda vs počítačový zelený skřetoid. :-/ A Howard Shore je vyčerpaný. Kopíruje sám sebe z původní trilogie a přináší jediný nový motiv, nekonečně opakovaný po celý film. ()

Clu

Peter Jackson nezklamal. Hobbit (An Unexpected Journey) je promyšleně strukturovaná, svět Pána prstenů kouzelně představující, chytrá, poučná, zábavná i napínavá pohádka. A tak to má být, neboť originální kniha Hobbit pohádkou je, narozdíl od Pána prstenů. A tuto zákeřnou odbočku žánru Peter zvládnul mistrně, stejně jako adaptaci jako takovou, opět si prostě nemůžeme stěžovat. Na několikáté shlédnutí se navíc Hobbit nezdá ani zdaleka tak dlouhý jako poprvé v kině. Všechno tam má své místo, odsýpá a zapadá do sebe. Milý humor střídá fajn akci, nemůžu si pomoct, funguje to, čím víc nad tím přemýšlím, skoro všechno. Co z toho ale dělá masterpiece je scéna s Glumem. Tahle vtipná a zároveň napínavá, komorně divadelní scénka, by mohla jít rovnou do učebnic filmařiny, scénáristiky a herectví, včetně technického zvládnutí motion capture procesu s Andy Serkisem. Solidní práce na tomto filmu ve mě zanechává příjemný pocit, že Peter Jackson nadále ví, co dělá, a ten vede k naději, že nás jeho největší trumfy teprve čekají v dalších dílech. ()

danek22

Nemůžu si pomoct, ale v žánru fantasy se dlouho nic tak hodně dobrého nenatočilo, naposledy to byl Pán Prstenů: Návrat krále. Ale tohle je jiné než Pán prstenů, je to skvělá pohádka plná fantasie. Skvělá výprava, herci, lokace, rekvizity, hudba vše tu funguje na výbornou, celý film je jako na houpačce a udrží diváka v pozoru, rozhodně se těším na další dva díly. ()

Eluin

Tak jsem viděl Hobita... Předně bych ale asi měl zmínit, že myšlenka rozdělit filmového Hobita na 3 části se mi vůbec nelíbí. Přijde mi to (kniha má cca 260 stran!!) jako ždímání peněž a ždímání peněz a......do třetice rovněž ždímání peněz. Buď jak buď, první část oné "trilogie" zahrnuje zhruba prvních osmdesát stran knihy (podle mého vydání z roku 1994 v MF), o příběhu tu asi ani nemá cenu moc psát, protože je na světě jen málo knih, jejichž děj by byl ještě známější. Jacksonovi a jeho suitě se nicméně sluší připsat ke cti, že těch 169 minut vyplnili poměrně slušně. To, co je v knize třeba jen lehce naznačeno, je zde vždy slušně rozpracováno, a to tak, že se "původní text" a "novinky" vzájemně vůbec netlučou. V takový okamžik člověk skoro zapomene, že i třeba s těmi zlobry se bojovalo trochu jinak... Jackson prostě umí vdechnout Tolkienovu světu svůj osobitý ráz, který se ale nemusí pochopitelně líbit každému. Když jsem Hobita před těmi nějakými 18 lety četl, tak jsem si mnoho věcí představoval jinak. Bylo to pro mě "jen" taková milá pohádka o putování, psána laskavým a trochu humorným jazykem. Filmová verze je jiná, snaží se být vážnější, temnější a o poznání naléhavější (i tady lze ale nalézt několik odlehčených momentů). Ne, neberu to jako chybu filmu, jednoduše se jedná o Jacksonovu (a del Torovu) verzi, která funguje velmi dobře a ještě lépe se na ni dívá. A velice snadno pohltí. ()

Iwiiik

Na snímek jako je Hobbit: An Unexpected Journey, je velmi složité psát objektivní komentář. Co lze říci k adaptaci nejlepší knihy uznávaného, světového autora, na kterou producenti sehnali obludné množství financí a kterou zasadil oscarový režisér do nejkrásnější země naší planety? Může takový projekt vůbec dopadnout špatně? Scénář, který se vcelku obstojně drží Tolkienovy předlohy, vychází z nejslavnější fantasy legendy v historii a herecké výkony i technické aspekty snímku, jsou přímo úměrné rozpočtu. Zbývá tedy už jen otázka, zda jste fanda do fantasy či ne.. Jacksonův rozjezd hobití trilogie, opravdu není vhodným objektem pro polemiku, zda se podařilo natočit dobrý či špatný film. Já jsem nadměrně spokojen! ()

pilarius

Ani odfláknutý český dabing společně s nekvalitním ozvučením v kině, ani nadužívání počítačové animace přímo ve filmu, ani některé nelogičnosti ve vyprávění (jaký asi typ vojenské pomoci očekávali trpaslíci od elfů, když sami zdrhali?) mi nemohly pokazit toto "pokračování" krále moderní fantasy. Je to pohádkovější (což má být), ale je to taky stejně dobré jako starý známý LOTR. Ty necelé tři hodiny utekly jako nic a snesl bych nejspíš všechny tři filmy jako jeden desetihodinový blok hned na místě, a to prosím bez přípravy. :) ()

optimus0s

99%...Zpátky ve staré známe Středozemi:-)už podle knížky bylo jasné, že filmový Hobit, bude odlehčený, pohádkovější. Když se tedy pohádka sejde s Pánem prstenů, tak nevzniknou Letopisy Narnie, ale Hobit, vynikající mix, který v sobě má tu správnou tolkienovskou poetiku. Když jsem se dozvěděl, že Jackson chce rozdělit Hobita na tři díly, nechápal jsem, co chce do zbylých dílů nacpat. Teď mi to už je jasné. Naplno totiž využívá celé Středozemě a jejich nejdůležitějších postav. Pro fanoušky to je pastva pro oči i uši. Jackson měl opět šťastnou ruku při výběru herců, hlavně přesně trefil Bilba. Martin Freeman je pro tu roli jako stvořený. To není možné jak moc se podobá Bilbovi z knížky a jak si je podobný s "původním" Bilbem z Pána prstenů. Dál by se toho dalo napsat tolik o tomto filmu...triky, hudba, jednotlivé scény dovedené k dokonalosti, kamera a záběry z Nového Zélandu, úžasný začátek určitě úžasné trilogie :-) více na http://blog.snowskyfilm.com/?p=319 ()

Luk Skywalker

Knižní předlohu jsem nečetl stejně jako u Pána prstenů. Film je hodně podobný Pánovi prstenů, ať už je to lokacemi, které poznáte, ale nyní je postavy procházejí jinudy a navazují na ně nějaký jiný les či hory, či uvidíte postavy, které znáte z "dřívějška" (není to ten pravý výraz, když je to dějově o 60 let dříve než první díl Pána prstenů), ale nebyl by problém tím začít a po odvysíláni všech častí se podívat na Pána prstenů (v tomto případě by vadil jen ten rozhovor s Frodem, ale ten není nijak zásadní a dle mého názoru zbytečný). Stopáž je dlouhá dokážu si představit tento film kratší o 40-50 minut, jelikož prostor pro střih tu je (zbytečné záběry - kamenní obři, písničky - asi potěší jen oddané fandy knihy). Glum je tradičně skvělý a je to dobře zahrané i v případě dalších postav. Hudba epická, ale místy bych volil sborově nezpívanou pasáž a dal radši jen hudbu, bo pak to připomíná Hvězdné války. Na další díl nejspíš do kina zajdu, ale podle názvu nám obavy z třetího filmu, ale na druhou stranu bude námět knihy využit nejspíše bezezbytku. ()

Napospas

Všechny ty vaše 0-4* si strčte za klobouk. Knižního jsem si dal pro zopakování asi měsíc před návštěvou kina, omylem jsem byl na verzi s cz dabingem, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem se bál. Herecké obsazení výborné, vizual parádní, přesnost kniha/film není vždy na 100%, ale nevadilo mi to ani trochu (že se dočkáme vyhnání nekromanta je super), hudba skvělá (opravdu bych lidi, kteří nadávají na to, že hudba je podobná LoTRovi poslal klidně do pr*ele, já bych naopak byl naštvaný, kdyby byla úplně jiná). Stopáž víc než příjemná, nemusel jsem na záchod, ještě bych pár minutek i snesl a uteklo mi to velice svižně, takže nakonec snad jediné, co mi doopravdy vadí, jsou nové a pěkně hnusné hobití nohy a rozdělení na celkem 3 díly. Suma sumárum velice povedené a navnaďující na další díly. 90% ()

Adm.Nelson

Far away from Misty Mountains cold. /// Vďaka, Peter Jackson, že si ma tam opäť dostal. Na začiatku roka som si myslel, že najviac sa v kine budem kochať na Temnom rytierovi alebo Agentovi Jeho veličenstva, no oba tieto filmy ostali v tieni svojich predchodcov, a tak to najlepšie muselo prísť nakoniec. Ako fanúšik knihy veľmi oceňujem to, že prakticky všetko je zachované, má to atmosféru, mnoho skvelých scén (áno, Glum vedie), a po sklamaní z druhej série Hry o tróny je moja fantasychtivá duša znovu uspokojená. 10/10 ()

Colleague

Ani Gandalfovy jasně viditelné kontaktní čočky mi nepřesvědčily. Tohle má k první trilogii hodně daleko. Občal jsem si říkal, jestli to má režisér zapotřebí cpát do filmu průpovídky o alergii, golfu nebo dlouhodobém vkladu, ale většině diváků to asi nevadí. V Pánu Prstenů se nové potvory objevovaly nějak pozvolně, tady je to co chvíle to nová potvora, takže když už si říkáte, že prostě nemají šanci se ze sevření dostat, tak se prostě objeví nová potvora, která pomůže, vše samozřejmě na poslední chvíli aby se neřeklo. Hrůza. ()

Kopi1

Konečně jsme se dočkali! Po 9 letech, co byl v kinech poslední LOTR, se Peter Jackson vrací zpět na plátna a spolu s ním nám známý Hobbit Bilbo Bagins o kterym toho v LOTRovi moc nebylo a to je také důvod, proč jsem se na tento film tak těšil. Nejprve musim vyzdvihnout výkon Martina Freemana, kterýmu mi připadá, byla tato role souzená odjakživa. Přesně takovéhoto hobita jsem si podle knížky představoval a Martin mé očekávání splnil tak skvěle, že si knížku čtu zase znova. Co se týče trpaslíků, je to takové rozsporuplné. Někteří na mě udělali příjemný dojem a někteří naopak, tak přesně nevim, co si o nich mám myslet, nebo jestli to tak Jackson zamýšlel...Musim podotknout, že se Jackson drží příběhu do posledního puntíku. Až tedy na Azoga, kterýho nevim proč ho do toho zakomponoval, když v knížce o něm nebyla ani zmínka a i kvůli němu film trošku pokulhává, ale třeba nás chce Jackson něčim překvapit. Začátek filmu je sice zdlouhavý, ale po nějaké chvíli se na nás dostane ta akce na kterou jsme se těšili - hloupí trolové (a pár vtipných scének - Luphobit), návštěva Elronda, bitva skalních obrů, na kterých si Jackson opravdu vyhrál, dále zajetí trpaslíků a Bilbovy hádanky s Glumem, na které pochybuji, že někdo přišel při tak krátkých intervalech a nakonec záchrana trpaslíků orly. Jedná se o skvělou podívanou a fanouškové série (jako já) by si to rozhodně neměli nechat ujít, ale všichni víme, že jsme přeci jenom čekali ještě něco víc. Uvidíme, co přinesou další dva díly. ()

Hapretor

Jedním slovem NUDA! Více slovy: Nečekal jsem nic extra. Potvrdilo se. Je evidentní, že jde Petrovi jen o prachy. Tři díly jsou úplně zbytečné, pozná to kdekdo, i ten, co knížku nečetl. Jen pro fandy, a to jen ty radikální. Děj lze popsat - jdeme, jdeme, triky v podobě několika oblud, jdeme, jdeme, triky v podobě několika oblud, atd. Chvílemi vyloženě stupidní - ano, Hobit má být pro děti, jenže ani ty děti nejsou tak stupidní, aby tady všechno spolkly i s navijákem. Jediné překvapení je herec Martin Freeman, který je jako Hobit, pro mě, nejvíce sympatický a tímto strká Froda - Eliáše Úda a ostatní nesympatické herce Hobitů do kapsy ještě rychleji než Gloomova miláška. Další překvapení, nebo spíše omyl - Thorin opravdu nevypadá jako trpaslík. Vypadá jako normální člověk. Tohle je fakt nevychytávka jako prase. Přitom kostými a make-up je dokonalý. Jsem velmi rád, že jsem za toto nedal 180kč jen kvůli 3D. Druhý díl i třetí klidně vynechám. P.S. český dabing působí dost debilně. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele