Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

nmarca

Film bez nosného příběhu a hlubší charakteristiky postav, zato s perfektním vylíčením atmosféry "války v týlu", kdy nejde o přímé boje, ale o neustálé napětí a nejistotu, odkud může přijít další úder. Ač film situaci nehodnotí, může vést k zajímavým úvahám o válce v Iráku i o "střetu civilizací". 70% ()

Vikinec

Zajímavý oskarový šampión. Ne snad svou uměleckou jedinečností, jako spíš svým zaměřením. Musím se přiznat, že jsem se po celou dobu projekce ptal, proč ty Oskary tento film dostal. Nenašel jsem na něm nic tak převratného a zásadního, aby měl u akademie takové žně. Nicméně, že porazil třeba Avatar, je pro mne velmi dobrou zprávou i když tomu jsem já dal vyšší hodnocení. Je to po dlouhé době film, kde americký voják není symbolem zhůvěřilosti a Arab není svatý jeliman. Vědět, že takové dílo někdo ještě točí, je velmi osvěžující a že je dokonce oceněn, mi skoro vyráží dech. Jeho umělecká vyjímečnost je však diskutabilní. Série bondovských epizod s přestřižením drátů je dosti lacinou velkovýrobnou napětí, ale její až strhující dokumentárnost a sterilita husté atmosféry dělají z tohoto snímku přece jen unikát. Jednotlivé záběry až strojově přesné s vynikajícími detaily dopadajících nábojnic dávaly prostor pro domýšlení okolností celé války, nejenom akčních scén. Sporadické sondy do života a povah vojáků film převapivě nikam neposunovaly, na druhou stranu jej nepoškozovaly, tedy až na minipříběh s Beckhamem, který film trochu oživil a "přihřál". Plný počet nedávám, na to mne toto dílo zase tak nezasáhlo (ke všemu hlavní hrdina by asi ve skutečnosti se svým přístupem těch bomb tolik nezlikvidoval), ale minimálně 4* si plně zaslouží za svůj styl, (ne)politický názor a hlavně za spád a zajímavost. ()

M4h0n3

Je to zajímavý snímek a co se týče války, tak opravdu ten nejrealističtější. Sice nevím jak jsem mohl vydržet celé 2 hodiny koukat na dá se říct pořád to samé, ale nějak mě to vzalo. Vojáky mám prostě rád a už dlouho jsem neviděl takhle povedený válečný film od dob Black Hawk Down. :-) ()

Dinsberg

Tohle byl ten opěvovaný oscarový konkurent Avataru? Netvrdím, že muži, závislí na adrenalinu bitevních polí, nenabízejí zajímavé téma, ale výsledný vízor staví na jedné myšlence, ve filmu opakované celkem čtyřikrát. "Je tahle poslední?" Dokumentaristická kamera podtrhuje úděsnost prostředí, ale divák pak nemá zřetelně možnost vidět to co hlavní hrdina. Závislost na drogách, alkoholu nebo válce. Pořád a pořád dokola. Plusy má pouze forma, nikoli obsah. ()

MarsVl

O problematice války už bylo mnoho filmů, tento nevím jestli nějak vybočuje , či je nějak vyjímečný. Myslím, že právě moc ne. Je to tvrdý film, kde je to uděláné tak nějak skutečné, ale zároveň to má takový citlivější konec filmu. Velmi mě překvapil hlavně ten konec , otec a manžel nezná nic jiného než válku, trochu paradox. Nicméně si myslím, že tento snímek asi neměl být oceněn Oscarem za nejlepší film. Oscar za režii, střih, a efekty bych nechal , za režii to bylo celkem zasloužené. Chybí mi tu teď 3,5* takže dám 3* ()

Pai-Mei

Síce vydarené ale tých 6 oscarov hm.... Až taký zázrak to zas nebol. Guy Pearce a Ralph Fiennes kvoli tým piatim minútam ani nemuseli byť v titulkoch. Aj tak ich hneď ich zabili tak načo to potom. ()

lobodlak

Nejsem americkým patriotem, možná proto mě tento snímek minul. Krom pár napínavých scén mi přijde film rozvleklý a nudný. A oproti Bondarčukově 9.rotě, nebo Scottovu Black Hawk Down naprosto zapomenutelný snímek. ()

MarkHoppus

Když jde o válečný film a podobné věci, snažím se hodně příhlížet na celkovou důvěrihodnost a realistické zpracování. Ve válce jsem nikdy nebyl, a tak ani pořádně nemůžu kritizovat tenhle ohled, ale Hurt Locker mě dostal, to psychologické spracování, se zaměřením na pocity jednotlivých vojáků pyrotechnického týmu se mě jednoznačně zamlouvá, herecké výkony kvalitní, o děj moc nešlo, a válečné prostředí zachyceno moc hezky, hodně dobrý film, na který ani nebyl tak astronomický rozpočet jako na většinu válečných filmů, takže bravo Kathryn udělala z pár šupů šestinásobného oscara :-). ()

ewing

Katastrofalne nudny a nekonzistny film, ktory pravdepodobne dostal Oscarov len preto, ze je o vojne a niekomu to tak vyhovuje. Tento film mal dostat tolko malin kolko je tu u nas v lese. Aspon sa zase raz ukazalo, o co u tych Oscarov ide a aku maju vypovednu hodnotu. No ale hlavne, ze ich nedostal Avatar... Este by som rad napisal nieco o tej realite vojny - cital som komentare po internete a tento film je kritizovany najma kvoli tomu, ze je velmi nerealisticky. Team, ktory zneskodnuje bomby ide sam na prieskum? Green zone, coz je ta najzabezpecnejsie zona a je tam v podstate volny pristup? Chlapik telefonujuci a ohrozujuci zivot vojaka? Uz by bol davno dole ani by nemrkol. Jednotka, iduca sama v jednom aute na akciu? Nehrozi. Staci si pozriet videa na youtube ako to tam v skutocnosti naozaj vyzera. ()

Marťulka

Film, oceněný tolika Oscary - to jsem se musela podívat, ale odkládla jsem to pěkně dlouho, filmy o Iraku nemám ráda. Nakonec ale, byla jsem mile překvapená. Začátek mě celkem bavil, líbíl se mi James, který to všechno dělal na výbornou, ale tak trošku "jinak", a proto lezl krkem veliteli. Film měl ukázat to, že není jednoduché sloužit státu. Vojáci se nedokážou zpátky vžít do "normálního života" a často dávají přednost válce - jako to byl v případě Jamese - dal přednost bombám, než synovi. ()

maja.ce

V prvních minutách filmu jsem měla pocit, že jde o dokument mise U.S. ARMY. Možná díky kameře, ale vůbec to nebylo na závadu, autentická ukázka války v její plné podobě. Sledujeme zneškodňování náloží, které mohou, co minutu explodovat. Nový pyrotechnik, odvážný a riskující chlap, který se vyrovnává s právě prožitými traumaty v ústraní a po svém. Člověk, pro kterého je válka drogou.Oskara si film zaslouží. ()

Black3R

Spoznal som čo to znamená keď sa povie "Vojna je droga". Nebol to vôbec zlý film :) Je veľmi realistický a opisuje udalosti čo sa práve dejú vo svete, a to sa zapáčilo amíkom a aj mne :) A to som si myslel že ten film bude riadne nadhodnotený ..... 90% ()

Burrows

The Hurt Locker je založen na jednoduché a zároveň geniální myšlence, kde napětí pramení ze skutečnosti, že bomba může kdykoli vybuchnout a voják/divák netuší, zda-li se tak stane či ne. K tomu přípočíst velmi reálné zpracování, kdy jsem měl pocit, že stojím poblíž a jsem pozorovatelem elitní jednotky. Tleskám a jsem rád za Oskara. ()

Mykhaluu

Čekal jsem hodně. O hodně víc, než čeho se jsem dočkal. I když to asi není tak chyba autorů, jako světa takového. Už v Četě dekadence západní civilizace, zastoupená jejími vojáky slušně vykreslená. V tomto případě jde sice vnitřní vyprázdněnost na veřejnost s menší porcí vulgárnosti a ubohosti lidských duší, než v Mariňákovi... ale toho vola bych teda za spolubojovníka nechtěl!!! Zastřelit ho nebo do basy aspoň s ním... :) Pokud to ale takhle chodí v americké armádě (speciálně u ženistů), tak je Bůh opatruj! Prostě pro mě toho už bylo dost! ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami