Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,VÁLKA JE HROMADNÝ ZLOČIN. PROČ NEVYUŽÍT ZLOČINCE? ŽÁDNÝ STRACH DRAHÝ PŘÍTELI, LEECH VÍ, JAK NA TO. DOVEZE VÁS TAM A ZASE ZPÁTKY, VIĎTE LEECHI? CHCE TO KLIKU…" /// Takovej ten film, ze kterýho na vás (mě) po 10ti minutách dejchne krásná atmosféra války a drsnejch (špinavejch) chlapů. Přesně ty totiž (každá) mise, při který musíte mít kliku, vyžaduje. Válečný dobrodružství, který válku na Africký frontě nepřibližuje davovýma scénama, ale podmínkama, zakončený parádním (anglicky) ,,suchým“ ftipem(?)… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč vím, že M.Caine nebude hrát žádnýho čuráka. 2.) Taky jsem sloužil. 3.) Thx za titule ,,hombre76“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Britské válečné filmy z 50./60. let v přílišné oblibě nechovám. Obvykle jsou to ta vyprávění o jedné akci na nějaké frontě, poušti, zámku či vězení, kde mi většina postav splývá dohromady a které často ocení jenom skutečný příznivec válečné historie a filmů s touto tematikou. Špinavá hra mě překvapila. Ne, že by se nějak svým zaměřením hodně lišila, ale oproti dost fádnímu Písečnému moři (1958), které si po roce ještě v útržcích vybavím, je tentokrát podívaná o vojenském úkolu v podobě zničení skladu v severní Africe přeci jen daleko atraktivnější (zdaleka nejen kvůli těm barvám) a zůstal jsem pořád napjatý skoro po celý čas. Během dvou hodin je zde spousta strhující akce s auty, zbraněmi či minovými nástrahy v divoké přírodě, ten dobrodružný nádech mi zde padl do noty. Z nevelkého množství postav se minimálně charaktery hlavních dvou postav podařilo dobře vykřeslit, zatímco ke všemu další z nich záhy začne bojovat o život s těžkým zraněním. Ani občasná odlehčení suchým britským humorem, který Michaelu Cainovi spolehlivě sedí, nejsou na škodu a pomáhají dotvářet ve filmu ten absurdní nádech ohledně nesmyslnosti války. Spokojenost...75% ()

Reklama

Quint 

všechny recenze uživatele

Netradičně antiheroický válečný akčňák o disfunkčním týmu vojáků, složených ze zákeřných psychopatů, kteří se nikdy nenaučí táhnout za jeden provaz. Špinavá hra otevřeně kašle na žánrové konvence, je příjemně nepředvídatelná a cynická až na kost. Nebojí se dlouhých bezeslovných scén a dokáže bravurně budovat napětí i ve zdánlivě rutinních chvílích. Tucet špinavců na britský způsob. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně parádní záležitost, kterou mi kazila jediná věc a to záměna Sdkfz za americké halftracky u německé armády. Opakovaný to nešvar všech válečných filmů nejen sedmdesátých let, ale dokonce i dnes... Kurník šopa, to nešlo v Africe pár polopásů v tom roce 1969 někde u Arabáků vyšťárat? To je je ale jen jediná výhrada. Pokud byla v Severních Africe u Britů nějaké jednotka, kterou opravdu žeru, pak to byli kluci od LRDG. Už jsem o nich psal ódy u jiných válečných sníků, takže to zde vynechám. Caine a Davenport si skvěle sekundovali a já se opravdu skvěle bavil. Ačkoliv zhruba 1/2 filmu trvá přesun jednotky pouští na místo akce, i ten přesun tvůrci skvěle okořenili jednotlivými epizodami a upřímně, já se kochal už jen tím přesunem terénních vozidel přes poušť... Bojové scény byly na svojí dobu udělány skvěle a například rozstřílení kolony britských bedfordů by asi už lépe nešlo udělat ani dnes i s pomocí digitálních animací! Za závěr přidávám hvězdu a Lilli Marlena u závěrečných titulků (oblíbená to píseň nejen německcýh ale britských vojáků v Severní Africe) mne jen utvrdila v tom, že pan režisér věděl moc dobře co točí. Za mne je to rozhodně 5 barelů benzínu! * * * * * ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z tých filmov, pri ktorých platí "takéto sa už dnes netočia". Akoby inžinier nebol len hlavným hrdinom, ale aj režisérom filmu - precízna britská prácička s kamerou a strihom, za ktoré by aj dnes fičali minimálne nominácie. Zároveň je to ale trochu suché a studené - s postavami a vzťahmi (okrem veliteľov) sa scenár príliš neserie, ide sa rovno do akcie, pretože podstatná je misia a konkrétne riešenia problémov na ceste. Emócie sú len medzi teplými Arabmi. V čase 1:15 sa síce objaví ženská postava, ale našťastie ju iba zmlátia, znásilnia a zastrelia, žiadne ústupky. Finálny ohňostroj a extra strohý, kruto cynický koniec už všetko iba zaklincujú. Skrátka pecka. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama