Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Chuťovka. Britové věděli jak na to. Trochu odtažitější přístup k postavám je tu dosyta vynahrazen cynizmem a krásně vykreslenou atmosférou hnusné, pískem nasáklé krajiny, ve které se děj odehrává. V podstatě každý, možná až na Michaela Caina, je tu sebestředná svině, co něco dělá jen když musí. Cesta na místo "akce" je pomalá, plná vyměňování pneumatik a nudy. Závěr, který by dnes ve filmech Michaela Baye mohl být bombastickým finále, je podán úsporně a realisticky. Brilantní konec mě donutil se suše usmát a jít na pět. ()

Laurent 

všechny recenze uživatele

Jestli znáte počítačovou hru Commandos, tak její tvůrci se evidentně inspirovali právě tímto filmem. V poslední době jsem přemýšlel, jestli znám nějaký snímek s reálně ironickou pointou, která se v životě stává. Takovou pointu má právě tento snímek, ale je natolik specifická, že ji nebudu ani k ničemu přirovnávat. Kdo uvidí, pochopí. ()

Reklama

Quint 

všechny recenze uživatele

Netradičně antiheroický válečný akčňák o disfunkčním týmu vojáků, složených ze zákeřných psychopatů, kteří se nikdy nenaučí táhnout za jeden provaz. Špinavá hra otevřeně kašle na žánrové konvence, je příjemně nepředvídatelná a cynická až na kost. Nebojí se dlouhých bezeslovných scén a dokáže bravurně budovat napětí i ve zdánlivě rutinních chvílích. Tucet špinavců na britský způsob. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Válka je špinavá hra, to ví každý, ale takto skvěle natočený a vymyšlený film o této stinné stránce války asi nenajdete. Všichni se tváří vážně, dělají vážné věci, zabíjejí lidi, ale vy přesto cítíte "něco" v pozadí... Ano, ten úmysl a ironizace války až k absurdně skvělému závěru (pak si jen řeknete, že to tak prostě skončit muselo!). Prakticky celý děj se odehrává v poušti, takže všudypřítomný písek a špína ještě lépe dotváří správný válečný vzhled filmu. Charaktery tu doplňují děj, válku a prostředí pouště, možná nejsou nejlepší a extra silné, ale určitě filmu neškodí. Potěšil mě jako klasicky Michael Caine, který tu připomíná vizáží svou postavu z Příliš vzdáleného mostu (1977). Přestože je kovaný brit, v německé uniformě mu to sekne také:-)). Ze Špinavé hry jsem prostě musel být příjemně potěšen. Pro všechny fanoušky válečných filmů dobře ukrytý poklad... ()

Mol 

všechny recenze uživatele

WHAT DID YOU DO THAT FOR? I DIDN'T LIKE THE TEA!!! Stejný námět jako ve filmu Tobruk z roku 1967, ale film jako takový je naprosto jiný. Co mě na filmu zaráží je: proč kapitán Leech nevyložil ten poslední truck? To až tolik neměl rád kapitána Douglase? Přijde mi to jako jediné vysvětlení. Tým jako takový byl divný. Složený z chlapíka co se furt usmívá, dvou buzerantskejch zlodějskejch bratrů a bezpáteřního kapitána. Scéna filmu co nejvíc zasáhne je až úplně ta poslední. To jsem nečekal. DON'T LET IT HAPPEN AGAIN! ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama