Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

fantoci 

všechny recenze uživatele

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Svět Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy mi dosud zůstával neznámý, byť jsem o něm zprostředkovaně mnoho slyšel. První setkání přes divadelní prkna dopadlo šťastně. Svěží dílko, které sází nejen na kvalitní herecké obsazení, ale i nápaditou scénu, zajímavé kostýmy a neotřelé režijní postupy. Klára Sedláčková coby mladá čarodějka a spolehlivý Táborský jako šašek ve svých rolích excelují, ale ostatní se nenechávají zahanbit. Příjemná, moderně pojatá komedie, která má šanci oslovit široké publikum bez laciné podbízivosti. Celkový dojem 90 %. ()

Reklama

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Na to, že šlo o školní akci, jsem se bavila až ukrutně dobře. Akorát první půle by se dala zredukovat na nějakých dvacet minut a naopak část po přestávce bych kapánek natáhla. Ale co na Smrtě a královnu se špičatejma prsama (a hlavně na ten odloženej pohárek) asi budu ještě nějakou dobu s úsměvem vzpomínat. Mohlo by bejt víc takovejch mimoškolních dopolední v rámci vzdělávání. ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Musím Divadlu v Dlouhé skutečně naplno zatleskat. Povedlo se jim udělat skutečně velmi dobrou adaptaci Pratchettovy předlohy tak, že i divák neznalý poměrů může odejít s pocitem skvěle strávených a zábavných dvě a půl hodin. Každý si může najít to svoje. Tvrdou lady Felmetvou, ostrou Bábi Zlopočasnou, pijanskou Stařenku Oggovou, šaška... Všechno z jemného britského humoru Terryho Pratchetta. A nad tím vším ční ještě výkon tomáše Turka coby vévody Felmeta. To, co předvedl Ledger jako Joker v Temném rytíři předvádí bez jakýkoli problémů Turek na podiu Divadla v Dlouhé již několik let. Neskutečné herectví. Musím říci, že bych původně dal jenom 4*, ale druhé shlédnutí a Tomáš Turek mě přesvědčili, ať ještě jednu hvězdičku přihodím... ()

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Musím dát plné hodnocení. Soudné setry považuji za slabší Pratchettovu knihu, plnou hluchých míst. V této divadelní hře naštěstí pochopili, že některé dějové odbočky bylo třeba vyškrtnout, anebo místy děj zjednodušit. Výsledkem pak je tato velice zábavná a nápaditá adaptace. A právě faktu, že režisérka a skvělí herci dokázali vytáhnout poněkud průměrný příběh do strhující podívané, si velice cením. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Divadlo v Dlouhé se k Terrymu Pratchettovi dostalo díky Jakubu Burešovi, synovi režisérky divadla Hany Burešové. Jakub Bureš zjistil, že Pratchettovy knihy existují i jako dramatizace Stephena Briggse. Soudné sestry se divadlu k jejich vlastní adaptaci zdály nejlepší pro jejich koncentrovaný dramatický příběh, ale také proto, že jsou vlastně parafrází Shakespearova Macbetha. (suicide)
  • Terry Pratchett po shlédnutí inscenace Soudných sester v Divadle v Dlouhé prohlásil, že se jedná o nejlepší jevištní zpracování svého textu, jaké po světě viděl. (suicide)
  • Po představení, kterého se účastnil i Terry Pratchett, zazpívalo spisovateli celé divadlo písničku k narozeninám. Ten je při tom doprovázel loutkou malého šaška, kterou mu Šašek (Miroslav Táborský) dal před tím do ruky. Pratchett ji přijal jako dárek, takže bylo nutné na další představení vyrobit loutku novou. (Novom)

Reklama

Reklama