Život Briana

• Česko Monty Python: Život Briana (více)

Kultovní a kontroverzní komedie Život Briana vypráví příběh Briana (Graham Chapman), který se narodil ve stejný den a na stejném místě jako Ježíš. Po sérii absurdních a vtipných okolností je pak s mesiášem zaměňován. Film Terryho Jonese, který se konstantně vysmívá všem a všemu, nechává zazářit v několika rolích každého člena skupiny Monty Python. Přináší tak pohlcující anarchistickou satiru mířenou jak na náboženství, tak na hollywoodské zobrazování všeho biblického. (Pannonia Ent.)

sehe

Moje prvé stretnutie s Monty Pythonami a rovno taká pecka.Verím,že sa im pomocou tohto filmu podarilo po 2000 rokoch zjednotiť všetky existujúce cirkvi,aby protestovali proti Life of Brian.Najlepšie z tejto skvelej komédie vyšli Rimania. ()

waska

Musím přiznat, že po všech těch skvělých recenzích, co jsem četl, jsem malinko zklamán. Vůbec jsem se nebavil, tak jak jsem čekal. ()

josieaddms

Podle mě nejlepší "Pajtnovský" celovečerák. S jakou drzostí a vtipem se do toho pustili, je naprosto obdivuhodné. Jejich humor i odvaha si zaslouží nějaké ocenění. Tenhle film pro mě splňuje všechno, co by správná komedie splňovat měla. Konečně se někdo pustil do náboženství a všech těch nesmyslů okolo s trochu parodickou příchutí. Podle mě se jim povedla kultovní a nepřekonatelná komedie, kterou můžu vidět znovu a znovu. Co se týče života Briana, klobouk dolů. ()

Pathrose

Tomuhle snad ani nejde nedát 5 hvězd. Pro mě osobně nejlepší od tvůrců Monty Python. Chudák Brian považován za Mesiáše :) ()

Brinkley

Britský humor v té nejčistší formě. A kdykoli si potřebuju zlepšit náladu, pustím si Always Look on the Bright Side of Life... ()

lakart

Tento film mě až na pár chytrých gagů a nápadů vůbec nechytl. Několikrát jsem se nachytal, že sleduji, kdy už bude konec. Celá myšlenka filmu je zajímavá, ale pro mě špatně zpracovaná. Některé momenty mi přišly nechutné, jiné jsem nepochopil a velmi malé množství jich bylo opravdu vtipných. 30% za závěrečnou píseň. ()

Doski

''Always look on the light side of the life.'' Nezklamali kluci jedni. Kvalitní komedie s chytrým humorem, který se dnes už tolik nevidí. Monthy Pyton v nejlepším kabátě. Skvělé ukázky a parodie davového šílenství. 85% ()

E lan

Nejlepš pythnovský film, jinými slovy klasika. Nabitá humorem, absurdními scénami a skvělými hereckými výkony slavné britské grupy... ()

Zikus

Prvních deset minut je sice slabších, ale po celý zbytek filmu jsem se královsky bavil. Za vrchol považuju lekci mluvnice s římským vojákem. ()

diodoros

Šialená komédia ťažiaca jednak z inteligentných vtipov (latinský nápis na paláci...) a jednak z absurdných a niekedy až vulgárnych hovadín (úvodná titulková scéna, Brian v okne, Biggus Dickus...), ktorá vôbec nestráca tempo a dokáže diváka po celý dej udržať v stave hraničiacim s hysterickým smiechom. Názory konzervatívcov nie sú na mieste - film si nerobí srandu z Krista (ktorý je tu iba v jednej scéne) ani z jeho života a pôsobenia (paralela s Brianovým životom), ale z tupých ľudí okolo, či už sú to dobrovoľné ovce bez vlastných názorov alebo ukecaní revoluční "bojovníci" - ak film niekto kvôli tomu kritizoval tak možno oni... Je to teda vlastne inteligentný komediálny film so šušľavým Pilátom, ffufflavým Biggom Dickom, všadeprítomných židovských zjednávajúcich obchodníkoch so všetkým, rozvrstvenej politickej scéne a náboženských fanatikoch bojujúcich za slobodu (a medzi sebou), ktorý má čo povedať, je navyše natočený v prekvapivo výborných kulisách a s dobrými kostýmami a pobaví každého, kto má rád absurdný humor, ktorý sa nebojí zabŕdnuť si do hocikoho. ()

1985lula

Nebyť toho, že si to robí veľkú prču z celého kresťanstva, tak by bolo hodnotenie z mojej strany asi dosť nízke, ale ako satira to zafungovalo bezchybne a ja som sa náramne bavila. ()

Rudyamon

Pro mně, jako naprostého nemilce náboženství (jak jsem již uvedl i v komentáři k pohádce Legendární parta) byl tenhle film opravdovým svátkem. Monty Pythoni použili drtivou většinu náboženských dogmat v kontextech, které ukazují náboženství v jeho pravé podobě - jak je primitivní („... to je fakt moudré ve dvě ráno oblejzat chlévy!“), nelogické („Jsi mesiáš! Já to musím vědět, pár jsem jich už následoval!“), násilnické (k popukání skvělá scéna kamenování) a zaměřené na uctívání neuvěřitelně stupidních věcí (svatá tykev, bota a sandál). Opravdu jsem se hodně bavil. A poučil. Konečně jsem například pochopil, že v církevním dějepisu nastala chyba - neexistuje totiž žádný Nazaret, ale máme doloženo město Nosaret. Zjistil jsem taky, že v oné době vládl císař Pius Čurrus a jeho manželka Polulina Permanenta. Fakt nelze vypsat všechny hlášky, které ve filmu zazněly, protože to bych musel opsat celý děj. Nicméně hláška: „Nemáš dělohu! Kde chceš nosit plod? Šoupneš ho do škatule?“ mluví za všechny. Prostě totální pecka! Nedivím se že různé církve a sekty napojené na takzvanou knihu knih (popravdě jeden z nejhorších plagiátorských braků historie) protestovaly. Vždyť bylo poukázáno na nesmyslnost jejich existence a to formou, kterou náboženství k smrti (mnohdy doslovně) nenávidí - vtipem. Za mně je to jednoznačně svaté hodnocení 5 hvězdiček - 100% se vzkazem církvím všelijakého druhu: „...a seš v prdelince, krasotinko!“ :-D ()

darjeeling

Miluju Monty Python, takže samozřejmě za 5*! Film má mnoho neskutečných momentů. Nejvíce pobavil Biggus Dickus a asi nejpozitivnější písnička všech dob "Always Look on the Bright Side Of Life"! Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin odvedli opravdu nepřekonatelnou práci, a nejen na tomhle filmu. Zkrátka legendární! ()

Maximilianus

Zaslúžene si tento film drží titul legendárny. Aj po toľkých rokoch dokáže prekvapiť, nadchnúť a zabaviť. Vtipný, trefný, provokatívny. V dobe uvedenia to musel byť trhák. 5* ()

neo93

Tak něco takové jsem ještě neviděl. Dlouhou dobu jsem odkládal zhlednutí tohoto snímku, nyní jsem se už konečně k němu ale dostal. A musím uznat, že to mělo něco do sebe. Tolik zesměšnění a narážek snad na všechno možné, co se ve filmu odehrává se jen tak nevidí. Přiznám se, že mě film ale nedokázal tolik pobavit, abych se za břicho popadal. U některých pasáží mě rozesmál, u jiných bizarních a absurdních scén a dialogů převažoval spíše nevěřícný úsměv. Nelze však neocenit jak chytře a důmyslně tvůrci vytvořili tento neobyčejně humorný snímek. Možná někdy v budoucnu dám šanci i dalším dílům od Monty Pythonů, ale až pořádně zpracuji Život Briana. ()

src

Nic lepsiho uz od Monty Pythonu neuvidite. A taky nic filmovejsiho. Narozdil od Smyslu zivota s klasickym vypravecim schematem, ale stejne kvalitnim ba lepsim humorem vcetne smutneho, ale zaroven optimistickeho zaveru. Ortodoxnim krestanum vstup zakazan. ()

Dexx

Extremni ve vsech ohledech, predevsim vsak v zabavnosti. Ze vsech filmu od Pythonu je to "nejnormalnejsi", ale zaroven i nejvtipnejsi kousek. A podle me nejvtipnejsi film co kdy vznikl. ()

Zemřel Terry Jones

10.12.2007

Náboženství je opium lidstva

Náboženství je opium lidstva

29.05.2006

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005