Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (499)

Bordoshut 

všechny recenze uživatele

3/10 – Dlouho už jsem se takhle nenatrápil. Na Noc na Karlštejně jsme se dívali v rámci povinné výuky v hodinách dějepisu, jakožto "příjemné" zakončení školního roku. Samozřejmě se to neobešlo bez historické analýzy a uvádění mylných bludů na pravou míru. Nebudu lhát, chvíle, kdy byl film zastaven a profesor ho světácky komentoval, patřily při sledování tohoto národního klenotu k mým oblíbeným. Poznámka bokem: vzhledem k tomu, jak horlivě nám o něm rozprávěl, bych se ani nedivil, kdyby se tehdá sám nějak podílel na natáčení. Každopádně iluze si nedělal, našemu utrpení přihlížel se škodolibým úsměvem. Než budete dál pokračovat, měli byste o mně vědět dvě věci. Zaprvé nesnáším muzikály. A zadruhé nesnáším písně od Karla Svobody. Co se mi líbilo? Komika. Občas jsem se prostě musel zasmát (spolu s panem profesorem), a to ať už zcela do očí bijící debilitě scénáře anebo i komediálním hereckým výstupům a promluvám, nějaký důvtip se Noci na Karlštejně holt nedá upřít – Zdeněk Podskalský měl pod čepicí. Naprosto mě třeba rozsekala scéna, kdy Karel IV. hovoří ke svým poddaným z hradeb, za ním už je prostě den, světle modrá obloha, a pak je tam záběr na lidi pod ním a oni mají pořád půlnoc. Ale to už se dostáváme k tomu Co se mi nelíbilo: Tady to bude výživnější. Tak zaprvé. V podstatě se tam vůbec nic neděje a stejně je to víc zmatené než Nolanův Tenet. Nedávno jsme se ve škole učili o retardaci děje, konečně jsem našel vhodnou příležitost, kdy to spojení použít (třebaže jen v přeneseném významu). Většina postav se chová přesně jako karikatury sebe sama, všichni šíleně přehrávají a vzhledem k tak prohlédnutelnému kostýmu imposter-ženy ze sebe akorát dělají slepé idioty. Nic proti slepým lidem samozřejmě, ale po zhlédnutí filmu bych se nebál tvrdit, že i nevidící člověk o holi by ženu dokázal sám vypátrat rychleji, než celá ta karlštejnská sebranka s vycvičenými psovody a radarem. To mají z toho, že místo socializace čumějí doma na Netlifx. Nechte mě to říct Ve zkratce: Noc na Karlštejně je tupá, otravná a debilní. Nezařadil bych ji sice do červené knihovny, protože nejedna feministka během promítání umřela na infarkt, ale scénář k pokleslé literatuře dozajista patří. K všudypřítomným hudebním stokrát opěvovaným salátům se ani nebudu vyjadřovat, ještě bych se vytočil. Řekněme jen, že znění jednoho z těchto úlovků jsem úspěšně přečkal na záchodě a měchýř se mi rozvázal, teprve když ta sračka skončila. Uf. Dvě hvězdy dávám akorát proto, že je to oldschool česká věc, ať se mi to líbí, nebo ne, a kdo ví – kdybych se narodil o pár set let dříve, možná bych z toho byl na větvi. Jinak na větvi jsem z toho takřka byl taky, když to skončilo, málem jsem si hodil provaz. Stručně a přehledně: "Potrefená slátanina z českých luhů a hájů. Doporučuji pro vlastence, nedoporučuji feministkám." ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Repríza po letech byla překvapivým zklamáním. Jako by totiž ze slavného filmu nezůstalo nic víc než sada výborných písniček, třpytících se ve vystýlce nevýrazného příběhu, který jen občas svými komentáři osvěžila zábavná dvojka Kopecký-Matuška. Höger byl sice v roli chápavého arcibiskupa Arnošta příjemný, jenže Brodský coby císař byl mdlý jako by ho natáčení příliš nebavilo, Brejchová podivně toporná, Marvanovo vystoupení spíš smutné a nezachránila to ani sehraná dvojka Kolářová-Hanzlík. ()

Reklama

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Krásná hudba, kouzelné písně, herecký ansámbl komplet sympatický, Vlastimil Brodský se mi jako Karel IV. moc líbí, dvojice Daniela Kolářová - Jaromír Hanzlík na mě funguje spolehlivě, no a příběh je to úsměvný a milý, na hrad nesmí vstoupit žena, tedy pokud ta žena není zamilovaná a respektuje císařův zákaz.. Hodnocení ponechávám tam, kde už roky je.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak ukradnuté mi dramatické potreby hlavných hrdnov už veľmi dlho v nejakom filme neboli. Následkom toho som sa po väčšinu času krátkeho filmu nudil a nevžil som sa zo žiadnou jeho postavou. Brejchová s výrazným make upom sa snaží presvedčiť okolie, že je páža, na čo by jej neskočil ani ten najopitejší dvoran. Asi som mal tento film pozerať na Vianoce pri stromčeku so zasvietenými sviečkami, medzi Večernicou a Troma orieškami, kde by sa svojou atmosférou hodil a určite by som jednu hviezdu pridal. Radšej hodinu a pol počúvať Lásko má, ja stúňu, ako vidieť tento film znova. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Perfektní písničky+ perfektní herci + dialogy + děj + scény = perfektní muzikálová podívaná. Koncert osobností nevídaného formátu a náš umělecký svět je měl! Chyby a nedostatky: 1) Cyklista v úvodních titulcích (viz zajímavosti k filmu). 2) Karel IV. - Vlastimil Brodský - v jedné ze svých posledních vět řekne: "..v dobách Otce vlasti..", ovšem tento titul si císař vysloužil až později. 3) V jednom ze záběrů, kdy se Pešek (Jaromír Hanzlík) otočí, je na jeho oděvu vidět zip, který se ovšem na oblečení vyskytuje až ve 20. století. 4) Chyba-nechyba: V některých záběrech je vidět na Karlštejně hromosvod. Ten však byl vynalezen mnohem později. 5) Chyba-nechyba-zajímavost: V době vlády Karla IV. neměl Karlštejn podobu, kterou známe. Hrad byl mnohokrát přestavován a dnešní podobu získal až na přelomu 19. a 20. století. 6) Když arcibiskup Arnošt vtrhne do pokoje, kde právě končí souboj pážete-císařovny a krále Petra Cyperského (W. Matuška), pronese, že spěchal, aby předešel nedorozumění. Vyběhl ovšem z ložnice Karla IV., kde se s císařem modlil, což je patrné při záběru na dveře, z nichž vyšel (je v nich meč) a z týchž dveří vyšel předtím Karel IV. 7) Chyba-nechyba-zajímavost: V některých záběrech si můžeme všimnout poškozené omítky hradu, ovšem v době, kdy se příběh odehrává, byl Karlštejn novostavba. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (63)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického z roku 1884. Po němém filmu Noc na Karlštejně (1919) a nepříliš úspěšném televizním filmu Noc na Karlštejně (1965) je film třetím filmovým zpracováním Vrchlického hry. (jecmen2)
  • Jeden z problémov filmárov bol králik, ktorého vo filme mala Jana Brejchová (Alžbeta Pomořanská). Toho počas celého filmu strážila Pavlína Filipovská (dvorná dáma), ktorá sa ho ale bála. (Raccoon.city)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno