Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Standic1

Má to pár slabých míst a hlavně nejotravnější hlavní ženskou postavu, kterou je Skyler. ALE tohle se dá prominout, protože jinak je Breaking Bad v naprosté seriálové špičce. Bryan Cranston se jako Walter White zapíše do dějin. Jeho upřímnost, logické uvažování a na druhou stran naprostá neschopnost lhát nebo to jaké amatérské chyby dělá, je prostě precizně zahrané a žral jsem mu to se vším všudy. Spolu s tím klobou dolu před scénáristy a hlavně před rozumnou délkou seriálu, který se ani přes velmi vysokou popularitu, nesnažili natahovat přes více sérií a ani seriál neukončili otevřeným koncem, takže nehrozí, že by došlo k nějakému vzkříšení. Co je zajímavé, tak s každou sérií jde seriál kvalitativně hodně nahoru, takže nedochází k tomu, co u většiny seriálu a vlastně není čas na to, aby vás to přestalo bavit! ()

lukasd

1. série - 70%, 2. série - 80%, 3. série - 70%, 4. série - 75%, 5. série - 85% // Musím říct, že Dexter (se kterým je Breaking Bad občas srovnáváno) mě bavil víc a to především díky zajímavějším postavám. V BB mě bavilo sledovat jen postupnou proměnu hlavní postavy, ostatní tvořili spíš stafáž, přičemž ženské postavy (Skyler a Marie) mě vyloženě iritovaly. Seriál je zábavný v momentech, kdy jde o "byznys", proto mě asi nejvíc bavil konec 4. série a celá pátá. Jakmile se rozpitvávaly rodinné problémy, měl jsem co dělat, abych neusnul... ()

Jaroslaf

A k tomuhle chlápkovi si mám jako vytvořit nějakej vztah? Po tom co provedl na konci čtvrtý série, nemluvě o tom, že nepřímo zavinil smrt stovky lidí? Původně mě ze všeho nejvíc na seriálu sraly NEUVĚŘITELNĚ špatný masky. Sraly mě tolik, že sem tenhle seroš uložil na pět let k ledu. Pak se vrátil a zjistil, že v něm není nikdo, s kým je záhodno sympatizovat. V podstatě tu máme famílii která čítá Gordona Freemana, Jimmyho ze Southparku a (nečekal bych že to někdy napíšu) O DOST NEPŘÍJEMNĚJŠÍ verzi Courtney Love. Aaron Paul je vlastně spíš do počtu. Akorát nechápete proč někdo jako on se bratříčkuje s někým jako je pan Bílý. V seriálu jsou ale i dobrý momenty. Pilot byl unikát a někdy je to celý fakt skvěle natočený a zahraný. Ale já prostě nebudu dokoukávat seroš o takovým zmrdovi. (A to sem si myslel, že už doktor House je na hraně. Mimochodem ten tu má 85% a tohle neuvěřitelnejch 92%. Co vám z toho teda vyjde? že tohle je NESKUTEČNĚ přeceněná záležitost a lidi maj holt rádi ultrazáporáky.) - PO DOKONČENÍ SERIÁLU - zvedám zpět na čtyři. Vše se vyřešilo jak mělo a Walter White dostal, co si zasloužil. Teda skoro. Jediný detail nebyl opomenut. Pilot a konec jsou rozhodně nejsilnější momenty seroše. ()

