Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

ZkuKol

Kathryn chodila poctivě do kina a očividně se jí líbí práce Greengrase a Berga. Námět je velmi zajímavý, herecké obsazení nápadité a formální stránka bezchybná. Bohužel obsah je takový bez chuti a zápachu. Jako by tvůrci nevěděli zda to bude kronika jedné jednotky, pyrotechnický thriller, nebo psychologický portrét vojáků v Iráku. Není to ani jedno a chtělo by to být vším. Podle mne to mu schází hlavně silnější dějová linie a lepší hudba. K.B. se prostě pokoušela o něco víc, o nějaký umělecký přesah, chtěla nám nejspíš sdělit i něco zásadního, ale podle mne to není její šálek čaje... 50% Vrať se raději k Johny Utahovi, Katheryn! ()

vincent

Dobre filmy prichadzaju potichu. Film z minuleho roka, ktory som len nahodne nasiel vdaka traileru na nete a reklamach v casopisoch. Osobne nemusim reci o tom ako realisticky sa vojna vo filmoch zobrazuje, pretoze koniec koncov je to len film, ktory si sledujeme z tepla nasich sedaciek. V prvom rade sledujeme film a toto je naozaj dobry kusok. Nie bezchybny, no temer bez hlucheho miesta. Celkovo snimka posobi komorne a to dokonca aj v exterieroch, kde citit dusno a vsade poletujuci prach z irackej puste. Kamera je solidna i ked obcasne kvazi dokumentaristicke pobehovanie posobi skor nasilu, no atmosferu navodzuje vyborne a nevynechava pocas celeho filmu. Herecke obsadenie je tiez OK. Osobne mam Rennera velmi rad a urcite by som ho videl aj v inych filmoch. Taha to dobre cely film, co vsak obcas vynechava su nemastne neslane dialogy, ktore film obcas spomaluje a posuvaju do roviny, kde sa objavuju len nie velmi zavazne otazky a ziadne odpovede. Cely film stoji na dobrych scenach ako snajperska prestrelka ci zneskodnovanie bomb, no zaroven trochu pada na poslednej scene rambovskeho kracania po ulici. Kvalitny film, ktory neurazi a ktory si zasluzi vasu pozornost. ()

Lukoboss

Hodně povedenej film. Napínavej, realistickej, s psychologickýma prvkama... Není to prostě jen tak nějakej válečnej snímek, kde se střílí, až to pěkný není. Tady je všechno s rozmyslem, v klidu a přitom ne nudně. Musím říct, že mě to dost překvapilo! PS: ty zpomalený záběry jsou naprosto briliantní. "Až budeš starší, zapomeneš na věci, který si opravdu miloval. Až budeš tak starej jako já, tak to budou 1-2 věci. Pro mě to je jenom jedna." ()

BMAJTZ

Je to vlastně příběh o přežití. Jediné co mi vadilo byl né příliš ucelený příběh u kterého jsem si nebyl jist co nám vlastně chce sdělit. ()

slovan1

Syrový thriller z prostředí pyrotechniku v Iráku. Nejedná se o žádnou řežbu, jako třeba V Black hawk down ale i tak má tento film co nabídnout. Je plný napětí, a člověk nikdy neví jak se daná situace vyvine. Hned 1. scéna zněškodňování bomby je našlapaná. Následné tempo filmu udávájí další pyrotechnické úkoly, s efektní odstřelovačskou "výměnou" v podání mariňáku a iráckých povstalců. Na malou propagaci a méně známé herce hodně dobrý válečný snímek. ()

Heraldika

Nějak nevím v čem tkví tolik vyzdvihovaná vyjímečnost dalšího válečného filmu, který je nám servírován. Umělecká rozklepanost kamery a konec nekonec snad ne..stejně tak syrové nemusí vždy nutně znamenat chutné - já kupříkladu preferuji well done steak :-) ()

Mr.Jackass

Největší kandidát na Oscara? No...nevím...můžu pochválit kameru, hudbu a nápad člověka, který ač má rodinu riskuje v Iráku úplně všechno při zneškodňování bomb, kde je de facto každý podezřelý. Ale čekal jsem, že mě film více dostane a pohltí...což se nestalo. Na druhou stranu jsem se určitě nenudil a film stojí za shlédnutí. ()

ranp

Tenhle film velmi zajímavým způsobem přibližuje útrapy současného Iráku. Je to fakt drsný být profesionální voják.. Díky tvůrcům za tento film a držím palce při udělování Oscarů! :-) ()

Michelle75

Zajímavě natočený film o jedné z mnoha tváří války a i když tam není přímý boj, tak napětí by se dalo ždímat a hlavně si uvědomujete, jak moc tam nechcete být, žít v neustálém stresu a psychyckém vypětí se snad ani nedá vytrénovat. Možná trochu zklamání pro ty, kteří očekávají, že se budou kochat výkony Guye Pearc a Ralpha Fiennese-omyl Ti se tam zdrží jen pár minut, ale vůbec to nevadí, zbytek osazenstva nebyl o nic horší. ()

Maynard.

Gaga, tak až doposud jsem měl zato, že Oskar je cena, která se uděluje opravdu vyjímečným filmům. A hle móóóc ošklivě jsem se spálil. Neříkám, že by měl dostat Oskara Avatar za nejlepší film či režiji, to by asi taky nebylo zrovna vypovídající měřítko, no ale toto??? Film, který svým tempem neuvěřitelně nudí. Tolik podobných a zdlouhavých scén kdy hlavní hrdina odstraňuje bomby... No a co se týče hl.hrdiny, tak silně, ale opravdu silně pochybuji o tom, že by někdo takový (absolutně neposlušný rebelant, který si dělá prakticky co se mu zachce) mohl pracovat v elitní jednotce, která zachraňuje životy. Sebemenší náznak kvalitní hudby jsem postrádal úplně. O tomto filmu už zítra nebudu vědět , a pochybuju o tom, že mi ještě někdy skříží mou filmovou cestu, respektive doufám, že už nee. Prakticky celý film natočený ruční kamerou je super u akčního Bourna, ale né u takovéto ultra nudy. Na závěr bych dodal : Tak takle teda né, holčičko! :o) ()

prasacimor

Okrem Hurt Locker som si zatial pozrel ďalších 5 filmov nominovaných na oscara (District 9, Basterds, Avatar, Precious a Up) a môžem s určitosťou povedať, že zo všetkým ma konečný víťaz zaujal najmenej. Napetie pri jeho sledovaní som nepociťoval takmer žiadne, lebo pri každej jednej akcii, bolo dopredu jasné ako to nakoniec dopadne. Čiže buch alebo nebuch. Avšak aj napriek tomu si dokázal hlavne vďaka skvelej kamere udržať moju plnú pozornosť minimálne do dvoch tretín. No ku koncu mi už bolo v podstate jedno ako to dopadne, osudy hrdinov mi boli ukradnuté a vyložene som sa tešil na záver. Taktiež pokus o vojenskú psychológiu a ako vojna can fuck you up je samozrejme pekný a takýto film by sa bez toho neobišiel, no práve toto tvorcovia moc nezvládli. Roztrasený vojačik v akcii, dojemný proslov o tom ako strašne by ďalší vojak chcel mať syna, plus banálne zábery neschopnosti sa zaradenia do spoločnosti (supermarket, kuchyňa) nepôsobili vobec prirodzene a hlavne ten koniec vyložene amatérsky. V tomto a aj v iných smeroch je určite oveľa lepšou voľbou napr Mendezov Mariňák. Neviem, či je správne za každú cenu tlačiť do popredia "nezávislé, neznáme" filmy na úkor blokbasterov a overených hitov, lebo v tomto prípade by ten oskar pristal určite viac dokonca aj tomu milovanému/zatracovanému Avatarovi, alebo poprípade Districtu 9, ktorý by sa dal zaradiť do podobnej kategórie ako Hurt Locker, no je po každej stránke lepším, originálnejším a hlavne zábevnejším filmom. Ostáva mi len dúfať že sa akadémia umúdri a po minimálne 3-4 rokoch, kedy oskara dostali aspoň podľa mňa velice slabé filmy, príde čoskor niečo s čím sa môžem aspoň z časti stotožniť. ()

Reanimated

Velmi slušný válečný film, kde i hvězdy jako Pearce a Fieness umírají ve zlomku sekundy, bez vlasteneckého proslovu na rtech. Scény zneškodňování bomb jsou strhující a perfektně natočené. Sniperský souboj brilantní, i když trochu s haprující logikou. Celkově oceňuji relativně nový úhel pohledu na dané téma a Kathryn si tu sošku možná i zasloužila. Scénarista však odvedl celkem mizernou práci, protože dialogy stály za starou belu. Někdo by se měl šupem jít omluvit Tarantinovi. A nejlepší film? Ale kdeže... ()

webhead

Filmu chyběla zápletka. Celou dobu jsem čekal, kdy se něco stane a ono nic. Hlavní hrdina správnej frajer. I když moc nejsem na válečné filmy, tento mě dostal svou atmosférou a napětím... tím napětím... ()

mohamedsfinger

Celkem napínavý a celkem zajímavý film, který ovšem sklouzne trochu do stereotypu. Nemůžu se vyhnout srovnání s Mendesovým Mariňákem, s nímž prohrává na plné čáře, ale v kontextu dalších válečných filmů (které nemusím) se řadí k těm lepším. ()

kisha

Bigelow je jedna z mála "žen s koulema", která se snažila naservírovat válečný drama relativně novátorsky. Občas zbytečně natahovaný a logiku s realitou postrádající. Na druhou stranu dechnutícídržet a některý scény budu mít problém dostat z hlavy. ()

mikulíšek

Deaktivování výbušnin je zajímavé, napínavé, ale zde mi přijde jen jako jednoduchá pomocná berlička celkovému dramatickému záměru o válce a jejím dopadu na životy vojáků. Fakt, že nebezpečí je na každém rohu, nutnost a chtíč rizika, i důležitost rozhodnutí je tu patrný právě kvůli výbušninám, což je sice názorné, ale osobně bych radši sledoval osudy obyčejných pěšáků, než specialistů. Filmu navíc chybí nosná dějová kostra, je zbytečně dlouhý, postavy se během děje nijak nevyvijí, takže po půlce filmu je to jen opakování téhož. Někomu může dost vadit, že všichni hrdinové se chovají lidsky a ne vždy se zachovají správně, profesionálně, nebo pochopitelně. Velice se mi líbilo zachycení válečného konliktu, bez nutnosti dělat z nikoho nesmrtelné hrdiny, bez absurdního zakčnění na základě close-combatů. Moc se mi líbilo, jak je film natočen. Velmi zajímavě, ale bez vizuálního exzibování. I když chybí nosný příběh, tak je film emocionálně velice chytře udělaný a čím více nad tím přemýšlím, tak je možná i postmodernisticky vícevrstevný (bohužel o tomto záměru nejsem plně přesvědčen, je to spíše pocit) P.S.: Zdejší obrazová galerie film naprosto nevystihuje a většina záběrů ve filmu vůbec není důležitá (osobně myslím, že některé věci ve filmu vůbec nebyly, nebo se mihly opravdu jen letno) ()

lskala

Výborně! konečně další kvalitní film z Iráku. Na Mariňáka sice Kathryn nemá, ale povedlo se jí natočit velmi syrový film, bez nějakého řádného příběhu. Dala nám (fanouškům) ochutnat plnohodnotné pyrotechnické orgie, výbornou Sniperskou scénu a špetku stealth akce. Na ženskou je to naprostá bomba! Jediná vada na kráse bylo nelogické a nereálné chování Seržanta Williama Jamese. Riskovat smrt či zranění svých kolegů při téměř každé akci? To by asi v U.S. Army neprošlo. Cesta v noci do domu malého "Beckhama"? Ani náhodou. Kdo z Vás si po skončení filmu nekladl otázku - "je to skutečně na Oskary"??? 75% - 4**** ()

Cejny

Tak tenhle film na mě zas až tak moc nezapůsobil. Děj je takový nemastný, neslaný, pořád se točí kolem týmu pyrotechniků a snad jen v závěru můžeme pozorovat malé náznaky dějovosti, ale pouze a opět v podobě popisu typického amerického hrdiny, který by nejraději pořád válčil. Nevim, ale u nás takovýto film asi nebude mít takový ohlas a myslím si, že podle mnohých by si tolik Oscarů nezasloužil. A to z jednoho prostého důvodu, my americko-iráckou válku zas až tak "nežijeme" jako ti zaoceánští mírotvůrcové. 6/10 ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami