Reklama

Reklama

V síti CIA

(seriál)
Trailer

Epizody(3)

Historie studené války v americké minisérii. Román Roberta Littella The Company (2002) se brzy po svém vydání (do češtiny zatím přeložen nebyl) stal bestsellerem a sklidil i řadu velmi pochvalných recenzí. Autor v něm líčí osudy skutečných i fiktivních postav v letech 1950–1995, tedy v době, kterou označujeme slovy „studená válka". O pět let později byl román zpracován do podoby třídílné minisérie, která dostala český název V síti CIA. Vypravěčem příběhu je Jack McCauliffe (Chris O'Donnell), naverbovaný do Ústřední zpravodajské služby jako student (i s několika spolužáky) a pomalu stoupající v průběhu let až na pozici zkušeného agenta. Stává se svědkem historických událostí, od špionážních hrátek v rozděleném Berlíně, přes lidové povstání v Budapešti a nezdařené vylodění v Zátoce sviní na Kubě až po kolaps sovětského impéria. Celým dílem se jako červená nit táhne vděčný motiv dlouho bezvýsledného pátrání po sovětském krtkovi ve vedení CIA, jež je soubojem dvou mužů, kteří se nikdy nesetkají tváří v tvář – Jackova šéfa Harveyho Torritiho, přezdívaného Čaroděj (Alfred Molina), a plukovníka KGB Žilova, známého pod přízviskem Starik (Ulrich Thomsen). Objevuje se tu i řada skutečných postav – vedle politických špiček na obou stranách barikády např. šéf oddělení kontrašpionáže CIA James Angleton (Michael Keaton ve vynikající herecké kreaci), proslulý britský špion Kim Philby, ředitel CIA Allen Dulles či mafiánský boss Sam Giancana. Minisérie V síti CIA figurovala prominentně při výročních oceněních, mj. získala Emmy za hudební doprovod (skladatel Jeff Beal) a pět dalších nominací (včetně režie), a navíc nominaci na Zlatý glóbus v kategorii televizních filmů a minisérií. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (83)

Aiax 

všechny recenze uživatele

Ze začátku hrůza, už tak dlouhou stopáž a nevábnou production value dále umrtvují neuvěřitelně pitomé milostné linie jak z předválečných filmů Oldřicha Nového, první díl držel nad vodou jen Alfred Molina a fantastický Michael Keaton. Druhý díl už je ale vynikající, Maďarsko a hlavně Bay of Pigs mají koule a Michael Keaton se rozehrává do životní majstrole. Třetí díl korunuje tuto minisérii jako zlatý hřeb, v postavách Keatonovy Matky, Jevgenije, Starika či sovětských dvojitých agentů se dokonale odráží stáří a marnost konce jedné neuvěřitelné éry moderní historie. The Company rozhodně stojí za shlédnutí, navzdory převážně nudnému začátku, tupým milostným zápletkám nebo dřevěnému O'Donnellovi. 80% ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ken Nolan - scénárista Black Hawk Down - adaptoval do scénáře román Roberta Littella, kabelovka TNT dodala slušné peníze a hromadu velmi dobrých herců, a výsledkem je vymazlená špionážní minisérie, KTERÁ NEMÁ S HISTORIÍ TÉMĚŘ NIC SPOLEČNÉHO:) Ale je to úžasná věc, bere si z historie některá pravdivá fakta (verbování vysokoškoláků, desetiletí působící "krtky" jako třeba Kima Philbyho), a pak s nimi vyvádí psí kusy, což nevadí jen díky tomu, jak se proplétají snahy "těch hodných" s "těmi zlými", přičemž "ti hodní" procházejí celkem zajímavým vývojem (trvám na tom, že Michael Keaton je boss), a chcete vědět, jak to vlastně bylo a jak to dopadne. Který je ale v konečném důsledku neodvede od jejich vlastenectví a služby vlasti;) Je sympatické, že je dobře zachycena i nevyhnutelná proměna zpravodajské práce v průběhu dekád, zejména nástup počítačů a proměny světové ekonomiky. Pokud to dokážete brát s jistou rezervou, tak nepůjdete zvracet z amerického patriotismu, schovaného ve druhém plánu (v tom prvním jsou ty zrady a pochybnosti přece...;)), ani z těch historických ani ne nepřesností jako zcela smyšlených béčkových historek "jako z románu" (on to totiž je původně román, pamatujete?:)), a zabavíte se víc než slušně. Jiná věc je, že Tinker, Tailor... je prostě jiná liga;) Ale i tak, ode mě velmi spokojených 80%. ()

Reklama

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Výborný první a třetí díl. Moc dobrá zápletka s agentem Sašou. Famózní Molina a Keaton ve svých rolích, které byly výtečně napsané a herci se jich dokázali stejně dobře zhostit. Seriál měl místy výbornou napínavou atmosféru, kterou příšerně zkazil druhý díl se svými klišoidními scénami a průběhem maďarského povstání. Tato pasáž je místy až trapná a je vidět, že v této oblasti scénaristé tápali. Postavy i průběh událostí v Maďarsku vypadaly mimořádně nevěrohodně a celé prostředí mimořádně kulisově. Seriál jednoznačně táhly z mého pohledu praktické, cynické a egoistické postavy Torritiho a Angletona. Scény s nimi a dialogy měly hlavu a patu. Mravenčí špionážní práce Angletona poháněná jeho fanatičností, narcisismem a paranoiou...to byla paráda sledovat - hlavně pro věrohodnost postavy a dokonalé Keatonovo herectví. Naopak scénaristům neodpustím jejich "good guy" postavu - naivního McCauliffa v podání Chrise O Donnella (průměrný výkon - žádné charisma). Tato postava mi v příběhu neseděla, ale její poslání bylo do očí bijící. Objevila se jen proto, aby nepříliš náročný divák měl v seriálu možnost chytnout se stébla morálky, korektnosti a patriotismu. Aby se v šedi amorálnosti a intrik studené války vyskytla postava, s kterou se může "každý" divák 100% ztotožnit. Je to škoda. Studená válka křivila charaktery a posouvala hranice etiky a morálky do hodně šedých vod. Škoda, že scénáristé a tvůrci seriálu neměli dost odvahy to dotáhnout do konce...Nevim no, možná by pak na ten seriál nikdo nekoukal kromě mně:-) Přesto ale celkově hodnotím seriál jako velmi povedený. Poctivé 4 hvězdy. P.S Souhlasím s DaViD´82 že Kauza CIA od DeNira byla lepší a to o celou jednu hvězdu. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Dějově obsáhlá minisérie, která mě zprvu moc nenadchla množstvím postav, propletenců mezi nima a pochopením všech těch politickejch zápletek. Ale když jsem se do toho dostal, tak jsem hned dostal chuť být špión. Michael Keaton dostal více prostoru až ve třetím díle, ale jeho postava je nejzajímavější a nejlíp zahraná (měl jak charakterové vady, tak i divnou mluvu a jiné vlastnosti). Hej nevím, co víc napsat. Prostě se koukněte, ja? ()

Skleena 

všechny recenze uživatele

O tom, že i vaše neoblíbená učitelka výtvarné výchovy ze základky mohla být ve skutečnosti agentka, pracující pro vládu jako špionka. Nebo ve skutečnosti proti té vládě. Nebo vlastně pro ni, ale proti ní. A nebo... tak jako tak, téma studené války je neobyčejně silné a přestože se oficiálně obě velmoci do křížku otvřeně nepustily, historie barvitě ukazuje, že i tak muselo být veselo. A The Company je tak zatraceně dobrá minisérie, že tvůrcům i odpustíte postavy, na kterých se prakticky neprojevil zub času. Asi pravidelná ranní zumba. ()

Galerie (42)

Související novinky

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Reklama

Reklama