VictorMartel

Během několika prvních epizod jsem tvůrce obviňoval z citového vydírání a nesnadno jsem se zbavoval dojmu, že protagonistu stíhají pohromy s až démonickou zarputilostí, jako by hrozivá představa bujícího nádoru (remise je diagnostikována až v S02E09) jen symbolizovala gradující tragiku. Vážím si toho, že si seriál hraje s velmi účinně podávaným humorem, vtipkuje na téma všeho „amerického“ (nebo českého) a poskytuje občas i tu nejhlubší a nejuniversálněji platnou promluvu. Zákon vymáhající, a proto i jím chráněný policista má štěstí na legální chutě, a to nejhorší, čeho se podle zrovna naladěné a zvyku promíjet si užívání historicky zavedenějších, třebaže statisticky mnohem fatálnějších látek nakloněné legislativy dopustí, je potahování z kubánského doutníku, takže „How we draw that line.“ (S01E07) Radost z dosažených cílů po velkém sebepřemáhání se při všem vynaloženém úsilí nevyhne srážce s odpornými důsledky vychýlení z původních zásad, kdy se na jazyk vdere hrozivé memento „It's all contaminated.“ (S03E10) Jak by v tomtéž světě pak mohlo neplatit, že, parafrázujeme-li výrok o Gusovi, anybody so clean must be dirty (S04E09)? Jesse, postava pro svou nedisciplinovanost, nerozvážnost a nevděčnost až do 4. sezóny téměř nepochopitelná, zažívá svoje permanentní zklamání ze střízlivosti. Obklopuje ho pokrytectví a faleš cílevědomějších povah, konkrétně Waltera. Walter je stále prolhanější, a to hlavně sám k sobě; cynismus tu nabude významu normy a při vší bizarnosti pomalu přestává překvapovat. Pachatele pohání hlavně dosavadním životem utrápené ego, vyšetřování je hnáno také hlavně egem a závistí chlapáckého odborníka na „dobro“. A tak bych mohl pokračovat dál, protože tady nikdo není z obliga. Seriál se dá cenit různě. Může být chápán jako pocta otcům. Otázku, jíž se ale seriál dotýká bez toho, že by ji na delší dobu opustil, představuje pokrytecké uspořádání majetkových disposic ve společnosti, kde často i ti nejpřínosnější mají jen otročit, aby méně přínosní mohli kázat a dovádět, vést a konsumovat, přičemž to se svými elitními kvalifikacemi tak vedou a tak spotřebovávají, že v tomhle „nejlepším“ politicko-ekonomickém systému globalizovaného kapitalismu odhalujeme jednu potenciální katastrofu za druhou, ať jde o klima, migrace, demografii či ukazatel sociálního smíru. Jen ve světě takto „spravedlivém“ může totiž nějaký rumunský přistěhovalec Bogdan šikanovat z nutnosti přivýdělku u něj zaměstnaného středoškolského učitele chemie a hulvátské buzerování v banálně fungujícím podniku vydávat za vrchol administrativní vědy, ba sám vzor „přísnosti“. A ať už je, či není pravdivý onen rozhořčující případ s 10 dolary odměněným chemikem vyvinuvším první reprodukovatelný proces k získání syntetického diamantu (S02E06), o němž se týden po smrti ke konci července 2008 zmiňuje článek z Los Angeles Times (General Electric chemist invented process for making diamonds in lab; autor Thomas H. Maugh II, 31. července 2008), mnoho z nás se shodne na tom, že něco podobného se děje v mnoha kontextech, takže je to příklad vcelku přiléhavý. Stranou nezůstává ani fenomén posilování prestiže skrze nadační fondy, jímž si přeplácená třída kupuje dojem legitimity. A pokud se už nedomýšlím příliš tendenčně, cítím tu i zoufání nad dopady zbožňované „svobody“, do níž toho patří stále více, včetně práva se profetovat k mentálnímu mrzáctví, a to za přítomnosti potomka (zvláště scéna, kdy se Walter vydává do zřejmě už opiátového doupěte za Jessem, je děsivá reklama na patologicky bobtnající koncept lidských práv). Umělecky mě na seriálu baví ubohost a trapnost postav, aniž bych se vyhýbal možným námitkám ohledně plánovací a instrumentální pře-připravenosti hrdiny. Po této stránce je Breaking Bad chytřejší a odvážnější než třeba také jinak skvělý, ale atributem „mám to pevně v ruce“ mnohem postiženější House of cards, kde je jasný lineární postup úspěchu a frustrovaný divák, jímž se má důvod stát každý, kdo není prezidentem v Bílém domě, je cíleně zpovykaný k očekávání stále vyšších met, jež jsou všemi těmi podvratnými intrikami jenom dekorovány co do náročnosti provedení a samotné uvěřitelnosti. Někdy se možná budete hněvat, jak je tu mrháno penězi, jak pro vás coby nezúčastněné pozorovatele až nepochopitelná láska k někomu brzdí osobní sociální rozvoj a ekonomické zájmy hrdiny, který se tolik natrápí jak s mladým blbcem, tak s nechápavostí a nevděčností vlastní rodiny; jindy užasnete, jak vtipný a nevyzpytatelný může být způsob, jímž toto dílo na jedné z postav demonstruje nepoučitelnost a platnost toho prastarého zákona, podle něhož nelze pomoci nikomu, kdo si nechce pomoci sám (do ušlechtilé role starostlivého zaměstnavatele se trapně pasující Ted Beneke se svou obsesí prezentovat jízdu Mercedesem SL550 jako seriózní součást vážně míněné obchodní strategie v situaci, kdy si „nevydělal“ ani na daně). Možná nemůžeme bezpečně tvrdit, čím a o čem je tento scénáristický počin hlavně, co ale platí, je, že toho, čím a o čem je, je, i díky režii a hercům, mimořádně hodně. Je jedním z děl, kvůli nimž i my nejméně optimističtí ohledně zámořských inspirací rádi odpouštíme Yenkeeům to ostatní. Opravdová studie. Ne, že by sebereflexe byla samospasným receptem kajících se zbloudilců perversně hypertrofované „ideje“ „svobody“, téměř denně se bláhově „dovídajících“ něco nového o boží vůli a konsekvencích ústavy, v zápasech o jejíž výklad se hazarduje s důvěrou na elity odkázaných mas, dobrá kinematografie to ale umí aspoň umělecky vytěžit. () (méně) (více)

Furmi

Po poslednej epizóde seriálu chápem jeho ovácie ktoré v časoch kedy vychádzal žožal všade kde sa len dalo. Prvá a druhé séria boli fakt slabé záležitosti. Po prvej som chcel úplne na zbyšok zanevrieť no Breaking Bad je oproti iným seriálom presný opak. Zo začiatku veľmi pomalý, nenápadný a ku konci a na konci totálna bomba pri ktorej tuhne krv v žilách, napätie sa da krájať a husia koža po celom tele je samozrejmosťou. Posledné dve série boli jednoducho prvotriednou vecou a absolútnou špičkou v žánri ktorá nasadila laťku príliš vysoko pretože som seriál dopozeral až 15.10.2017 čiže 5 rokov po jeho konci a nevidel som z jeho odnoží doteraz lepší. https://www.youtube.com/watch?v=kF1A5psvPj8 ()

M1k9

Nenaplněný a frustrující život. Je smutné, že až věci jako smrtelná nemoc apod. člověka trochu rozpohybují. Tady to vyloženě začíná z pocitu, že už není co ztratit. Jenže, když se to povede rozjet, mění se i osobnost Walta. Postupně se kazí jeho charakter, což můžeme sledovat my jako diváci. Postavy ze seriálu mají smůlu, čeká je šok. Ubývá těch, kteří by se ztotožnili s jeho postavou a svérázným vypořádáním s životní krizí. Závěr, stejně jako pro většinu kriminálníků není dobrý. Jakoby to spíš bylo odstrašení - bububu tohle lidi nezkoušejte, protože dopadnete takhle. Jenže pro mě tam byla hlavní pointa v tom, že člověk poprvé začne svobodně rozhodovat o svém životě. Ať to skončí dobře nebo špatně, ten pocit svobody a nadšení je k nezaplacení. // Dojem mi narušil závěr seriálu, který je bez originální myšlenky. Vyhrocený a thrillerový, ale paradoxně velmi obvyklý a nudný. Čekal jsem ještě nějaký obrat. 7/10 ()

Oliveris

Mohol by som písať dlho ale toľko superlatívov bohužiaľ nepoznám. Tak napíšem aspoň toto...najlepší seriál v svojich žánroch s bezchybným scenárom a najlepšími hereckými výkonmi v histórií seriálov! Dexterovi spadla sánka. ()

nikoletkaa

Yo, bitch! Dokonalé to je. Všechny postavy jsou skutečně skvěle napsané a neskutečně skvěle zahrané. Moje top postavy jsou Jesse Pinkman, hláškující Saul, správňák Hank a tajemný Gus. ()

WinstonS

Pět sérií jsem dal za cca měsíc (a to mám rodinu a práci), vysoce návyková záležitost. Walterova proměna je neskutečná, moje sympatie ale nakonec ztratil. ()

Muel

| AMC | Najsilnejší dramatický klenot, aký som kedy videl. S démonickým Bryanom Cranstonom, s tonou nepredvídateľných scénaristických twistov a s najlepším možným endingom. ♬ Baby Blue ♬ | Hodnotenie: 10/10 | ()

Flopik

Konečne som sa rozhodol zistiť, či je tento ospevovaný seriál tak neskutočný a zatiaľ to potvrdiť úplne nemôžem. Prvá séria je dosť pomalá na môj vkus a chýbal mi tam nejaký väčší nášup. Najviac sa to potvrdilo vo finále, ktoré bolo také nijaké. Na druhú stranu to má výborne napísané postavy, zaujímavý dej a neokukané prostredie. Cítim, že ďalšie série budú hit, zatiaľ medzi 3 a 4*.Tak druhá séria rozhodne rozhodne lepšie, skvelo sa to rozbieha, postavy padajú z jednej kaše do druhej, len tak ďalej. Silné 4*, poslednú schovám na ďalšie. Tak tretia séria ten veľmi pomalý rozbeh skvelo vykryla koncom, ktorý bol dych berúci. Skvelo sa nám to pripravilo, som zvedavý na tie tzv. najlepšie 2 série. Tak po 4 zvyšujem na 5* a je to skutočne pecka. Posledné 3 časti nemajú chybu a finále a premena Walta je desivá (kam až dokáže zájsť). Rozbeh ma ale popravde až tak nebavil. Som zvedavý na finále. Tak veľkolepá finálna séria nemala chybu, prešli sme z pocitu bezpečia a radosti do totálneho chaosu, kde sa v priebehu jednej epizódy všetko zosypalo ako domček z kariet. Jedno z najlepších vygradovaní seriálu aké si pamätám. Ďakujem Walt a Jesse, bola to jazda. Na koniec len: „I did it for me." ()

KubykF

Asi jedinej seriál takového druhu, kterej sem právě sjel aspoň počtvrté celej téměř tahem a vše ostatní šlo stranou. Jeho svět, postavy a děj dokonale vtáhnou a vyflusnou vás až na samém konci. I tentokrát jsem si cestu učitele chemie, který v padesáti přehodil výhybku, užil od začátku do konce, jen tentokrát už byly sympatie o dost menší, protože při několikerém shlédnutí jsem mnohem víc vnímal co za hajzla se z něj klube :-) ()

kluk z Na

Tak tuhle věc nechápu. Jasně, rozvíjí se to, postavy, kvalita apod., ale často taky nuda. Skyler nemůžu ani cítit. Za 15 let jsem to zkoušel 4x. A jsem v půlce druhé řady. Update: Přidávám hvězdu. Třetí řada mě celkem baví. ()

dawe787

Joooo, naprosto suprové překvápko pro mě v novém roce! Po Prison Break zatím druhý Nej seriál, který mě dostal a těším se na každý nový díl. Tři série jsou hotové a čtvrtá se má natáčet. P.S. Jen si říkám, kdo vymyslel tento název a jestli váhal mezi Pikovým tátou či tím Perníkovým tátou :-) Všem doporučuji, kteří mají rádi napětí, kladného hrdinu, který je ochoten obětovat vše pro rodinu a drsné prostředí ulice vs. pohodlíčko u rodinného krbu.Yo! ()

Vakomlok

Po všech čtyřech sériích (tedy s plným vědomím toho, co všechno se může zvrtnout) a s nulovou znalostí chemie mám stejně nutkání si koupit přívěs a prožít si celý tenhle seriál naživo. Výborně napsané postavy (nejvíc mi utkvěli sympaťák DEA agent-švagr Hank a stoicky klidný psychopat Gus) a zamotaný děj Vás přikovou k počítači/televizi a nepustí Vás, než bude konec. ()

Brasi

První dvě série jsem si v duchu dokola obehrával, že jako fajn, dobře se na to kouká, ale...to je asi tak všechno. Nudily mě tu celý zbytečný pasáže, charaktery svým magorským chováním vytáčely blízko hranice nepříčetnosti, ale pořád mě u BB něco drželo (neměl jsem po večerech co dělat), a tak jsem se prokousal skrze průměr k SG (Hell yeah! Better call Saul!) a GF (Pollos), třetí a čtvrtý sérii, brutální eskalaci děje a mnoha výborným scénám, až se dostavilo naprostý nadšení. Navíc, když se do scénáře dostala správná dávka absurdit a bizarností, tak mám chuť dát pě...oh, shit! Jenomže postavy jsou pořád stejný magoři a zkrátka mě jejich neschopnost vzájemně komunikovat vytáčí pořád stejně (v průběhu třetí série by být po mým zařvali snad úplně všichni). No, na další hvězdu navíc si počkám do pátý série, i když tý se po nářezu ve čtvrtý celkem obávám... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis