Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

Hombre8

Excelentní komedie u které se ani nechce věřit, že vznikla v době, ve které vznikla. Mnohými chápaná jako protikomunistická. Hloupý omyl. Výborně ztvárněné jsou zejména postavy funkcionářů. ()

argus123

"Furt s tou pravdou, drž hubu a plav !" Veru držať hubu a plávať inak si vás podajú páni mocnári :D Vybikajúci film, trefný aj do dnešnej doby. O to prekvapivejšie je že takíto film vznikol za komančov. ()

Holly_Molly

K čemu tenhle film slouží kromě kritiky tehdejšího režimu, pár povedenejch hlášek a zabití hodiny a půl čistýho času? Nic moc, ale herecky je to standardně sympatický a závěrečná scéna tu totalitní mentalitu shrnuje dokonale... Tak plavte! :-) ()

Beyoung

Čekala jsem pohádku o strašidlu, takže jsem byla vesele překvapená. Takhle si představuju kvalitní politickou satiru. Výborné herecké obsazení, charaktery dobře vykreslené – Hrušínský jako soudruh předseda exceluje. Scénář je nápaditý a promyšlený, dialogy nabité úsměvnými hláškami viz „To musíte opatrně, aby nám lidi nezačali moc přemejšlet.“ Vtipné a vypovídající o době, která se v něčem až tak neliší od té naší. Zajímalo mě, kam se děj dostane v závěru… skandování „Ať žije nový most!“ a následná divoká koupačka mě dostaly do kolen. Nezapomenu dialog: „Vždyť tady žádný most není… Furt s tou pravdou, drž hubu a plav!“ Takových filmů víc! ()

coulismoulis

Abstraktniho kolem sebe mame kam se podivas, jeste to budeme vetrat v umeni! Je veci dosti zahadnou, ze se takovy film 1) povedlo vubec natocit a 2) ze se ho povedlo natocit Z. Podskalskemu, ktery jinak takovou presne vypointovanou satirou az tak neoplyval. Kazdopadne jde o dilo nevidane nejen na svou dobu, pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel, tak hura do toho a s fortelem na silazni jamy! ()

McIron

Excelentní námět Karla Michala, vl. jménem Pavla Buksy, který neunesl emigraci a vzal si život - jedna z mnoha "nepřímých", ale přesto křiklavých obětí komunismu...Famózní interakce Hrušínský-Kopecký, ne tak častá. Dokonalí Voska, Brodský, Chramostová, Řanda, Bohdalová, Hajská, uměřená Kačírková, kupodivu i snesitelný Hlavatý a překvapivě bratelný Řehoř, přesný Prachař. Ale především nad všemi čnící ten, který tím dokonale zparodoval a ospravedlnil všechny své dosavadní stranické kádry, které před kamerou ztvárnil - BEK. Opravdu Pepíček Bek, dokonalý v karikatuře komunistického úředníka, jakoby v karikatuře sebe sama - neboť jich dost odehrál... ()

ToddB

Další ze špičkových hereckých představení Hrušinského a Kopeckýho. Na tohle se komunistickým aparátčíkům asi těžko koukalo. A Bek taky výbornej. Asi nejlíp zahranej blázen v dějinách českého filmu. :-) ()

sirnene

Nápad zapojit paničku do plnění pětiletky je super. Pochodující v průvodu na neexistující most také dobrý nápad i dialogy. Divím se, že se z něj nestal trezorový film. Ale obecně mě tento film moc nebere. ()

misa kulicka

U tohoto filmu se vždycky bavím ........ a škoda že je to jen fantasy, dneska by se Bílá paní s hasákem uživila. Jen to vyplnění daňového přiznání bych jí nepřál. ()

prasour

Pokud se povolí komunální satira, lidem se ucpou ústa a neptají se na ty podstatné otázky. Jenže párkrát to soudruhům uteklo a satira musela dost bolet... jako třeba zde. ()

Rapollo

Sentiment stranou, "poloakční" a lekavé scény jsou trapně infantilní, některé dialogy jsou spíš vatou, než aby nesly příběh. Postsynchrony odfláknuté, leckdy nesrozumitelné, a jazzový orchestr Karla Vlacha se k vesnické idyle má jako kabelka Vuiton k dojičce krav. Jediné, co stojí za pozornost, je léta již opěvovaný konec s legendární hláškou Věry Chramostové. Neupírám, že zpracování bylo skutečně odvážné na rok 1965, ale s tím se tak nějak nehodlám spokojit. Ta komedie je zkrátka tuctová a nepříliš umně zpracovaná. ()

isabellac

Tento černobílý film v režii Zdeňka Podskalského je bezchybnou satirickou kritikou (nejen) československého socialistického venkova 60. let 20. století. Je také koncertem skvělých českých herců a hereček od Rudolfa Hrušínského a Vlastimila Brodského, přes Václava Vosku a Josefa Beka až po Ilju Prachaře a Vlastu Chramostovou a mnoho dalších. Po prvotním šoku, že něco takového mohlo být vůbec natočeno v dané době, se člověk už jen baví jak komickými scénami, tak naprosto úžasnou propracovaností satiry, která provází diváka doslova s každým dialogem. Oceňuji, že předseda MNV není, jak bývá často nyní zvykem, vyportrétován jako hlupák, ale jako velmi chytrý a manipulativní člověk – protože taková byla realita. Ne všichni komunističtí vůdci byli ‚hloupí strejci', jak se dnes často předestírá. ()

JARDAHONDA

Satirická a trochu duchařská veselohra. Byla natočena podle povídky Karla Michala ze sbírky "Bubáci pro všední den."Vesnicí Komonice s přilehlým hradem otřese neobvyklá událost. Perchta z Borštejna, paní tamního hradu, jinak také Bílá paní komonická - sestoupila z obrazu, aby na prosbu staré výminkářky udělala v jejich chaloupce vodovod"... Film je svou satirou namířen proti těm nedostatkům v našem životě, které by měly být odstrańovány lidmi a ne "dobrými duchy". ()

Widlicka4

Pro mě doposud zcela neznámý film, který naprosto nečekaným způsobem překvapil. Svěží a vtipná komedie, která je navíc břitkou politickou satirou, asi nemohla skončit jinak než dvacetiletým pobytem v trezoru. ()

JSYSMHJF

Skvělá satira s neskutečným množstvím "hlášek", režim se tehdy asi poznal a šoupl film do trezoru. "Drž hubu a plav!" ()