Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Píchy píchy umřu smíchy... A nebo že by ne? Soudné sestry, adaptaci šesté zeměplošské knihy Terryho Pratchetta, jsem na prknech Divadla V Dlouhé viděl již dvakrát... A pokaždé ve zcela jiném "světle". Poprvé před lety to bylo skvělé, osvěžující, plné elánu a šlo o příjemné zpestření pražské divadelní scény. Skvělé obsazení výsledný dojem pak již pouze umocňovalo a nijak nevadilo ani několik slabších "estrádnějších" momentů. Výstupy Smrtě v podání Petera Vargy právem zkultovněly. Podruhé to bylo v červnu 2007 a šlo o zážitek o jednu kvalitativní třídu horší. Nevím zda již je soubor tímto kusem znuděn, ale šlo o ostudně odfláknuté a bez šťávy odehrané představení. Dobře odvedené řemeslo, ale nic navíc do toho ansámbl nevložil. Bylo až příliš evidentní, že spoléhají na památné momenty, které vždy zaberou - a nutno uznat, že zabraly i tentokrát. Jde nesporně o dobrý kus. Na to je Pratchettovská parafráze Shakespeara až příliš výtečná. A kamery České televize naštěstí zaznamenaly první případ. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Divadlo není mé oblíbené médium (jsem holt kulturní barbar), ale představení hry na motivy Terryho Pratchetta, vysílané na ČT2, mě kupodivu nezklamalo, jak jsem očekávala. Jistě kniha je mnohem lepší, vtipnější, detailnější, jak už to tak chodí, ale tohle mě taky zabavilo a rozesmálo. Trojice čarodějek, parafráze na Shakesperovu hru a všudypřítomný Smrť - nevím, nakolik to osloví diváky neznalé Pratchettových knih, z mého hlediska pěkných 75%. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Svět Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy mi dosud zůstával neznámý, byť jsem o něm zprostředkovaně mnoho slyšel. První setkání přes divadelní prkna dopadlo šťastně. Svěží dílko, které sází nejen na kvalitní herecké obsazení, ale i nápaditou scénu, zajímavé kostýmy a neotřelé režijní postupy. Klára Sedláčková coby mladá čarodějka a spolehlivý Táborský jako šašek ve svých rolích excelují, ale ostatní se nenechávají zahanbit. Příjemná, moderně pojatá komedie, která má šanci oslovit široké publikum bez laciné podbízivosti. Celkový dojem 90 %. ()

J.Bourne 

všechny recenze uživatele

Viděno v divadle a pecka. Pratchetta mám rád, ale obával sem se jak v divadle udělají tu správnou zeměplošskou atmošku. Obávat sem se nemusel. Fenomenální. Hrozně tomu pomohla i hudba a kulisy jako z obalů knížek. Herecky očekávaný koncert od Táborského a příjemně překvapila Svobodová a Turek, jehož vévoda mě snad bavil nejvíc. Třešničkou na hereckých výkonech byla stařenka Oggová. Dějově je to sice taková pohádka, ale prostě 5 hvězd bez diskuzí. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Jsem příznivcem sci-fi a fantasy mě míjí což se dá přirovnat ke Spartě a Slávii. Byl jsem zvědavý, jestli se na tento kus bude dát dívat nefanouškovským okem , když o kosmologii Zeměplochy nic nevím. Trochu mě vyděsil i popis, že je kus střihnutý shakespearovskými motivy společně s problémy národního hospodářství, a s problémem xenofobní nesnášenlivosti. V Zeměploše jde prý o odraz nějakého skutečného světa a čarodějky zde zajišťují zeměploššskou stabilitu. Intenzivní přenos energií zde prý může mít až viditelnou podobu. Působí to na mě jako taková akční pohádka, veselá fantasy. V představení vidíme rychlé střídání scén, je tu výrazná stylizace postav a zajímavá práce se zvukem, nebo barevná výtvarná stylizace. Lze se kromě smíchu i bát. V druhé půlce mě zaujala pravdivá hláška "čas je jako guma, umíš si ho natáhnout jak se ti to hodí". ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Divadlo si původní Briggsův text upravilo, protože dramatizátor Briggs vypustil třeba postavu Smrtě. Jelikož se jedná o velice oblíbenou postavu v Pratchettových příbězích, rozhodlo se ji divadlo do inscenace vrátit. (suicide)
  • Po představení, kterého se účastnil i Terry Pratchett, zazpívalo spisovateli celé divadlo písničku k narozeninám. Ten je při tom doprovázel loutkou malého šaška, kterou mu Šašek (Miroslav Táborský) dal před tím do ruky. Pratchett ji přijal jako dárek, takže bylo nutné na další představení vyrobit loutku novou. (Novom)
  • Představitel mrtvého krále Verence (Jiří Wohanka) měl v podobě ducha na nohou tenisky s vysokou měkkou podrážkou. Ta byla vyrobena kvůli tomu, aby se herec po jevišti pohyboval tiše jako duch. (Novom)

Reklama

Reklama