Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

LasT_Olt

Vzhledem k tomu, že je once again, the magic time of the year called zkouškové a já mám každý večer chuť se jít rituálně podřezat do vany a napsat na zeď svou krví jména několika nejmenovaných profesorů, abych je proklel, musel jsem si pustit něco u čeho se maximálně vychilluju. Koukám na Breaking Bad poprvé po pěti letech (na střední jsem to sjel dvakrát v rozmezí asi půl roku) a sakra, vůbec nic to neztratilo....Prostě takhle konzistentně kvalitní seriál nepohledáš, hezky na to najedeš pilotní epizodou a vezeš se až do finále. Fakt nic hluchého (možná až na epizodu o mouše :). Možná už bych se měl někdy dokopat k tomu Saulovi, přeci jenom je to s Mikem, Gusem, Huellem a Billem Burrem moje nejoblibenější postava. Scéna kdy jdou poslední dva jmenovaní pitomci vydírat Teda Benekyho, je dost možná nejvíc vtipná scéna jakou jsem kdy v životě v seriálu viděl, brečím u toho i při třetím sledování. Doporučuju všem, ať už jsi feťák, vyléčený feťák, latentní feťák nebo se o drogy vůbec nezajímáš. Say my name.  ()

3n3my

Jeden z najlepších súčasných seriálov, hoci podobnosť s niektorými sa tu nezaprie (napr. Dexter, Weeds, ...). Obe doterajšie série vyrovnané, avšak postava chemika a jeho schopností je zatiaľ nevyčerpaná, uvidíme ako sa tvorcovia s vysoko nastavenou latkou pobijú ďalej. Seriál je ale určite silný najmä herecky, čiže ak sa jeho obsadenie nezmení, verím tomu že o napätie (zábavu) je aj v tretej sérii postarané. ()

okkac

Season 1: 85% Zatím spíše takový rozjezd, kdy se postavy ještě formulují. Za těch 7 episod se toho moc stihnout nedá. Ale scéna s propadnutím vany je pěkná chuťovka. Season 2: 95% Tak natáhnutí na 13 episod tomu prospělo. Walter s Jessem se dostávají stále dál do drogového businessu, i když si oba dva kvůli tomu projdou menším peklem, které vyvrcholí v tragédii pro celé Alberquerque. Jinak Walterova žena je celkem zajímavá MILFka, ale taky je to strašná "bitch". Season 3: 100% Tak Walter se dostává stále hlouběji do drogového businessu, Jesse bojuje trochu stále se sebou a Walterova žena Skyler povýšila z "bitch" na celkem slušnou "cunt". Dvojčata zabijáci jsou hodně drsní a s nikým se nepářou. Seriál právě skvěle zobrazuje ne jen drogový business, ale hlavně to, jak to dokáže ovlivnit i blízkou rodinu. Season 4: 95% Přituhuje se nám trochu. Walter dělá stále v laboratoři, ale pod stálým strachem ze své možné smrti a nutí ho vymýšlet plán, jak přežít. Manželka se naštěstí už trochu uklidnila Season 5: 100% První půlka: Walter je už mírně svobodný, ale jeho ego se navýšilo a stává se už egocentrickým prahnitelem po penězích. Úžasná proměna hlavního hrdiny v někoho, kým předtím opovrhoval. Cliffhanger v půlce série rozhýbe dost věcí kupředu a tak jsme zvědav na finálních 8 epizod. První scéna této série už ledacos naznačuje. Druhá půlka: Tak posledních 8 dílu bylo něco, co jsem na poli seriálů ještě neviděl. Skvěle gradovaný děj a asi ta nejvyšší ukázka kvality na poli seriálové scénáristiky. Je vidět, že někdo měl celý děj promyšlený ještě před první klapkou prvního dílu. Takhle mohl vzniknout opravdu skvost, který letos nemá konkurenci. ()

URBAN

Pilotní díl mě moc neoslovil .... Volter je dejme tomu skvěle napsaná postava jenže šlo by to i líp to dobře vím nemusíte semnou souhlasit , ale já bych byl o něco raději kdyby Volter byl nějáký nouma no on nouma je , ale ne až takový jak bych si ho představoval díl od dílu sice začíná být čím dál tím zajímavější , ale moc se toho kolem něho neděje a vtom se skýtá hlavní problém tohoto seriálu který by mohl být na špici nebýt malých neduh jinak každopádně musím uznat že se hodně drží v životě jsem neviděl tak skvělý film nebo seriál o drogách . Uvidím co mi přinese další série . Jen tak český název je naprosto směšný kdyby mi ho nedoporučil jeden člověk v diskuzi o filmech s drogovou tématikou tak bych si to jen kvůli tomu názvu nikdy nepustil ( 21.5.13/MAC/1.série-**** ) ()

tomeek

Po třetí sérii jsme už solidně v prdeli, hlavní dvojici doslova dýchá smrt na záda a mě to baví víc a víc :) S04 je rozběhnutá jak ďas a těším se na zbytek. Mimo momentální komentář bych ale vyzdvihl naprosto vymakaný scénář, kde žádný záběr není bezúčelný a časem se dozvíme, proč vlastně se stalo to, či ono několik epizod nazpět. A nad scénář bych postavil ještě práci kameramana Michaela Slovise, který z každé scény umí udělat lahůdku - viz večeře rozpadající se rodiny, zabíraná zpoza sloupu, který přesně dělí stůl na dvě poloviny... HOTOVO: Výborný scénář, skvělí herci, charaktery, kterým fandíte. Skvělý konec. Jak nevinně to začalo, tak epicky to skončilo. Goodbye, Jesse, goodbye, Walt. 5* ()

Radiq

Po prvni sérii to vidim jako dobrej rozjezd, ale čekám, že se to stočí ještě k lepšímu, vzhledem ke zdejšímu hodnocení. Bryan Cranston je skvělej, ale z ostatních postav mě zaujal maximálně tak hláškující Dean Norris (Tvůj dech by srazil supa z fekálního vozu, chch) nebo Raymond Cruz coby vyhrabanej vyfetlej kápo Tuco... Jinak z toho cítím ten morální rozpor mezi vařením a zabezpečením rodiny, ale o to jim asi šlo. Su natěšenej na další díly... Druhá série docela zpomalila. Točí se to tady víc kolem rakoviny, těhotenství, rodinnejch problémů, lží a málo se vaří. Respektive se vaří dost, ale je to takovy jakysi zdlouhavy. Někdy mě docela naštve idiotsky chování některejch postav a nebo obecně cely postavy. Uplně mě totiž štve jeho žena, která je fakt nesympatická. Naopak švagr Hank z DEA, kterej má dycky v rukávu skvělou hlášku, ten mě baví čím dál víc. Jesse jako smažka taky neni moc chytrej, ale aspoň se dycky něco děje, když něco udělá. Zakončení druhé série mě docela zklamalo, protože ty letadla si to nezasloužily... ani ta Jesseho holka... V třetí sérii z toho cítím takovou trochu vyčerpanost, ale dycky se najednou objeví něco, co překvapí. Akorát ten Waltův syn junior mě tam štve čím dál víc. Nejenom, že vypadá jak Jimmy ze South Parku - taky chodí o berlích a koktá (Cripple Fight!!!), ale navíc se chová divně postiženě a s ten českej dabing tomu taky nepřidá. Bohužel i nemocniční Hank ztratil svoje vtipny hlášky a byl docela odsunutej do pozadí. Ale jinak můžu říct, že si to drží svou hladinku, tak se vyplatí koukat na to i nadále... 4. série se projevuje stejně jako celej seriál - najdou se tam nudny pasáže, i ty chytlavy. Obzvlášť se povedlo její zakončení. A tak skouknu už i tu pátou, no... A tam mě dostala hlavně ta věc s tím, že exportujou drogu do ČR, protože tady prej 5% obyvatelstva je závislejch na perníku, chch. Jinak ženy jsou hlavní chybou tohoto seriálu. Jak herečky, ktery je hrajou, tak to chování jejich postav. Pátá série se ale rozjela docela svižně a mrtvol přibývá, takže to je dobry. Snad nebude přibejvat i těch trochu nevěrohodnejch pasáží. Ale vypadá to dobře. Walt White je tady už fakticky pořádně broken bad a stal se z něho prostě hajzl, co postupem času nemá co ztratit. A poslední díl byl pěkny vyvrcholení. Škoda, že na stejné úrovni nebyly i ostatní epizody. Obecně mi to připadá, že tenhle seriál je zbytečně nadhodnocenej a zas taková bomba to nebyla... ()

eisha3

Tyjo, tohle mě fakt bavilo, během zkouškového jsem Breaking Bad koukala několik hodin denně, X dílů za sebou. S Waltem a Jesseem jsme byli celkem dobrá trojka. ()

kocik1

Seriál, který mě naprosto uchvátil. Dokonale zvládnutý scénář, který má začátek i konec a od prvního až po poslední díl se příběh valí chvílemi rychleji, chvílemi pomaleji, ale vždycky s logikou a naprosto promyšlenou psychologií. Postavy se mění, ale mění se pod vlivem prožitého a ne proto, že se to nějakému pisálkovi zrovna hodí do krámu. Je fascinující sledovat, co hory prachů i perníku udělají s Waltem, Skyler i s Jesseem. Uťápnutý taťka od rodiny, který se utrhne ze řetězu a možnosti stát se mocným a pohybovat s lidmi jako s figurkami na šachovnici, podřídí vše anebo naopak pohrkaný puberťák Jesse, který vedle Waltera dospěje a přes všechny činy, kterých se dopustí, nikdy neztratí svou lidskost (podle mého názoru výkon Aarona Paula v závěrečných sériích zastínil i hlavní postavu). V celém seriálu není snad kromě Hanka (mimochodem pěkná studie burana, ktetého člověk musí mít rád) a dětí jediná kladná postava, se kterou by se divák mohl ztotožnit, přesto není problém najít si k těmto "antihrdinům" cestu a držet jim v jejich cestě do pekla palce. Za zmínku stojí i obrazové zpracování, kamera a neotřelé nápady. Myslím, že začátky cca poloviny dílů všech sérií by mohl Breaking Bad závidět leckterý umělecký film. ()

Deyw

Velka pecka - odkladal sem to hrozne dlouho, vzdy sem se zasekl po 2serii ted sem to rozjel cele a sem blown away. vic u jednotlivych serii. top postavy: jessie,walt,mike hank byl taky dobrej ale pak me sral - ta jeho nana me srala hned od zacatku a skyler byla pica totalka.. 1serie 80% 2serie 90% 3serie 90% 4serie 100% 5serie 100% ()

Lachtaan

Nebudu lhát, že mě tenhle seriálový fenomén ve své první řadě příliš nezaujal a trvalo mi úvodní pasáž zhlédnout více než půl roku. Pak se ale dostavila doporučení, která mou lenost sledovat seriály o několika sériích (63 dílů je dneska fakt závazek) přemohla a já celý předchozí měsíc od zhotovení zkoušek v zimním semestru trávil primárně něčím, co už já sám mohu nazvat jedním z nejlepších seriálů, co kdy svět spatřil. V nejsilnějších momentech 4. série a neuvěřitelně gradujícího napětí v průběhu poslední sezóny jsem i žil v domnění, že Breaking Bad trumfne v mých očích seriálový klenot Dark. To se tedy ve finále nestalo, byť rozhodně nemůžu popřít správnost nesmírně vysokých čísel u závěrečných částí celého seriálu. Už jen kvůli té náhodě, kdy se v BB objevil song, který se o několik let později stal soundtrackem výše zmíněného konkurenčního klenotu Netflixu, patří nejlepší obrazové ztělesnění tématiky drog do tak vysokých příček mezi seriály! ()

Cedr

Předem musím podotknout, že český překlad názvu mimořádně pobavil :) Každopádně Breaking Bad je zajímavý seriál jehož hlavní devizou je snaha o realitu a uvěřitelnost. Charaktery nejsou černobílé, a díl od dílu se vyvíjí. Díky této kvalitně navozené iluzi "skutečnosti" je při sledování mnoho nezáviděníhodných situací do kterých se hrdinové dostávají skoro až těžko stravitelných. To je v seriálové tvorbě poměrně unikát. Jediným záporem je kolísavá úroveň některých epizod a samotná skutečnost, že Breaking Bad neosloví každého. Nejde totiž o kdovíjak veselý seriál s příjemnou atmosférou, takže buď vám to sedne nebo ne. Nic mezitím podle mne nelze. ()

wafc

1. série je taková rozporuplná. První a poslední díly jsou za pět hvězd a prostřední jsou tak za tři. 80% 2. série je už daleko akčnější a zábavnější, i když konec je trochu frustrující. 95% ()

Lamprea

1. série mě moc nechytla, dokoukal jsem jí sice celou, ale nějak sem prostě neměl chuť pokračovat. Zhruba po půl roce si mě, ale Breaking Bad stejně našel, náhodně sem narazil na jeho profil, pročítal si komentáře plný superlativů a dumal nad tim, včem byla chyba, že mě to vůbec nechytlo.. Každopádně, sem tomu dal druhou šanci. A kurva! Díky bohu za to! Právě sem dokoukal nejlepší seriál všech dob! A nemám slov. Dostalo mě to takovym zbůsobem, že teď, po tom šedesáti dvou dílnym maratonu, mám chuť vrátit se zpátky na start a dát si to celý znovu. Na což nepochybně dojde a doufám, že při tom plnohodnotně docenim první sérii, která mě prostě na poprvý vůbec nechytla. Jedniná věc, který sem se nedočkal je, že se Walt ani jednou nesjel vlastnim zbožím :D To sem si opravdu přál snad už od 2. série. :D ()

SniperG1

Tak konečně dokoukáno a mohu říct jedním slovem-BOMBA!! Velká poklona patří hlavně panu Vince Gilliganovi za perfektně promyšlený scénář! Seriál dále nabízí výborné postavy, nepředvídatelné situace a nabitou atmosféru s přesně hodící se hudbou! Paráda!! Oblíbené postavy - WW ( Bryan Cranston-úžasně proměnlivý ), Jesse Pinkman ( Aaron Paul-připadal mi že je fakt sjetej ), Saul Goodman ( Bob Odenkirk-hodně dobré hlášky a nápady ) a Gus ( Giancarlo Esposito-chytrý a kultivovaný boss ). Hodnotím všech 5. sérií-100% ()

ing.Frosty

Zatím uprostřed druhé sezóny. Vysoce návykový seriál. Bryana Cranstona jsem zatím znal jen díky epizodní roličce pošahaného architekta z How I met your mother. Jeho přerod zde z plachého učitele v drogového bosse je zkrátka neuvěřitelný. Po nedávném dokoukání Dextera se neubráním srovnání. Stejně jako v případě jeho miamského kolegy má Walter White famózní rozjezd a i tady hlavní hrdina táhne celý seriál i když ne tak výrazně jako Dexter. Nejsympatičtějšímu sériovému vrahovi se bohužel nepodařilo udržet všechny sezóny na té nejvyšší úrovni, ale Heisenbergovi se to podle referencí podařilo a už se na ně těším. ... Právě jsem dokoukal poslední epizodu a jsem tak trochu "speechless". Za prvé - vývoj postav a hlavně samotného WW je neuvěřitelný, ale paradoxně uvěřitelný. Za druhé - Celý seriál je opravdu hnusný na koukání. Všechno je špinavé, krvavé, prohulené, zfetované, zkažené a scénář k postavám naprosto nekompromisní. Přestože celý seriál je nepochybně ona kýžená top kvalita bez kazu, stejně mám raději, i přes zpackanou poslední sezónu a občasné výkyvy, Řezníka ze zálivu ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis